عمومیکسب و کار ایرانی برتر

برای لاغری چقدر قهوه بخوریم

قهوه جزو 10 نوشیدنی برتر و محبوب دنیاست و بسیاری از افراد بدون نوشیدن یک فنجان قهوه، نمی‌توانند روز خود را آغاز کنند. یکی از دلایل محبوبیت قهوه، تنوع در روش تهیه آن است. شما می‌توانید به روش‌های مختلف، در سریع‌ترین زمان آن را درست و میز صبحانه خود را با آن کامل کنید.

برخی دیگر هم برای کاهش وزن و افزایش سوخت‌وساز بدن، قهوه را معجزه لاغری می‌دانند. بله این نوشیدنی کم‌کالری و سرشار از کافئین، بر چربی‌سوزی بدن تاثیر دارد، با این حال، توجه به این نکته مهم است که نباید به قهوه به عنوان ابزاری برای کاهش وزن پایدار اعتماد کرد. اگر یک وزن ایده‌آل و ثابت می‌خواهید باید به سایر عادات سالم مانند ورزش و رژیم غذایی متعادل هم توجه داشته باشید. فراموش نکنید که نوشیدن قهوه بدون داشتن برنامه غذایی سالم و تحرک کافی باعث لاغری نمی‌شود.

اگر کنجکاو هستید که بدانید نوشیدن قهوه چه تاثیری بر لاغری شما دارد و چه زمانی باید آن را مصرف کنید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد. با ما همراه باشید.

چرا قهوه یک چربی‌سوز موثر است و به لاغری کمک می‌کند؟

همانطور که می‌دانید، مهمترین ماده موثر در قهوه کافئین است که اثر زیادی بر افزایش انرژی بدن و رفع خستگی دارد. این ایده که کافئین اکسیداسیون چربی را تحریک می‌کند و باعث چربی‌سوزی بیشتر می‌شود به دهه 1970 برمی‌گردد.

مطالعات دیوید کاستیل نشان داد که کافئین می‌تواند سرعت اکسیداسیون چربی (فرآیندی که در آن چربی شکسته می‌شود و برای انرژی استفاده می‌شود) را در طول ورزش افزایش دهد و باعث کاهش وزن بیشتر در طول زمان شود. درواقع کافئین و اسید کلروژنیک موجود در دانه‌های قهوه، سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهند و باعث چربی‌سوزی بیشتر می‌شوند.

علاوه‌براین، نشان داده شده است که کافئین میزان متابولیسم بدن را به میزان اندکی افزایش می‌دهد و به سوزاندن کالری بیشتر حتی در زمان استراحت کمک می‌کند. کافئین همچنین با تحریک سیستم عصبی مرکزی علاوه بر افزایش متابولیسم می‌تواند اشتها را هم تا حدودی سرکوب کند. چون سطح گرلین (هورمون گرسنگی) را کاهش می‌دهد و اشتها را کم می‌کند. این بدان معنی است که کافئین می‌تواند با افزایش تعداد کالری‌هایی که بدن شما در حالت استراحت می‌سوزاند و کاهش مقدار غذایی که در طول روز مصرف می‌کنید به چربی‌سوزی کمک کند.

درضمن قهوه اگر تلخ و بدون شکر سرو شود، کالری بسیار کمی دارد، بنابراین مصرف قهوه بدون افزودن شکر، شیر یا خامه کالری زیادی وارد بدن شما نمی‌کند.

با این حال، شما اگر تحرک کافی نداشته باشید، غذاهای چرب و شیرین را حذف نکنید و مقدار کالری روزانه خود را کنترل نکنید، نوشیدن قهوه به‌تنهایی باعث لاغری شما نمی‌شود.

نوشیدن چه مقدار قهوه بهترین نتیجه را برای کاهش وزن دارد؟

نکته مهمی که باید برای مصرف قهوه برای لاغری بدانید این است که مصرف زیاد قهوه باعث افزایش تحمل بدن شما در مقابل کافئین می‌شود و نتایج به مرور زمان کمرنگ می‌شود. یعنی استفاده از قهوه در بلندمدت باعث می‌شود کافئین اثر کمتری بر بدن شما داشته و تاثیر چندانی بر افزایش سوخت‌وساز و بالابردن انرژی بدن نداشته باشد. البته احتمالا همچنان به کاهش اشتهای شما کمک خواهد کرد.

به طور کلی، کافئین باید در حد اعتدال و در ترکیب با سایر عادات سالم استفاده شود. البته عوامل فردی مانند سن، وزن و تحمل می‌توانند بر مقدار مصرف ایده‌آل کافئین تأثیر بگذارند. معمولا توصیه می‌شود مقدار قهوه روزانه را 200 تا 400 میلی‌گرم کافئین در روز (بین 2 تا 4 فنجان) نگه دارید تا اثر مطلوب بر افزایش تمرکز، رفع خستگی و افزایش سوخت‌وساز بدن داشته باشد. نوشیدن چهار فنجان قهوه در روز می‌تواند چربی بدن را تا 4 درصد کاهش دهد. بیشتر از این مقدار نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و حتی می‌تواند منجر به عوارض جانبی منفی مانند لرزش، تپش قلب و کم آبی بدن شود.

فراموش نکنید که تنها با در نظر گرفتن یک رویکرد جامع برای کاهش وزن و ترکیب کافئین به‌عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم، می‌توانید به اهداف کاهش وزن خود برسید و وزن خود را در بلندمدت حفظ کنید.

بهترین نوع قهوه برای چربی‌سوزی

تا اینجا با تاثیر قهوه بر کاهش وزن آشنا شدیم. اما جالب است بدانید که اثرگذاری انواع مختلف قهوه از نظر محتوای کافئین و مزایای بالقوه آن برای کاهش وزن می‌تواند متفاوت باشد.

یکی از قهوه‌های معروف برای کاهش وزن، قهوه سبز است. به‌طور کلی قهوه سبز در مقایسه با قهوه سیاه، کافئین و اسید کلروژنیک بیشتری دارد. حتما به مقاله سر بزنید تا با بهترین زمان خوردن قهوه سبز بیشتر آشنا شوید.

قهوه سیاه هم حاوی اسید کلروژنیک است که به کاهش وزن کمک می‌کند. اما چون شسته و بوداده می‌شود معمولا طی فرآیند فرآوری، کافئین آن کاهش پیدا می‌کند. برای همین هم قهوه سبز ممکن است تاثیر بیشتری بر سوزاندن چربی داشته باشد.

قهوه اسپرسو هم در مقایسه با سایر قهوه‌ها، کمترین میزان شکر و کالری را دارد و بسیار غلیظ است. اگر طرفدار این قهوه هستید، باید بدانید که بهترین زمان خوردن قهوه اسپرسو برای لاغری قبل از ورزش است. نوشیدن قهوه قبل از ورزش باعث می‌شود در مدت انجام حرکات ورزشی، کمتر خسته شوید و کالری بیشتری بسوزانید.

پیشنهاد ویژه ما به طرفداران قهوه کلدبرو این است که در مقاله ، با روش تهیه آن آشنا شوید.

قهوه سیاه عربیکا برای لاغری

یکی از قهوه‌های که برای لاغری و کاهش وزن بسیار مورد توجه قرار گرفته، قهوه عربیکا است. این نوع قهوه در نواحی یمن، اتیوپی، سودان و گواتمالا رشد می‌کند. جالب است بدانید که قیمت قهوه عربیکا نسبتا زیاد است.

قهوه عربیکا در نواحی با ارتفاع زیاد می‌روید و درخت آن بسیار حساس است. عربیکا اولین نوع قهوه‌ای است که برای اولین بار در اتیوپی شناخته و به دنیا صادر شد. کافئین موجود در این قهوه کمتر از انواع دیگر است و طعم نسبتا ملایمی دارد.

قهوه عربیکا هم به افزایش سوخت‌وساز بدن، در کنار تحرک کافی و ورزش منظم کمک می‌کند، اما تنها راه رسیدن به وزن ایده‌آل نیست. شما می‌توانید قهوه عربیکا را بدون شکر و خامه نوش‌جان کنید و از طعم و عطر ملایم آن لذت ببرید.

چقدر بعد از مصرف کافئین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که نتایج کاهش وزن را ببینیم؟

نتایج کاهش وزن ناشی از مصرف کافئین می‌تواند بر اساس عوامل فردی مانند سن، وزن و تحمل متفاوت باشد. علاوه‌براین، کاهش وزن یک فرآیند تدریجی است و ممکن است چندین هفته یا چند ماه طول بکشد تا نتایج قابل‌توجهی مشاهده شود. برای رسیدن به بهترین نتایج، علاوه بر مصرف کافئین، سایر عادات سالم مانند ورزش و رژیم غذایی متعادل را هم فراموش نکنید.

عوارض خوردن قهوه بعد از غذا

درباره مصرف قهوه قبل و بعد از خوردن غذا، نظرات مختلفی وجود دارد. برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن قهوه تلخ صبح ناشتا باعث افزایش اسید معده می‌شود. افرادی که رفلاکس معده دارند یا سیستم گوارشی آنها به‌خوبی کار نمی‌کند، بهتر است صبح‌ها قهوه تلخ مصرف نکنند.

با این حال، آغاز روز با یک فنجان قهوه برای بالابردن انرژی، رفع خواب‌آلودگی و افزایش تمرکز برای شروع روز بسیار رایج است، به همین دلیل نوشیدن قهوه ناشتا برای افراد سالم مشکل خاصی ندارد.

عاشقان این نوشیدنی سرشار از کافئین، آن را قبل و بعد از غذا هم ترجیح می‌دهند. متخصصان تغذیه بهترین زمان مصرف قهوه در روز را حدود ساعت 11 تا قبل از 2 ظهر می‌دانند. خوردن قهوه در بعدازظهر، باعث افزایش سطح هوشیاری و اختلال در خواب می‌شود.

برخی از متخصصان هم خوردن قهوه بعد از غذا را در کاهش وزن موثر می‌دانند، زیرا قهوه اجازه نمی‌دهد، گلوکز و کلسترول غذا در بدن افزایش یابد. با این وجود، بد نیست بدانید که قهوه ممکن است در جذب آهن و کلسیم موجود در غذا تداخل ایجاد کند، بنابراین افرادی که کم‌خونی شدید دارند، بهتر است قهوه را با فاصله از وعده‌ غذایی خود میل کنند.

سالمندان و افرادی که کمبود کلسیم جدی دارند، بهتر است مقدار قهوه خود را کاهش دهند، زیرا قهوه جذب کلسیم را کاهش می‌دهد. درباره مصرف شیر به همراه قهوه هم، می‌توانید مقاله را بخوانید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

کلام آخر

قهوه نوشیدنی رایجی است که برای رفع خستگی، افزایش تمرکز و انرژی استفاده می‌شود. بسیاری از افراد از خواص اعجاب‌انگیز آن برای چربی‌سوزی و کاهش وزن سخن می‌گویند. با گنجاندن قهوه در برنامه روزانه خود، می‌توانید انتظار افزایش جزئی در متابولیسم و کاهش اشتها را داشته باشید. البته تحقیقات نشان می‌دهد قهوه به‌تنهایی باعث کاهش وزن نمی‌شود. برای دستیابی به کاهش وزن پایدار، ترکیب سایر عادات سالم مانند ورزش منظم، رژیم غذایی متعادل و هیدراتاسیون کافی بسیار مهم است.

درواقع کنار مصرف قهوه مججموعه‌ای از داشتن رژیم غذایی سالم، کم‌کالری و برنامه ورزشی منظم در بلندمدت به شما کمک می‌کند تا به وزن ایده‌آل‌تان برسید و ان را حفظ کنید. نوشیدن قهوه در زمان مناسب هم در افزایش سوخت‌وساز شما و کاهش وزن موثر است. در این مقاله سعی داشتیم شما را با تاثیرات قهوه بر چربی‌سوزی بدن آشنا کنیم.

سوالات متداول:

روزانه چند فنجان قهوه بنوشیم تا لاغر شویم؟    

میزان مصرف قهوه در روز بهتر است بین 2 تا 4 فنجان باشد تا نسبت به کافئین مقاومت در بدن ایجاد نشود و به کاهش اشتها کمک کند.

بهترین زمان خوردن قهوه اسپرسو برای چربی‌سوزی کدام است؟

نوشیدن قهوه اسپرسو باعث می‌شود در طول ورزش کمتر خسته شوید، انرژی بیشتری داشته باشید و کالری بیشتری بسوزانید.

نوشیدن قهوه تلخ ناشتا چه عوارضی دارد؟بهترین زمان خوردن قهوه برای لاغری از نظر شما چه زمانی است؟ آیا عاشق قهوه صبح، بعد از ظهر یا عصر هستید؟ یا آیا شما یک معتاد به قهوه هستید که در شب قهوه می‌نوشید؟ آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه نقش مهمی در کاهش وزن دارد.

اگر نمی‌توانید روز خود را بدون نوشیدن قهوه شروع کنید، خوش‌شانس هستید. زیرا، نه تنها انرژی شما را افزایش می‌دهد، بلکه به افزایش متابولیسم بدن شما نیز کمک می‌کند. برخی از کارشناسان تغذیه به اجبار از این ایده حمایت می‌کنند. در این مقاله درباره بهترین زمان برای نوشیدن قهوه به منظور کاهش وزن صحبت می‌کنیم. سواله دیگری که شاید با آن مواجه شده اید این است که چه موقعی است که در مقاله دیگری به آن اشاره شده است.

کدام نوع قهوه برای کاهش وزن مناسب است؟

قهوه سیاه یک نوشیدنی ایدئال برای کاهش وزن است؛ زیرا حاوی کمتر از 5 کالری در هر وعده (یک فنجان 8-0z) است. بااین‌حال، فقط اگر آن را سیاه بنوشید کم کالری است.

کافئین متابولیسم را افزایش می‌دهد. متابولیسم فرآیندی است که در آن بدن مواد مغذی را تجزیه می‌کند و از کالری غذاها در طول روز استفاده می‌کند. کافئین، محرکی که در قهوه یافت می‌شود، یکی از معدود موادی است که ممکن است میزان متابولیسم پایه (BMR) را افزایش دهد، همچنین به عنوان افزایش‌دهنده سرعت کالری‌سوزی در هنگام استراحت شناخته می‌شود. نیز از دیگر انواع قهوه است که فواید زیادی از جمله تنظیم فشار خون و کنترل وزن را انجام میدهد.

بهترین زمان خوردن قهوه برای لاغری چیست؟

یک بررسی تحقیقاتی نشان داد که مصرف قهوه کافئین‌دار ممکن است شاخص توده بدنی (BMI)، وزن بدن و چربی بدن را کاهش دهد.

یک ادعای رایج وجود دارد که نوشیدن یک فنجان بین وعده‌های غذایی بزرگ، میل‌ به خوردن تنقلات را کاهش دهد.

اشتها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله نوع غذایی که می‌خورید، سطح فعالیت بدنی و هورمون‌ها قرار دارد.

کافئین احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد.  درحالی‌که تحقیقات کافی برای تعیین رابطه علت و معلولی بین کاهش اشتها و کافئین وجود ندارد، مطالعات نشان داده‌اند که ممکن است کافئین سطوح گرلین را کاهش دهد، هورمونی که باعث احساس گرسنگی در شما می‌شود.

درخصوص بهترین زمان برای نوشیدن قهوه برای کاهش وزن، بحث زیادی بین افراد وجود دارد. چون بعضی‌ها صبح، بعضی‌ها بعد از ظهر، عصر یا شب دوست دارند. اما بهترین زمان نوشیدن قهوه برای کاهش وزن با قهوه سیاه بین ساعات 10 صبح تا ظهر تا 2 بعد از ظهر است. و ساعت 5 بعد از ظهر نوشیدن قهوه سیاه با معده خالی نیز در کاهش وزن بسیار موثر است. سعی کنید در روز 4 فنجان قهوه برای کاهش وزن بنوشید.

نحوه نوشیدن قهوه برای کاهش وزن چگونه است؟

برای دریافت فواید قهوه برای سلامتی و کاهش وزن بیش از چهار فنجان 8 اونس قهوه در روز ننوشید که معادل 400 میلی گرم کافئین است.

چهار فنجان قهوه در روز به مزایای احساس بیداری بیشتر و متابولیسم چربی بهتر کمک می‌کند، در حالی که زیاد بر خواب و گرسنگی تأثیر نمی‌گذارد. نوشیدن یک فنجان هر دو ساعت یک‌بار  در هر فاصله معقول است.

آیا شب بهترین زمان نوشیدن قهوه برای کاهش وزن است؟

حتی اگر نوشیدن قهوه در شب تاثیر منفی بر سلامتی شما نداشته باشد، می‌تواند بر خواب شما تأثیر منفی بگذارد. بسیاری از کارشناسان به مردم هشدار می‌دهند که بعد از ساعت 5 بعد از ظهر قهوه مصرف نکنند. به چند دلیل باید از نوشیدن قهوه در اواخر شب خودداری کنید. یکی از آنها خواب است. اگر خواب کافی ندارید، مصرف کافئین به جای کاهش وزن، به استرس و خستگی منجر شده و این موضوع باعث افزایش وزن می‌شود.

