عمومیکسب و کار ایرانی برتر

قیمت میلگرد چگونه محاسبه میشود؟

بررسی مراحل تولید میلگرد + کاربرد آن

میلگرد به عنوان مقطعی برای بالا بردن مقاومت کششی بتن، یکی از مصالحی است که نقش اصلی را در برآورد هزینه‌های نهایی ایفا می‌کند. اگرچه بتن به صورت موادی بسیار مقاوم است که به استحکام یک سازه کمک می‌کند ولی به دلیل نداشتن خاصیت کشسانی در صورت بروز تنها یک تنش در اثر زمین لرزه و یا دیگر بلایای طبیعی ساختمان ضعیف شده و احتمال ریزش آن بالا می‌رود.

برای حل این مشکل سازندگان با استراتژی بکارگیری میلگرد به صورت طولی و عرضی در همه‌ی فونداسیون‌ها عمر سازه را به بیش از چندین سال می‌رسانند. به طور کلی وجود این مقاطع با ایجاد خاصیت کشسانی در بتن باعث ایجاد تعادل در آن می‌شود. به همین دلایل وجود این مقاطع در ساختمان بسیار لازم و ضروری است. در ادامه عوامل موثر بر بررسی شده است.

تقریبا در هر جایی که به مقاطع تقویت شده نیاز باشد باید به سراغ این مقاطع رفت. سابقه حضور این محصول در ساختمان سازی به بیش از 150 سال می‌رسد که این میزان، محبوبیت آن را در صنعت ساختمان سازی نشان می‌دهد. این محصول به دلیل تقاضای زیاد، تولید کنندگان بسیار زیادی در سرتاسر جهان دارد. ولی چیزی که در بین تمامی این واحدهای صنعتی تولیدی مشترک است استاندارد مواد اولیه، سایز و است که همگی مطابق با یک قوانین خاص است.

در ادامه توضیحاتی در مورد مراحل تولید میلگرد ارائه شده و اینکه چگونه این محصول در طیف گسترده‌ای از موارد کاربرد دارد مورد بررسی قرار گرفته است.

میلگرد چگونه ساخته می‌شود؟

ابتدا باید گفت که این مقاطع به شیوه نورد گرم و در دو نوع آجدار و ساده تولید می‌شوند. در مرحله اول از تولید میلگرد شمش فولادی با پایه کربن را با دادن مقدار قابل توجهی حرارت تا دمای سرخ شدن حرارت داده و ذوب می‌کنند. سپس با ریختن فولاد مذاب در درون قالب‌های باریک و گرد سطح مقطع طولی و عرضی شمش را کاهش داده و باعث شکل گرفتن محصول نهایی می‌شوند. در طی این مراحل مقاطع با عبور از چندین غلتک ضمن شکل گیری، آج دار نیز خواهند شد.

سپس این مقاطع را به طول‌های متغیر که اغلب 6 یا 12 متری هستند، برش داده و به مرحله کنترل کیفی فرستاده می‌شوند. در این مرحله این محصولات از نظر مقاومت کششی کنترل و بازبینی شده و پس از پشت سر گذاشتن این مرحله محصول در دسته‌های 5 تنی تقسیم و توسط تسمه‌های فولادی بسته می‌شود که اصطلاحا به آن بندیل میلگرد می‌گویند. در انتها کارت مشخصات فنی که حاوی اطلاعاتی از قبیل وزن، سایز، نوع آج و نحوه تولید مقطع است بر روی بندیل‌ها نصب می‌شود.

در حالیکه میلگرد سیاه رایج‌ترین نوع مقاطع در ساخت و ساز است ولی امکان استفاده از این محصول در بعضی از پروژه‌ها با توجه به شرایط محیطی و یا نوع کاربرد امکان پذیر نیست بنابراین مصرف کنندگان باید از نوع دیگر این مقاطع مانند میلگرد اپوکسی، گالوانیزه و یا استیل استفاده کنند.

کاهش مقاومت در این محصولات به آن علت است که در هنگام استفاده از مقاطع سیاه تولید شده با پایه کربن، در صورت قرار گرفتن به مدت طولانی مدت در برابر آب و رطوبت موجب ایجاد زنگ بر روی سطح مقاطع شده سپس در درون بتن با ایجاد فشار بر بتن موجب شکستگی فونداسیون می‌شوند.

تا اینجا شیوه تولید این محصول به طور کلی بررسی شد. لازم به ذکر است که تولید به دو روش آلیاژی و ترمکس انجام می‌شود. در روش آلیاژی تولید این محصولات، پس از پایان مراحل تولید و قیمت ورق سیاه ، مقاطع را در هوای آزاد و به صورت تدریجی خنک می‌کنند که در این صورت محصول از مقاومت خوبی برخوردار می‌شود. در صورتی که در روش ترمکس این مقاطع را با غوطه ور کردن در حوضچه آب سرد به صورت یکدفعه خنک می‌کنند. این خنک شدن ناگهانی باعث سرد شدن سطح خارجی محصول و گرم باقی ماندن مغز آن می‌شود بنابراین مقاومت سطح خارجی بیشتر از سطح داخلی خواهد بود.

3 استاندارد میلگرد آجدار

در جهان به دلیل تنوع آب و هوایی این مقاطع مطابق با استانداردهای متفاوتی ساخته می‌شوند که برای سهولت در شناسایی این تنوع، هرکدام از این مقاطع را با حروف اختصاصی خاص مشخص و بر روی محصول حک می‌کنند. شناخت نوع استاندارد این مقاطع از آن جهت اهمیت دارد که برخی از مقاطع برای استفاده در مناطق زلزله خیز و برخی دیگر برای مناطق مرطوب و …  مناسب هستند.

برای مثال در کشورهای اروپایی که میزان رطوبت زیاد و زمین لرزه کم است مقاطع استفاده شده در این مناطق ساخته شده تحت استاندارد DIN و EN  هستند و شیوه تولید در این مقاطع روش ترمکس است. این مسئله در کشور چین که میزان زمین لرزه در این کشور درصد بالایی دارد کاملا برعکس است از همین رو محصولات بکار برده شده در این کشور باید مطابق با استاندارد JIS و به شیوه آلیاژی تولید شوند.

کشور آمریکا نیز مقاطع خود را مطابق با استاندارد ISO و ASTM تولید می‌کند و در ایران به دلیل تنوع در شرایط اقلیمی استانداردهای بکار رفته در تولید، ترکیبی از این استانداردها است. بنابراین در هنگام خرید به علامت حک شده بر روی میلگرد نیشابور باید توجه شود؛ این علامت ها به صورت زیر هستند:

علامت حک شده بر روی میلگرد A2 آلیاژی JU ، مقاطع A3 آلیاژی CU و مقاطع A4 آلیاژی SA  و علامت حک شده بر روی میلگرد A2 ترمکس JT و مقاطع A3 ترمکس CT است.

در برآورد نرخ میلگرد عوامل زیادی از جمله مواد اولیه بکار برده شده، وزن، سایز، استاندارد و نوع مقطع بر تعیین نرخ نهایی تاثیرگذار است. اما به طور کلی قیمت میلگرد آلیاژسازی شده به علت زمان بر بودن مراحل تولید و نوع مواد اولیه مورد استفاده در آن از قیمت میلگرد ترمکس بیشتر است.

تقریبا در هر جایی که به مقاطع تقویت شده نیاز باشد باید به سراغ این مقاطع رفت. سابقه حضور این محصول در ساختمان سازی به بیش از 150 سال می‌رسد که این میزان، محبوبیت آن را در صنعت ساختمان سازی نشان می‌دهد. این محصول به دلیل تقاضای زیاد، تولید کنندگان بسیار زیادی در سرتاسر جهان دارد. ولی چیزی که در بین تمامی این واحدهای صنعتی تولیدی مشترک است استاندارد مواد اولیه، سایز و است که همگی مطابق با یک قوانین خاص است.

در ادامه توضیحاتی در مورد مراحل تولید میلگرد ارائه شده و اینکه چگونه این محصول در طیف گسترده‌ای از موارد کاربرد دارد مورد بررسی قرار گرفته است.

در جهان به دلیل تنوع آب و هوایی این مقاطع مطابق با استانداردهای متفاوتی ساخته می‌شوند که برای سهولت در شناسایی این تنوع، هرکدام از این مقاطع را با حروف اختصاصی خاص مشخص و بر روی محصول حک می‌کنند. شناخت نوع استاندارد این مقاطع از آن جهت اهمیت دارد که برخی از مقاطع برای استفاده در مناطق زلزله خیز و برخی دیگر برای مناطق مرطوب و …  مناسب هستند.

یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت نهایی میلگرد، کرایه حمل میلگرد است. به حدی که هزینه حمل میلگرد یکی از دغدغه‌های مهم برای صاحبان پروژه‌های عمرانی و ساختمانی است. زیرا مقاطعی مانند میلگرد به دلیل این که وزنشان بالا است و ابعاد بزرگی دارند، معمولاً کرایه حمل زیادی نیز دارند. به همین دلیل، هنگام باید بحث مسافت و همین‌طور هزینه‌ای است که باید برای باربری در نظر بگیرید. کرایه حمل میلگرد می‌تواند آنقدر زیاد باشد که خرید میلگرد از نزدیکترین کارخانه حتی با بیشترین قیمت میلگرد را توجیه کند.

با دانستن این نکات، حتما برایتان این پرسش پیش آمده است که  نحوه محاسبه کرایه حمل میلگرد و روش‌های حمل نقل آن چگونه است؟ در پاسخ به سوال نحوه محاسبه کرایه حمل میلگرد باید گفت که چندین فاکتور مهم دخیل است که در ادامه به بررسی آن‌ها و تاثیرشان بر قیمت میلگرد  می‌پردازیم.

عوامل تاثیرگذار بر کرایه حمل میلگرد

کارخانه‌های بسیار زیادی در ایران میلگرد تولید می‌کنند. این کارخانه‌ها معمولا در خارج از شهرها قرار دارند، به همین جهت حمل میلگرد تا محل استفاده، موضوعی اجتناب ناپذیر است. از آنجایی که میلگرد نیز مانند سایر آهن آلات ابعاد بزرگ و وزن سنگینی دارد، نیازمند شرایط خاصی برای حمل و نقل می‌باشد و عوامل زیادی بر کرایه حمل میلگرد تاثیر گذار هستند. اما به طور کلی می‌توان گفت مسافت، حجم میلگرد خریداری شده، روش حمل میلگرد و نوع وسیله باربری در محاسبه هزینه حمل میلگرد از کارخانه تا محل پروژه  بسیار تاثیر گذار هستند.  در ادامه هر یک از این عوامل را بررسی خواهیم کرد.

توجه داشته باشید، قیمت تمام شده میلگردها به هزینه باربری آن مربوط است و در حال حاضر امکان ثبت سفارش آنلاین میلگرد با بررسی مشخصات آن وجود دارد. یعنی وقتی این کار را انجام می‌دهید. از دفتر فروش یا کارخانه تا آدرسی که شما می‌خواهید این رقم محاسبه خواهد شد. گاهی شرکت‌های واسط در این وضعیت دردسر حمل‌ونقل را برای شما کم می‌کنند.

مسافت

کاملا واضح است که هر چه مسافت بارگیری تا محل تخلیه بیشتر باشد، کرایه حمل میلگرد نیز بیشتر خواهد بود. از آنجایی کارخانه‌های تولید کننده میلگرد در نقاط مختلف کشور قرار دارند، توصیه می‌شود از نزدیکترین کارخانه اقدام به خرید میلگرد نمایید تا کرایه حمل میلگرد در حداقل مقدار ممکن باشد.

