عمومیکسب و کار ایرانی برتر

۳ بلایی که کلر آب استخر بر پوست و موی شما می‌آورد

کلر باعث خشکی پوست می‌شود

سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی‌زاده  سرچشمه: کلر از جمله مواد ضد عفونی کننده‌ای است که کاربردهای زیادی دارد. یکی از کاربردهای مهم کلر ضد عفونی کردن آب استخرها است. اما این ماده می تواند روی پوست و موی شما نیز تاثیرات نامطلوبی ایجاد کند که در ادامه این مطلب به تاثیرات عمده کلر بر روی بدن می پردازیم و به جواب این سوال که آیا وجود کلر در آب استخر به ضرر ما هست یا نه می‌پردازیم.

پمپ تزریق: متخصصین پوست و مو اعتقاد دارند، درست است که کلر برای ضدعفونی کردن آب استخر به کار می‌رود اما شما باید با استفاده از روغن‌ها و کرم‌های طبیعی در مقابل این ماده از پوست و موی خود مراقبت کنید. با این حال متخصصین پوست متذکر می‌شوند که کلر در تمیز کردن آب استخرها بسیار موثر است و می‌تواند محیط کاملا ایمن از نظر بهداشتی را برای افرادی که شنا می‌کنند فراهم کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا شنا در استخرهای کلردار می‌تواند عوارض جانبی جدی را ایجاد کند، یا نه مورد نیاز است. چرا که تنها در آمریکا ۱۰ میلیون ۴۰۰ هزار، استخر شنا وجود دارد. اکثر این استخرها با استفاده از کلر و دیگر ضدعفونی کننده‌ها، باکتری و میکروب‌ها را خنثی و یا نابود می‌کنند و باعث تمیز شدن آب استخر می‌شوند. اکثر این استخرها با استفاده از کلر، و یا یک ضد عفونی کننده که میکروب‌ها را از بین می‌برد و خنثی می‌کند، تمیز می‌شوند. شورای شمیمی امریکا می‌نویسد کیفیت ضد عفونی کنندگی کلر بسیار بالا است. کلر می‌تواند باعث تخریب پیوستگی مولوکلی و سطوح بیرونی ویروس‌ها و باکتری‌ها شود. کلر دارای قدر تمیز کنندگی و استریل کردن؛ استخرهای شنا، محیط بیمارستان و هتل‌ها را دارد اما روی بدن شما نیز تاثیر گذار هستند. در ادامه متخصصین به این سوال شما که کلر واقعا با پوست شما چه می‌کند، پاسخ می‌دهند.

استخرها برای رهایی از از گرما و خنک شدن بسیار مناسب هستند. شنا کردن در آب دلیلی بر سیراب شدن شما و تامین رطوبت کافی پوستتان نیست. ثابت شده است که کلر باعث خشکی پوست می‌شود، البته در پاره‌ای از مواقع کلر می‌تواند خارش و تحریکات پوستی نیز ایجاد کند. دکتر Debra Jaliman، سخنگوی دانشکده زبانشناسی آمریکا می‌گوید:«تماس کلر با پوست باعث خشکی شدید آن می‌شود. بسیار مهم است پس از خروج از استخر خودتان را خوب بشویید و حتی از برخی شویندها نیز استفاده کنید تا کلر باقی مانده روی منافذ پوست و موی شما خوب تمیز شود. همچنین پس از دوش گرفتن خوب است از کرم‌های مرطوب کننده طبیعی استفاده کنید، تا این مرطوب کننده‌ها جایگزین کلر روی پوست شوند».

کلر می‌تواند موهای شما را خشک و شکننده کند

همانطور که گفته شد کلر علاوه بر این قادر است، باعث خشکی پوست شما شود. فرو بردن سر درون استخر کلر زده می‌تواند به موهای‌تان آسیب برساند و باعث شکنندگی آنها شود. دکتر Adam Friedman، متخصص پوست و مدیر تجهیز کننده بخش  Oncodermatology در دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی جورج واشنگتن، تاثیر شکنندگی کلر روی بافت مو را تایید می‌کند. متخصصان دانشگاه کلمبیا در مورد تاثیرات نامطلوب کلر روی پوست و مو می‌گویند؛ کلر باعث تخریب کوتیکول (cuticle) مو می‌شود (کوتیکول بخش خارجی مو است که باعث انعطاف و نرمی مو می‌شود) اگر کوتیکول مو آسیب ببیند موهای شما خشک و شکننده خواهند شد. در این‌باره به افرادی که موهای خود را رنگ می‌کنند، توصیه شده است در هنگام شنا کردن در استخر، بیشتر مراقب موهای خود باشند. تا با آب کلر دار تماسی نداشته باشد. با این حال، پزشکان بر این باورند که کلر پاک کننده موثری است. اگرچه بوی کلر متمایز است، اما خواص مؤثر آن برای تمیز و ضد عفونی کردن کاملا شناخته شده است.

متخصص پوست دکتر Ali Hendi، که در مریلند فعالیت می‌کند، معتقد است شناور بودن درون استخر نمی‌تواند به موی شما آسیبی بزند. اما شنا کردن در آب‌های ناپاک می‌تواند بسیار خطرناک‌تر باشد. وی در ادامه گفت: شنا کردن در آب‌های آلوده که ممکن است دارای باکتری E. coli باشند. خطر ابتلا به بیمارهای عفونی مزمن پوستی را افزایش می‌دهد. اغلب توصیه می‌شود، اگر در وان آب و یا حوض و استخرهای کوچک، قصد شنا دارید و اطمینان ندارید که آبش تمیز است یا خیر؛ می‌توانید یک فنجان کلر درون آن بریزید، سپس چند ساعت بعد اقدام به آب‌تنی کنید. این کار ابتلا به عفونت‌های پوستی را به مقدار قابل توجه‌ای کاهش می‌دهد. فریدمن معتقد است که کلر باعث می‌شود تا باکتری و عوامل زیان بار دیگر قادر به شکوفا شدن درون آب‌هایی که درونشان کلر ریخته شده است، نشوند. برای رسیدن به این جواب که کلر چه میزان می‌تواند برای پوست و مو مضر باشد، مستلزم آزمایشات متعدد و دقیق‌تری است.

آیا می‌توان اثبات کرد که وجود کلر در آب به ضرر ماست؟

پرفسور David J. Leffell می‌گوید:«به غیر از این که کلر باعث تحریک چشم و پوست می‌شود. در هیچ مطالعه‌ای ثابت نشده است که کلر سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد». با این حال پرفسور David J. Leffell نیز به موثر بودن کلر برای ضد عفونی کردن آب استخر اذعان دارد.   فریدمن در این باره توضیح می‌دهد که کلر برای کشتن باکتری‌ها در استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو کلر برای کشتن انواع باکتری‌ها تبعیض قائل نمی‌شود چه باکتری‌های مفید، چه باکتری‌های مضر. وی می‌گوید:«عدم تعادل وجود باکتری‌ها روی پوست می‌تواند باعث به وجود آمدن یکسری بیماری‌های پوستی نظیر آکنه و اگزما شود. البته این نظریه فعلا در مجامع بین المللی پزشکی ثابت شده نشده است». درحالی که هنوز ثابت نشده است که وجود کلر درون استخر باعث عوارض جانبی می‌شود یا خیر. اما مهم است که به یاد داشته باشید، گرچه کلر باعث خشکی پوست و شکنندگی مو می‌شود، اما استفاده از آن برای ایمن نگه داشتن محیط استخر از آلاینده‌های زیستی کاملا ضروری است

منبع : milneroffroad.com

فروشگاه مهام

فروشگاه مهام پالایش با هدف تامین تجهیزات صنعت تصفیه آب در کنار تجربه درخشان ۲۰ ساله خود مجموعه شروع به فعالیت کرد.به علت تعهد نسبت به اعتماد مشتریان به مجموعه مهام پالایش توانست، کالاهای مورد نیاز در صنعت تصفیه آب و فاضلاب صنعتی را با بالاترین کیفیت روز دنیا و ایران در اختیار مشتریان مجموعه قراردهد.
دکمه بازگشت به بالا