جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی برتر

روش ساخت عروسک های پلاستیکی

آموزش تصویری ساخت عروسک باربی با بطری

عروسک باربی اولین بار در ۹ مارس سال ۱۹۵۹ در نمایشگاه عروسک‌های نیویورک به نمایش درآمد و از آن زمان تاکنون میلیون‌ها عدد از آنها با طرح‌ها، شکل‌ها و اندازه‌های مختلف فروخته شده است. باربی مخفّف باربارا از نام دختر کوچک رئیس کمپانی متل گرفته شده است.

پس از خواندن این مطلب دیگر برای خرید عروسک باربی ارزان زیبا و فانتزی نیازی به صرف هزینه های اضافی نیست، شما می توانید با وسایل دور ریختنی و ارزان نظیر بطری نوشابه و نمد و کاموا و … های جذابی را در منزل بسازید. تا به حال پست های زیادی روی به نمایش در آمده اند که عروسک سازی را آموزش داده اند. در این پست آموزش عروسک سازی با پارچه و بطری را برایتان آورده ام که امیدوارم این عروسک باربی را بسازید و باعث ایجاد شادی و شور برای بچه ها شوید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت عروسک باربی:

تور سه سانت رنگی
عروسک باربی
چسب حرارتی
چسب رازی
پارچه همرنگ با تور
پشم شیشه
بطری
مقوای محکم

تور سه سانت رنگی هم در رنگ های مختلف در خرازی ها موجود هست و معمولا بسته ای فروخته می شوند
هر بسته، تقریبا ده متر تور دارد و برای یک عروسک متوسط دو بسته تور نیاز هست.

 عروسک باربی را از پلاسکو فروشی دو تومنی و یا از لوازم قنادی تهیه کنید، عروسک را از کمر برش دهید.
در ضمن اگر هم خواستید می توانید گران تر بخرید.

 به اندازه قد دامن عروسک، بطری را برش دهید هر چه اندازه کمتری از بطری برش دهید قد دامن عروسک بلندتر می شود.
سپس با چسب رازی پشم شیشه را روی سطح بطری بچسبانید و برای لایه های دیگر نیاز به چسب نیست.

 دور تا دور بطری را پشم شیشه بگذارید هر چه پشم شیشه بیشتری بگذارید پف دامن هم بیشتر می شود.

 بطری را روی مقوا بگذارید و دور تا دور آن را با خودکار علامت بزنید تا اندازه ی حدودی کف مشخص شود سپس به حالت دایره، مقوا را برش دهید.

عروسک را از کمر داخل بطری گذاشته و با چسب حرارتی آن را محکم کنید.

 به نیم متر پارچه برای عروسک متوسط نیاز هست، جنس هم می تواند ریون،تریکو، تترون و… باشد.
فقط باید با شمع لبه های پارچه را بسوزانید تا ریشه نشود.
به حالت دامن نیم کلوش، پارچه را برش  دهید و دو طرف آن را دوخت بزنید.

 پارچه ی قسمت کمر عروسک را کوک  می زنیم و نخ را می کشیم تا جمع شود.

 پایین دامن را کوک درشت بزنید و آن را از بالای بطری به آرامی روی بطری بگذارید و مقوا را هم زیر بطری قرار دهید.
سپس نخ پایین دامن را بکشید تا پارچه جمع شود و مقوا هم به زیر بطری محکم شود.

 این هم تاپ عروس خانوم زیبای ما که آماده شد.

 مراحل درست کردن کلاه عروسک کاملا واضح و روشن

چرخ خیاطی را روی آخرین درجه طول نخ تنظیم می کنیم و تور را می دوزیم و چین کش می کنیم سپس از پایین دامن شروع به چسباندن تور می کنیم.

