عوامل موثر در قیمت‌گذاری سنگ ساختمانی + جدیدترین قیمت سنگ ساختمانی 1401

برآورد جدیدترین قیمت سنگ ساختمانی در سال ۱۴۰۱ کالاساخت

حدود یک ماه تا شروع سال ۱۴۰۱ باقی مونده و تصمیم داریم در این مطلب، اول قیمت فعلیِ اجرای سنگ ساختمانی رو ارائه کنیم و بعد از اون، قیمت‌ برآوردی سنگ‌های ساختمانی در اواخر بهار سال ۱۴۰۱ رو بیان کنیم. اما قبل از این کار باید بدونین چه عواملی روی قیمت‌گذاری این سنگها تاثیر داره، پس از بررسیِ این عوامل، برآورد قیمت سنگ در سال آینده رو در ۳ سناریو خوش بینانه با کمترین افزایش قیمت، واقع بینانه با افزایش قیمت منطقی و بدبینانه با بیشترین افزایش قیمت بررسی میکنیم.

قیمت سنگ در سه ماهه منتهی به سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

قیمت سنگ در حال حاضر رو میتونین در جدول زیر ببینید (قیمت‌ها به تومان و برای یک مترمربع سنگ کاری است):

نوع آیتم   حداقل قیمت به تومان             حداکثر قیمت به تومان

قیمت متریال سنگ   435,000               2,900,000

قیمت دستمزد اجرا 238,000               280,000

عوامل موثر در تعیین قیمت سنگ‌های ساختمانی چیست؟

موارد زیر در قیمت‌گذاری سنگ‌های ساختمانی موثر هستن:

۱.     نوع سنگ:

سنگهای ساختمانی انواع مختلفی دارن که با توجه به ویژگی، محل مورد استفاده ‌در ساختمان و سلیقه شخصی،  اونها رو انتخاب می‌کنین. سنگ‌هایی مثل مرمریت، گرانیت و تراورتن. سنگهای مرمریت که مقاوم و قوی هست برای پله و کف ساختمان استفاده میشه. سنگ گرانیت که زیبایی منحصر به فردی داره بیشتر برای ساخت ستون، دیوارها و کف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیره. سنگ تراورتن هم به دلیل بافت غیرمتراکم در نمای ساختمان کاربرد بیشتری داره.

۲.     هزینه‌های تولید و ساخت سنگ ساختمانی:

عملیات مختلفی مثل برش، صیقل، پرداخت و رنگ کردن روی سنگ‌های ساختمانی انجام میشه تا آماده ارائه به بازار بشه. اگر عملیات مربوط تولید و ساخت سنگ‌ها بیشتر باشه، هزینه بیشتر میشه و روی قیمت نهایی سنگ تاثیر میذاره

۳.     رنگ سنگ:

از اونجا که رنگ سنگ تاثیر مستقیمی بر زیبایی فضای ساختمان داره، روی قیمت تاثیر میذاره. علاوه بر اون باید سنگی رو انتخاب کنین که رنگ اون با نور خورشید و یا مواد شیمیایی از بین نره

۴.     مقاومت فیزیکی سنگ:

علاوه بر مواد شیمیایی و نور که ممکنه روی رنگ سنگ تاثیر بذارن، بعضی از عوامل مثل تغییرات دما، آب و رطوبت باعث ترک خوردن و شکستن سنگ میشن. سنگهایی که مقاومت بیشتری دارن، گرون‌تر هستن

۵.     نوع برش سنگ:

هر چی سنگ مقاومت بیشتری داشته باشه، سخت‌تر برش می‌خوره در نتیجه قیمتش بیشتر میشه چون به ابزارآلات قوی‌تری نیاز داره مثل سنگ گرانیت

دلایل افزایش یا کاهشِ قیمت سنگ‌های ساختمانی چیست؟

همه عواملی که در بالا به اونها اشاره کردیم، قیمت متریال یعنی سنگ ساختمانی رو تعیین می‌کنن. وقتی شما تصمیم می‌گیرین ساختمان رو سنگ‌کاری کنین، هزینه دستمزد اجرا هم به هزینه‌های شما اضافه میشه. معمولا این هزینه‌ها هر سال افزایش پیدا می‌کنه. چرا؟ چون به طور کلی تغییرات قیمت سنگ ساختمانی به دو علت اتفاق میفته:

  1. تغییرات قیمتی دلار: این عامل روی متریال تاثیر میذاره.
  2. تغییر نرخ تورم: این عامل به مرور زمان و معمولاً با شروع سال جدید اتفاق میفته و روی دستمزد اجرا اثر داره.

به این نکته هم توجه داشته باشین که توجه داشته باشین که متریال حدود ۸۰ درصد و دستمزد حدود ۲۰ درصد از قیمت کل سنگ کاری رو تشکیل میدن. با توجه به اینکه نمیشه برآورد دقیقی از قیمت سنگ‌های ساختمانی در سال ۱۴۰۱ ارائه داد، در سه سناریوی مختلف میزان افزایش قیمت سنگ رو با توجه به تغییرات احتمالی دلار و تورم بررسی می‌کنیم:

  • سناریوی خوش‌بینانه یا کمترین افزایش قیمت
  • سناریوی واقع‌بینانه یا متوسط رشد قیمت
  • سناریوی بد‌بینانه یا بیشترین افزایش قیمت

حالا بریم و طبق ۳ سناریو، برآورد هزینه سنگ در سال ۱۴۰۱ رو باهم ببینیم.

مطلب مفید بخوانید: سنگ تیشه ای چیست؟

قیمت سنگ در سال ۱۴۰۱ طبق سناریوی خوش‌بینانه چند در میاد؟

در سناریوی خوش بینانه فرض میکنیم که قیمت متریال ۱۵ درصد و قیمت دستمزد ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کنه و قیمت‌ها به این صورت تعیین میشه:

آیتم قیمتی                حداقل قیمت به تومان             حداکثر قیمت به تومان

قیمت متریال (سنگ)               ۳۴۵,۰۰۰               ۲,۳۰۰,۰۰۰

دستمزد اجرا            ۲۰۰,۰۰۰               ۲۴۰,۰۰۰

برآورد قیمت سنگ ساختمانی در سال ۱۴۰۱ طبق سناریوی واقع‌بینانه

در سناریوی واقع‌بینانه، فرض میکنیم که در اواخر بهار ۱۴۰۱، قیمت متریال ۲۵ درصد و هزینه دستمزد ۳۰ درصد بیشتر میشه. بنابراین با جدول زیر روبرو میشیم:

آیتم قیمتی                حداقل قیمت به تومان             حداکثر قیمت به تومان

قیمت متریال (سنگ)               ۳۷۵,۰۰۰               ۲,۵۰۰,۰۰۰

دستمزد اجرا            ۲۲۰,۰۰۰               ۲۶۰,۰۰۰

هزینه سنگ در سال ۱۴۰۱ طبق سناریوی بدبینانه چقدر میشه؟

در این سناریو فرض میکنیم افزایش قیمتی که در اواخر بهار ۱۴۰۱ داریم شاملِ ۴۵ درصد افزایش در هزینه متریال و ۴۰ درصد در هزینه دستمزد است، جدول قیمتی به این شکل درمیاد:

آیتم قیمتی                حداقل قیمت به تومان             حداکثر قیمت به تومان

قیمت متریال (سنگ)               ۴۳۰,۰۰۰               ۲,۹۰۰,۰۰۰

دستمزد اجرا            ۲۴۰,۰۰۰               ۲۸۰,۰۰۰

نتیجه گیری؛ کدام قیمت را درنظر بگیریم؟!

از نظر سلام ساختمان، محتمل ترین گزینه، سناریوی واقع بینانه است. در این سناریو، افزایش قیمت دلار و تورم (که باعث ایجاد افزایش قیمت دستمزدها می‌شود) بر طبق روال معمول و با افزایشی منطقی درنظر گرفته شده است. اما نباید از دو سناریو دیگر غافل شد. تجربه ثابت کرده است که شرایط اقتصادی در بسیاری از موارد خارج از پیش بینی ما عمل میکند و ما باید آمادگی هر نوع اتفاقی را داشته باشیم.

انواع سنگ ساختمانی

سنگ‌هایی که در ساختمان به کارمی‌روند یا سنگ ساختمانی با نام‌های سنگ قواره، سنگ بادبر ،سنگ لاشه‌، و سنگ پلاک شناخته می‌شوند. سنگ‌هایی که در ساختمان به کار گرفته می‌شوند یا به یکی از صورت‌های طبیعی می‌باشند؛ مانند: «قلوه‌سنگ»، «کار شده» و «بادبر و خرد» یا  از معدن حاصل می‌گردد که باید جهت مصرف در ساختمان آماده شود که این آماده‌سازی معمولاً به دو صورت کار شده و خرد شده (شن و ماسه) صورت می‌پذیرد.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت انواع سنگهای آذرین بوده و بسیار سخت و محکم، بادوام و بسیار جلا پذیر است. گرانیت خرد شده را برای تهیه بتن زیر سازی جاده و راه آهن و سنگ ساختمانی آن را برای بناهای یادبود، زیربنای تاسیسات، تزئینات داخل و خارج ساختمان و کف سازی به کار می برند. از انواع گرانیت ساختمانی میتوان گابرو، دیاباز که اصطلاحا به ان گرانیت سیاه هم می گویند نام برد. انواع این سنگ را با نام های گرانیت نهبندان، گرانیت چایان، گرانیت زاهدان، گرانیت نطنز و … می شناسید.

سنگ مرمر

مرمر از انواع سنگ های دگرگون است که در رنگهای سفید، خاکستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی می باشد. سنگ مرمر را برای تزئینات و نما سازی داخل ساختمان شامل، کف، دیوار و کارهای هنری بکار می برند. سنگ مرمر یکی از انواع سنگ ساختمانی که عمدتا از بلورهای کلسیت یا دولومیت تشکیل شده است.

تراورتن

تراورتن نوعی از سنگ آهک است که از طریق رسوب سریع کربنات کلسیم تشکیل می شود. سنگ تراورتن به رنگهای متنوع سفید، کرم، خاکستری، قرمز و … وجود دارد. این سنگ را برای نماسازی داخل و خارج ساختمان به کار می برند. از انواع این سنگ می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

تراورتن عباس آباد،

تراورتن حاجی آباد،

تراورتن ارزان،

تراورتن قرمز،

تراورتن روشن

تراورتن موجدار محلات

و …

سنگ مرمریت  (Marbel)

مرمر از انواع سنگ های دگرگون است که در رنگهای سفید، خاکستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی می باشد. سنگ مرمر را برای تزئینات و نما سازی داخل ساختمان شامل، کف، دیوار و کارهای هنری بکار می برند

سنگ چینی(کریستال)

توده سنگ های آهکی که در اثر عوامل درونی، نظیر درجه حرارت و فشار، دوباره متبلور شده اند و از این رو جزء سنگ های دگرگون به شمار می روند. سنگ چینی در دو دهه اخیر در ایران مصطلح شده و احتمالا به آن جهت چینی گفته اند که در ضخامت‌های کم (حدود دو سانتیمتر) در مقابل ضربه صدای چینی می‌دهد.  سنگ‌ چینی دارای تنوع رنگ پایینی می‌باشند و معمولاً به رنگ سفید و یا رنگ سفید با هاله یا رگه‌های زرد می‌باشد.

سنگ لایم استون (Limestone)

این گونه سنگ‌ها به نسبت سنگهای تراورتن و مرمر به لحاظ زمین شناسی جوانتر بوده و در معرض فشار و دمای بالا قرار نگرفته‌اند. از این رو سنگ‌های کاملاً رسوبی محسوب می‌شوند. این سنگ‌ها به نسبت سنگ مرمریت و تراورتن بیشترین جذب آب را دارند و در مقابل فرسایش مقاومت کمتری دارند. نمونه‌هایی از پر مصرف‌ترین سنگ‌های لایم استون عبارتند از : سنگ سمیرم، کوه سفید قم، اسلام آباد و … مزایای این سنگ قیمت مناسب و یکدستی در رنگ آن است و جذب آب بالا و مقاومت کم در برابر فرسایش از معایب آن است. از این رو این سنگ‌ها تنها برای مکانهای دور از رطوبت و فرسایش می‌توان توصیه کرد. بهترین مکان کاربرد آن کنار راه پله‌ها (بغل پله‌ها) و دیواره پارکینگ می‌باشد.

سنگ آهک

سنگ آهک از کربنات کلسیم تشکیل شده که در عمق پایین دریاچه های کم عمق و دریاها در طول زمان فشرده شده است. معادن سنگ مرمریت  قهوه ای جندق در استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک، در نزدیکی منطقه جندق واقع شده است. مرمریت جندق در ابتدا توسط شرکت مهکام به بهره برداری رسید و به همین دلیل، در سال های اولیه به آن مرمریت مهکام گفته می شد. پس از مطالعه، در این منطقه معادن دیگری به بهره برداری رسید که بیشتر به معادن مرمریت جندق معروف هستند. اکثر سنگ های این منطقه، رنگ قهوه ای با خطوط کرم رنگ دارند که به شکل موج یا رگه مشاهده می شود. این خطوط مانند تار عنکبوت در سطح سنگ پخش شده و به همین دلیل به این محصول تار عنکبوتی نیز گفته می شود.

انواع دیگر سنگ های ساختمانی:

سنگ قواره

سنگی است که از سنگ لاشه بدست می آید و در کارگاه ساختمانی با کمی تیشه کاری ابعاد منظمی یافته و دارای گوشه های معین می گردد از سنگ قواره برای دیوارهای باربر ، جدول .سازی و کف. سازی هایی که نیاز به کمی نما سازی دارن استفاده می شود.

سنگ بادبر

سنگی است که با تیشه کاری کاملا شکل منظمی یافته و بویژه یک طرف آن شکل صاف به خود میگیرد .سنگ بادبر را در تونل سازی ، پل سازی ، جدول سازی ، دیوار های باربر و غیر باربر ، سنگفرش و پله استفاده می کنند و یکی از عمده ترین کاربردهای مهندسی سنگ لاشه و مالون بویژه در نقاط کوهستانی اجرای قوسهای سنگی است که در پلها ، درگاهها و طاق .زیرین دالانهای سنگی مورد مصرف قرار میگیرد.

سنگ پلاک

برای نما سازی در سطوح از سنگ پلاک استفاده می شود برای تهیه سنگ پلاک سنگ قله را در کارگاه سنگبری به ضخامتهای مورد نظر برش داده و سپس آن را تا حد جلا و آینه شدن ساب می دهند. سنگ تزئیناتی ارزان را از تراورتن و سنگهای گران قیمت را از سنگ گرانیت و مرمر انتخاب می کنند. سنگ پلاک را برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و در کف ، دیوارپله ، کف پنجره ، کنار و زیر دیوار گچی و .وسایل تزئیناتی نظیر گلدان ، شمعدان ، جدول و جوی و غیره استفاده می کنند. سنگ‌های کار شده را به شکل یک تیشه‌ای، دو تیشه‌ای، تخت، تراش، ساییده، لاشه و کلنگی در قسمت‌های گوناگون ساختمان مانند پی، دیوار، نمای کرسی‌چینی (ازاره)، نمای دیوار، پله، فرش‌کف‌ها و نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌کنند. نام‌گذاری سنگ‌های خرد شده با توجه به ریزی و درشتی دانه‌هایشان انجام می‌گیرد.

سنگ کوارتزیت  (Quartzite)

این سنگ با ظاهر زبر و بلوری خود قابل شناسایی است. کوارتزیت را بخاطر ظاهر زبر آن بیشتر در ساختمان های ارزان قیمت و روستایی به کار می برند. رنگ آن بیشتر قهوه ای سوخته، سرخ، خاکستری و قهوه ای است.

 ماسه سن

این سنگها از نوع رسوبی هستند که از چسبیدن دانه های سیلیس به یکدیگر به وجود آمده اند. رنگ این سنگها معمولاخاکستری، قهوه ای، سرخ و ارغوانی است. ماسه سنگ کاملا سیمانی شده را ممکن است کاملاخرد نموده و در زیر سازی راه آهن و جاده ها به کار برند. همچنین ماسه سنگ کوارتزی رابه عنوان ماسه ریخته گری و ماده اولیه شیشه استفاده می کنند.

سنگ توف (Tuff)

از انواع سنگهای خاکسترآتشفشان بوده که به علت چسبندگی کم ذرات آن در اثر هوازدگی پوسته پوسته می شود و به صورت دانه های ریز از آن جدا می شود. این سنگ را به علت سبزی چشم نوازی که دارد درکار دیوار سازی، پارک سازی و دیوارهای حایل استفاده می کنند.

سنگ گابرو (Gabro)

سنگ گابرو از جمله سنگ های آذرین درونی است که بافت آن درشت بوده و رنگی تیره دارد. گابرو در رنگ های خاکستری مایل به سبز، سیاه و سبز موجود است و اگر سطح آن صیقل داده شود زیبایی بی نظیری را به تصویر خواهد کشید. این سنگ به دلیل عدم آسیب در برابر هوازدگی، برای کفپوش و نمای خارجی ساختمان مناسب است. سنگ گابرو با جذابیت خاص خود برای ساخت کانتر آشپزخانه و کاشی گزینه ای ایده آل است و هم در دکوراسیون داخلی و هم نمای خارجی کاربرد دارد.

سنگ دیوریت

سنگ دیوریت نوعی سنگ آذرین است که دانه های آن درشت و رنگ آن خاکستری، خاکستری مایل به سبز و خاکستری تیره می باشد. دانه بندی این سنگ ممکن است شکل دار، بدون شکل و یا هم اندازه باشد. امروزه از سنگ دیوریت در کف ساختمان، پله ها و نماکاری استفاده می شود. این سنگ کمیاب است و اغلب در مناطق آتش فشانی یافت می شود. در گذشته این سنگ را برای نوشتن کتیبه به کار می بردند. سختی سنگ دیوریت به حدی است که در دوران باستان از آن برای تراشکاری سنگ گرانیت استفاده می کرده اند. این سنگ نسبتا کمیاب می باشد و در مناطق آتش فشانی بوجود می آید که بسیار سخت می باشد. به همین دلیل تراش و کار با آن مشکل است که در تمدن های باستان از آن برای تراش و کنده کاری سنگ گرانیت استفاده می شده از سنگ دیوریت در سنگ نما، سنگ پله، کف و در جاده سازی استفاده می شود.

سنگ لاشه

سنگی است که شکل خاصی نداشته و به همان صورتی که از معدن آورده می شود بکارمی رود و کاربرد آن در زیرسازی ها، پر کردن فاصله بین سنگها و کف سازی خشن محدود می شود.

دکمه بازگشت به بالا