آیا قرص قهوه سبز برای کاهش وزن مفید است؟

قهوه سبز ممکن است راه موثری برای کاهش وزن نیز باشد. بهترین زمان مصرف قهوه سبز برای کاهش وزن، مصرف یک یا دو بار در روز قهوه سبز است که ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه بعد از غذا چیست؟

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه برای کاهش وزن بعد از غذا موضوع مهمی است. اگر به دنبال کاهش وزن هستید مصرف قهوه بعد از وعده غذایی منجر به عدم جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌شود؛ بنابراین، باید نوشیدن قهوه خود را حداقل یک ساعت بعد از غذا بنوشید.

سوالات متداول

چه زمانی برای نوشیدن قهوه برای کاهش وزن بهتر است؟

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه اواسط تا اواخر صبح است که سطح کورتیزول شما کمتر است. برای اکثر افرادی که حدود ساعت 6:30 صبح از خواب بیدار می‌شوند، این زمان بین ساعت 9:30 تا 11:30 صبح است.

برای کاهش وزن چگونه قهوه بنوشم؟

رژیم قهوه توسط دکتر باب آرنوت ابداع شد که ادعا می‌کند قهوه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. در این برنامه، حداقل 3 فنجان (720 میلی لیتر) قهوه در روز می‌نوشید، یکی از وعده‌های غذایی‌تان را با یک اسموتی سبز جایگزین می‌کنید و روی وعده‌ها و میان وعده‌های کم چرب و پر فیبر تمرکز می‌کنید.

چه قهوه‌ای به کاهش وزن کمک می‌کند؟

برای کاهش چربی و سلامتی مطلوب، نوشیدن قهوه سیاه یا قرص قهوه سبز ایدئال است. اگر دوست دارید شیر اضافه کنید، مقدارژیم قهوه برای لاغری یک برنامه غذایی نسبتاً جدید است که به سرعت در حال محبوبیت است. این رژیم شامل نوشیدن چندین فنجان قهوه در روز و در عین حال محدود کردن کالری دریافتی است.

در دنیای امروز برخی افراد این نوشیدنی شگفت انگیز را نه فقط به منظور سرحال شدن و انرژی گرفتن بلکه برای لاغری و به سبب داشتن خاصیت چربی‌سوزی بالا در خود استفاده کرده و بسیار از خواص آن نتیجه می‌گیرند. رژیم قهوه شما را تشویق می‌کند که حداقل 3 فنجان (720 میلی لیتر) قهوه در روز بنوشید و در عین حال کالری دریافتی را محدود کنید.

در مقاله امروز به بررسی تاثیر قهوه بر لاغری و انواع رژیم‌های لاغری با قهوه می‌پردازیم و هرکدام را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد. همچنین این مقاله به بررسی عوارض رژیم قهوه می‌پردازد.

رژیم لاغری با قهوه چیست؟

بسیاری از محققان در دهه‌های 1970 تا 1980 از مصرف قهوه و توصیه آن به مردم هراس داشتند؛ چرا که فکر می‌کردند خوردن آن می‌تواند سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. اما با گذشت زمان، جامعه تحقیقاتی به درک عمیق‌تر و غنی‌تری از این نوشیدنی رسیدند و خاصیت آنتی اکسیدانی آن را کشف کردند.

به علاوه، متوجه شدند که قهوه دارای ترکیباتی است که از آسیب رسیدن به سلول‌ها جلوگیری کرده و یا احتمال آسیب را به حداقل می‌رساند.

رژیم قهوه رژیم چندان پیچیده‌ای نیست و اولین بار در کتابی با عنوان عاشقان رژیم قهوه (The Coffee Lover’s Diet) توسط دکتر باب آرنوت به شهرت رسید. این پزشک حاذق در کتاب خود به طور مفصل توضیح داده است که نوشیدن حداقل سه فنجان قهوه در طول روز می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌ها و چربی‌سوزی در روند کاهش وزن کمک کند. به اعتقاد باب مصرف این میزان قهوه، متابولیسم و عملکرد قلب و عروق را افزایش داده و در کاهش وزن موثر است.

صحبت‌های کارشناس رژیم دکتر کرمانی در مورد فواید قهوه:

اما نکته قابل توجه اینجاست که لاغری با قهوه به این معنا نیست که شما فقط قهوه میل کنید و لاغر شوید، بلکه روی این مسئله تاکید دارد که در کنار استفاده از یک رژیم غذایی اصولی و داشتن تحرک کافی قهوه مصرف کنید و از شر چربی‌های اضافی بدن خود خلاص شوید. یادتان باشد که شما در رژیم قهوه مجاز به استفاده از خامه یا شکر نیستید و باید قهوه را به صورت غلیظ مصرف کنید.

قهوه چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

قهوه از جنبه‌های مختلف بر متابولیسم و اشتها تاثیر می‌گذارد:

 • این نوشیدنی فوق العاده علاوه بر بالا بردن انرژی شما در زمان تمرین، متابولیسم بدنی شما را بالا برده و از این طریق به کاهش وزن کمک می‌کند.
 • نوشیدن قهوه سیاه، حداقل 30 دقیقه قبل از انجام تمرینات ورزشی به کاهش سریع‌تر چربی‌ها و از دست دادن انرژی شما از طریق تعریق کمک می‌کند.
 • از طرفی، یکی از قوانین بسیار مهم برای رسیدن به کاهش وزن این است که بتوانید در مقایسه با قبل، کالری کمتری دریافت کنید و کالری بیشتری بسوزانید.
 • علاوه برتاثیر قهوه بر لاغری و کاهش اشتها، مصرف آن به هضم و تخلیه معده نیز کمک می‌کند.
 • علاوه براین، اگر شما قبل از خوردن غذا، یک فنجان قهوه میل کنید، احساس سیری زیادی را تجربه خواهید کرد که همین موضوع اشتهای شما را نسبت به خوردن وعده مورد نظرتان کاهش می‌دهد.
 • همچنین، قهوه سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی است که به از بین بردن رادیکال‌های آزاد (اتم‌های ناپایداری که مسئول تجمع چربی‌ها هستند) و بازسازی سلول‌های جدید کمک می‌کند.
 • علاوه براین، پلی فنول موجود در قهوه یک آنتی اکسیدان بسیار موثر در فرآیند کاهش وزن است.

تاثیر قهوه بر لاغری به دلیل وجود آنتی اکسیدان پلی فنول است که موجب افزایش چربی‌سوزی بدن می‌شود.

برای لاغری و کاهش وزن خوردن چه نوع قهوه‌ای مناسب است؟

براساس تحقیقات به دست آمده، در کنار رژیم غذایی برای رسیدن به یک تناسب اندام ایده‌آل و هضم چربی‌ها بهتر است از قهوه سیاه یا قهوه سبز استفاده کنید. همچنین، اگر دوست دارید می‌توانید به آن‌ها مقداری شیر اضافه کرده و بعد از آن نوش جان کنید.

البته حواس‌تان باشد که برای جلوگیری از بروز مشکلات گوارشی و یا سایر عوارض ناشی از مصرف کافئین، بهتر است که حداکثر 2 الی 3 فنجان را در طول روز میل کنید. لازم به ذکر است که دانه قهوه در طبیعت به یک صورت وجود دارد. اما براساس بسته بندی و نوع فرآوری به انواع قهوه اسپرسو، ترک، عربیکا و.. تقسیم می‌شود.

در ادامه  به ارائه توضیحاتی درباره انواع قهوه برای لاغری اشاره خواهیم کرد:

لاغری با قهوه ترک

قهوه ترک یکی دیگر از انواع قهوه‌های تلخ و محبوب است که فرآیند سوخت و ساز بدن را به سرعت بالا می‌برد. جالب است بدانید آن دسته افرادی که از این نوع قهوه استفاده می‌کنند، ادعا کرده‌اند که در طی یک هفته در کنار رژیم غذایی حدود 7 کیلو کاهش وزن را تجربه کرده‌اند.

یکی از مزیت‌های خوردن قهوه ترک این است که از تجمع بافت چربی در کبد جلوگیری می‌کند و مانع از پایین آمدن قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

رژیم لاغری قهوه سبز

برخی از تحقیقات در آمریکا نشان می‌دهند که قهوه سبز در لاغری و کاهش وزن تاثیرگذار است. علاوه براین، افرادی که از قهوه سبز به صورت مداوم در طول روز استفاده می‌کنند حدود 1 الی 5/2 کیلوگرم کاهش وزن را تجربه کرده‌اند. این نوع قهوه با پایین آوردن قند خون در افراد از تجمع چربی‌ها در بدن جلوگیری کرده و به کنترل فشار خون نیز کمک می‌کند.

از طرفی، از قهوه سبز مکمل‌هایی تهیه شده است که هنوز مدارک معتبری مبنی بر نتیجه گیری قطعی افراد برای کاهش وزن وجود ندارد. بهترین راه برای رسیدن به کاهش وزن با قهوه سبز این است که یک الی دو بار در طول روز در کنار رژیم غذایی خود از این نوشیدنی استفاده کنید و متابولیسم بدن خود را بالا ببرید.

رژیم قهوه سبز علاوه بر کاهش وزن، در کنترل فشار خون نیز موثر و مفید است.

رژیم لاغری با قهوه تلخ

قهوه تلخ یکی دیگر از نوشیدنی‌های مورد علاقه در دنیاست. این نوع قهوه یکی از گزینه‌های مناسب برای کاهش دادن چربی‌های اطراف شکم در کنار رژیم غذایی است که با سرکوب کردن اشتها، بالا بردن سطح انرژی و نشاط آوری، القای احساس سیری به شما باعث کاهش وزن می‌شود.

باز هم به این نکته اشاره می‌کنیم که اکیدا توصیه می‌شود در حد اعتدال از قهوه استفاده کنید تا دچار عوارض ناشی از مصرف آن نشوید!!

رژیم لاغری با قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های دنیاست که به سبب طعم بسیار تلخ علاقمندان خاصی دارد. نوشیدن قهوه اسپرسو، سطح انرژی را در افراد بالا می‌برد و با دادن احساس سیری به آن‌ها به کاهش وزن کمک می‌کند.

این قهوه یک گزینه بسیار مناسب برای انجام قبل از تمرینات ورزشی شما است. خاصیت چربی‌سوزی بالای قهوه سیاه اسپرسو، به دلیل بالا بودن میزان کافئین در این نوشیدنی است که جدا از کم کالری بودن (2 تا 5 کالری) به کاهش وزن شما نیز کمک می‌کند.

البته توصیه می‌شود که برای رسیدن به نتیجه بهتر این نوشیدنی را بدون شیر یا خامه در رژیم غذایی خود داشته باشید.

رژیم لاغری با قهوه عربیکا

قهوه عربیکا یا عربی یکی از با کیفیت‌ترین انواع قهوه است که رنگ روشنی دارد و حاوی پتاسیم فراوان و سدیم کمی می‌باشد. این نوع قهوه ادرار آور است و با دفع مواد زائد و سموم اضافی بدن از کبد به کاهش وزن کمک می‌کند.

این نوشیدنی به سبب دارا بودن سدیم پایین یک گزینه فوق‌العاده مناسب برای کنترل فشار خون است. اگر دوست دارید که این قهوه را با یک چاشنی میل کنید، کافیست هل خالص را به آن اضافه کنید؛ چرا که سموم بیشتری را از بدن خارج می‌کند.

انواع رژیم ترکیبی قهوه

برای بالاتر بردن تاثیر قهوه بر لاغری، می‌توان آن را با برخی مواد غذایی دیگر میل کنید تا با ساخت یک ترکیب طلایی به کاهش وزن سریع‌تر شما کمک کند:

قهوه و کره

علاوه براین، یک کارآفرین آمریکایی با سفر به کشور تبت و استفاده از یک نوشیدنی سنتی عالی در آنجا به این نتیجه رسید که افزودن کره حیوانی به قهوه عادی سبب لاغری و کاهش وزن در افراد می‌شود. شما می‌توانید این ترکیب را در کنار رژیم غذایی خود با این میزان (یک قاشق غذا خوری کره و یک قاشق غذاخوری قهوه) استفاده کرده و نتایج شگفت انگیزش را مشاهده کنید.

قهوه و دارچین

تحقیقات بسیار زیادی نشان داده است که اضافه کردن یک پیمانه دارچین به یک فنجان قهوه سیاه یا دبل اسپرسو و به نوعی ادغام کردن آنتی اکسیدان و کافئین می‌تواند سرعت سوخت و ساز را در بدن شما بالا برده و به فرآیند تسریع کاهش وزن شما کمک می‌کند. از طرفی، این دو ماده اشتهای شما را به طرز عجیبی کاهش داده و با دادن احساس سیری از پرخوری جلوگیری می‌کنند.

 قهوه و لیمو ترش

ترکیب کردن قهوه با لیموترش نیز یکی از روش‌هایی است که به شما در رسیدن به تناسب اندام و لاغری کمک می‌کند. ادرار آور بودن قهوه و لیموترش باعث دفع سموم و آب اضافی و پاکسازی بدن می‌شود و از طرفی متابولیسم بدن را بالا می‌برد. همچنین، ، منیزیم، کلسیم و آنتی اکسیدان‌های موجود در این ترکیب تمایل شما به غذاهای شیرین را کاهش داده و از این طریق نیز به کاهش وزن شما کمک می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که آن دسته افرادی که قهوه را به همراه  لیمو نوش جان می‌کنند، دو برابر بیشتر در مقایسه با سایر افراد در ادرار خود کافئین دارند. لازم به ذکر است که بهترین زمان استفاده از این ترکیب، وعده صبحگاهی است که علاوه بر خاصیت نشاط آوری، انرژی شما تا پایان روز فراهم گردد.

رژیم قهوی و لیمو به دفع سموم و پاکسازی بدن کمک کرده و میل به مصرف غذای شیرین را نیز کاهش می‌دهد.

پرتقال و قهوه

اگر در آستانه رفتن به باشگاه برای تحرک بیشتر در کنار رژیم غذایی خود هستید و از طرفی دوست دارید که در تمرینات قدرتی و سنگین باشگاهی انرژی کافی و در عین حال متابولیسم بیشتری داشته باشید. از آبمیوه طبیعی پرتقال در کنار یک فنجان قهوه خود قبل از تمرینات استفاده کنید!

خاصیت آنتی اکسیدانی موجود در قهوه و پرتقال اثر آن را چندین برابر می‌کند و علاوه بر بالا بردن سیستم ایمنی بدن شما به چربی‌سوزی و از دست دادن انرژی بیشتر کمک می‌کند. علاوه براین، آب پرتقال نه تنها تلخی قهوه را از بین می‌برد، بلکه با شیرینی خود بدن را به جذب سریع‌تر کافئین ترغیب می‌نماید.

قهوه و خرما

به گفته بسیاری از متخصصان حوزه سلامت، خوردن روزانه 4 الی 6 عدد خرما در کنار یک فنجان قهوه سیاه در وعده صبحگاهی و یا عصرانه می‌تواند به کاهش وزن و احساس سیری شما در اواسط و ساعات پایانی روز کمک کند. براساس تحقیقات انجام شده، نوشیدن قهوه به همراه خرما، علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن یک نوشیدنی انرژی‌زا است که معده افراد به هیچ عنوان اذیت نمی‌کند.

از طرفی، هسته خرما منبع غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فسفر و منیزیم است که در کنار قهوه به لاغری و کاهش وزن نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید 8 الی 10 هسته خرما را پودر کرده و آن را در کنار یک فنجان قهوه خود استفاده کنید. این معجون شگفت انگیز با کاهش قند خون شما، باعث آب شدن چربی‌های شکمی نیز می‌شود.

شیر قهوه

بالواقع، اگر دوست دارید که کاهش وزن سریع‌تری را با مصرف قهوه داشته باشید، بهتر است شیر را به آن اضافه نکنید؛ چرا که قهوه سیاه به تنهایی دارای 7/4 میزان کالری است که اگر مقداری شیر و شکر به آن اضافه گردد این میزان به 6/56 کالری می‌رسد.

اما اگر هنوز به طعم غلیظ قهوه عادت ندارید و دچار مشکلات گوارشی می‌شوید، می‌توانید 3 الی 4 قاشق چای‌خوری شیر را به یک فنجان قهوه اضافه کنید تا علاوه بر از دست ندادن خاصیت چربی‌سوزی، با ذائقه شما سازگار گردد.

اضافه کردن کمی شیر به قهوه موجب کاهش مشکلات گوارشی ناشی از مصرف قهوه خواهد شد.

قهوه و سیب

یکی از خواص شگفت انگیز میوه سیب این است که با پر کردن بخش زیادی از معده به از بین بردن احساس گرسنگی و هضم بهتر غذا در دوران رژیم کمک می‌کند. به همین خاطر است که در بعضی از رژیم‌های غذایی خوردن آن به همراه آب نیم ساعت قبل از خوردن وعده اصلی پیشنهاد می‌شود.

استفاده از سیب به همراه قهوه اسپرسو علاوه بر از بین بردن ولع غذایی شما، یک چربی‌سوز فوق العاده موثر است که متابولیسم شما را بالا برده و باعث هضم سریع غذا از روده‌‌ها و جلوگیری از دل درد می‌شود. شما می‌توانید اسپرسو نوش جان کنید و یک سیب بزرگ را در کنار آن بخورید؛ بدون اینکه ترس از دست دادن احساس گرسنگی و ضعف را داشته باشید.

قهوه و میوه

اگر به دنبال یک چاشنی فوق‌العاده مغذی و در عین حال سبک برای ترکیب با قهوه هستید، میوه بهترین جایگزین است. البته توجه داشته باشید که همه میوه‌ها با این نوشیدنی سازگاری ندارند و ممکن است لذت طعم خوشمزه یک فنجان قهوه صبحگاهی را به طور کامل خراب کنند.

در این قسمت چند نمونه از میوه‌هایی که خوردن آن‌ها در کنار یک فنجان قهوه مزه و خواص آن را دو چندان می‌کند را نام می‌بریم:

 • انواع توت‌ها مانند توت فرنگی، تمشک، زغال اخته و شاه توت
 • میوه‌های هسته‌دار مانند آلو، هلو، زردآلو، شلیل، انبه، گیلاس
 • میوه‌های ترش مانند توت سیاه، کیوی، گریپ فروت
 • موز، پرتقال و تمشک

می‌توان رژیم قهوه را با میوه‌هایی مانند موز و اتواع توت و… همراه کرد تا ویتامین‌های مورد نیاز بدن تامین شود.

انواع رژیم‌های لاغری با قهوه کدام است؟

با توجه به محبوبیت بالای قهوه در بین افراد و نتایج شگفت انگیز این نوشیدنی در کاهش وزن، رژیم‌های لاغری متنوعی به همراه مصرف این نوشیدنی در دنیا ارائه شده است که هرکدام دستورالعمل خاص خود را دارد. در ادامه به شما انواع این رژیم‌ها را معرفی خواهیم کرد:

رژیم قهوه معمولی 15 روزه

در این نوع رژیم شما در کنار رژیم غذایی اصولی خود، 2 الی 3 فنجان قهوه سیاه یا قهوه سبز را که برای کاهش وزن بسیار موثر است در بین وعده‌ها و میان وعده‌های خود میل می‌کنید تا از این طریق چربی‌سوزی و متابولیسم بدن خود را بالا برده و مثل یک شوک عمل کنید.

رژیم لاغری قهوه کانادایی 15 روزه

رژیم لاغری قهوه کانادایی بسیار مشابه رژیم مدیترا‌نه‌ای است که در آن مصرف میوه‌ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، دانه‌ها، ماهی و روغن‌های سالم از جمله روغن زیتون مجاز است و مصرف شیرینی‌جات و گوشت قرمز ممنوع است.

همچنین، لبنیات به صورت محدود استفاده می‌شود. رژیم قهوه کانادایی همان است با این تفاوت که قهوه در این رژیم گنجانده شده است. این رژیم کوتاه مدت و کمی سخت است که بایستی تمام اصول و قوانین آن را رعایت کنید.

از طرفی، بعد از اتمام رژیم قهوه کانادایی به مدت 15 روز، حق تکرار آن را تا 6 ماه ندارید. این رژیم میان وعده ندارد و بایستی در زمان اجرای آن از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.  دستورالعمل استفاده از این رژیم بدین صورت می‌باشد:

 

توجه:

روز‌های سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم نیز بایستی برنامه خود را بر اساس روز دوازدهم بچینید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان مجاز به مصرف گوشت قرمز حتی به اندازه کم در این رژیم نیستید!!

همچنین برای تاثیر  قهوه فوری موکا دکتر بیز برای چاقی باید آن را همراه با یک برنامه غذایی سالم میل کنید در غیر این صورت مصرف تنها چند فنجان قوه همراه با مواد غذایی ناسالم، اثر خود را نخواهد گذاشت.

رژیم 2 روزه قهوه

بسیاری از متخصصان تغذیه، از دست دادن چند کیلو وزن در عرض چند روز را به هیچ عنوان اصولی نمی‌دانند؛ چرا که در طی چند روز ممکن است سلامتی فرد به خطر بیفتد و بدن آب زیادی را از دست بدهد.

رژیم دو روزه قهوه مشابه رژیم سه روزه است با این تفاوت که شما از غذاهای کم کالری که مفصل در رژیم سه روزه عنوان خواهیم کرد در مدت زمان دو روز استفاده می‌کنید و در هر وعده غذایی حتما یک فنجان قهوه سیاه بدون شکر را خواهید داشت. توصیه می‌شود که با توجه به بالا بودن ریسک این دست رژیم‌ها، حتما قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت کنید.

رژیم کاهش وزن 3 روزه قهوه

جالب است بدانید که نوشیدن قهوه با هر وعده غذایی به کاهش وزن کمک نمی‌کند. یکی از رژیم‌های بسیار محبوب که به آن رژیم تخم مرغ یا رژیم قهوه سیاه گفته می‌شود یک رژیم غذایی سه روزه است که در آن به مدت سه روز در کنار هر وعده غذایی بایستی قهوه بنوشید.

این رژیم ممکن است یک راه سریع برای کاهش وزن باشد؛ اما ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند. به همین خاطر، توصیه می‌شود که قبل از گرفتن این رژیم حتما با پزشک خود مشورت کنید. همواره بهتر است یک را امتحان کنید که به سلامتی شما آسیب نرساند.

در رژیم سه روزه قهوه افراد غذای بسیار کمی استفاده می‌کنند و بعد از آن یک فنجان قهوه می‌نوشند. شما در این سه روز مجاز هستید که از غذاهای کم کالری استفاده کنید.

قهوه فوری موکا دکتر بیز برای لاغری ممکن است یک راه سریع برای کاهش وزن باشد؛ اما ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند.

صبحانه

 • یک فنجان قهوه تلخ
 • نصف عدد گریپ فروت
 • یک تکه نان تست همراه با یک قاشق غذا خوری کره بادام زمینی

ناهار

 • نصف فنجان کنسرو تن ماهی
 • یک تکه نان تست
 • یک فنجان قهوه سیاه

شام

 • 90 گرم گوشت بدون چربی (قرمز یا سفید)
 • یک فنجان قهوه سیاه
 • یک فنجان لوبیا سبز و هویج

دستور استفاده از رژیم قهوه یا رژیم لاغری با قهوه

وقتی یک رژیم غذایی اصولی را شروع می‌کنید، معمولا بایستی تنوع غذایی سبد رژیمی شما به اندازه‌ای باشد که پس از مدتی رژیم را رها نکنید و از طرفی به مرور زمان بتوانید عادت‌های نادرست غذایی خود را اصلاح کنید.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، یک روش استفاده از رژیم قهوه به صورت کانادایی و به مدت 15 روز ارائه شده است که می‌توانید با توجه به محدودیت زیاد غذایی از آن استفاده کنید و یا اینکه در کنار یک رژیم غذایی اصولی از روش زیر برای لاغری توسط قهوه بهره بگیرید:

مواد لازم

 • یک قاشق چای‌خوری قهوه
 • دو فنجان آب
 • یک قاشق چای‌خوری آبلیمو
 • یک قاشق چای‌خوری عسل
 • یک الی دو عدد چوب دارچین

طرز تهیه قهوه برای لاغری

 • آب را به همراه چوب دارچین در یک کتری بریزید و زیر شعله گاز را روشن کنید تا به جوش بیاید.
 • سپس قهوه را به مخلوط آب و چوب دارچین اضافه کرده و اجازه دهید 10دقیقه‌ای روز گاز بماند.
 • پس از دم کشیدن، آبلیمو و عسل را به ترکیب جوشیده شده اضافه کنید و آن را هم بزنید.
 • بعد از دو دقیقه زیر گاز را خاموش کرده و ترکیب را از صافی رد کنید.
 • شما آماده است. نوش جان!!

عوارض قهوه برای لاغری چیست؟

همه فوایدی که در توصیف قهوه ذکر کردیم مربوط به زمانی می‌شود که شما آن را در حد اعتدال یعنی بین 2 الی 3 فنجان در روز مصرف کنید. مصرف بیش از حد این نوشیدنی در طولانی مدت می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد:

 • افزایش فشار خون
 • کم آب شدن بدن و بالا رفتن حجم ادرار
 • از دست دادن پتاسیم به همراه مواد زائد
 • سردرد
 • بی‌خوابی

در رژیم قهوه هر چه بیشتر قهوه مصرف کنید به همان اندازه به خستگی، بی‌خوابی و مشکلات گوارشی شما اضافه خواهد شد.

 • افسردگی
 • حملات شدید قلبی
 • مشکلات گوارشی
 • پوکی استخوان
 • بروز اختلالات قاعدگی در خانم‌ها
 • برهم زدن ریتم منظم قلب

به منظور کاهش وزن صحیح و بدون بازگشت وزن، باید از رژیم غذایی پیروی کنید که متعادل باشد و هیچ گروه غذایی را حذف نکند. همچنین پیروی از رژیم‌هایی که بر یک ماده غذایی بیش از اندازه تاکید می‌کنند موجب کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن می‌شود.

رژیم غذایی دکتر کرمانی هم برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند و هم برای افراد لاغری که می‌خواهند وزن بگیرند، رژیم‌ غذایی متنوعی را پیشنهاد می‌دهد که بدون حذف وعده‌ها و گروه‌های غذایی و همراه با روزمنو است.

رژیم دکتر کرمانی تنها رژیمیه که حسرت هیچ غذایی رو به دلت نمی‌ذاره کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که می‌خـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه آرزش رو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

سوالات متداول قهوه برای لاغری

رژیم قهوه یا رژیم لاغری با قهوه چیست؟

رژیم لاغری قهوه اولین بار در کتابی با عنوان عاشقان رژیم قهوه (The Coffee Lover’s Diet) توسط دکتر باب آرنوت به شهرت رسید. این پزشک توضیح داده است که نوشیدن حداقل سه فنجان قهوه در طول روز می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌ها و چربی‌سوزی در روند کاهش وزن کمک کند.

قهوه چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

این نوشیدنی علاوه بر بالا بردن انرژی، متابولیسم بدنی شما را بالا برده و از این طریق به کاهش وزن کمک می‌کند.

عوارض رژیم لاغری با قهوه چیست؟

افزایش فشار خون، کم آب شدن بدن و بالا رفتن حجم ادرار، پوکی استخوان و اختلال در قاعدگی خانم‌ها برخی از مشکلات ناشی از گرفتن رژیم لاغری قهوه است.

مطالب بیشتر: قهوه فوری موکا برای ترک اعتیاد

آنچه از مقاله قهوه برای لاغری آموختیم:

درباره اثرات قهوه برای لاغری مطالبی را به صورت اجمالی آموختید. قهوه با بالا بردن سطح هوشیاری میزان تحرک و فعالیت روزانه را افزایش داده و موجب افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. به منظور تاثیر قهوه بر لاغری باید در کنار رژیم غذایی و ورزش کردن، روزانه 2 الی 3 فنجان قهوه نوش جان کنید. با این حال رژیم قهوه اگرچه ممکن است منجر به کاهش وزن کوتاه مدت شود، اما در دراز مدت یک رژیم غذایی سالم نیست و می‌تواند منجر به بازیابی وزن و عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد کافئین شود. بنابراین برای کاهش وزن ایمن و سالم، باید از برنامه‌های محدودکننده مانند رژیم قهوه، به نفع برنامه‌های پایدارتر اجتناب کنید.

منابع:

ری شیر (گیاهی یا بدون چربی) اشکالی ندارد.

 

افرادی که سیستم گوارشی حساسی دارند، بهتر است قهوه تلخ را ناشتا استفاده نکنند، زیرا اسید معده را افزایش می‌دهد و باعث بروز ناراحتی می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا