کسب و کار ایرانی برترورزش و تندرستی

نکات مهم جهت خرید کفش دویدن مردانه که کسی به شما نمی گوید

راهنمای خرید کفش رانینگ (کفش دویدن)

کفش رانینگ

از آنجا که کفش پویان رانینگ انواع بسیار متنوعی دارد، انتخاب کفش مناسب ممکن است کار دشواری به نظر برسد. در ‌این مقاله قصد داریم تا به شما کمک کنیم کفش ورزشی مناسب دویدن را انتخاب کنید. چه در مسیرهای ناهموار و خشن قدم بردارید و یا بر روی زمین آسفالت بدوید، همیشه گزینه مناسب وجود دارد. همانطور که برای هر دونده یک جفت کفش رانینگ وجود دارد، برای هر نوع پا نیز یک جفت کفش مناسب وجود دارد.

وقتی کوچک بودیم از کفش ورزشی برای هر کاری مانند دوچرخه سواری، فوتبال و .. استفاده می کردیم. اما امروزه تقریبا برای هر نوع فعالیت ورزشی کفش مخصوص وجود درد. بنابراین، قبل از آنکه کفش رانینگ خود را انتخاب کنید راهنمایی زیر را مطالعه کنید.

راهنمای خرید کفش رانینگ

بر روی چه سطحی می‌دوید؟

اگر بیشتر دوره‌های آموزشی شما بر روی سطوح آسفالت پیاده‌روی است، بنابراین باید از کفش جاده‌ای استفاده کنید. ‌این کفش‌ها ‌به دلیل سبک وزن بودن و حمایت بیشتر از پا کمترین آسیب را به پاهای شما وارد می‌کنند. اگر از مسیرهای نرم و گل آلود عبور می‌کنید، بهتر است یک جفت کفش کوهنوردی انتخاب کنید که از مچ و ساق پای شما حمایت کند و برای دویدن در سطوح ناهموار مناسب باشد. با ‌این حال، ‌این کفش‌ها ‌ممکن است در مسیر های پیاده‌روی آسفالت کمی ناراحت کننده باشد، زیرا کفش ممکن است به پای شما فشار آورده و یا میخک‌های به سرعت ساییده شود.

از چه نوع جورابی برای دویدن استفاده کنید؟

ممکن است کمی ‌ساده انگارانه باشد، اما ضخامت جوراب می‌تواند تفاوت زیادی در تناسب و احساس کفش ‌ایجاد کند، به خصوص وقتی پاها‌ در گرما منبسط می‌شوند. همیشه در هنگام انتخاب کفش رانینگ جوراب به پا کنید. در ‌این خصوص، به سراغ جوراب‌های مخصوص دویدن بروید که دارای یک لایه اضافه در کف پا، پنجه و پاشنه است که می‌تواند جلوی ضربات پا را بگیرد.

با‌ این حال، اگر چه جوراب نخی گزینه خوب و راحتی برای دویدن به حساب می‌آید، اما استفاده از آن را به شما توصیه نمی‌کنیم. زیرا، نخ رطوبت را در خود نگه می‌دارد و گرما و اصطکاک حاصل از آن باعث ‌ایجاد تاول، پینه و یا گرمی ‌بیش از حد در پا می‌شود.

از طرف دیگر اطمینان حاصل کنید که جوراب بالاتر از پشت کفش رانینگ قرار گیرد، در غیر ‌این صورت، هنگام دویدن‌ اینگونه جوراب‌ها ‌به پایین لغزیده و با ‌ایجاد اصطکاک در پاشنه پا باعث داغی در آن ناحیه می‌شود.

چه مسافتی را می‌دوید؟

اگر در یک مسابقه دو ماراتون شرکت می‌کنید، معمولاً به کفش مخصوص دویدن احتیاج دارید. برای مسافت‌های طولانی از کفشی استفاده کنید که دارای ضربه‌گیری بیشتری باشد. برای مسافت‌های کوتاه‌تر می‌توانید از کفش‌های انعطاف‌پذیر‌تر استفاده کنید. عموما دونده‌های حرفه‌ای دارای دو نوع کفش هستند:

 • یک جفت کفش راحت مناسب مسیرهای طولانی که معمولا سنگین هستند.
 • یک جفت کفش سبک پاشنه کوتاه برای مسیرهای کوتاه و دو سرعتی.

