عمومیکسب و کار ایرانی برتر

طریقه استعلام لوازم یدکی خودرو

شناسه رهگیری قطعات خودرو که به نام شناسه اصالت خودرو نیز شناخته معروف است یک کد ۱۳ رقمی است که شما باید از سامانه جامع تجارت ایران به روش های مختلف آن را دریافت کنید. در نظر داشته باشید که قطعات و لوازم خودرو چه وارداتی و چه تولیدی باشند باید برای اخذ شناسه اصالت قطعات خودرو اقدامات لازم را انجام دهند. در نظر داشته باشید که برای هر قطعه خودرو ۱۶ شناسه اصالت به صورت متمایز صادر می گردد. این شناسه به صورت اختصاصی برای قطعات مختلف در یک خودرو تعریف شده است.در حقیقت می توان گفت هر قطعه برای ورود به بازار مشتریان باید دارای شناسه اصالت باشد. شناسه رهگیری اصالت خودرو می تواند از تخلفات بسیاری در زمینه تجارت و تولید جلوگیری کند.

کاربرد های شناسه اصالت قطعات خودرو

در واقع باید گفت اگر قطعه تولیدی یا وارداتی دارای شناسه اصالت قطعات خودرو باشد به این معنی است که برای ورود یا تولید تمام مراحل قانونی را پشت سر گذاشته است. از طرفی عدم دریافت شناسه اصالت قطعات خودرو باعث می شود که تولید کننده یا وارد کننده لوازم و قطعات مشمول مقررات قاچاق کالا شود. در نظر داشته باشید که شناسه اصالت قطعات خودرو به عنوان یک راه پیشگیری برای جلوگیری از قاچاق در کشور شناخته می‌شود. مثلاً قاچاق باعث عدم تعادل در بازار و ضربه به اقتصاد یک کشور خواهد شد. زمینه های قاچاق کالا اثرات بسیار مخربی بر روی بازارهای تولید کنندگان و وارد کنندگان خواهد داشت.

به نوعی می توان گفت دریافت شناسه اصالت کالا برای جلوگیری از قاچاق کالا یک روش تاثیر گذار و بسیار سودمند است. عدم دریافت شناسه اصالت قطعات خودرو از نظر قانونی در خصوص قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یک جرم در نظر گرفته شده است که البته طبق دستورالعمل و آیین نامه های مختلف باید مورد پیگیری قرار گیرد. مجرم باید در این مورد پاسخگوی تخلف انجام شده باشد. قیمت و کیفیت همیشه یکی از شاخص های مهم هنگام خرید قطعات آریزو 5 است.

البته مجازات های نقدی و غیر نقدی نیز در این راستا برای عدم دریافت شناسه اصالت قطعات خودرو از طرف مراجع ذیصلاح در نظر گرفته شده است. در نظر داشته باشید که ۵۳ قطعه در لوازم خودرو طبق قوانین و دستورالعمل ها باید دارای شناسه اصالت قطعات خودرو باشند. شناسه ها باید به صورت برچسب اصالت و یا همان لیبل اصالت بر روی قطعه چسبانده شوند. عدم الصاق برچسب خودرو بر روی قطعه نیز پیگرد قانونی به دنبال دارد.

در راستای اجرایی شدن طرح شناسه دار شدن لوازم یدکی و قطعات خودرو و ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو از ۱۵ مرداد ماه، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از انبارهای شرکت فروش قطعات و خدمات پس از فروش محصولات ایران‌خودرو (ایساکو) به منظور بررسی شناسه کالا و کد رهگیری قطعات و لوازم یدکی در حوزه خدمات پس از فروش، بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، در راستای اجرای طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت در رابطه با قاچاق و تقلب در قطعات یدکی خودروها از ۱۵ فرودین ماه، لوازم یدکی و قطعات خودرو در اولویت اجرای طرح مبارزه با قاچاق و تقلب قرار گرفت و عدم ثبت معاملات تجاری حوزه کالاهای قطعات یدکی و مصرفی خودرو در سامانه جامع تجارت مشمول برخورد قانونی شده است.

بر این اساس در گام نخست اجرای این طرح، مقابله با عرضه کالاهای قاچاق و تقلبی در حوزه لوازم یدکی خودرو از ۱۵ فروردین ماه در سراسر کشور عملیاتی و سپس عرضه قطعات یدکی خودرو به بازار از ۲۱ خردادماه به داشتن کد رهگیری مشروط شد و از این تاریخ به بعد واحدهای صنفی از خرید اقلام بدون شناسه منع شدند. در نهایت از شنبه هفته گذشته ( ١۵ مرداد ماه) عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو ممنوع  و ثبت “کد نقش” فعالان حوزه لوازم یدکی و قطعات خودرو در سامانه جامع تجارت الزامی شده است.

بررسی حسن انجام طرح وزارت صمت در حوزه قطعات یدکی خودرو

در راستای بررسی اجرای درست و حسن انجام کار این طرح که با راهبری وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز شده و مورد پیگیری است، امروز (سه‌شنبه)، محمدمهدی برادران- معاون صنایع عمومی وزارت صمت- از شرکت ایساکو (شرکت فروش قطعات و خدمات پس از فروش محصولات ایران‌خودرو)، کدهای شناسه قطعات که در راستای اصالت‌سنجی بر روی آن‌ها درج می‌شود را مورد بررسی قرار داد.

استعلام قیمت لوازم یدکی خودروهای چینی

طبق اعلام گروه صنعتی ایران‌خودرو، وی در جریان این بازدید ضمن اشاره به اینکه از نیمه مرداد ماه، ۵۵ گروه قطعه بایستی با کد رهگیری به بازار عرضه شوند و تولیدکنندگان موظفند این گروه تولیدات خود را با کد رهگیری تولید و به بازار عرضه کنند، اظهار کرد: البته برای قطعاتی که در بازار بدون کد موجود هستند، فرصت داده شده تا کد رهگیری دریافت کنند.

البته شایان ذکر است تا پیش از ۱۵ مرداد ماه، فرصت شناسه‌دار کردن کالاها و دریافت کد رهگیری به پایان رسید و براین اساس از تاریخ مذکور، عرضه قطعات بدون شناسه و کدرهیگری ممنوع اعلام شد؛ بدین ترتیب موضوع تمدید مجدد فرصت دریافت کد رهیگیری از سوی وزارت صمت مورد پیگیری است.

ایساکو برای ۶۰ میلیون قطعه کد رهیگیری صادر کرد

در جریان این بازدید، بابک سلاجقه-مدیرعامل شرکت خدمات پس از فروش ایران‌خودرو- گفت: ایساکو همواره در حال بررسی گلوگاه‌هایی است که بهبود آن، موجب افزایش رضایت مشتریان از خدمات پس از فروش شود؛ یکی از این ورودی‌ها، در اختیار قرار دادن قطعات اصل و با کیفیت و ارائه خدمات استاندارد به مشتریان و اطلاع‌رسانی به آن‌ها در خصوص اصالت قطعات است. در این راستا، ایساکو طی چند سال گذشته با ارائه ابزارها و بهره‌مندی از فناوری‌های نوین که بصورت مستمر به‌روزرسانی نیز می‌شوند، این قابلیت را ایجاد کرده است که مردم بتوانند تفاوت کالای تقلبی و اصلی را تشخیص داده و کالای اصل را خریداری کنند.

نحوه تشخیص اصالت قطعات یدکی خودرو

وی افزود: به منظور شفافیت و تشخیص اصالت قطعات یدکی خودرو، با در اختیار قرار دادن سامانه “اصل بخرید”، مصرف‌کنندگان را یاری کرده تا از اصل بودن قطعه خریداری شده اطمینان حاصل کنند. خریداران قطعات ایساکویی، به منظور آگاهی از اصالت قطعه، می‌توانند پس از خرید، شماره بارکد درج شده بر روی بسته‌بندی آن را به شماره ۳۰۰۰۳۱ پیامک کرده و بلافاصله پس از ارسال پیامک از اصالت داشتن یا نداشتن قطعه از طریق پیام کوتاه آگاه شوند. فروشگاه لوازم یدکی ما یکی از بهترین و مطمئن ترین فروشگاه ها برای خرید لوازم یدکی ام وی ام  mvm است.

مدیرعامل ایساکو خاطرنشان کرد: این سامانه از ابتدای تابستان امسال به سامانه جامع تجارت وزارت صمت نیز متصل شده و خریداران قطعه پس از ارسال بارکد آن به سامانه ایساکو، کد رهگیری سامانه وزارت صمت را نیز دریافت خواهند کرد و می‌توانند از اصل بودن قطعه خریداری شده اطمینان پیدا کنند. علاوه بر خدمات متنوع و کاربردی موجود در این اپ، مشتریان محصولات ایران‌خودرو می‌توانند با اسکن کد درج شده بر روی محصول، از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنند. تاکنون کد رهگیری ۵۵ گروه از قطعات همچون کیت کلاچ، بلبرینگ و… از وزارت صمت دریافت شده و ۶۰ میلیون قطعه ایساکو در حال حاضر دارای کد رهگیری از سوی سامانه جامع تجارت است.

 

 

دکمه بازگشت به بالا