16 نکته کاربردی برای آسان‌تر کردن زندگی در آشپزخانه

1- کابل ها و پریزهای برق را در مکان های صحیح قرار دهید

ممکن است لازم باشد از وسایل برقی کوچک در آشپزخانه استفاده کنید. وجود کابل ها در کانال ها برای امنیت، راحتی فضای حرکتی شما در آشپزخانه و ظاهر مهم است. سیم کشی نادرست حتی ممکن است باعث آتش سوزی در نتیجه جریان الکتریکی شود. کابل ها باید کیفیت خوبی داشته باشند و به درستی در جای خود قرار گیرند. نصب پریز در مناطق خشک و دور از سینک و شیرها مزایای ایمنی را به همراه دارد. داشتن پوشش روی سوکت ها نیز ممکن است یک احتیاط باشد.

2- برای ضدعفونی آشپزخانه خود مواد شیمیایی را با هم مخلوط نکنید

آشپزخانه ها یکی از مکان هایی هستند که باید از نظر بهداشتی تمیزتر باشند. تمیز نگه داشتن دیوارها و کابینت ها به اندازه پیشخوانی که در آن غذا تهیه می شود مهم است. مخلوط کردن مواد شیمیایی و محلول ها با یکدیگر در طول فرآیند تمیز کردن می تواند به سطوح کابینت ها و دیوارها آسیب برساند. بخار مضر آزاد شده در نتیجه اختلاط ممکن است بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد. هنگام استفاده از محلول ها یا مواد شیمیایی هنگام تمیز کردن، استفاده از تجهیزات محافظ را فراموش نکنید. اگر از سلامتی خود محافظت می کنید، می توانید از آشپزخانه خود نیز محافظت کنید.

3- نظافت را از داخل به خارج انجام دهید

قبل از تمیز کردن آشپزخانه یک برنامه در ذهن خود ایجاد کنید. با تمیز کردن سینک، یخچال، اجاق گاز، پیشخوان و کابینت ها شروع کنید. سپس کف و مناطقی که به راحتی در دسترس هستند را تمیز کنید. به این ترتیب کارایی بیشتری خواهید داشت.

4- با مرتب کردن کانتر و محیط اطراف در حین پختن غذا در زمان صرفه جویی کنید.

در حین پخت و پز، ممکن است مواد روی زمین بریزند، ممکن است میز کثیف شود و ظروف بیرون بیایند. وقتی همه مواد غذا را گذاشتید و اجازه دادید پخته شود، می توانید آشفتگی را پاک کنید. شما می توانید هر گونه ریخته شده روی زمین را پاک کنید. می توانید مواد اضافی را روی پیشخوان قرار دهید. قرار دادن ماهیتابه ها و قابلمه های کثیف در دستگاه به شما این امکان را می دهد که بعد از صرف غذا زمانی را با خانواده یا مهمانان خود بگذرانید.

5- وسایل غیر ضروری را از کابینت ها و قفسه ها خالی کنید

به هم ریختگی کابینت شما می تواند پیدا کردن وسایل مورد نظرتان را دشوار کند. به عنوان یک نکته سازماندهی آشپزخانه، اولین کاری که باید انجام دهید این است که همه مواد را حذف کرده و مواردی را که نیاز ندارید جدا کنید. به عنوان مثال، شیشه ها یا پلاستیک های اضافی ممکن است در کشوها و قفسه ها جمع شده باشند. می توانید آنها را در سطل های بازیافت بیندازید. می‌توانید با گذاشتن وسایلی که بیشتر استفاده می‌کنید در قفسه‌ها آن را مرتب‌تر و شیک‌تر نشان دهید.

6- چیزهای مشابه را ترکیب کنید

شما باید بدانید که چگونه کشوها و کابینت های آشپزخانه را مرتب کنید. با نکاتی در آشپزخانه می توانید این کار را آسان تر کنید. می توانید با دسته بندی تمام مواد موجود در آشپزخانه خود شروع کنید. می توانید همه ادویه ها را با هم جمع کنید و وسایل آشپزی را که مرتب استفاده می کنید نگه دارید. می توانید ظروف شیشه ای را به طور جداگانه در یک مکان قرار دهید. به این ترتیب می توانید تمام مواد را مرتب و منظم نگه دارید.

7- قابلمه ها و درب ها را کنار هم نگه دارید

جستجوی درب غذاساز یا درب قابلمه در حین پخت و پز نه تنها وقت شما را تلف می کند بلکه بر تمرکز شما نیز تأثیر منفی می گذارد. قرار دادن وسایل آشپزخانه و ظروف پخت و پز با درب و سایر قطعات کوچک به شما کمک می کند وقتی به آنها رسیدید آنها را پیدا کنید و در زمان صرفه جویی کنید.

8- از فضاهای خالی عاقلانه استفاده کنید

با استفاده از قفسه های داخل کابینت آشپزخانه می توانید از فضای بیشتری بهره مند شوید. می توانید از قفسه ها برای قاشق و لیوان استفاده کنید. می توانید وسایل آشپزخانه خود را در قفسه های دیواری نگهداری کنید. به این ترتیب فضای بیشتری در کابینت های خود خواهید داشت. با استفاده از محصولات جانبی مانند جعبه و کشوهای سازمان دهنده می توانید آشپزخانه خود را مرتب کنید که در ما هایگلاس ای جی تی را که زیبایی زیادی دارد پیشنهاد میکنیم.

9- از سرریز شدن گلدان ها جلوگیری کنید

چیزی که نمی خواهید این است که مایعات پخته شده در قابلمه را روی اجاق گازتان بریزید. قرار دادن قاشق چوبی به صورت افقی روی قابلمه می تواند این مشکل را برطرف کند. وقتی آب یا شیر ماکارونی شروع به جوشیدن می کند، ممکن است متوجه شوید که قاشق چوبی از سرریز شدن آن جلوگیری می کند. البته فراموش نکنید که حرارت را کم کنید، حرارت زیاد ممکن است باعث سرریز شدن غذا شود و باعث آتش گرفتن قاشق چوبی که روی آن گذاشته اید شود.

10- سبزیجات برگ سبز را برای مدت طولانی تری با انجماد نگهداری کنید

شما همیشه این شانس را ندارید که از هر چیزی که خریداری می کنید استفاده کنید. به همین دلیل، ممکن است اغلب شاهد از بین رفتن سبزیجات برگ سبز باشید. می توانید این مشکل را با سینی یخ حل کنید. سپس می توانید سبزیجاتی را که استفاده می کنید با اضافه کردن مقداری آب و روغن زیتون در سینی قرار دهید. در مواقعی که نیاز به استفاده داشتید می توانید آن را از فریزر خارج کرده و غذا درست کنید.

11- میوه ها را با مایکروفر پوست بگیرید

پوست کندن میوه یا گوجه فرنگی برای برخی افراد دشوار است. اگر می خواهید پوست کندن میوه ها را آسان کنید و در زمان صرفه جویی کنید، می توانید از مایکروفر استفاده کنید. اگر میوه های خود را برای مدت کوتاهی، حدود 20 ثانیه در مایکروویو قرار دهید، پوست کندن آنها راحت تر خواهد بود.

12- کاپ کیک خوشمزه با کاغذ پخت

در حین گشت و گذار در اینترنت، ممکن است یک کیک کوچک را ببینید و در حال امتحان کردن آن باشید. وقتی چک می کنید، ممکن است متوجه شوید که هیچ کپکی ندارید. با ساختن قالب کاپ کیک از کاغذ پخت می توانید این مشکل را حل کنید.

13- کدو تنبل را به راحتی خرد کنید

خرد کردن کدو تنبل واقعا سخت است. برای سهولت در خرد کردن، کدو سبز را به مدت 2 تا 3 دقیقه در مایکروویو قرار دهید. به این ترتیب می توانید آن را راحت تر پوست کنده و خرد کنید.

14- تخته های برش چوبی را بهتر تمیز کنید

مهم نیست که تخته های برش چوبی چقدر مفید هستند، گاهی اوقات تمیز کردن آنها بسیار دشوار است. تخته هایی که به درستی تمیز نمی شوند می توانند باعث ایجاد باکتری شوند که ممکن است در طول زمان متوجه آن نشوید. برای تمیز کردن کامل تخته چوبی، لیمو را از وسط نصف کنید، آن را به نمک درشت آغشته کنید، تخته را خوب بمالید و سپس با آب بشویید.

15- از درب های بالابر روی کابینت ها استفاده کنید

درب های بالابر تقسیم بندی شده دسترسی آسان به وسایل داخلی کابینت را فراهم می کنند. در عین حال می توانید به راحتی به قفسه مورد نظر خود برسید. به این ترتیب، آشپزی می تواند لذت بخش تر شود.

16- کشوهای عمیق و کشویی را انتخاب کنید

کشوهای عمیق کشویی پایین کابینت کار شما را آسان می کند. ظروف آشپزخانه مانند قابلمه، تابه و شیشه هایی که در این کشوها قرار می دهید کاربرد عملی دارند. به این ترتیب می توانید از آشپزی لذت بیشتری ببرید.

دکمه بازگشت به بالا