گاهی ارزان بودن میلگرد درب کارخانه به نفع شما نیست و اگر محصول را با قیمتی بالاتر از محلی نزدیک‌تر به پروژه خود تهیه کنید برای شما هزینه کمتری خواهد داشت. البته قبل از این که کارخانه تولیدی را انتخاب کنید به کیفیت محصولات و سازگاری آن با استانداردهای مدنظر خود توجه داشته باشید. محاسبه هزینه تمام شده برای باربری اهمیت زیادی دارد و معمولاً شرکت‌ها و واسط‌های فروش میلگرد این کار را به نحو احسن برای شما انجام می‌دهند.

حجم میلگرد خریداری شده

حجم میلگرد نیز یک فاکتور مهم در کرایه حمل میلگرد می‌باشد. نخست لازم است که کل وزن میلگرد محاسبه شده و سپس برای ارسال اقدام گردد. برای ارسال محصولات فولادی از ماشین‌های باربری بزرگ استفاده می‌شود. این وسیله‌ها ممکن است وانت، پیکاپ، خاور، کامیونت، 10 چرخ و حتی 18 چرخ باشد. بسته به ظرفیتی که مدنظر شماست کرایه حمل‌ونقل این ماشین‌ها با هم متفاوت است. گاهی اوقات در مسافت‌های طولانی حتی اگر محصول حجم زیادی ندارد بهتر است که خودروهای سنگین را انتخاب کنید.

روش‌ حمل‌ ونقل میلگرد

کرایه حمل میلگرد به روش حمل‌ونقل آن هم بستگی خواهد داشت. به‌صورت کلی سه‌راه اصلی برای حمل میلگرد وجود دارد، حمل‌ونقل جاده‌ای، دریایی و ریلی.  در حال حاضر در کشور ما حجم تولید میلگرد به‌اندازه‌ای هست که نیاز به خرید نمونه‌های وارداتی نداشته باشید و همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی کشور می‌توان گفت حمل دریایی میلگرد در ایران وجود ندارد. تمام حمل میلگرد به صورت زمینی یعنی با استفاده از ریل و جاده صورت می‌گیرد.

حمل ریلی میلگرد

حمل ریلی میلگرد توسط قطارهای باری و شبکه ریلی انجام می‌گیرد. این روش حمل میلگرد می‌تواند به دلیل قیمت پایین تر کرایه حمل میلگرد  و توانایی حمل حجم زیادتر میلگرد، بسیار مقرون به صرفه باشد. اما این روش نقاط ضعف خود را نیز دارد. اول از همه سرعت پایین ناوگان ریلی است که می‌تواند در زمانبندی پروژه مشکل ایجاد کند.

مسئله بعدی که باید به آن توجه شود، گستردگی شبکه ریلی است. در ابتدا باید بررسی کنید که آیا امکان بارگیری میلگرد از کارخانه توسط قطار و تخلیه و بارگیری مجدد از قطار تا محل پروژه وجود دارد یا خیر. این روش حمل میلگرد علیرغم مشکلاتی که دارد، می‌تواند برای پروژه‌های ساخت و ساز بزرگ بسیار مقرون به صرفه باشد و هزینه نهایی آن از روش جاده‌ای به‌مراتب پایین‌تر باشد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت‌های حمل بار ریلی مراجعه کنید و محاسبه آنلاین هزینه حمل بار با قطار را برای مسافت مورد نظر خود انجام دهید.

حمل جاده ای میلگرد

اگر نگاهی به موقعیت کارخانه‌های تولید کننده میلگرد و اتوبان‌ها و آزادراه‌های سراسر کشور بزنید، متوجه این مسئله می‌شوید که بیشتر جابه‌جایی میلگرد کشور از طریق جاده انجام می‌شود. برای حمل جاده ای میلگرد انواع ماشین‌های باربری آهن مورد استفاده قرار می‌گیرند که در ادامه آنها را بررسی خواهیم نمود.