آیا می‌توانم کفش مخصوص رانینگ را به صورت آزمایشی امتحان کنم؟

سرمایه‌گذاری برای خرید کفش رانینگ سرمایه‌گذاری بزرگی است. بنابراین، قبل از خریدن بهتر است آنها ‌را امتحان کنید. قدم زدن بر روی زمین فرش شده نمی‌تواند جایگزین دویدن در مسیر واقعی باشد. از فروشنده سوال کنید ‌آیا می‌توانید آنها ‌را برای یک تست آزمایشی استفاده کنید و یا بر روی تردمیل فروشگاه راه بروید.

‌آیا برند کفش رانینگ مهم است؟

در مورد کفش دویدن مهمترین نکته عملکرد و کارایی آن است و نه ظاهر آن. بنابراین، به سراغ آخرین برند کفش رانینگ نروید و تنها‌ برند را در نظر نگیرید.

برند کفش چندان مهم نیست. چیزی که مهم است، راحتی، اندازه و عملکرد کفش است. تمام برندها ‌دارای اندازه‌های مختلفی هستند. برخی از برندها ‌از برخی دیگر پهن‌تر هستند. بنابراین، بهتر است قبل از خرید کفش رانینگ آن را امتحان کنید. زیرا تفاوت جزئی در اندازه می‌تواند تاثیر زیادی در راحتی کفش در پای شما ایجاد کند

 به چه نوع کفش رانینگ نیاز دارم؟

در مدل کفشی که انتخاب می‌کنید انعطاف‌پذیری، دوام و پشتیبانی آن از پا را در نظر بگیرید. کفش خوب کفشی است که ‌این نکات را در بر داشته باشد.

کفش رانینگ معمولاً در سه گروه تقسیم بندی می‌شود: کنترل حرکتی، کفش کوشنینگ  (Cushioning)یا ضربه‌گیر، کفش ثبات یا Stability، کفش سبک وزن و کفش مدل تریل (کفش مخصوص کوهنوردی)

کفش کنترل حرکتی(Motion Control)

کفش کنترل حرکتی دارای قالب پهن و صاف است. این کفش فشار مناسب کسانی است که کف پای تخت یا پروناسیون بیش از حد دارند. زیرا، باعث می‌شود از چرخش غیر طبیعی پاها ‌به داخل جلوگیری شود‌. این نوع کفش ‌محکم‌ترین نوع کفش رانینگ است.

کفش کوشنینگ یا ضربه گیر

کفش کوشنینگ برای دوندگانی که پایشان به داخل و خارج منحرف می‌شود مناسب است. حرکت چرخشی ‌این کفش مخصوص دویدن کمک می‌کند تا در هنگام راه رفتن ضربه به کفش وارد شود و به مفاصل و ستون فقرات فشاری وارد نشود.

 کفش ثابت (Stability)

‌این کفش ‌برای افزایش ثبات پا طراحی شده‌اند، به طوری که از حرکات غیر طبیعی پا جلوگیری کند. معمولاً شکل قالب ‌این نوع کفش‌ها ‌نیمه قوسی است و از کفش‌های کنترل حرکتی انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. در واقع، ‌این کفش ‌به لحاظ کوشنینگ، پشتیبانی و دوام بین کفش‌های کنترل حرکتی و کوشنینگ قرار دارند.‌ این کفش ‌مناسب کسانی است که کف پای نرمال دارند و پاها ‌در هنگام دویدن اندکی به طرف داخل می‌چرخد.

کفش سبک وزن (lightweight)

کفش سبک وزن همانطور که از نام آن پیداست کفش سبک‌تر با قابلیت انعطاف پذیری بیشتر است. این مدل کفش خستگی و درد پا را بعد از دویدن کاهش می‌دهد و همین طور از راحتی فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و با داشتن خاصیت کوشنینگ از وارد شدن ضربه به پا جلوگیری می‌کند.

کفش مدل تریل (trail)

این نوع کفش مخصوص سطوح و مسیرهای ناهموار و ناصاف است و به گونه‌ای طراحی شده که از پا در برابر سطوح صخره‌ای و اجسام تیز محافظت می‌کند. از ویژگی ‌این نوع کفش وجود لایه میانی، بند حمایتی پاشنه، نگهدارنده زبانه، زیره پلاستیکی، دوام بالا و راحتی بیشتر برای مسیرهای طولانی است. این نوع کفش فشار چسبندگی یا گریپ کمتری با زمین دارند و به همین دلیل سرعت را کاهش می‌دهند .

کلام آخر

در این مقاله به بررسی انواع کفش رانینگ پرداختیم. دیدیم که در انتخاب یک کفش مناسب برای رانینگ چه مواردی را باید رعایت کنیم. اما در صورتی که دوست دارید در این رابطه اطلاعات بیشتری بدست بیاورید خوب است مقاله ” در انتخاب کفش دویدن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ ” را نیز مطالعه کنید.

راهنمای خرید کفش مخصوص پیاده روی و دویدن

پیاده روی یکی از ساده ترین و بهترین روش ها برای حفظ سلامت بدن و تناسب اندام هست. برای اینکه بتوانید پیاده روی لذت بخش و موثری داشته باشید لازم هست به فکر تهیه کفش مخصوص پیاده روی و دویدن باشید. نکات خرید کفش مخصوص پیاده روی رو بخوانید.

ورزش کردن نه تنها کمک می کنه تا احساس شادابی و سرحال بودن خیلی خوبی داشته باشید بلکه تاثیر خیلی خوبی هم در حفظ سلامت بدن و تناسب اندام داره. اما اگر وقت کافی برای رفتن به باشگاه ندارید و یا اینکه به خاطر هزینه های بالای باشگاه، از ورزش کردن منصرف شده اید، بهتره به فکر یک راه حل ارزان تر و ساده تر باشید!

مطمئنا همه ما می تونیم در طول روز، حداقل نیم ساعت رو به پیاده روی اختصاص بدیم. پیاده روی یکی از ساده ترین، ارزان ترین و بهترین ورزش ها برای حفظ سلامتی بدن و تناسب اندام هست و می تونید در هر ساعت از روز که تمایل داشته باشید این ورزش رو بدون صرف هزینه زیاد انجام بدید و از فوایدی که برای بدن داره بهره مند بشید.

تنها تجهیزاتی که برای پیاده روی لازم دارید، یک جفت کفش مخصوص پیاده روی هست تا در طول انجام این کار، هیچ گونه آسیبی به پاها و ستون فقرات وارد نشه، درد و ناراحتی در پاها احساس نکنید و در طول پیاده روی، احساس راحتی خیلی خوبی داشته باشید. اما آیا می دونید یک کفش مناسب برای پیاده روی باید دارای چه خصوصیاتی باشه؟

ما در این بخش به تمام نکاتی که باید در خرید کفش طبیعت گردی مردانه و دویدن توجه داشته باشید اشاره کرده ایم و می توانید با استفاده از توصیه های این مقاله، بهترین و مناسب ترین کفش پیاده روی رو تهیه کنید. با ما همراه باشید.

در هنگام خرید کفش پیاده روی باید به چه مواردی توجه کرد؟

·         استحکام (Stability)

کفش مخصوص پیاده روی باید استحکام خیلی خوبی داشته باشه تا در طول حرکت و راه رفتن، احساس تعادل و ایمن بودن داشته باشید. اگر کفشی که برای پیاده روی استفاده می کنید، استحکام کافی نداشته باشه ممکن هست در هنگام راه رفتن، تعادل خودتون رو از دست بدید و نتونید کنترلی بر روی حرکات اضافی پاها داشته باشید. پس لازمه که کفشی رو برای پیاده روی انتخاب کنید که از استحکام و پایداری خیلی خوبی برخودار باشه.

·         انعطاف پذیری (Flexibility)

یک کفش خوب و مناسب باید قدرت حرکت خیلی خوبی رو برای حرکت انگشتان پا داشته باشه و بتونید به راحتی از موانعی که در مسیر پیاده روی وجود داره عبور کنید و هیچ گونه احساس ناراحتی و اذیت شدن بر روی پاهاتون احساس نکنید.

·         راحتی (Comfort)

کفش پیاده روی باید سایز مناسبی داشته باشه و دارای بالشتک های مناسبی برای محافظت از پاها باشه تا در طول پیاده روی، احساس راحتی خیلی خوبی داشته باشید. علاوه بر این کفش مناسب پیاده روی باید دارای پاشنه استاندارد در پشت پا و قسمت میانی باشه و همچنین فضای کافی در قسمت جلوی کفش وجود داشته باشه و هیچگونه فشاری به انگشت های پا وارد نکنه. (راهنمای خرید کفش کتانی)

چگونه یک کفش پیاده روی خوب و مناسب انتخاب کنیم؟

برای اینکه بتونید بهترین و مناسب ترین کفش پیاده روی رو انتخاب و خریداری کنید، لازم هست به چند فاکتور مهم در انتخاب این مدل کفش ها توجه کنید. این فاکتورهای مهم و اساسی عبارتند از:

به پاشنه کفش نگاه کنید

پاشنه کفش یکی از مهم ترین مواردی هست که باید در هنگام خرید کفش پیاده روی بهش توجه کنید. پاشنه کفش، باید قسمت پشت پا و زیر تاندون آشیل را به خوبی نگه داره و نباید اندازه پاشنه کفش بیشتر از یک اینچ (2.5 سانتی متر) از سطح زمین باشه. پاشنه کفش باید راحت و نرم باشه اما سفت و محکم نباشه.

قسمت میانی کفش را بررسی کنید

Midsole کفش، قسمتی هست که بین آج و پارچه بالایی کفش قرار داره و لازمه در هنگام خرید کفش، این قسمت رو هم بررسی کنید. این قسمت مهم ترین مولفه یک کفش هست. قسمت میانی کفش پیاده روی معمولا از مواد متنوعی ساخته میشه و برای کفش زیرسازی، پشتیبانی و انعطاف پذیری خوبی ایجاد میکنه و باعث محافظت از پا در برابر اشیا تیز میشه.

معمولا برای ساخت قسمت میانی کفش از EVA یا Phylon استفاده میشه. EVA معمولا بسیار سبک و راحت هست و Phylon ماده ای متراکم تر هست و در مدت زمان طولانی تر، راحتی بالاتری رو ایجاد می کنه.

توجه به قسمت کفی کفش

این قسمت در پایین کفش و جایی هست که کف پا روی کفش قرار می گیره. کفی کفش باید به راحتی، پاها رو در خودش جا بده و بعد از پوشیدن کفش، احساس راحتی خوبی داشته باشید. برای ساخت کفی کفش معمولا از فوم مخصوصی با چگالی بالا استفاده میشه و یک بالشتک تقریبا نرمی رو بین پاها و زمین ایجاد میکنه.

کفی کفش با گذشت زمان شکل و فرم اصلی خودش رو از دست میده و برای اینکه از اسیب دیدن پاها جلوگیری کنید لازمه که هر چند وقت یک بار، کفی کفش رو تعویض کنید. این بخش از کفش، به منظور کاهش نیروی شکافی که بین کف پا و کفش وجود داره طراحی شده و بخشی از شوک های وارد شده به پا رو هم جذب میکنه.

پنجه کفش رو هم بررسی کنید

قسمت پنجه کفش، جایی هست که تمام انگشتهای پا رو در خودش جا میده و باید فضای کافی برای حرکت آزاد انگشتای پا رو فراهم کنه و حرکت انگشتان پا در کفش، بدون محدودیت باشه. در مقابل، وجود فضای زیاد در قسمت پنجه کفش هم باعث جا به جایی بیش از حد و ناراحتی در پا خواهد شد. به طور کلی باید بین طولانی تری انگشت پا و انتهای پنجه کفش چیزی در حدود نصف عرض انگشت فاصله وجود داشته باشه.

تنفس و جریان هوا در کفش را بررسی کنید

در هنگام راه رفتن و افزایش ضربان قلب، پاها کمی عرق می کنند. بنابراین لازم هست کفشی را برای پیاده روی تهیه کنید که جریان هوا در اون وجود داشته باشه. زیرا کفش هایی که امکان ورود و خروج هوا در اون ها وجود نداره، رطوبت رو در خودش نگه میداره و ممکنه باعث تاول زدن پا، بد بو شدن پاها و احساس درد و ناراحتی بشه.

کفش را در دست بگیرید و خم کنید

کفش مورد نظرتون رو در دست بگیرید و با خم کردن، پیچ و تاب دهید. یک کفش پیاده روی خوب نه تنها باید از وسط خم شود بلکه باید تمام قسمت های کفش هم قابلیت خم شدگی داشته باشه و این انعطاف پذیری در همه جای کفش وجود داشته باشه.(کفش نایک، مدلهای جدید برای خانم ها)

نکات کلیدی برای انتخاب و خرید کفش پیاده روی

 • برای اینکه مطمئن باشید، کفشی که خریدرای می کنید، برای پیاده روی و دویدن مناسب هست، در مرحله اول باید بهترین فروشگاه کفش ورزشی رو در شهر و منطقه خودتون پیدا کنید. معمولا فروشندگانی که در این فروشگاه ها فعالیت می کنند، اطلاعات دقیق و خوبی در رابطه با کفش ها ورزشی و پیاده روی دارند و می تونن به شما در انتخاب کفش پیاده روی که از نظر اناتومیک، مناسب پاهای شما باشه رو بهتون معرفی کنند.
 • در هنگام خرید کفش پیاده روی از فروشنده بخواهید تا هر دو پا را اندازه گیری کند. بهتره در زمان اندازه گیری پاها، ایستاده باشید. زیرا در حالت ایستاده، وزن بیشتری بر روی پاها قرار می گیره و ممکن هست اندازه پاها بیشتر بشه. بنابراین بهتره اندازه کفش جدید رو بر اساس این اندازه گیری ها در نظر بگیرید و نه سایز کفش های قبلی!
 • در پایان روز کفش بخرید. هر چه در طول روز فعالیت بیشتری داشته باشید و برای مدت زمان طولانی تری روی پاهاتون بایستید یا راه برید، پاها بیشتر متورم می شوند. معمولا پای افراد بعد از انجام فعالیت های روزمره سایز و اندازه بزرگتری پیدا می کنه. بنابراین لازمه که کفشی رو تهیه کنید که با این تغییرات پا متناسب باشه تا بعد از گذشت چند ساعت از روز، احساس فشار بر روی پاها نداشته باشید. (کاهش وزن با پیاده ‎روی، نکاتی که باید بدانید)
 • بهتره کفشی رو انتخاب کنید که با شکل کف پاهاتون مطابقت داره. معمولا این مدل کفش بهترین و مناسب ترین انتخاب برای هر فرد خواهد بود.
 • بعد از پوشیدن کفش، سعی کنید انگشتان پا رو تکون بدید. پنجه کفش باید به اندازه ای باشه که انگشت های پا به راحتی بتونن حرکت کنند اما نباید به قدری بزرگ و شل باشه که انگشتای پا در کفش بچرخند.
 • در هنگام خرید کفش پیاده روی، جورابی که قرار هست با کفش بپوشید رو همراه خودتون داشته باشید و کفش رو با اون جوراب امتحان کنید.
 • در حالت کلی باید یک فضای کوچک به اندازه یک سانتی متر بین بلندترین انگشت پا (انگشت شصت پا یا انگشت دوم) و پنجه کفش وجود داشته باشه. این موضوع رو حتما در هنگام خرید کفش پیاده روی در نظر بگیرید.
 • اطمینان حاصل کنید که پهن ترین قسمت پا شما در هنگام ایستادن، در قسمت وسیع و پهن کفش، راحت بوده و هیچگونه فشاری به این قسمت از پا وارد نمیشه. یک ترفندی که در این زمینه وجود داره این هست که بایستید و پاهاتون رو بر روی یک کاغذ قرار بدید. از دوستتون بخواهید که شکل پا رو با دقت روی کاغذ بکشه و در هنگام خرید کفش، این کاغذ رو همراه خودتون داشته باشید. کفشی مناسب شما هست که شکل و فرم آن دقیقا شبیه به شکل و فرم پاها باشه!
 • انتظار نداشته باشید که کفش جا باز کند! اگر احساس می کنید کفش مورد نظر براتون تنگ هست، بهتره اون کفش رو خریداری نکنید. زیرا با گذشت زمان ممکن هست که پاها با کشش و فشاری که کفش وارد می کنه سازگار بشه اما بعد از استفاده طولانی مدت از این کفش، احساس درد زیادی در پاها خواهید داشت و احتمال آسیب دیدن پاها هم زیاد میشه.
 • اگر بعد از پوشیدن کفش احساس لغزش در پاها احساس کردید، باید از خرید اون کفش صرف نظر کنید. زیرا اندازه این کفش نیز برای پاهاتون مناسب نیست و ممکنه بعدا با مشکلات مختلفی مواجه بشید. (روش اصولی ورزش و دویدن در روزهای سرد زمستان)
 • برای تست کردن کفش مورد نظرتون، هر دو کفش رو بپوشید و چند دقیقه ای در فروشگاه قدم بزنید. با این کار مطمئن خواهید شد که این کفش مناسب شما بوده و احساس راحتی و خوبی با آن خواهید داشت.
 • مهم نیست که یک کفش از نظر ظاهری چقدر عالی و جذاب به نظر برسه، زیرا اگر فاکتورهای متناسب و درستی نداشته باشه، مطلوبیتی که شما از یک کفش پیاده روی در نظر دارید رو به همراه نخواهد داشت و در طول پیاده روی ممکنه با مشکلاتی مواجه بشید! پس در هنگام خرید کفش پیاده روی فقط بر روی شکل ظاهری و یا برند خاصی توجه نداشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا