جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی برتر

مزایای استفاده از بخاری هیزمی

بخاری چوبی

قبل از تولید و رواج بخاری های گازی، بخاری های نفتی و بخاری هیزمی، معموال ترین و پراستفاده ترین نوع بخاری در بین مردم بود.  این بخاری ها که ما را یاد زمان قدیم می‌اندازند، مزایا و معایبی هم داشت. استفاده از این بخاری، هنوز هم در مناطقی از ایران که امکان تهیه و نصب بخاری های گازی و برقی ممکن نیست، استفاده می‌شود. این بخاری ها که حس نوستالژیکی در ما ایجاد می‌کند.برای اطلاعات بیشتر بخاری هیزمی کلیک کنید. در حال حاضر بیشتر به عنوان یک وسیله تزئینی وزیبایی در ویلاها و یا در صنعت، کافی شاپ ها، رستوران ها و مکان هایی مانند آن به کار می‌رود.همینطور برای خرید و اطلاعات بیشتر در مورد بخاری فضای باز اینجا کلیک کنید.

بخاری هیزمی چیست؟

بخاری های هیزمی محفظه های فلزی هستند که معمولا از فلز ساخته می‌شوند. بعضی از انواع این بخاری ها مانند بخاری های چدنی بسیار محکم اند. بخاری های هیزمی روسی هم ظاهر زیبایی داشته و طرفداران زیادی دارند.گرمای این بخاری ها از سوختن هیزم و شاخ و برگ درختان تامین می‌شود. البته از سوخت های دیگری هم در آن استفاده می‌شود که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

مزیت بخاری های هیزمی

یکی از مزیت های این بخاری این است که نسبت به بخاری های گازی یک بخاری ارزان قیمت محسوب می‌شود و با صرف هزینه کمتری می‌توان آن را تولید کرد. مزیت بعدی آن، نوع سوخت آن است. برای افرادی که امکان تهیه هیزم و سوخت مورد نیاز آنها از طبیعت برایشان ممکن است، هزینه ای بابت مصرف سوخت پرداخت نمی کنند، در صورتی که در بخاری های گازی بابت مصرف گاز باید هزینه زیادی را پرداخت کنیم.

از معایب آن هم اگر بخواهیم بگوییم این است که سوخت آن دائمی نیست و با اتمام هیزم داخل محفظه بخاری، دیگر چیزی برای تولید گرما وجود ندارد و بخاری خاموش می‌شود. بنابراین باید مرتب آن را شارژ کرد. کسانی که می‌خواهند از این این محصول استفاده کنند باید همیشه هیزم ذخیره داشته باشند. این موضوع به خصوص در فصل های سرد سال یعنی پاییز و زمستان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و باید از قبل به فکر تهیه آنها بود. مساله بعدی، گازهای تولید شده از سوختن چوب و هیزم است که به خصوص در محیط های کوچک، ممکن است کمی آزاردهنده باشد.

بخاری هیزمی چدنی

بخاری های چدنی یکی از زیباترین نوع بخاری هیزمی است. این بخاری ها به شکل شومینه طراحی شده اند و ظاهر لوکس و زیبایی دارند و برخلاف شومینه، مشکلاتی مانند ورود دود به فضا را ندارند. این بخاری ها دارای جنس چدن دوجداره و نمای شیشه ای اند که می توانید سوختن هیزم و آتش درون آن را ببینید که ممکن است برایتان جذاب باشد. شیشه آن هم ضدآتش است. در اغلب بخاری های هیزمی چدنی، امکان نصب دودکش از بالا و عقب وجود دارد. برای سوخت این بخاری می‌توان از ذغال سنگ، ذغال چوب، هیزم و سوخت های کربنی استفاده کرد.

مدل چیدن هیزم ها

شیوه چیدن هیزم ها در بهترسوختن بخاری، مهم وموثر است. شیوه درست چیدن هیزم به این صورت است که ابتدا هیزم ها را به شکل مخروطی بچینید. در ابتدا از هیزم های خشک تر ونازک تر شروع کنید. برای برافروختن آتش از نفت ومواد نفتی استفاده نکنید زیرا باعث شعله ورشدن یکباره شده، دود آن، بخاری را سیاه وکثیف کرده و ممکن است شیشه آن را بشکند.

 لوله بخاری

نکته بعدی درباره ارتفاع لوله بخاری است. لوله بخاری را یک متر بالاتر از پشت بام قرا دهید. حتما برای لوله بخاری، کلاهک تهیه کنید. بهترین ومطمئن ترین نوع کلاهک، کلاهک های مدل H هستند.

مراقبت از شیشه

برای جلوگیری از شکسته شدن شیشه بسیار مراقب باشید که در زمان روشن بودن بخاری که شیشه داغ است، حتی یک قطره آب هم روی بخاری ریخته نشود.

