عمومی

با سندرم «انفجار سر» آشنا شوید

IHS یک اختلال خواب است که باعث می شود فرد هنگام تلاش برای به خواب رفتن یا بیدار شدن صداهای بلندی را بشنود که دیگران نمی توانند بشنوند.

به گزارش ترندونی مربای مربا نوشت: «وقتی کسی نام «سندرم انفجار سر» را می‌شنود فکر می‌کند که باید یک مشکل بسیار دردناک باشد، اما سندرم انفجار سر یا EHS کاملاً بدون درد است. اگرچه می تواند بسیار آزاردهنده باشد. IHS یک اختلال خواب است که باعث می شود فرد هنگام تلاش برای به خواب رفتن یا بیدار شدن صداهای بلندی را بشنود که دیگران نمی توانند بشنوند. افرادی که این وضعیت را تجربه می کنند گزارش می دهند که صدای رعد و برق، شلیک گلوله، تصادف یا سایر صداهای بلند و آزاردهنده شنیده اند.

برخی از افراد نورهای چشمک زن را می بینند یا اسپاسم عضلانی را احساس می کنند. تعریق شبانه، ضربان قلب سریع و تنگی نفس بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب از دیگر علائم این مشکل هستند. مدت زمان شنیدن صداها معمولاً بسیار کوتاه است و الگوی خاصی وجود دارد. سندرم انفجار سر نوعی پاراسومنیا است. دو نمونه دیگر از پاراسومنیا شرایط آشناتری مانند صحبت کردن در خواب یا راه رفتن در خواب هستند. EHS می تواند خواب فرد را مختل کند و باعث اضطراب شود. دانشمندان مدت‌ها بر این باور بودند که سندرم انفجار سر در افراد مسن، به‌ویژه زنان بالای 50 سال شایع‌تر است، اما تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهد که EHS بسیار شایع‌تر از آنچه قبلا تصور می‌شد، است.

علل سندرم انفجار سر

مانند بسیاری از پاراسومنیاها، علت IHS نامشخص است. با این حال، عوامل وقوع آن ممکن است موارد زیر باشد:

استرس و اضطراب

فعال شدن بیش از حد سلول های عصبی به دلیل عدم تعادل کلسیم

هاله در برابر میگرن

آسیب یا سایر مشکلات گوش داخلی

نقص پردازش مغز در انتقال خواب-بیداری

ریز تشنج نورون های حسی مغز در لوب تمپورال

استفاده از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب

سندرم انفجار سر چگونه درمان می شود؟

یک روانشناس یا روانپزشک متخصص در اختلالات خواب معمولاً این مشکل را با روان درمانی و دارو درمان می کند. اگر پزشک شما بتواند محرک ها را تشخیص دهد، می توانید با تغییر عادات خود از آنها پیشگیری کنید. به عنوان مثال، اگر علائم معمولاً زمانی رخ می دهد که شما خسته هستید، مطمئن شوید که هفت تا نه ساعت می خوابید. اگر استرس باعث EHS شما شده است، مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا قبل از خواب دوش بگیرید. به طور کلی، سندرم انفجار سر یک بیماری آزاردهنده اما نسبتا بی ضرر است. با درمان مناسب و خودآزمایی می توانید مشکل را به طور کامل برطرف کنید.

منبع: ba-bamail.com

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا