اقتصادی

درخواست عسکری از دولت برای حذف تعرفه صادرات محصولات کشاورزی

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با بیان اینکه «دولت باید نسبت به حذف تعرفه صادرات محصولات کشاورزی اقدام کند»، تاکید کرد: بر اساس قانون هرگونه تعرفه بر صادرات ممنوع است.

به گزارش ترندونی، محمدجواد عسکری، نماینده مردم داراب و زرین دشت و رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز (دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲) صحن مجلس در نطق میان دستور خود با تاکید بر اینکه تردیدی نیست که بخش کشاورزی، محور توسعه درون‌زا و تحقق دهنده شعار سال و ضامن تقویت قدرت و هویت ملی است، گفت: لازم است همه ارکان نظام به ویژه دولت اهتمام لازم را برای حمایت قاطع و عملی از این بخش به عمل آورند.

وی افزود: خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته، ۱۵۰ مکاتبه با رئیس جمهور، ۵۵ سفر استانی و ۲۲ بازدید از بنادر برای ترخیص کالاهای اساسی داشتیم؛ بنابراین اعتقاد ما بر این است که بخش کشاورزی باید اولویت اول دولت باشد زیرا افزایش اشتغال را در پی دارد و از بخش‌های مهم و سرنوشت ساز کشور محسوب می‌شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه «دولت باید در اعلام قیمت گندم سریع‌تر عمل کند»، اظهار کرد: دولت باید در تنظیم بازار با دقت کار را جلو ببرد و تمامی ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها را در بحث تنظیم تولید داشته باشد؛ همچنین نسبت به حذف تعرفه صادرات محصولات کشاورزی اقدام کند زیرا بر اساس قانون هرگونه تعرفه بر صادرات ممنوع است؛ امروزه بخش عمده محصولات پیازکاران و سیب زمینی کاران در انبارها مانده و به راحتی در حال از دست دادن بازار منطقه‌ای هستیم.

عسکری همچنین با بیان اینکه «بانک‌ها در بخش کشاورزی به کشاورزان فشار وارد می کنند و تولیدکنندگان از این موضوع گلایه‌مند هستند»، خواستار در نظر گرفتن تمهیداتی برای کاهش فشار به این قشر شد.

وی در ادامه درباره وضعیت تامین میوه شب عید گفت: به طور مداوم در این زمینه مشکل داشتیم و در این رابطه تذکر می‌دهم که دستگاه‌های متولی از هم اکنون برنامه ریزی مناسبی را داشته باشند تا با مشکل مواجه نشویم.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با انتقاد از افزایش قیمت گوشت، اظهار کرد: متاسفانه مدتی است شاهد افزایش قیمت گوشت هستیم؛ در این رابطه به وزیر جهاد کشاورزی و دستگاه‌های متولی اعلام کردیم دام‌های مازاد دامداران را خریداری کنند تا قیمت گوشت کاهش یابد. همچنین در مورد بیمه محصولات کشاورزی بارها تاکید کردیم برای افزایش و ارتقای کیفیت تولید، بیمه محصولات کشاورزی باید مورد توجه قرار بگیرد.

عسکری همچنین درباره خرید تضمینی ذرت، عنوان کرد: امروزه خرید ذرت تولیدی با چالش مواجه شده و در جلساتی بر ضرورت توجه به این موضوع تاکید کردیم. همچنین معتقدم که اگر در حوزه صادرات محصولات کشاورزی در قالب یک نقشه راه حرکت نکنیم به طور حتم با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی در پایان خواستار توجه دولت به وضعیت حقوق دریافتی کارکنان جهاد کشاورزی شد و در تذکری به وزرای بهداشت بر ضرورت تسریع در تکمیل بیمارستان امام علی (ع)  تاکید کرد.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.
دکمه بازگشت به بالا