 طرز استفاده از هیزم

هیزم ها را در قسمت انتهایی بخاری قرار دهید نه ابتدایی آن. این کار باعث می‌شود شیشه یکباره داغ نشود. محفظه بخاری را هم پر از هیزم نکنید. این کار ممکن است به مرور زمان، رنگ بخاری را از بین ببرد.

خاکستر چوب

از خاکستر تولید شده از سوخت هیزم می‌توانید در باغچه و تمیز کردن شیشه خود بخاری، استفاده کنید.

 قبل از استفاده

قبل از نصب و استفاده از بخاری، یکبار بخاری را در فضای باز روشن کنید تا بوی دود ناشی از مواد رنگی و چربی فلزات از بین برود.

هیزم را چگونه در بخاری‌هیزمی بچینیم؟

در بخاری‌هیزمی سنتی چیدن هیزم بسیار اهمیت دارد بهترین نوع آن چیدن هیزم‌ها به‌صورت مخروطی است خوب است که در ابتدا از هیزم‌های نازک و خشک استفاده شود که باعث روشن شدن سریع می‌شود هرگز برای آتش‌گرفتن هیزم از بنزین و یا نفت استفاده نکنید برای جلوگیری از ورود دود به محیط و همچنین داغ شدن بیش از اندازه شیشه بخاری باید هیزم‌ها را در قسمت انتهای بخاری قرار دهید. همچنین بخاری را بیش از اندازه پر نکنید.

پیش بینی میکنیم اگر شومینه و بخاری هیزمی جز وسایل گرمایشی منزل یا فضای شماست با مشکل دود کردن شومینه وبخاری هیزمی روبه رو می شوید که می توانید به راحتی این مشکل را حل کنید.

چگونه از شیشه بخاری‌هیزمی مراقبت کنیم؟

در بخاری‌های هیزمی که برای محیط خانه استفاده می‌شود نمای شیشه‌ای دیده می‌شود و این در صورتی است که برای بخاری‌های هیزمی مسافرتی این شیشه وجود ندارد برای مراقبت کردن از این شیشه توصیه می‌شود که هرگز بر روی این شیشه آب نریزید زیرا باعث شکستن آن می‌شود. یا حتی توصیه میکنیم اگر قصد دارید برای پایان فصل بخاری خود را تمیز کرده و بسته بندی کنید مقاله ی تمیز کردن بخاری را بخوانید زیرا در تمیز کردن بخاری هیزمی هم باید به همان صورت رفتار کنید.

بررسی بخاری‌هیزمی مسافرتی با بخاری کمپینگ

همان گونه که در بالا گفتیم از بخاری تاشو در فضاهایی مثل چادر کلبه‌های جنگلی استفاده می‌شود و این‌گونه بخاری‌ها به دلیل اینکه به سوخت الکلی و گازی نیازی ندارند می‌تواند بهترین گزینه در مناطق دور و فضاهای کمپینگ باشد. همین امر باعث محبوبیت آن در بین طبیعت گردان و مسافران شده است همچنین قابلیت جمع‌شدن آسان و حمل‌ونقل راحت را دارد.

? خرید یک انتخاب بینظیر برای فصل سرماست به خصوص اگر علاقمند به حس و حال سوختن چوب باشید. چگونه انتخاب کنیم؟ دودکش و لوله شومینه باید طبق سایز بخاری انتخاب شوند و بزرگ تر یا کوچک تر نباشند و به خوبی مهر و موم و درزگیری شوند تا دود داخل اتاق نشت نکند. اینزرت های شومینه هم از گرمای تابشی و هم از گرمای خود آتش استفاده می کنند. چنانچه دریچه ی کشویی کنار و بغل آن را باز کنید،می توانید از آن به عنوان کباب پز استفاده کنید.همچنین می توانید دریچه ی کباب پز آن را ببندید و در فضای باز از قسمت غذاساز آن استفاده کنید.

اینطوری حرارت بیشتری به کف قابلمه و ماهی تابه میرسد.اگر از بشقاب دیزی قدیمی کاشی که حالت لیوانی دارد استفاده میکنید میتوانبد روی دریچه بک عدد میلگرد و یا یک توری قرار دهید و بشقاب را روی آن بگذارید. اگر خواستید روی دم کنید،میتوانید پس از آبکش کردن برنج،آن را روی دریچه را ببندید) تا حرارت ملایم تر بخاری باعث دم کشیدن غذا شود.در این حالت دقت داشته باشید که حرارت بخاری هیزمی بیش از حد نباشد.

? از ورق روغنی که در بازار به ورق سیاه معروف است ساخته شده است.از استحکام بالایی برخوردار است اما برای اینکه استحکام آن را بالاتر ببرید می توانید کف آن را به اندازه ی یک سانتیمتر بتن یا گِل رس بریزید.بتن یا گل رز باعث می شود که حرارت کمتری به کف بخاری برسد در نتیجه دوام بیشتری خواهد داشت.بدنه ی از دوام و استحکام بالایی برخوردار است و در صورت مراقبت سالهای سال این بخاری کوچک به شما خدمت میکند.

بخاری را در معرض رطوبت قرار ندهید و در فصولی که استفاده نمیکنید نیز در محیط خشک نگه داری کنید. از همین رو قصد داریم که در این مقاله و ویژگیهای آن را بطور کامل بررسی نماییم و اطلاعات کاملی را در اختیار مشتری قرار دهیم. این موضوع زمانی ارزشمند است که با وجود سنگری چون دژ ویندسور، خانواده سلطنتی در همان مکان باقی مانند. نوع کُند سوزش بسیار مفید و کارآمد است.

خرابی در ترموکوپل، موجب رخ دادن اتفاقات بسیار ناگواری خواهد شد. اگر شما هم دنبال یک بخاری هیزمی کوچک هستید که بتوانید آن را به راحتی با خودتان به مسافرت ببرید،داخل صندوق عقب جا بدهید و یا در چادر و در خانه باغ کوچک بتوانید از آن استفاده کنید این بخاری هیزمی گزینه بسیار مناسبی برای شما است.

شومینه های آجری از قدیمی ترین انواع گرم کننده های چوبی هستند اما کارایی بسیار کمی دارند چون فقط ۵ تا ۱۰ درصد از انرژی مصرفی را تبدیل به گرما می کنند. این اینزرت ها راهی موثر برای کارآمدتر کردن شومینه هستند و در واقع چهارچوبی فلزی بوده که وارد شومینه آجری می شوند و سبب چرخش هوای اطراف اینزرت فلزی و برگشت به اتاق می شوند. تنها مزیتی که این سیستم گرمایشی دارد، زیبایی آن می باشد.

استفاده از بخاری های شعله باز در خانه نیازمند همخوانی با استاندارد هاست تا از ایمنی آن اطمینان حاصل کنید. به خاطر بسپارید که حتماً از یک لوله دودکش داخلی هم استفاده کنید. به علت طبیعت سوخت مصرفی ، حتماً باید به صورت دوره ای به آن مراقبت و توجه شود. همچنین میتوانیم برای مدل فایر پیت فلزی فوق پایه کابینت دار یا هود بالا جهت مکش دود بسازیم.همچنین میتوان با تهیه باکس ذغال و قرار دادن آن بروی باربیکیو از طبخ کباب با ذغال بهره برد. هر چقدر هم عاشق تکنولوژی باشیم کمتر کسی دلش نمیخواد از گرمای یک بخاری هیزمی لذت ببرد.

لوازم گرمایشی زیادی وجود دارد اما ویلاسازه لذت خاصی دارد.امروزه با تجملاتی شدن زندگی مردم علاقه زیادی به وسایل انتیک پیدا کرده اند. علاوه بر خاصیت گرمایشی امروزه یک وسیله دکوراتیو و لوکس نیز به حساب میرود.همچنین به دلیل خواص درمانی فراوانی که دارد امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

به همین خاطر استفاده از این وسیله حرارتی توجیه اقتصادی بالایی برای افراد به همراه دارد! اگر دودکش مناسب روی آن نصب کنید و دریچه ی کشویی کباب پز و دریچه ی گرد غذاساز بالای آن را ببندید، می توانید از آن به عنوان یک استفاده کنید.بهتر است که از دودکش با طول کمتر تا حد امکان استفده شود. به طور مفصل به بررسی این وسیله گرمایشی پرداخته ایم، برای دسترسی به آن روی لینک مطلب بزنید. رایج ترین نوع هیترهای تابشی که می توانید انتخاب کنید، هیترهای غیر متصل، هیترهای رومیزی، هیتر های قابل نصب روی سقف و دیوار هستند.

این نوع کارآمد ترین نوع بوده و حدود ۵۵ تا ۷۰ درصد از انرژی مصرفی را تبدیل به گرما می کند به شرطی که به درستی تنظیم و نصب شده و به آرامی بسوزد. این اطمینان را به شما میدهیم که تمام بخاریهای موجود در بازار چه آنهایی که با دودکش هستند و چه آنهایی که بدون دودکش کار میکنند همگی دارای علامت استاندارد بوده و از این نظر خیالتان راحت باشد.

منبع: تجهیزات فضای باز ویلاسازه

دکمه بازگشت به بالا