عمومیکسب و کار ایرانی برتر

قوی ترین کرم برای ترک پوستی

امروزه بروز ترک پوستی که با نام آستریا یا استرچ مارک نیز شناخته می‌شود، از جمله عوارض پوستی ناخوشایند شناخته شده و عمده آسیب خود را بر زیبایی پوست وارد می‌آورد. چرا که این علائم به شکل خطوط ریز و درشت با رنگ‌های قهوه‌ای، سفید، صورتی و… و اغلب در نواحی ران، شکم و پهلو، سینه و بازو نمایان گشته و ظاهر زیبا و سلامت پوست فرد را تحت تاثیرات منفی قرار می‌دهد.

نوع دیگری از ترک که معمولا با ضخیم شدن و پینه بستن پوست همراه است در ناحیه‌ی کف و پاشنه‌ی پا ایجاد می‌شود که علاوه بر ظاهر نازیبا سبب درد و در موارد شدید عفونت نیز خواهد شد. اما خوشبختانه امروزه می‌توان انواع ترک و در هر نقطه از پوست را به راحتی از طریق بهترین کرم های ضد ترک شکم و بارداری و یا محصولات گاتیو بیز درمان نموده و سلامت پوست را بازگردانی کرد

عمده دلایل ایجاد ترک‌های پوستی

در بسیاری از مواردی طبیعی است، اما بهترین گزینه، جلوگیری از وقوع آن است و در برخی موارد نیز استفاده از محصولات درمانی مثل کرم گاتیو اصل برای ترمیم آن است. مواردی مانند بارداری، چاقی یا لاغری سریع، عدم رسیدگی به بهداشت کف پا و… از جمله شایع‌ترین دلایل ایجاد ترک در پوست است که در ادامه به بررسی هر یک می‌پردازیم.

ترک ناشی از بارداری پوست شکم

بانوان در هنگام بارداری با تغییرات ناگهانی هورمونی و رشد سریع اعضای بدن به ویژه در ناحیه‌ی شکم، پهلو و ران‌ها می‌شوند. در این هنگام پوست به سرعت قادر به رشد نبوده و در نتیجه بافت آن دچار کشیدگی و ترک خواهد شد.

ترک ناشی از چاقی و لاغری

افراد در زمان تغییر وزن شدید چه در رژیم لاغری و چه در رژیم چاقی با کشیدگی و یا شل شدگی پوست مواجه می‌شوند و در صورتیکه قیمت کرم استرچ مارک را پرداخت کنند، این مشکل حل می شود و پوست رطوبت و الاستیسیته کافی را برای تغییر حجم ناگهانی بدن دارا نباشد، این امر سبب بروز ترک خواهد شد.

ترک‌های پوستی پا و دست

این نوع از ترک عمدتا به دلیل خشکی پوست، وارد آمدن فشار بیش از حد ناشی از کفش نامناسب و یا ایستادن مداوم، کمبود ویتامین و یا ژنتیک بوجود آمده و در صورتیکه به موقع در جهت درمان اقدام نشود، آلودگی‌ها از طریق ترک‌های پوستی وارد بدن شده و سبب ایجاد عفونت و درد خواهند شد.

بهترین روش‌های جلوگیری از ترک پوست

همانطور که می‌دانید پوست بدن ما از 3 لایه اصلی ساخته شده و هنگامیکه بدن با سرعت بیشتری نسبت به پوست رشد می‌کند، فیبرهای کلاژن و الاستین دچار پارگی می شوند! چرا که قادر به- ترک های پوستی، رگه های فرو رفته یا خطوط رنگی روی پوست شما هستند. آنها در دوران بارداری به دلیل گشاد شدن و کشیدگی پوست و همچنین در نتیجه افزایش و کاهش وزن رایج هستند.

– استرچ مارک های تازه معمولاً قرمز رنگ هستند و درمان آنها راحت تر است اما استرچ مارک های سفید قدیمی تر هستند و درمان آنها دشوارتر است.

– ترک پوستی بسیار رایج و کاملا طبیعی هستند.

– هیچ درمان خانگی یا کلینیکی کاملا اثر گذار وجود ندارد، با این وجود درمان‌های موضعی می‌توانند به هیدراتاسیون پوست کمک کرده و فرآیندهای بهبودی پوست شما را تقویت کنند.

– برای درمان‌های موضعی و همچنین برای روش‌های پزشکی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود چه درمانی مؤثرتر است و کدام روش به چه کسانی بیشتر کمک می‌کند.

جدیدترین روش درمان ترک های پوستی

ترک پوست که در انگلیسی به آن استرچ مارک می گویند، زمانی اتفاق می افتد که پوست شما به سرعت به دلیل رشد یا افزایش وزن، تغییر شکل می دهد. هر کسی بدون در نظر گرفتن جنسیت ممکن است دچار ترک پوستی شود. احتمال ابتلا به ترک های پوستی در دوران حاملگی و بلوغ افزایش می یابد.

در ابتدا، خطوط ترک، به صورت خطوط نازک قرمز یا بنفش با بافتی متفاوت از پوست اطراف ظاهر می شوند. اکثر ترک‌ها به مرور زمان خود به خود محو می‌شوند و ممکن است پس از محو شدن کمتر دیده شوند. ترک های محو شده معمولاً از نظر رنگ، روشن تر از پوست اطراف و کمی براق هستند که مانند یک اسکار به نظر می رسند.

تحقیقات نشان می دهند که حداقل تا امروز هیچ ماده ای برای درمان ترک پوستی وجود ندارد. اما برخی از درمان‌های خانگی می‌توانند به کاهش ظاهر ترک‌ها و به محو شدن سریع‌تر آن‌ها کمک کنند. ترک های پوستی جدیدتر به احتمال زیاد بهتر به درمان پاسخ می دهند.

چه کسانی دچار ترک‌های پوستی می‌شوند؟

ترک‌های پوستی ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، اما برخی افراد بیشتر از دیگران به آن مبتلا می‌شوند. ژنتیک یکی از قوی ترین عواملی است که می تواند موجب ترک پوستی شود. اگر بستگان نزدیکتان علائم ترک پوستی دارند، احتمالاً شما نیز به آن مبتلا خواهید شد. بارداری یکی از علل شایع ترک های پوستی است. تحقیقات منتشر شده در سال 2015 نشان می دهد که تا 90 درصد از افراد باردار دارای ترک پوست هستند. سایر عوامل خطر عبارتند از:

– استفاده از یک داروی کورتیکواستروئیدی
– کاهش یا افزایش وزن سریع
– انجام جراحی بزرگ کردن سینه
– افزایش سریع اندازه عضلات، به عنوان مثال از طریق بدنسازی

برای درمان ترک پوستی چه کنیم؟

برای درمان ترک پوستی باید از موثر ترین روش که پیشگیری است استفاده کنید. با وجود پیشگیری ممکن است همچنان دچار استرچ مارک شوید. برای درمان ترک ها می توانید انواع روش های خانگی، موضعی و کلینیکی را انتخاب کنید.

ما توصیه می کنیم مراحل زیر را برای پیشگیری و درمان استرچ مارک، به ترتیب انجام دهید:

– پیشگیری با استفاده از کنترل وزن و روغن های طبیعی
– پیشگیری با کرم استرچ مارک
– درمان های موضعی خانگی
– درمان های کلینیکی ترک بدن

4 نکته برای کمک به جلوگیری از ترک پوستی

اگر در معرض افزایش خطر ترک‌های پوستی هستید، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به ترک پوستی و یا درمان ترک‌هایی که قبلاً بوجود آمده اند، انجام دهید.

1- کنترل وزن

حفظ وزن مناسب از کلیدی ترین روش های پیشگیری از ترک پوستی است. ترک‌های پوستی زمانی رخ می‌دهند که پوست شما به دلیل افزایش وزن سریع به سرعت از هم جدا شود. همچنین ممکن است پس از کاهش وزن سریع متوجه ترک پوستی شوید.

برخی از افراد در دوران بلوغ، دچار ترک‌های پوستی می‌شوند. افراد دیگر، مانند بدنسازان، پس از افزایش ناگهانی عضله ناشی از ورزش یا استفاده از استروئیدها، متوجه ترک پوستی می شوند.

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و ورزش کنید تا به شما در مدیریت وزن کمک کند.

2- آب بنوشید

نوشیدن آب کافی می تواند به حفظ رطوبت و نرمی پوست شما کمک کند. پوست نرم به اندازه پوست خشک دچار ترک پوستی نمی شود.

توصیه می شود، مردان روزانه 3.7 لیتر و زنان 2.7 لیتر آب مصرف کنند.

نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار، مانند قهوه، ممکن است خطر ابتلا به ترک های پوستی را افزایش دهد. اگر قهوه می نوشید، مطمئن شوید که مایعات دریافتی خود را با مقدار زیادی آب، چای گیاهی و سایر مایعات بدون کافئین متعادل می کنید.

3- رژیم غذایی کامل

اگر در مواد غذایی خاصی کمبود تغذیه داشته باشید، ممکن است ترک‌های پوستی ایجاد شوند. خوردن غذاهایی که سلامت پوست را تقویت می کند ممکن است در پیشگیری از ترک های پوستی مفید باشد. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما شامل غذاهای غنی از موارد زیر است:

– ویتامین C
– ویتامین D
– ویتامین E
– زینک

مصرف ویتامینC:  کلاژن نقش مهمی در پوست شما دارد. کلاژن به کاهش ظاهر چین و چروک کمک می کند، اما ممکن است برای جلوگیری از ترک های پوستی نیز مهم باشد. یک ماده مغذی مهم برای ساخت کلاژن است. ویتامین C را می توان در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت. مرکبات، مانند پرتقال و لیمو، منابع خوبی از ویتامین C هستند.

مصرف ویتامین D: یک مطالعه ارتباط بین سطوح پایین ویتامین D و بروز ترک پوستی را نشان داد. نتایج نشان می دهد که حفظ سطوح استاندارد ویتامین D می تواند خطر ابتلا به ترک های پوستی را کاهش دهد. ساده ترین راه برای دریافت ویتامین D، مصرف روزانه با کنترل سطح خونی ویتامین دی است. این ویتامین معمولاً به نان، غلات و محصولات لبنی مانند شیر یا ماست اضافه می شود.

غذاهای غنی از روی بخوریدزینک یا همان روی یک ماده مغذی مهم برای سلامت پوست است. به کاهش التهاب کمک می کند و در روند بهبود زخم نقش دارد.گنجاندن غذاهای غنی از روی، مانند آجیل و ماهی، در رژیم غذایی شما ممکن است به حفظ سلامت پوست شما کمک کند.

4- ترک پوستی را همان ابتدا درمان کنید

شما نمی توانید به طور کامل از ایجاد ترک های پوستی روی پوست خود جلوگیری کنید، اما می توانید به محو شدن آنها کمک کنید. اگر ترک پوستی تازه دارید، می توانید از انواع روش هایی که در ادامه می آوریم استفاده کنید تا زودتر و راحت تر ترک پوستی خود را درمان کنید.

درمان ترک پوستی خانگی

درمان ترک پوستی با کرم رتینوئید

اگر باردار یا در حال شیردهی هستید، در مورد این درمان با پزشک خود صحبت کنید، زیرا اکثر پزشکان موافقند که رتینوئیدهای موضعی نباید در دوران بارداری یا در دوران شیردهی استفاده شوند. عوارض جانبی احتمالی کرم رتینوئید می تواند بر جنین تأثیر بگذارد.

اسید هیالورونیک

هیالورونیک اسید یک ماده قوی برای مرطوب کردن و التیام پوست است و اغلب در کرم ها، لوسیون ها و سرم ها استفاده می شود. ترک های پوستی علاوه بر تغییر ظاهر، تغییرات دیگری در پوست بوجود می آورند که قابل مشاهده نیستند. این تغییرات باعث می‌شود پوست خاصیت ارتجاعی کمتری داشته باشد، تا حدی به این دلیل که کلاژن کار معمول خود را برای تقویت پوست انجام نمی‌دهد. بر اساس یک مطالعه در سال 2014، اسید هیالورونیک می تواند بر خاصیت ارتجاعی پوست تأثیر بگذارد.

شکر

شکر یک لایه بردار محبوب است. کریستال های کوچک به آرامی پوست مرده را پاک می کنند. میکرودرم ابریژن که توسط متخصص پوست برای لایه برداری عمیق پوست انجام می شود یکی از معدود روش های اثبات شده بالینی برای محو کردن ترک های پوستی است. بنابراین به نظر میرسد، این درمان خانگی با شکر برای لایه برداری، ارزش امتحان کردن را دارد.

تهیه اسکراب شکرنصف فنجان شکر را با یک عامل نرم کننده مانند روغن بادام یا روغن نارگیل ترکیب کنید. روغن را کم کم با شکر مخلوط کنید. اسکراب شما زمانی آماده است که شبیه شن و ماسه مرطوب ساحل باشد. ممکن است لازم باشد در مجموع تا نصف فنجان روغن اضافه کنید.

نحوه استفاده از اسکراب شکر:

  • مخلوط را به آرامی روی قسمتی از بدن خود که در آن علائم ترک پوستی وجود دارد، بمالید.
  • این کار را 2 یا 3 بار در هفته در حمام تکرار کنید.
  • با آب گرم بشویید.

می توانید اسکراب شکر خود را برای مدت کوتاهی در یک ظرف در بسته نگهداری کنید، اما اگر ظاهر آن تغییر کرد یا بوی آن کم شد، یک اسکراب جدید بسازید.

آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا به عنوان یک درمان طبیعی پوست سابقه طولانی دارد. ژله داخل برگ های گیاه آلوئه ورا را می توان مستقیماً روی پوست قرار داد تا تسکین یافته و مرطوب شود. تحقیقات انجام شده در سال 2018 نشان می دهد که آلوئه ورا به بهبود پوست از سوختگی ها و زخم ها کمک می کند. از آنجایی که ترک‌های پوستی نوعی جای زخم ناشی از پوست آسیب‌دیده هستند، خواص ترمیم‌کننده پوست آلوئه ممکن است به پیشگیری یا محو شدن ترک‌های پوستی کمک کند. در حالی که شواهد بالینی کمی برای آلوئه ورا به عنوان درمان ترک پوستی وجود دارد، آلوئه ورا خالص ارزش امتحان کردن را دارد زیرا می تواند پوست را نرم کرده و التیام بخشد.

دکمه بازگشت به بالا