عمومیکسب و کار ایرانی برتر

مدل های مختلف دکل های دوربین مداربسته کدامند؟

انواع دکل دوربین مداربسته

دکل‌ دوربین مداربسته ابزاری است که برای محافظت از دوربین در برابر آسیب‌های فیزیکی، دسترسی محدود به دوربین، بالا بردن میدان دید آن و غیره به‌کار می‌رود. در ادامه این مطلب از آی تک درباره‌ی انواع این دکل‌ها و ویژگی‌هایشان صحبت می‌کنیم. دکل دوربین مداربسته به عنوان نوعی از دکل منوپل در چهار دسته اصلی زیر تقسیم‌بندی می‌شود. رسیدن به انتخابی درست و خرید دکل مناسب مستلزم آشنایی با انواع آن است. پس از آن شما می‌توانید بر حسب کاربری و نیازتان دکل مناسبی را انتخاب کنید.

دکل لوله‌ای

دکل های لوله ای معمولاً از آهن سیاه یا آهن با پوشش گالوانیزه ساخته می‌شوند. این نوع دکل‌ها به‌دلیل سادگی ساخت بسیار رایج‌اند، اما ساخت آنها به شکل L برعکس یا T پیچیده و سخت است. استقامت دکل‌های لوله‌ای در مقابل ضربات فیزیکی و باد بسیار بیشتر از دکل‌های مکعبی‌شکل است. از این دکل ها حداکثر تا ارتفاع 10 متر استفاده می‌شود.

دکل مکعبی

دکل های مکعبی گاهاً از قوطی یا پروفیل‌های آهنی ساخته می‌شوند. هزینه ساخت این نوع دکل به‌دلیل سادگی ساخت پایین است. دکل‌های مکعبی معمولاً به شکل L برعکس یا T ساخته می‌شوند. لازم به‌ذکر است این نوع دکل مقاومت کمتری در مقابل فشارهای فیزیکی دارد. به‌دلیل اینکه پروفیل‌های آهنی تنها تا 6 متر ساخته می‌شوند، این دکل‌ها تنها تا ارتفاع 6 متر ساخته می‌شوند.

دکل چند وجهی

دکل‌های چند وجهی با مقاطع مختلف (6 یا 8 وجهی) و به شکل هرم ناقص و از ترکیب تعداد زیادی سازه‌های کوچکِ به‌هم‌ جوش‌داده‌شده ساخته می‌شوند. سطح مقطع این نوع دکل‌ها به عنوان حرفه‌ای‌ترین نوع دکل دوربین مداربسته، از بالا به پایین افزایش یافته و همین مسأله باعث افزایش مقاومت در مقابل باد و ضربات فیزیکی می‌شود. دکل‌های چندوجهی از لحاظ شکل و ساختار محدودیتی نداشته و در انواع مختلفی ساخته می‌شوند. هزینه ساخت دکل‌های چندوجهی به مراتب بالاتر از دیگر انواع دکل است.

دکل ماژولار

دکل های ماژولار شباهت زیادی به دکل‌های مخابراتی دارند. از این نوع دکل‌ها به همراه پایه دوربین ترافیکی در محیط‌هایی که وزش باد زیاد است، استفاده می‌شود. دکل ماژولار مقاومت بسیار زیادی در مقابل باد دارد ولی در مقابل ضربات فیزیکی آسیب‌پذیر است و در واقع این یکی از معایب آن به‌شمار می‌آید.

راهنمای خرید دکل دوربین مداربسته

با توجه به اینکه دکل های دوربین مدار بسته بر حسب نیاز مشتری طراحی می‌شوند و منحصرا نمی‌توان گفت که یک دکل برای کاربری شما مناسب است یا خیر، نیاز است تا پیش از خرید مشخص کنید که؛

  • کاربری و محل نصب به چه صورت است؟
  • نوع و تعداد دوربینی که می‌خواهید بر روی دکل نصب کنید چند تا است؟
  • و مهم‌تر از همه چه میزان هزینه برای خرید دکل در نظر گرفته‌اید؟

پاسخ به این سوالات و مواردی از این دست به شما در انتخاب دکل مناسب کمک خواهد کرد.

نکات نصب دکل دوربین مدار بسته

موارد متعددی در تعیین ارتفاع، جهت و مکان برپایی و نصب دکل دوربین مداربسته دخیل هستند. از موارد تعیین کننده‌ی طریقه نصب دکل دوربین مدار بسته، می‌توان به میزان میدان دید موردِنیاز، جهت وزش باد، جهت تابش نور خورشید، وجود ارتعاشات و امواج در محیط موردِنظر و… اشاره کرد. دکل باید طوری نصب شود که دوربین مدار بسته هیچگونه لرزشی نداشته باشد و نور خورشید به‌طور مستقیم به لنز دوربین تابیده نشود.

تعیین نوع دکل با توجه به مکان نصب

  • تعیین نوع یا الگوی نمایی دکل با توجه به محل نصب
  • تعیین جنس، پوشش، رنگ و یا گالوانیزه بودن دکل با توجه به مکان نصب
  • تعیین ارتفاع با توجه به میزان میدان دید مورد نیاز

تعیین بودجه خرید دکل دوربین مداربسته

تعیین بودجه همواره یکی از مهم‌ترین فاکتور هایی است که پیش از خرید هر محصولی در نظر گرفته می‌شود. اینکه ارگان مربوطه چه میزان هزینه‌ای برای خرید سیستم های نظارتی در نظر گرفته است، در کیفیت محصولی که انتخاب می‌کنید، تأثیر‌گذار است. خرید دکل دوربین مداربسته با توجه به اینکه احتمال سرقت را کاهش داده و کارایی سیستم را بالا می‌برد، موجب صرفه‌جویی در برخی از هزینه ها نیز می‌شود.

قیمت انواع دکل دوربین مداربسته

عوامل زیادی بر نهایی کردن قیمت دکل دوربین تأثیر دارد. همانطور که اشاره شد دکل ها بر اساس نیاز شما طراحی می‌شوند و نوع دکل، جنس، ارتفاع، نوع اتصالات، فونداسیون و تعداد شاخه هایی که برای نصب دوربین ها و پروژکتور در نظر گرفته می‌شود، متفاوت است. البته این موارد بخشی از ویژگی های تعیین کننده قیمت دکل دوربین مداربسته است.

جنس دکل دوربین مداربسته

دکل یا پایه دوربین مداربسته معمولاً از جنس آهن، آلومینیوم یا آلیاژهای آلومینیوم ساخته می‌شود. ولی اکثراً از جنس آهن با روکش گالوانیزه یا فاقد روکش هستند. پوشش دکل با توجه به میزان رطوبت هوا می‌تواند متفاوت بوده و از جنس گالوانیزه یا رنگ باشد. در مناطق مرطوب مانند شمال کشور، استفاده از پوشش گالوانیزه بهترین انتخاب است. دکل گالوانیزه نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد.

جنس دکل با توجه به کاربرد و قیمت تمام شده آن تعیین می‌شود. از آنجا که ساخت دکل از آهن با روکش گالوانیزه موجب بالا رفتن قیمت دکل می‌شود، در بعضی موارد در محیط‌های خشک و بدون رطوبت از دکل‌هایی با جنس آهن سیاه استفاده می‌شود. نکته حائز اهمیت در این روش این است که پس از ساخت، دکل باید با روکش ضد زنگ پوشانده شده، سپس رنگ زده شود. قیمت دکل گالوانیزه نسبت به نمونه رنگ شده آن بالاتر است و لازم به‌ذکر است برای ارتفاع بیشتر از 4 متر هیچ‌گاه از دکل‌های غیر گالوانیزه استفاده نمی‌شود.

ارتفاع دکل

شما می‌توانید با توجه به محل نصب و زاویه دید مورد‌نیازتان، دکلی با ارتفاع 2 تا 30 متر سفارش دهید. طبیعتا هر چه ارتفاع دکل بیشتر باشد، قیمت هم بالاتر می‌رود. طراحی دکل دوربین مداربسته به نحوی است که کمترین لرزش و ارتعاش را هنگام وزش باد داشته باشد.

تعداد و نوع دوربین ها

دکل دوربین مداربسته مجهز به براکت و قطعات برای اتصال دوربین ها است. بنابراین هر چه تعداد دوربینی که می‌خواهید روی یک دکل نصب کنید، بیشتر باشد، هزینه طراحی هم بالاتر است. نوع دوربین هایی که استفاده می‌کنید هم در انتخاب نوع دکل و هزینه تمام شده آن تأثیر دارد. برای مثال اگر دوربین های شما از نوع اسپید دام است باید دکل دوربین اسپید دام خریداری کنید. همچنین اگر قصد دارید به منظور بهبود کیفیت دوربین ها در تاریکی، از پروژکتور روی دکل استفاده کنید، قیمت دکل افزایش پیدا می‌کند.

مشاوره برای انتخاب بهترین دکل دوربین مداربسته

شما می‌توانید جهت مشاوره و اطلاع از قیمت دکل دوربین مداربسته با شماره های موجود در بالای صفحه تماس بگیرید. کارشناسان فرافن مارکت با توجه به پروژه نظارتی شما بهترین دکل و دوربین های مدار بسته را به شما پیشنهاد می‌دهند. اینکه بخواهید دوربین را در فضایی مانند خیابان نصب کنید، نیاز به یک دکل مقاوم و فونداسیون مناسب دارید. پس توصیه می‌شود قبل از انتخاب تمامی موارد در نظر گرفته شود.

کلام آخر

با توجه به مواردی که به آن اشاره کردیم، شما محدودیتی در سفارش و خرید دکل دوربین مداربسته ندارید. فقط کافیست تا نوع و تعداد دوربین ها، تجهیزاتی مانند پروژکتور و شرایط محل نصب را برای کارشناسان ما شرح دهید تا برآورد هزینه صورت گرفته و مناسب ترین دکل دوربین به شما پیشنهاد داده شود. ضمن اینکه هنگام محاسبه قیمت نهایی، هزینه بار و تخلیه نیز در نظر گرفته خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا