کسب و کار ایرانی برتر

10 علت صداهای غیرمعمول خودرو و نحوه رفع آنها

10 علت صداهای غیرمعمول خودرو و نحوه رفع آنها

صدای غیرعادی خودرو به دلایل مختلف و در شرایط مختلف ایجاد می شود. تاخیر در تعمیرات و رفع صداهای غیرعادی خودرو می تواند مشکل را برای خودروی شما دو چندان کند و هزینه تعمیرات را افزایش دهد. در این مقاله Carmadeo به 10 علت صداهای غیرعادی خودرو و نحوه رفع آنها می پردازیم.

1. هنگام استارت زدن ماشین جیغ بکشید

گاهی اوقات هنگام استارت زدن ماشین ممکن است صدای سوت یا تق تق بشنوید. اما بعد از گرم شدن ماشین صدا قطع می شود. این صدا با بررسی هر دو قسمت تسمه دینام و رگلاتور آن مشخص می شود.

ابتدا به آرامی مقداری آب روی تسمه دینام بریزید. اگر صدا قطع شد مشکل از تسمه دینام است و اگر خراب یا پوسیده است آن را تعویض کنید. در غیر این صورت، تسمه دینام را از نظر شل بودن یا کشش بررسی کنید و تنظیم کننده آن را با مقدار صحیح تعویض کنید.

2. صدای بلند هنگام استارت زدن ماشین

اگر هنگام روشن کردن موتور صدای کلیک یا تیکی شنیدید، اما ماشین روشن نشد، باتری ماشین تمام شده است. برای حل این مشکل، تمام اتصالات باتری را بررسی کنید. اگر نیاز به شارژ یا تعویض باتری دارید، مراحل زیر را دنبال کنید.

3. صدای تیک یا کلیک هنگام سواری یا گاز دادن

اگر هنگام رانندگی یا شتاب گیری صدای کلیک می شنوید، مشکل از پلاس است. اگر فرمان را به سمت راست بچرخانید و صدای کلیک شنیده شود، مشکل در چرخ سمت راست است و بالعکس.

یکی دیگر از دلایل این مشکل شل شدن شاتون بین چرخ و فرمان خودرو است. بنابراین توصیه می شود بلافاصله خودرو را به مکانیک نشان دهید زیرا این مشکل بسیار خطرناک است و ممکن است هنگام رانندگی نتوانید خودرو را کنترل کنید

4. صدای تیک تیک موتور در حال کار

اگر زمانی که موتور ماشین کار می کند صدای کلیک یا تیک می شنوید، به احتمال زیاد صدا از پیستون ها می آید. زمانی که سطح روغن خودرو کم است صدای پیستون بلند می شود. اما هنگامی که پیستون روغن کاری می شود، بسیار نرم کار می کند.

توصیه می شود از قبل سطح روغن را در مخزن مخصوص بررسی کنید. اگر سطح روغن کافی است و نیازی به تعویض روغن نیست، به مکانیک مراجعه کنید.

5. صدای ترق ترق هنگام عبور از یک محدود کننده سرعت

هنگام سرعت زیاد کلیک کنید. اگر صدای کوبیدن یا کوبیدن شنیدید، مشکل از بوش های دوتایی یا کمک فنر ماشین است. در چنین شرایطی معمولاً هنگام رانندگی احساس می کنید. سیستم تعلیق خودرو شل است و خودرو متعادل نیست. بنابراین، بوش های دوبل و شفت کمک فنر باید به طور همزمان تعویض شوند.

10 علت صداهای غیرمعمول خودرو و نحوه رفع آنها
10 علت صداهای غیرمعمول خودرو و نحوه رفع آنها

6. صدای غیر عادی هنگام ترمزگیری

اگر هنگام ترمزگیری صدایی غیرعادی از خودرو شنیدید، باید فورا آن را به تعمیرگاه ببرید. این مشکل جدی تر از سایر مشکلاتی است که تاکنون ذکر شد. چون میتونه از لنت ترمز یا کلا سیستم ترمز ماشین باشه و خیلی خطرناکه.

توجه داشته باشید که صدای خراش در هنگام ترمز شدید نشانه درست کارکردن ABS خودرو است و جای نگرانی نیست.

7. صدای یک یا چند کلیک

اگر هنگام روشن کردن ماشین یک یا چند کلیک شنیدید و ماشین روشن نشد، باتری ماشین تمام شده است. در چنین مواقعی مطمئن شوید که باتری باید در اسرع وقت خارج و تعویض شود

8. سوت زدن از داخل یا کاپوت خودرو

گاهی اوقات صدای سوت از داخل کابین یا کاپوت خودرو شنیده می شود. اگر صدا از داخل وسیله نقلیه یا داخل خودرو تولید می شود، بررسی عایق بودن خودرو ضروری است. اما اگر صدای سوت از زیر کاپوت ماشین شما می آید، باید به دلایل مختلف بررسی کنید. یکی از دلایل آن شلنگ های موجود در سیستم خنک کننده موتور خودرو شماست. در چنین مواقعی باید شیلنگ های خنک کننده موتور بررسی و در صورت لزوم تعویض شوند.

گاهی اوقات صدای سوت از زیر کاپوت شنیده می شود، حتی زمانی که ماشین خاموش است. در چنین مواقعی درپوش رادیاتور را بررسی کنید تا در صورت مشاهده مشکل در این قسمت، سریعا آن را تعویض کنید.

9. صدای بوق ماشین

شایع ترین دلیل برای شنیدن صدای جیغ از ماشین زنگ زدگی یا فرسودگی دنده های برنجی است. از دیگر دلایل شنیدن صدای جیغ از خودرو می توان به خرابی بلبرینگ، خرابی چرخ تاج و پینیون و ایرادات بوش اشاره کرد. اگر نمی توانید علت اصلی را شناسایی کنید، به یک تعمیرگاه مکانیکی بروید و آن را برطرف کنید.

10. صدای انفجار از داخل اگزوز خودرو

به گفته کارمادیو، صدای انفجار مهیبی که در داخل خودرو شنیده می شود، می تواند ناشی از غنی سازی بیش از حد مخلوط سوخت و هوا باشد. همچنین می تواند ناشی از عملکرد نادرست کاتالیزور اگزوز باشد. اگر همراه با صدای انفجار بوی دود به مشام می رسد، خودروی خود را برای مشکل اگزوز بررسی کنید. هر چه زودتر آن را نزد مکانیک ببرید.

دکمه بازگشت به بالا