عمومیکسب و کار ایرانی برتر

علت وجود نویز در تصاویر دوربین مداربسته چیست؟

برای بررسی کیفیت تصاویر دوربین مداربسته، باید تمامی جوانب را مدنظر بگیریم. یکی از دلایل عدم کیفیت موردنظر در دوربین مداربسته، وجود نویز و خرابی تصویر است. با اصلاح نویز، ما می توانیم تصاویر بهتر و با کیفیت تری در اختیار داشته باشیم. این اصلاحات شامل چندین مرحله می شود، یعنی ما باید از چندین جنبه مختلف علت وجود نویز را بررسی کنیم.

این بار تا انتهای این مقاله با ما در فروشگاه ایرانکمز همراه باشید، زیرا قرار است با راهنمایی کامل بهترین کارها برای رفع نویز در تصویر دوربین مداربسته را به شما پیشنهاد دهیم. شما با اصلاح این بخش ها به احتمال 99 درصد ریشه تمام مشکلات تصویر دوربین مداربسته خود را یافته اید. اما دلایل مختلفی برای وجود نویز در تصاویر دوربین مداربسته وجود دارد.  برخی از رایج ترین دلایل عبارتند از:

کمبود نور

یکی از دلایل اصلی نویز در تصاویر دوربین مداربسته، کمبود نور است. هنگامی که دوربین مداربسته در شرایط کم نور قرار می گیرد، سنسور تصویر برای جمع آوری نور بیشتر، نویز بیشتری تولید می کند.

لرزش دوربین

لرزش دوربین نیز می تواند باعث ایجاد نویز در تصاویر شود. لرزش دوربین می تواند باعث شود که تصویر به طور مداوم تغییر کند، که این امر باعث می شود که سنسور تصویر نتواند تصویر واضحی ثبت کند.

تداخل الکترومغناطیسی

تداخل الکترومغناطیسی نیز می تواند باعث ایجاد نویز در تصاویر دوربین مداربسته شود. تداخل الکترومغناطیسی می تواند از منابع مختلفی مانند تجهیزات الکترونیکی، امواج رادیویی و صاعقه ایجاد شود. البته انتخاب دوربین مداربسته از برند معتبری مثل داهوا، شما را از این اتفاقات دور می کند.

کیفیت پایین دوربین

کیفیت پایین دوربین نیز می تواند باعث ایجاد نویز در تصاویر شود. دوربین های با کیفیت پایین معمولاً از سنسورهای تصویر با رزولوشن پایین استفاده می کنند که این امر می تواند باعث ایجاد نویز در تصاویر شود، پس باید در نظر داشت که برند دوربین مداربسته از مسائل مهم برای خرید دوربین مداربسته است.

استفاده از کابل های بی کیفیت

کابل های کواکسیال بی کیفیت می تواند با جدا نکردن صحیح شیلد و مغزی کابل، باعث ایجاد تداخل الکترومغناطیسی در محل گره کابل شده و مشکلاتی را ایجاد کنند. هنگامی که این نوع کابل اختراع شد ایده این بود که گره باعث تداخل خارجی در کابل نشود. در صورت استفاده از مواد بی کیفیت در ساخت عایق های کابل های کواکسیال می تواند مشکلات جدی در تصویر ایجاد کند. رعایت فاصله صحیح کابل ها با توجه به نوع استفاده نیز ضروری است.

استفاده از مبدل های بی کیفیت

اگر از کابل های CAT5e یا CAT6 با بالون استفاده می کنید، از نوع تکنولوژی دوربین مداربسته آگاهی داشته باشید زیرا بالون های مناسب برای استفاده با HDTVI یا HDCVI یا AHD وجود دارد.

استفاده از اتصالات ضعیف و غیر اورجینال

استفاده از اتصالات ضعیف و غیر اورجینال در دوربین مداربسته، علاوه بر ایجاد نویز می تواند پیامدهای مختلفی نظیر کاهش کیفیت تصاویر، قطع شدن تصاویر و خرابی دوربین مداربسته را به همراه داشته باشد. اتصالات ضعیف می توانند باعث اختلال در انتقال سیگنال تصویر شوند، که این امر می تواند منجر به کاهش کیفیت تصاویر شود. همچنین اتصالات ضعیف می توانند به راحتی قطع شوند، که این امر می تواند منجر به قطع شدن تصاویر شود. اتصالات ضعیف می توانند باعث آسیب دیدن دوربین شوند، که این امر می تواند منجر به خرابی دوربین مداربسته شود.

استفاده از منبع تغذیه نامناسب

استفاده از منبع تغذیه نامناسب در دوربین مداربسته علاوه بر ایجاد نویز در تصویر، می‌تواند پیامدهای مختلفی نظیر خرابی دوریبن مداربسته، عملکرد نامناسب دوربین مداربسته و خطرات ایمنی را به همراه داشته باشد.

راه های مختلف برای رفع نویز در تصاویر دوربین مداربسته

حالا پس از بررسی دلایل ایجاد نویز در تصاویر دوربین مداربسته، باید برای اصلاح آن اقداماتی صورت بگیرد. برای کاهش نویز در تصاویر دوربین مداربسته راه های مختلفی وجود دارد که باید یک به یک تمامی موارد زیر انجام شود تا به تصویر با کیفیت موردنظر برسیم. در ادامه به بررسی هر یک از این راه ها به طور مفصل می پردازیم.

افزایش نور

یکی از بهترین راه ها برای کاهش نویز در تصاویر دوربین مداربسته، افزایش نور است. هنگامی که دوربین مداربسته در شرایط کم نور قرار می گیرد، سنسور تصویر برای جمع آوری نور بیشتر، نویز بیشتری تولید می کند. بنابراین، یکی از راه های کاهش نویز در تصاویر دوربین مداربسته، افزایش نور است.

برای افزایش نور، می توان از نور مصنوعی یا تنظیم دیافراگم دوربین استفاده کرد.

یکی از راه های افزایش نور، استفاده از نور مصنوعی است. برای این کار، می توان از چراغ های LED، چراغ های هالوژن یا چراغ های فلورسنت استفاده کرد.

هنگام استفاده از نور مصنوعی، باید به نکات زیر توجه کرد:

  • نور باید به طور مساوی در اطراف دوربین توزیع شود.
  • شدت نور باید متناسب با شرایط محیطی باشد.

تنظیم دیافراگم دوربین

یکی دیگر از راه های افزایش نور، تنظیم دیافراگم دوربین است. دیافراگم دوربین یک روزنه است که نور را به سنسور تصویر می رساند. با بازتر کردن دیافراگم، مقدار نور بیشتری به سنسور تصویر می رسد. برای تنظیم دیافراگم دوربین، باید به منوی دوربین مراجعه کرد و مقدار دیافراگم را بر روی مقدار مناسب تنظیم کرد.

بررسی محل نصب دوربین برای جلوگیری از لرزش

همیشه باید در نظر گرفت که محل نصب دوربین مداربسته به بهترین شکل ممکن انتخاب شود که دوربین دچار لرزش نشود. به عنوان مثال شما نمی توانید دوربین را زیر سقفی نصب کنید که مستحکم نیست و عبور و مرور روی سقف باعت ایجاد لرزش در دوربین مداربسته شود.

استفاده از تثبیت کننده تصویر

تثبیت کننده تصویر می تواند به کاهش لرزش دوربین کمک کند و در نتیجه باعث کاهش نویز در تصاویر شود. تثبیت کننده تصویر معمولاً به صورت اپتیکال یا دیجیتال وجود دارد.

استفاده از فیلتر ضد نویز

فیلتر ضد نویز می تواند به کاهش نویز در تصاویر کمک کند. فیلتر ضد نویز معمولاً به صورت فیلتر نوری یا فیلتر دیجیتال وجود دارد. به عنوان مثال 2DNR یک فناوری در دوربین های مداربسته است که باعث رفع نویز می شود.

انتخاب دوربین با کیفیت بالا

انتخاب دوربین با کیفیت بالا می تواند به کاهش نویز در تصاویر کمک کند. دوربین های با کیفیت بالا معمولاً از سنسورهای تصویر با رزولوشن بالا استفاده می کنند که این امر می تواند باعث کاهش نویز در تصاویر شود. همیشه به یاد داشته باشید که استفاده از محصولات برند می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت تصویر داشته باشد. برند داهوا در ایران برند شناخته شده ای است که خیال خریداران دوربین مداربسته را راحت کرده است.

استفاده از مبدل های با کیفیت

شما باید همیشه در نظر داشته باشید که ایده آل ترین محصول را برای نصب دوربین مداربسته انتخاب کنید. به عبارتی شما باید از بهترین قطعات موجود استفاده کنید تا بهترین تصویر ممکن را در اختیار داشته باشید. بسیاری از اوقات کمی بیشتر هزینه کردن در شروع کار بهتر از پرداخت هزینه های گزاف و سنگین بعد از خرابی محصولات در آینده است.

استفاده از منبع تغذیه مناسب

اگر منبع تغذیه نامناسب باشد، نمی‌تواند برق مورد نیاز دوربین مداربسته را به طور صحیح تأمین کند. این امر می‌تواند باعث آسیب دیدن دوربین مداربسته شود. آسیب ناشی از استفاده از منبع تغذیه نامناسب می‌تواند به صورت‌های مختلفی ظاهر شود. شایع‌ترین نوع آسیب، سوختگی قطعات داخلی دوربین مداربسته است. همچنین، اتصال کوتاه و خرابی قطعات داخلی دوربین مداربسته نیز از دیگر عواقب استفاده از منبع تغذیه نامناسب هستند. خرابی دوربین مداربسته می‌تواند هزینه‌های زیادی را به همراه داشته باشد. علاوه بر هزینه‌های تعمیر یا تعویض دوربین مداربسته، هزینه‌های از دست رفتن اطلاعات نیز باید در نظر گرفته شود.

همچنین منبع تغذیه نامناسب می‌تواند خطرات ایمنی ایجاد کند. این خطرات می‌تواند به صورت برق گرفتگی، آتش سوزی یا انفجار ظاهر شود. برق گرفتگی یکی از خطرات احتمالی ناشی از استفاده از منبع تغذیه نامناسب است. اگر منبع تغذیه نامناسب دارای عایق‌بندی مناسبی نباشد، ممکن است باعث برق گرفتگی شود. انفجار نیز از دیگر خطرات احتمالی ناشی از استفاده از منبع تغذیه نامناسب است. اگر منبع تغذیه نامناسب دارای قطعات معیوب باشد، ممکن است باعث انفجار شود.

برای جلوگیری از بروز این پیامدها، توصیه می‌شود در هنگام انتخاب منبع تغذیه برای دوربین مداربسته، به نکات زیر توجه کنید:

  • ولتاژ و جریان خروجی منبع تغذیه باید با ولتاژ و جریان ورودی دوربین مداربسته مطابقت داشته باشد.
  • منبع تغذیه باید دارای استانداردهای لازم باشد.
  • منبع تغذیه باید از مواد و قطعات با کیفیت ساخته شده باشد.

با توجه به این نکات می‌توان از بروز مشکلات احتمالی ناشی از استفاده از منبع تغذیه نامناسب جلوگیری کرد.

استفاده از اتصالات اورجینال:

برای جلوگیری از بروز پیامدهای ناشی از به کارگیری اتصالات غیر اورجینال و نامناسب، توصیه می شود از اتصالات اورجینال و با کیفیت استفاده شود. اتصالات اورجینال از مواد و قطعات با کیفیت ساخته شده اند و می توانند عملکرد پایدار و مطمئنی را ارائه دهند. در هنگام انتخاب اتصالات برای دوربین مداربسته، باید به جنس اتصالات، استاندارد بودن اتصالات و اتصالات متناسب با دوربین مداربسته خریداری شده توجه کرد.

در انتها لازم به ذکر است که فروشگاه اینترنتی دوربین مداربسته و تجهیزات امنیتی ایرانکمز با بیش از 10 سال سابقه فعالیت تجربی و عملی در این زمینه، یکی از بهترین فروشگاه های اینترنتی برای خرید دوربین مداربسته و تجهیزات امنیتی است.

ایرانکمز همواره در تلاش است تا محصولات و خدمات خود را با بهترین کیفیت و قیمت در اختیار مشتریان قرار دهد. این فروشگاه با استفاده از کادر مجرب و همکاری با تولیدکنندگان و واردکنندگان معتبر، خدماتی نظیر قیمت مناسب، گارانتی های معتبر 2 تا 3 ساله، ارسال رایگان، بازدید رایگان از محل نصب دوربین مداربسته، مشاوره رایگان در محل ارائه می‌دهد. همچنین مجله ایرانکمز یکی از بهترین راه ها برای حل مشکلات شما در حوزه دوربین مداربسته است.

دکمه بازگشت به بالا