اقتصادی

با درج قیمت تولیدکننده، قیمت‌ها کاهش می‌یابد

وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) درباره در نظر گرفتن قیمت تولید کننده به جای قیمت مصرف کننده برای کالاها، گفت: ناهماهنگی ها و هزینه های بالایی برای مصرف کننده در سیستم توزیع وجود دارد و کالا با قیمت به دست مصرف کننده می رسد. بالاتر از معیارها با این حال انتظار داریم در پی اجرای طرح آزمایشی درج قیمت تولیدکننده کالاها، قیمت ها کاهش یابد.

به گزارش ترندونی، سید رضا فاطمی امین در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از دستور کارهای جلسه امروز کمیسیون اقتصادی مجلس تنظیم بازار بود. وظایف تنظیم بازار بین وزارتخانه ها تقسیم می شود، بنابراین وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تنظیم بازار محصولات غذایی مانند مرغ و تخم مرغ را بر عهده دارد و وزارت صمت مسئولیت برخی کالاها مانند فولاد و سیمان را بر عهده دارد. .

وی وضعیت بازار فولاد و سیمان را باثبات و باثبات توصیف کرد و گفت: به عنوان مثال در ماه های اخیر قیمت میلگرد آرماتور از بیش از 18 هزار تومان بوده است. تومان به کمتر از 14 هزار تومان. تومان و هزینه هر بسته سیمان تا 26 هزار. هزار تومان به دلیل شایعه قطعی گاز رسید، برگشت به همان 25 هزار تومان. وضعیت مشابهی در بازار ورق فولادی حاکم است.

تورم کاهش یافته است

این مقام مسئول همچنین به تشریح وضعیت، کاهش قیمت و ثبات در بازار کالایی که شامل صنعت مواد اولیه نیز می شود، گفت: خبر خوب دیگر این است که در چهار ماه گذشته تورم برای تولیدکنندگان 26 درصد و برای مصرف کنندگان 16 درصد کاهش یافت. البته تورم همچنان وجود دارد، اما از تورم بالا به سمت پایین تر می رویم.

وی همچنین از راه اندازی اقداماتی در حوزه کالاهای واسطه ای و نهایی خبر داد و گفت: یکی از این اقدامات شفاف سازی در توزیع کالا است. به عنوان مثال، در زنجیره تولید و توزیع فعلی ۱۹ کالا از ابتدا تا انتها، کاملا شفاف است و تمامی فروش ها را از تولیدکننده تا فروشگاه ثبت می کند. به عنوان مثال، قیمت روغن موتور دیزل به دلیل شفافیت این فرآیند کاهش یافته است.

قیمت ها با وارد کردن قیمت قبلی کاهش می یابد

فاطمی امین در ادامه درباره درج قیمت تولید کننده در محصول به جای قیمت مصرف کننده، بیان کرد: در سیستم توزیع، ناهماهنگی ها و هزینه های بالایی برای مصرف کننده وجود دارد و محصول با قیمتی بالاتر از قیمت تعیین شده به دست مصرف کننده می رسد. . . به همین دلیل از هفته گذشته درج درج قیمت تولید کننده برای 15 محصول به صورت آزمایشی آغاز شده است.

وی افزود: در همین مدت قیمت نوشیدنی های مشمول طرح از دو هزار تومان به سه هزار تومان کاهش یافت. این طرح برای دستمال کاغذی، پوشاک و قطعات خودرو در حال اجراست و امیدواریم نه تنها قیمت ها افزایش پیدا نکند، بلکه قیمت ها کاهش پیدا کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا