عمومیکسب و کار ایرانی برتر

ورق گالوانیزه چه کاربردی دارد؟

ورق گالوانیزه چیست؛ کاربرد و مزایای این ورق

فولاد و آهن در برابر زنگ زدگی (اُکسید آهن) بسیار آسیب پذیر هستند؛ متخصصان عرصه ی آهن آلات، راهکارها و شیوه های متفاوتی برای جلوگیری از اُکسیدشدن محصولات فولادی در نظر گرفته اند. یکی از این راه ها، گالوانیزاسیون یا «روی اندود کردن» محصولات فولادی است. ورق گالوانیزه هم یکی از انواع ورق های پُرکاربرد در صنایع مختلف است. این مقاله، گالوانیزاسیون ورق گالوانیزه و کاربردهای منحصر به فرد آن را هدف قرار داده است؛ یعنی شما با مطالعه کردن این مطلب، اطلاعات مفیدی درباره ی ورق های گالوانیزه، ویژگی های آن ها و کاربردهایشان به دست خواهید آورد. جهت اطلاع از خرید تیرآهن و قیمت تیرآهن 12 و قیمت میلگرد لطفا کلیک کنید.

ورق گالوانیزه به چه ورق هایی گفته می شود؟

ورق گالوانیزه در برخی از موراد با نام آهن گالوانیزه هم شناخته می شود. ورق های فولادی با دو روش نورد سرد و گرم تولید و عرضه می شوند. معمولاً ورق های نورد گرم، پس از تولید در یک فرآیند خاص، «گالوانیزه» می شوند. به بیان دیگر، در فرآیند تولید ورق گالوانیزه، متخصصان، یک لایه نازک از جنس عنصر فلزی روی (ZN) بر سطح خارجی ورق می کشند. گالوانیزاسیون یا روی اندود کردن، مقاومت ورق های فولادی را در برابر زنگ زدگی و خوردگی های احتمالی افزایش می دهد. روش های گوناگونی برای روی اندود کردن ورق های فولادی وجود دارد؛ در ادامه ، به این مسئله بیشتر خواهیم پرداخت و خواهیم گفت که قیمت میلگرد چگونه محاسبه میشود؟

ورق فولادی گالوانیزه چه ویژگی هایی دارد؟

موارد زیر نیز ویژگی های دیگر ورق های گالوانیزه است:

 • هزینه ی نگهداری و تعمیر مربوط به ورق های گالوانیزه، کمتر از سایر ورق هاست.
 • هزینه ی تولید ورق های گالوانیزه از تولید سایر ورق های مقاوم در برابر خوردگی کمتر است.
 • جوشکاری این ورق ها به راحتی انجام می شود.
 • فرم دهی و شکل دهی به ورق های گالوانیزه به راحتی انجام می شود. (برخی از این ورق ها مطابق با میل مشتری، قابلیت انعطاف بسیار زیادی دارند.)
 • این ورق ها، دارای ظاهری برّاق و باکیفیت هستند.

بهتر است بدانید که گاهی در جهت زیبایی و تزئین و هم برای افزایش سطح مقاومت، انجام می شود که هم از نظر ظاهری و هم از نظر مقاومت، از کیفیت بالایی برخوردار است. ورق گالوانیزه، یکی از پُرکاربردترین ورق های فولادی است و مهم ترین ویژگی این ورق، مقاومت مثال زدنی آن ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی است؛ جالب است بدانید که با انجام فرآیند گالوانیزاسیون، عمر مفید ورق های فولادی تا 50 سال افزایش پیدا می کند. همچنین، بازرسی و معاینه ی فنی ورق های گالوانیزه، بسیار ساده تر از سایر ورق ها انجام می شود؛ در نتیجه، اعتبار فنی این ورق ها بیشتر از سایر ورق های فولادی است.

ورق های گالوانیزه چه ابعادی دارند؟

کارخانه های تولیدکننده ی ورق های فلزی، ابعاد و مشخصات ظاهری محصولات تولیدی خود را به صورت دقیق منتشر می کنند؛ انتشار این ابعاد از جهات متعددی مهم است. خریدار باید از این ابعاد اطلاع داشته باشد، تا بتواند با دقت بیشتری محصول مورد نظر خود را پیدا کند و در نهایت، بهترین استفاده را از آن داشته باشند. این مشخصلات برای معماران و مهندسان ساختمانی نیز کاربردهای فراوانی دارد. در ادامه ی این مقاله، ابعاد و اطلاعات مربوط به ضخامت، وزن و چگالی ورق های گالوانیزه را در یک جدول به شما ارائه می کنیم.

جدول استاندارد ورق های گالوانیزه
ردیف محصول طول ورق (متر) عرض ورق (متر) ضخامت ورق (میلی متر) چگالی ورق حدود وزن ورق (کیلوگرم)
1 2 1 0.3 786 4.716
2 2 1 0.4 786 6.288
3 2 1 0.5 786 7.860
4 2 1 0.6 786 9.432
5 2 1 0.7 786 1.100
6 2 1 0.8 786 12.576
7 2 1 0.9 786 14.148
8 2 1 1.0 786 15.720
9 2 1 1.25 786 1.965
10 2 1 1.5 786 2.358
11 2 1 2 786 3.144
12 2.5 1.25 0.3 786 7.369
13 6 1 0.5 786 24
14 6 1.25 0.5 786 30
15 2.5 1.25 0.5 786 13
16 2.5 1.25 1.0 786 25
17 2.5 1.25 1.25 786 31
18 2.5 1.25 1.5 786 37

ورق گالوانیزه چه کاربردهایی دارد؟

ورق های گالوانیزه جزء آن دسته از ورق های فولادی هستند که مقاومت بسیار زیادی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند، در نتیجه، در مناطقی که رطوبت زیادی دارند یا در موقعیت های آسیب زا، از  این نوع ورق ها بیشتر استفاده می شود. به عنوان مثال، در ساخت کابینت های آشپزخانه یا کانال های تهویه ی هوا و کانال های خنک کننده، از ورق گالوانیزه به وفور استفاده می شود. موارد زیر، سایر کاربردهای ورق گالوانیزه است:

 • ساخت انواع مخازن ساکن یا متحرک، مانند مخازن تانکرها.
 • ساخت سقف ها و بدنه ی سالن های بزرگ یا سوله های صنعتی و غیر صنعتی.
 • ساخت انواع تجهیزات آشپزخانه، مانند یخچال یا ماشین لباس شویی.
 • ساخت انواع تابلوهای برق شهری یا صنعتی.
 • ساخت انواع پروفیل، لوله و محصولات فولادی گالوانیزه.

اطلاع از قیمت به روز ورق برای بسیاری از افرادی که در حوزه ی آهن آلات فعالیت دارند، امری مهم و ضروری است. به همین منظور با دنبال کردن لینک زیر، می توانید از روند قیمت انواع روق ها اطلاع داشته باشید.

مزایای ورق گالوانیزه

هر یک از ورق های فولادی، کاربردی مخصوص به خود دارند و در قسمتی از صنعت، بهترین انتخاب هستند؛ بنا بر این، شما باید بهترین ورق فولادی را برای کار خود پیدا کنید. علاوه بر این مسائل، مهم ترین مزایای ورق فولادی، شامل موارد زیر می شود:

 • سختی بسیار زیاد
 • فرآیند ساده ی تمیزکاری ورق
 • هزینه ی کمتر در ساخت و نگهداری

کوتینگ در ورق گالوانیزه چیست؟

کوتینگ یا درصد کوتینگ، مربوط به قطر لایه ی روی بر سطح فلز است. به بیان دیگر، هر چقدر که میزان کوتینگ در ورق گالوانیزه بیشتر باشد، یعنی لایه ی روی ضخیم تر است. در بازار، ورق های گالوانیزه ی متعددی وجود دارد که هر یک، توسط کارخانه ی خاصی تولید شده اند و درصد های کوتینگ متفاوتی نیز دارند؛ مثلاً، کوتینگ ورق های گالوانیزه که تولید شرکت های هندی یا ژاپنی است، بیشتر از عدد 170 است، در حالی که درصد کوتینگ در ورق های تولیدشده در کشور چین، چیزی حدود 100 تا 125 است.

ورق گالوانیزه چگونه تولید می شود؟

ورق های فولادی با روش های متفاوتی گالوانیزاسیون می شوند. نکته اینجاست که هر روش، ویژگی های خاصی به ورق تولیدشده می دهد و کاربرد متفاوتی هم دارد. چهار روش زیر، مهم ترین راه ها برای روی اندودکردن ورق های فولادی است:

·        روش الکتروگالوانیزه (Electrogalvanization)

با استفاده از جریان های الکتریکی و محلول الکترولیتی سولفات روی، روش الکتروگالوانیزه عملی می شود. ورق های تولیدشده با این شیوه، ضخامت کمتری نسبت به سایر ورق های گالوانیزه دارند و معمولاً در صنعت های حساس تری به کار می روند. مثلاً در خودروسازی از ورق های الکتروگالوانیزه استفاده می شود. همچنین این ورق ها، قابلیت رنگ آمیزی بهتری دارند.

·        روش گالوانیزه گرم یا حرارتی (Hot-Dip Galvanizing)

این روش با عنوان گالوانیزاسیون کلاسیک نیز شناخته می شود. نحوه ی انجام آن هم به این شکل است که ورق های فولادی در یک استخر پر از روی، غوطه ور می شوند تا کاملاً با روی، آغشته شوند. روی، به همراه اُکسیژن، به سختی بر سطح ورق می چسبد؛ به بیان دیگر، پیوندی متالورژیکی بین فولاد و روی رقم می خورد.

مزیت این روش نسبت به سایر روش ها، مقرون به صرفه بودن این راهکار است. علاوه بر این، به علت این که از تکنیک غوطه وری برای روی اندود کردن استفاده می شود، هر محصول فولادی در هر شکلی که باشد، امکان روی اندود شدن را دارد. همچنین، گفتن این نکته خالی از لطف نیست که گالوانیزاسیون با روش حرارتی، همه ی قسمت های فولاد را به خوبی آغشته می کند و استحکام مطلوبی به ورق فولادی می دهد.

·        روش پیش گالوانیزاسیون (Pre-galvanization)

روش پیش گالوانیزاسیون، شباهت زیادی با روش گالوانیزه ی گرم دارد. تفاوت این دو روش در این است که در روش پیش گالوانیزه، ابتدا فلز با یک مایع، تمیز می شود، سپس ورق برای گالوانیزاسیون در یک استخر پر از روی به شیوه ی رفت و برگشت، گالوانیزه می شود. ورق های پیش گالوانیزه، یکپارچگی و یک دستی بیشتری نسبت به روش گالوانیزه ی گرم دارند.

·        روش گالوانیلینگ (Galvannealing)

گالوانیلینگ روشی نسبتاً زمان بر و حساس است؛ در این شیوه، متخصصان، ورق های فولادی را با دو روش گالوانیزاسیون گرم و گداختگی تولید می کنند. نحوه ی انجام این فرآیند هم به این شکل است که ابتدا ورق با روکشی از جنس عنصر فلزی روی پوشش دهی می شود، سپس در فرآیند کوره های گداخته قرار می گیرد. محصول این فرآیند، یک ورق آلیاژی خواهد بود (آلیاژی از روی و آهن).

دکمه بازگشت به بالا