لوازم برای درست کردن دسته گل عروس:
مقوا
پشم شیشه
پارچه همرنگ با تور
نمد برای درست کردن گل دسته گل
ربان برای پوشاندن سیخ چوبی
سیخ چوبی

لوازم برای درست کردن کلاه:
درب نوشابه
پارچه همرنگ با تور
تور چین کش شده
مقوا تقویم دیواری یا هر نوع مقوای انعطاف پذیری که قابلیت تا کردن داشته باشد.

 تور را ردیف به ردیف بچسبانید برای هر ردیف باید تور را برش دهید. به این صورت که تور چین کش شده را دور عروسک بچسبانید و به انتهای کار که رسیدید تور را قیچی کنید.

 برای پایه دسته گل
پارچه و مقوا را بصورت دایره برش دهید و سیخ چوبی را ابتدا از وسط پارچه بعد وسط مقوا رد کنید  و دور پارچه را کوک بزنید پشم شیشه را دور سیخ چوبی بگذارید و نخ را بکشید تا پارچه جمع شود.

کار ساخت عروسک باربی با بطری به پایان رسید. روش ساخت lightning mcqueen را نیز در مقاله ای دیگر آورده ایم که می توانید به آن مراجعه نمایید.

قصّه عروسک باربی

آقا و خانم الیود و روت هندلر در سال ۱۹۴۵ م. کمپانی “متل” را در “ایالت کالیفرنیای جنوبی” آمریکا تأسیس کردند. این شرکت ابتدا به تولید قاب عکس و مبلمان خانه می‌پرداخت، ولی به مرور زمان و در نهایت به تولید اسباب بازی روی آورد.
کمپانی متل در سال ۱۹۵۵ م. برای تبلیغ اسباب‌بازی‌ها در نمایش‌های تلویزیونی با کلوپ “میکی ماوس” به همکاری پرداخت که موجب دگرگونی ساختاری در تجارت اسباب بازی شد.

این کمپانی چهار سال بعد به دلیل علاقه دختر هندلر به عروسک‌های کاغذی، ساخت عروسک را دنبال کرد که منجر به عقد قرارداد برای دریافت امتیاز عروسک آلمانی “لی لی” شد. عروسک لی لی برگرفته از شخصیّت، اندام و چهره یک زن خیابان‌گرد آلمانی به همین نام بود.

لی لی به عنوان یک قطعه کلکسیونی به بزرگسالان به ویژه به کلکسیونرهای اسباب بازی فروخته می‌شد. در مورد عروسک لی لی نقل قول‌های دیگری نیز وجود دارد، از جمله اینکه:
عروسک مو بور و شیک لی لی بر اساس شخصیّت یکی از داستان‌های مصوّر روزنامه “بیلیت” ساخته شد و در سال ۱۹۵۵ م. در “آلمان” به بازار آمد. هدف لی لی جذب مخاطبان بزرگسال بود.

کمپانی متل با ایجاد تغییراتی، صورت بندی نژادی عروسک لی لی را به “آنگلوساکسون” همانند کرد.۳ با ایجاد تغییراتی در صورت‌بندی لی لی، عروسک باربی متولّد شد و به زودی در صفّ اوّل اسباب بازی ویژه دختران قرار گرفت.

باربی مخفّف باربارا از نام دختر کوچک رئیس کمپانی متل گرفته شده است. طرّاح تغییرات باربی، “جک رایان”، قبلاً طرّاح موشک‌های “اسپارو و هاوک” در پنتاگون (وزارت جنگ آمریکا) بود که شرکت متل او را به خاطر استعدادش در شناخت فرم هیکل زنان استخدام کرد. اوّلین مدل باربی یازده اینچ و نیم قد داشت با موهای دم اسبی، زلف چتری، لب‌ها و ناخن‌های قرمز و خطّ چشم سیاه پر رنگ. عروسک‌های اوّلیه،‌ پایه‌ای داشتند که خیلی زود کنار گذاشته شد.

تا حالا ساخت عروسک قاشقی را امتحان کرده‌اید؟

فورکی داستان اسباب بازی‌ها را می‌شناسید. در این مطلب آموزش ساخت مرحله‌به‌مرحله چندین فورکی مختلف با قاشق یکبار مصرف را آموزش داده‌ایم. پیشنهاد می‌کنم با دقت این مطلب را مطالعه کنید و لذت ببرید.

برای درست کردن یک عروسک جذاب حتما نباید کلی پارچه، وسایل دوختنی و… داشته باشید. شما می‌توانید فقط با یک قاشق یک بار مصرف ساده هم عروسک‌های سرگرم‌کننده بسازید. تفاوتی ندارد برای ساخت عروسک قاشقی از قاشق پلاستیکی استفاده کنید یا قاشق چوبی بدون استفاده! در هرصورت یک عروسک خیلی بامزه خواهید داشت. برای آشنایی با مراحل ساخت عروسک با قاشق با ما همراه باشید.

مراحل ساخت کاردستی عروسک قاشقی

برای درست کردن این عروسک‌های کوچک و ساده کافی است مراحل زیر را قدم‌به‌قدم پشت سر بگذارید.

۱. رنگ‌آمیزی قاشق‌های چوبی یا پلاستیکی

قاشق‌ها را با رنگ اکریلیک رنگ‌آمیزی کنید. مثلا می‌توانید برای ساخت عروسک خرگوش از قاشق‌های صورتی و بنفش یا برای ساخت عروسک قاشقی جوجه از رنگ زرد استفاده کنید. بعد از رنگ‌آمیزی قاشق‌ها با رنگ آکریلیک باید صبر کنید تا رنگ‌ها به طور کامل خشک شود.

۲. چسباندن چشم عروسک قاشقی

از چسب ماتیکی، چسب قطره‌ای، چسب مایع یا هر چسب دیگری برای چسباندن چشم‌های عروسک به قاشق استفاده کنید. یادتان باشد برای داشتن یک عروسک قشنگ باید به جزییات توجه کنید.

۳. کشیدن چهره عروسک قاشقی

از یک خودکار یا ماژیک برای کشیدن صورت عروسک استفاده کنید. بینی کارتونی مثلثی، سبیل‌ (اگر نیاز است)، دهان و هرچیز دیگر از جزییات صورت عروسک که باید به آن اضافه شود، روی قاشق طراحی کنید.

۴. اضافه‌کردن گوش‌های عروسک

فرقی ندارد چه تصویری از چه حیوانی را برای عروسک قاشقی خود انتخاب کرده‌ایدِ؛ در هر صورت باید گوش آن را هم درست کنید. از آنجا که ما چهره خرگوش را برای عروسک انتخاب کرده‌ایم، می‌خواهیم گوش‌ها را هم برای آن درست کنیم. برای گوش‌های خرگوش، یک لوله‌پاک‌کن حدود ۱۵ سانتی‌متر را خم کنیدِ به طوری که دو سر آن کنار هم قرار بگیرد. با این کار وسط لوله‌پاک‌کن را پیدا می‌کنید.

وقتی وسط لوله‌پاک‌کن مشخص شد، وقت آن است که دو سر آن را خیلی نرم و آرام به سمت داخل خم کنید. آنقدر خم کنید که دو سر لوله‌پاک‌کن کاملا به وسط آن برسد.

در این مرحله باید شکلی شبیه قلب داشته باشید. این شکل همان گوش‌های دراز عروسک قاشقی خرگوش هستند که روی سر او قرار می‌گیرند.

گوش‌های لوله‌پاک‌کن را به پشت قاشق بچسبانید. برای این کار می‌توانید از چسب تفنگی استفاده کنید که کار را خیلی راحت می‌کند.

بعد از آن با قیچی یک دایره از فوم کاردستی صورتی برش دهید. اگر فوم کاردستی ندارید، می‌توانید از کاغذ صورتی استفاده کنید. دایره را به جلوی قاشق بچسبانید. اگر می‌خواهید با پاپیون جزییات بیشتری به عروسک قاشقی اضافه کنید، مطمئن شوید کمی فضای زیر سر خرگوش خالی بگذارید تا جایی برای گره زدن روبان داشته باشید.

ساخت تنه عروسک قاشقی

یک تکه روبان را برش دهید و آن را به شکل پاپیونی دور گردن خرگوش ببندید. اینکه روبان چه رنگی باشد یا پهنای آن چقدر باشد، به خودتان بستگی دارد.

و در نهایت، وقتی سر، صورت و گوش خرگوش تکمیل شد، نوبت به پوم‌پوم‌ها برای پای خرگوش است. پس دو پوم‌پوم را به انتهای بدن خرگوش کمی پایین‌تر از بدنش بچسبانید!

چسباندن پوم پوم های عروسک قاشقی

می‌توانید به جای خرگوش هر حیوان دیگری مثل جوجه، جغد، اسب و… را برای درست کردن عروسک قاشقی انتخاب کنید. علاوه‌براین پیشنهاد می‌کنیم ایده‌های خود را به رنگ‌های کم محدود نکنید و هر حیوانی با هر رنگی که دوست دارید، بکشید.

آموزش تصویری ساخت عروسک زیبای پاریسی با پنبه و پارچه

در این پست به کمک آموزش جالبی که عروسک ساز معروف، شارلوت قرار داده است، نحوه ساخت یک عروسک معروف به عروسک پاریسی زیبا را به شما اموزش می دهیم. با الهام از آیکون های سبک کلاسیک فرانسوی ، آموزش دوم عروسک ما در مجموعه عروسک های سراسر جهان، ادای احترام به یکی از زیباترین شهرهای اروپا است.

آنچه نیاز دارید:

 • مداد رنگی
 • قطعه ای پنبه سیاه، تقریبا (یا 40cm x 30cm)
 • قطعه ای پنبه رنگ پوست، تقریبا. (یا 40cm x 30cm)
 • قطعه ای پنبه راه راه، تقریبا (یا 25cm x 15cm)
 • قطعه ای پارچه ابریشمی به اندازه کافی برای اتصال به گردن
 • حلقه کوچک گلدوزی
 • نخ گلدوزی به رنگ های قهوه ای و قرمز
 • سوزن گلدوزی
 • قیچی های بزرگ و تیز
 • چرخ خیاطی با نخ پنبه ای سفید
 • پلی استر برای پر کردن
 • پین های خیاطی
 • طول پشم قهوه ای
 • قطعه کوچکی از پلاستیک نازک

نحوه ساخت عروسک:

گام 1

الگوی مقاله را دانلود کنید و قطعات بدن، دست و پای را بر روی پنبه های فشرده طراحی کنید و مطمئن شوید که بعدا قابل پاک شدن باشد. با استفاده از مداد نور چهره را بر روی قسمت جلویی طراحی کنید ولی هنوز چیزی را برش نزنید.

گام 2

بعد از این، صورت را بچرخانیدو با استفاده از کادر داخل حلقه ی گلدوزی ، چشم ها را قهوه ای و دهان را ساتن قرمز بکشید. هنگامی که چهره طراحی و دوخته شد، نخ قرمز خود را بیرون بیاورید و از طرف پایین کفش ها را با همان رنگ بدوزید. (شما می توانید کفش را با بخیه پر کنید یا خالی کنید).

گام 3

پاها را از هر طرف برداشته و به هم متصل کنید، سپس با استفاده از 0.5 “(یا 1 سانتیمتر) جفت، تمام قسمت های آن را با پنبه پر کنید.

گام 4

دست ها و پاها را به سمت راست بچرخانید و با چاشنی پر کنید. قطعه های کوچک چوب ابزار بسیار مفید برای رسیدن شما به پایان راه است!

گام 5

عروسک خود را به سمت راست بچرخانید و دست و پای سمت راست آن را به بدنه دوخته و از هر طرف به اندازه ی 0.5 یانتی متر فاصله گذاشته و حدود 5 سانتی متر در امتداد هر لبه فاصله قرار دهید.

گام 6

موهای عروسک: تقریبا طول پودر قهوه ای را برش دهید حدود 45 سانتی متر و کنار هم قرار دهید . هدف ما از اینکار یک بلوک موهایی به قطر 10 سانتی متر است، سپس یک قطعه از نوار استریل یا نوار پوشاننده را در وسط آن قرار دهید تا آنها را با هم نگه دارید.

گام 7

نوار چسبناک را به آرامی زیر چرخ خیاطی قرار دهید و آن را بدوزید. این تمام قطعات پشم را با هم متصل می کند و پس از آن می توانید تمام نوار را با دقت تمام کنید، فقط بخیه ها را در جای خود قرار دهید.

گام 8

موها را روی سر عروسک قرار دهید و سپس به صورتی که دوست دارید ،موهایش را دستکاری کنید و آنها را بپیچید. برای اینکه موهایتان را در جای خود قرار دهید از سوزن های کوچک استفاده کنید و آنها را به هم متصل کنید و مطمان شوید که تمام موهایش پوشیده شده است.

گام 9

شلوار:

برش چهار قطعه از شلوار که هر کدام به صورت جدا هستند را دو به دو کنار هم قرارد دهید و اکنئن با کنار هم قرار دادن و لبه a را به لبه b دوخته و همین کار را برای لبه ی دیگر تکرار کنید . حال باید دو قطعه به صورت بالا داشته باشد.

گام 10

یک قطعه شلوار را در بالای سمت دیگر قرار دهید و طرفهای سمت راست را با هم مخلوط کنید و ورقه های بیرونی را با 0.5 و یا 1 سانتیمتر مقوا بپوشانید.

سپس اطراف پاها را در یک خطر مستقیم دوخت چندین بار به صورت مستمر بچرخانید تا در حالت واقعی فرانسوی قرار گیرد.

گام 11

کمر شلوار بیش از حد سست خواهد شد بنابراین قطعه پلاستیکی کمی کوچکتر از دور کمر عروسک را بر روی آن قرار داده سپس و آن را برش بدهید حالا در لبه بالایی شلوار بگذارید نگران نباشید که خیلی کوچک است. همانطور که با دوختن زایگ زیگزاگ نیز می زنید، کشش پلاستیک را در بالا قرار دهید. هنگامی که شما می خواهید آن را به طول اصلی بازگردانید و پارچه سیاه را با آن بچرخانید و یک گردنبند کوچک را درو کمر عروسک قرار دهید.

گام 12

پیراهن را بردارید: در اطراف الگوی پیراهن خود را بر روی تکه ای از پنبه راه راه سبک قرار دهید، سپس برش دهید، شکل الماس را در وسط قطعه به عنوان الگوی برش در نظر بگیرید. (اگر پارچه شما واقعا خوب باشد، در نظر بگیرید با استفاده از یک آهنربایی سبک وزن، که باعث جلوگیری از تخریب شود، در نظر بگیرید، اما بهترین پارچه احتمالا از پیراهنی است که می توانید آن را برش دهید).

گام 13

همانطور که قبلا نشان داده شده است، پیراهن را با نصف سمت راست به هم بدوزید و در امتداد لبه ها با استفاده از مقرری درزها بکشید. سپس سمت راست را بیرون بیاورید و زیر درزهای اطراف سوراخ های بازو و آهن قرار دهید.

گام 14

عروسک خود را بپوشانید و صورت آن را با یک قاشق زیر ابریشم یا پنبه ای که در اطراف گردن قرار دارد زیر پارچه قرار دهید.

عروسک زیبای شما به همین راحتی آماده است – و خیلی شیک! اگر سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

مرجع مقاله: نیماپروداکت سایت خرید باربی

دکمه بازگشت به بالا