جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی برتر

پکیج بهتر است یا بخاری؟

با فرارسیدن فصل سرما معمولاً اولین موردی که برای ما اهمیت پیدا می‌کند گرم کردن منزلمان است. در نظر داریم در این مقاله دو وسیله گرمایشی را که همه ما با آن‌ها کم‌وبیش آشنا هستیم را بیشتر بشناسیم. پکیج یا بخاری؟ کدام‌یک بهتر است؟ هر دو سیستم گرمایشی هستند که ما در اینجا به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

می‌خواهیم در مورد بسیاری از مسائل این دو با شما صحبت کنیم. ابتدا باید به‌طور کامل بدانید پکیج و بخاری چه هستند و چه معایب و مزایایی دارند.

در ادامه خواهیم خواند که ایمنی کدام‌یک بالاتر است؟ پکیج مقرون‌به‌صرفه تر است یا بخاری؟ کدام‌یک فضای بیشتری را اشغال می‌کند؟ و سؤالاتی از این قبیل که ممکن است مدت‌ها در ذهن شما مانده باشد را پاسخ می‌دهیم.

البته خواندن مطلب چطور خانه را گرم کنیم؟ نیز در کنار مقاله ی پکیج بهتر است یا بخاری؟ به شما عزیزان توصیه میشود.

پکیج

پکیج سیستم گرمایشی است که جایگزینی برای سیستم‌های گرمایشی گذشته به‌حساب می‌آید. در سال‌های اخیر به‌جای شوفاژخانه در ساختمان‌ها از پکیج استفاده می‌شود که به‌عنوان تأمین‌کننده سیستم گرمایش شوفاژها و تأمین دائمی آب گرم منازل به‌کاربرده می‌شود.

شوفاژخانه یا همان موتورخانه علاوه بر هزینه بالایی که داشت نیاز به یک مکان جداگانه مثل اتاق یا انبار داشت و محیط زیادی را اشغال می‌کرد. این روزها که پکیج جایگزین موتورخانه‌ها شده است سیستم گرمایشی بسیار پرکاربرد و پرطرفداری است که با استفاده از آن نیازی به موتورخانه و آبگرم کن در خانه نیست.

برای استفاده از خدمات تعمیر پکیج لینک زیر را کلیک کنید.
https://www.tehranservic.com/water-heater/wh-repair/

مزایای پکیج

پس از شناخت پکیج بهتر است با مزایا و معایب این سیستم گرمایشی آشنا شوید. در این صورت جواب سؤال پکیج بهتر است یا بخاری را بهتر می‌توانید برای خود پاسخ دهید. پکیج مزایای زیادی دارد. ازجمله این مزایا تنظیم کردن دمای پکیج به میزان دلخواه شما خواهد بود.

با جایگزین شدن پکیج به‌جای موتورخانه هر واحد مسکونی به‌صورت کامل و جداگانه در گرمای خانه خود استقلال دارند. این سیستم گرمایشی کارکردی آرام و بدون تولید صدا دارد. پکیج فضای مفید منزل را کمتر اشغال می‌کند و از ایمنی بالایی به علت وجود سنسورهای دود و سنسور آب گرم برخوردار است.

معایب پکیج

از مزیت‌های زیاد پکیج که بگذریم نباید معایب آن را نادیده بگیریم. این وسیله گرمایشی معایبی دارد که بسیاری از مردم از استفاده آن امتناع می‌کنند.

پکیج‌ها عمر کمتری نسبت به موتورخانه‌ها دارند. در صورت قطعی برق دیگر شاهد کارکرد پکیج نخواهید بود! این سیستم گرمایشی در متراژ بالای 300 متر کارایی کمتری خواهد داشت.

بخاری چیست؟

تا اینجا از مطلب پکیج بهتر است یا بخاری، با پکیج آشنا شدیم. حال می‌خواهیم در مورد بخاری بیشتر بدانیم. برای داشتن یک هوا و فضای مطلوب و مطبوع باید نسبت به آن دقت لازم را داشته باشیم.

بخاری گازی وسیله‌ای گرمایشی برای گرم کردن خانه است. این وسیله گرمایشی با گاز طبیعی یا گاز مایع کار می‌کند. بخاری از مشهورترین وسیله‌های گرمایشی به‌حساب می‌آید که شعله آن هوا را به‌طور موضعی گرم می‌کند. با انتقال گرما در هوا، کل هوای اتاق گرم می‌شود.

مزایای بخاری

این وسیله گرمایشی نیز نصب و راه‌اندازی آسانی دارد. بخاری‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به سایر روش‌های گرمایشی دارند. یکی دیگر از مزیت‌های بخاری که آن را موردعلاقه مردم قرار داده است هزینه تعمیر و نگهداری پایین این وسیله گرمایشی است. علاوه بر این بخاری‌ها گرمای قابل قبولی نیز دارند.

معایب بخاری

بخاری‌ها در صورت نصب نادرست خطر گازگرفتگی را در پی خواهند داشت. در فضای خانه بخاری یک مکان مخصوص به خود را اشغال خواهد کرد. یکی دیگر از معایب بخاری این است که در فصل‌های گرم سال این وسیله باید جمع شود و در انبار گذاشته شود؛ بنابراین مشکل جابه‌جایی خواهید داشت!

بااینکه در طرح بخاری‌های امروزی تلاش شده است تا زیباترین شکل ممکن را به وجود بیاورد ولی بازهم در ظاهر مانند پکیج‌ها نیستند.

تفاوت های پکیج و بخاری در چیست؟

بطور کلی برای جواب دادن به این سوال که پکیج بهتر است یا بخاری، می توان آنها را مقایسه کرد. برای مثال در مقایسه پکیج و بخاری گازی، می توان گفت:

امنیت پکیج از بخاری گازی بیشتر است.

اولین تفاوت برای اینکه تشخیص دهیم بخاری گازی بهتر است یا پکیج، در نظر گرفتن امنیت است. با توجه به داده های آماری، بخاری های گازی سالانه باعث مرگ و میر زیادی در سراسر جهان می شوند زیرا هرجا که گاز باشد امکان نشتی گاز نیز جود دارد. در بخاری های گازی از گاز مایع استفاده می شود که نشت کردن این گاز سمی (علت نشت کردن می تواند دلایل مختلفی از جمله مناسب نبودن شلنگ ها، مشکلات در دودکش ها، سوختن های غلط که باعث ایجاد گاز های سمی میشود و…) باعث ایجاد مشکلات تنفسی و حتی گاهاً مرگ می شود.

این در صورتی است که تمامی فعالیت های پکیج ها با استفاده از آب است و این آب داغ است که در این مخازن می چرخد و تولید گرما و حرارت می کند؛ آب هم تهدیدی برای فرد ایجاد نمی کند (البته باید توجه داشت که این پکیج ها نیاز به سرویس دارند) پس بنابراین می توان در جواب سوال بخاری گازی بهتر است یا پکیج، گفت که از لحاظ امنیت، پکیج نسبت به بخاری های گازی بهتر بوده و خطرات کمتری برای افراد ساکن در خانه دارد.

از لحاظ هزینه، بخاری گازی بهتر است یا پکیج؟

یکی دیگر از تفاوت های پکیج با بخاری در هزینه های مصرفی این دو است که به این مورد نمی شود پاسخی جامع داد؛ اما در مقایسه پکیج و بخاری گازی، می توان گفت که

  1. در مرحله اول برای خرید: به طور کلی هزینه خریدن بخاری نسبت به پکیج کمتر است؛ اما نکته قابل توجه این است که با خرید پکیج شما هم زمان از خرید دو محصول بی نیاز می شوید (آبگرمکن و بخاری) اما در صورت خرید بخاری، منزل شما نیاز به خرید یک آبگرمکن نیز خواهد داشت.
  2. هزینه قبض: بخاری گازی فقط تاثیر بر قبض گاز دارد و این در صورتی است که پکیج، هم بر قبض برق و هم قبض گاز تاثیر خواهد گذاشت.
  3. کارکرد: از لحاظ کارکرد، بخاری به علت استفاده از گاز های مایع، توانایی حرارت بخشی بیشتری با هزینه کمتری دارد؛ چرا که پکیج هم می تواند با درجه های بالا ایجاد حرارت بکند اما این کار علاوه بر اینکه در طولانی مدت به خود پکیج صدمه میزند باعث میشود قبض مصرفی بسیار بیشتر از همیشه بیاید.

نصب بخاری گازی راحت تر است.

از دیگر تفاوت های پکیج با بخاری، نصب این دو است. در مقایسه این دو محصول از لحاظ نصب کردن، باید گفت که بخاری برای نصب فقط نیاز به لوله دودکش دارد و شلنگ و خود بخاری، در صورتی که در پکیج ها به مراتب وسایل بیشتری مورد استفاده است. علاوه بر این هر دو این سیستم ها نیاز به گازکشی دارند که میتوانند روکار یا توکار باشند. حال با اینکه به نظر نصب بخاری گازی راحت تر است اما یک مورد قابل ذکر، این است که دقت بالایی برای نصب بخاری گازی نیاز است چرا که در صورت نصب اشتباه بخاری گازی صدمات خیلی بدی به افراد (مشکلات تنفسی و …) و وسایل (سیاه شدن دیوار ها و پرده ها و یا سوختن یا زرد شدن کاغذ دیواری و…) وارد می شود؛ این در صورتی است که اشتباه در نصب برای پکیج ها خیلی کمتر است و از این لحاظ، نصب راحت تری دارند.

مطلب پیشنهادی:   عیب یابی پکیج دیواری

کدام یک زیباتر است؟

امروزه یکی از دلایل استفاده بیشتر از پکیج ها، ظاهر این محصولات است چرا که انواع مختلفی از این محصولات در طرح ها و شکل های مختلف ساخته شده است. هرچند بخاری های گازی هم در جهت جلب بیشتر مشتریان، در تلاش برای ایجاد این تنوع ظاهری هستند، اما آنچنان موفق نبوده اند و پکیج ها از این نظر حرف اول را میزنند. یکی دیگر از موارد انتخاب پکیج ها، اشغال فضای کمتری از محیط خانه است. این در صورتی است که بخاری های گازی برای استفاده، علاوه بر حجم خودشان، نیاز به داشتن فضای بیشتر جهت اتصال لوله دودکش نیز دارند. به طور کلی پکیج ها در مقایسه با بخاری های گازی، جای کمتری گرفته و زیبایی بیشتری دارند.

سایر تفاوت های پکیج با بخاری

پکیج ها را می شود داخل حمام هم نصب کرد در نتیجه زمان بسیار کمتری مصرف می شود جهت گرم کردن آب.

در هنگام قطعی برق، پکیج ها از کار می افتند و فقط بخاری ها هستند که جوابگو هستند چرا که منبع تغذیه پکیج ها گاز و برق هست ولی برای بخاری های گازی فقط گاز است.

پکیج هایی هستند مخصوص کف زمین، برای کسانی که از سرمای زمین هنگام راه رفتن در خانه خسته شده اند.

و… .

اما به طور کلی، اینکه بخاری گازی بهتر است یا پکیج و شوفاژ، بسته به نظر شخصی شما دارد. اگر ملاک پایین بودن هزینه هاست که بخاری پیشنهاد می شود و اگر ملاک امنیت بیشتر است پکیج ها. امروزه با مدرن تر شدن ساختمان ها و مجتمع های مسکونی، استفاده از پکیج ها رواج بیشتری پیدا کرده و از لحاظ زیبایی و ایمنی و تولید آلاینده های کمتر در محیط و … به صرفه تر است.

پس با توجه به تمامی موارد گفته شده، میتوان در جواب سوال بخاری بهتر است یا پکیج، جواب پکیج را برگزید. چرا که علاوه بر موارد بالا در رطوبت هوا نیز تاثیری نگذاشته و آن را حفظ می کند. (این در صورتی است که بخاری ها رطوبت هوا را گرفته و محیط را خشک می کنند.) یا مثلا اینکه نیازی به جابجایی ندارد و در تمامی فصول در جای خود باقی می ماند. (این در صورتی است که معمولا به علت وسعت فضایی که بخاری ها اشغال می کنند، آنها را در فصول گرم به انباری یا… برده و فقط در فصول سرد سال آنها را برای استفاده خارج می کنند.)

اما در کنار تمامی این مزایا باید به معایب حتی کوچک هم دقت کرد، مثلا طولانی تر بودن مدت زمان مورد نیاز برای گرم کردن خانه، چرا که برای این کار ابتدا باید آب درون پکیج گرم شود و بعد درون لوله ها برای رفتن به رادیاتور ها و… برود، در صورتی که در بخاری های گازی، پس از روشن شدن شاهد گرمابخشی آن هستیم. مورد بعدی تعمیر سخت تر پکیج ها هست چرا که سیستم پیچیده تری دارد و در صورت برخورد به هرگونه مشکلی سریعا باید با افراد با تجربه و کاربلد در این زمینه تماس گرفت و از آنها یاری گرفت. یکی از دلایل خرابی پکیج ها، عدم سرویس کردن آنهاست.

نتیجه گیری :

براساس توضیحات ذکر شده می توان به راحتی انتخاب کرد که بخاری گازی بهتر است یا رادیاتور با آن که هر کدام دارای معایب و مزایایی هستند ولی در مجموع می توان گفت با توجه به طراحی های مدرن در ساختمان ها و به خصوص در مجتمع های مسکونی چندین واحده استفاده از پکیج و شوفاژ امری غیرقابل اجتناب است.

از طرفی از خطرات جانی احتمالی در صورت استفاده از بخاری نمی توان به راحتی چشم پوشی کرد و قطع به یقین پکیج و شوفاژ آرامش و آسایش را برای شما به ارمغان خواهند آورد و این دقیقا همان نیاز امروزی همه افراد جامعه است.

حال اگر این سوال برای شما پیش آمد که بخاری نصب کنیم یا شوفاژ ؟

به خاطر داشته باشید همانطور که ذکر شد برای نصب پکیج و شوفاژ نیاز به زیر ساختهای مختلفی در ساختمان است که در مطلب بعدی با عنوان تبدیل سیستم بخاری به پکیج در مورد این موضوع بیشتر توضیح داده ایم.

اگر شما هم با مطالعه این مقاله قصد تغییر وسیله گرمایی خود و استفاده از پکیج و شوفاژ دارید، می توانید با مطالعه مطلب راهنمای خرید بهترین پکیج دیواری موجود در بازار ایران بهترین انتخاب را داشته باشید.

همچنین می توانید با همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته از تمام نقاط تهران تماس بگیرید و با همکاران ما مشورت کنید و یا اجرای این سیستم را با خیال راحت به آنها بسپارید.

دکمه بازگشت به بالا