حمل میلگرد با تریلی

حمل میلگرد با تریلی برای میلگردهایی با طول 12 متر انجام می‌شود و از انواع تریلی برای حمل آن می‌توان استفاده کرد. ظرفیت حمل میلگرد بر حسب نوع تریلی حداقل 16 تن و حداکثر 22 تن است. مشکل استفاده از تریلی برای حمل میلگرد در این است که در شهرهای بزرگ، در طی روز تریلی‌ها اجازه تردد ندارند و عملیات بارگیری و تخلیه باید شبانه انجام شود.

حمل میلگرد با شورلت

برای حمل میلگردهای 12 متری می‌توان از شورلت نیز استفاده نمود. اما نکته ای که باید به آن توجه شود این است که این کامیون‌ها نیز مانند تریلی‌ها محدودیت رفت و آمد در طول روز را دارند.

 حمل میلگرد با نیسان

برای میلگردهایی با طول 6 متر می‌توان از وانت یا نیسان نیز استفاده نمود. مزیت استفاده از نیسان در این است که مانور حرکتی بیشتری دارد و همچنین در تمام ساعات روز امکان حمل میلگرد را دارد. اما برای میلگردهای بیشتر از 6 متر نمی‌توان از نیسان یا وانت استفاده نمود.

حمل میلگرد با خاور

میلگردهای 6 متری را علاوه بر نیسان و وانت می‌توان با خاور نیز حمل نمود. معمولا خاورها ظرفیت حمل 2.5 تا 3 تن میلگرد را دارند که نسبت به نیسان بیشتر است.

به جز موارد اشاره شده، قیمت ورق فولادی عوامل دیگری نیز هستند که می‌توانند بر کرایه حمل میلگرد تاثیر گذار باشند. یکی از این عوامل تاثیر گذار، استفاده از ماشین آلاتی مانند جرثقیل و لیفتراک در مراحل بار زدن و حمل میلگرد است که باعث افزایش کرایه حمل میلگرد می‌شود. عامل دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد هزینه انبارداری و بنگاه است، این هزینه در مواقعی که نیاز به انبارداری میلگرد قبل از ارسال باشد مطرح می‌شود. معمولا برای تعیین هزینه انبارداری میلگرد نرخ‌های ثابت و تعیین شده ای به کار برده می شود.

وظایف شرکت‌های حمل و نقل میلگرد

پس از آن که روش حمل و نقل و شرکت حمل بار مناسب را انتخاب نمودید، باید بدانید که این شرکت تا زمان تحویل بار در مقابل شما وظایفی دارد. بهتر است به عنوان خریدار با وظایف این شرکت‌ها و حقوق‌تان آشنا باشید. وظایف شرکت حمل و نقل میلگرد عبارت‌اند از:

اطلاع از نوع محصول برای انجام اقدامات ایمنی و باربری متناسب

ارائه توصیه‌های لازم به راننده جهت حفظ ایمنی بار و راننده

نظارت بر نحوه بارگیری اصولی میلگرد و اطمینان از مهار شدن میلگرد در ماشین حمل بار

انتخاب وسیله مناسب با توجه به حجم و ابعاد میلگرد

بیمه نمودن بار و اطمینان از حفاظت محموله میلگرد

صادر نمودن مدارک لازم حمل بار

یکی از وظایف شرکت‌های حمل و نقل میلگرد صادر نمودن و ارائه مدارک و مستندات لازم برای گیرنده و حمل کننده میلگرد می‌باشد.  تعدادی از مهم ترین مدارک حمل بار عبارت‌اند از:

بارنامه یا حواله باربری

این مدرک شامل اطلاعات مشخصات ماشین، آدرس و مشخصات گیرنده و فرستنده،  وزن میلگرد و بیمه نامه است که در دو نسخه برای صاحب بار و راننده باید صادر شود.  این برگه جواز عبور ماشین حمل میلگرد به حساب می‌آید.

بیجک

یک بارنامه غیر رسمی ‌است که برای حمل و نقل میلگرد در مقدار کم استفاده می‌شود و شامل اطلاعات نام باربری، نوع و تعداد کالا، مشخصات فرستنده و گیرنده می‌شود.

برگه باسکول

این برگه وزن ماشین حمل بار قبل و بعد از بارگیری میلگرد را مشخص می‌کند، تا بتوان وزن خالص میلگرد و کرایه حمل میلگرد بر حسب وزن را محاسبه نمود.

وظایف فرستنده میلگرد

شرکتی که از آن میلگرد خریداری می‌نمایید و نقش فرستنده میلگرد را دارد نیز وظایفی دارد که بهتر است جهت جلوگیری از مشکلات آینده با آنها آشنا شوید:

ارائه آدرس دقیق گیرنده میلگرد به شرکت حمل بار

 مشخص کردن وزن و نوع میلگرد از نظر ابعادی

نظارت بر بارگیری میلگرد و اطمینان از بارگیری ایمن و کامل

اعلام درست قیمت محموله در هنگام بیمه شدن جهت جلوگیری از ضرر ناشی از خسارت‌های احتمالی

دریافت رسید حمل بار و ارسال آن برای گیرنده تا در هنگام دریافت میلگرد دچار مشکل نشود

نکات ایمنی حمل میلگرد

از آنجایی حمل میلگرد بیشتر به صورت جاده ای صورت می‌گیرد و امکان حوادث جاده ای وجود دارد، در حمل آن باید نکات ایمنی رعایت شوند. تا میزان خطرات ناشی از حمل میلگرد کاهش یابد. مهم ترین نکته برای داشتن شرایط حمل میلگرد به صورت ایمن این است که میلگرد بر روی وسیله حمل به خوبی مهار شود تا امکان لغزش و افتادن آن وجود نداشته باشد. همچنین بسیار مهم است که اندازه ابعاد میلگرد از ماشین حمل بیشتر نباشد و به اصطلاح بیرون زدگی نداشته باشد.

هزینه حمل میلگرد را چگونه می‌توان کاهش داد؟

بالاخره در یک پروژه بزرگ حتی اگر شما محدودیت منبع مالی هم نداشته باشید مایل هستید که قیمت تمام شده پروژه پایین باشد. از آنجایی که کرایه حمل میلگرد از درب کارخانه تا محلی که شما می‌خواهید بر عهده خودتان است و این هزینه روی قیمت تمام شده میلگرد تأثیرگذار است و نباید آن را دست‌کم گرفت. به همین جهت بهتر است به دنبال راهکارهایی برای کاهش کرایه حمل میلگرد باشید. روش‌های زیر می‌تواند به شما در کاهش هزینه حمل میلگرد کمک نمایند.

کاهش مسافت

برای کاهش کرایه حمل میلگرد، پیشنهاد می‌شود میلگرد را به‌جای خرید از یک کارخانه که قیمت پایه ارزانی می‌دهد از محلی خریداری کنید که هم به شما نزدیک است و هم در نهایت کرایه حمل میلگرد تمام شده برای شما کم تر شود. برخی کارخانه‌ها در مراکز استان‌ها هستند، برخی هلدینگ ‏فروش دارند و شرکت‌هایی نیز به‌صورت واسط اقدام به فروش تمامی‌محصولات کارخانه‌های ایرانی ‏تولید میلگرد می‌کنند.

در نتیجه هزینه خرید میلگرد در ایران ممکن است در طیف وسیعی به دلیل ‏روش‌های مختلف حمل متغیر باشد. از طریق وب‌سایت‌های اینترنتی خرید میلگرد می‌توانید این مسئله را به‌راحتی استعلام کنید، یا حتی می‌توانید به‌صورت مستقیم و تماس تلفنی از کرایه حمل میلگرد اطلاع پیدا کنید.

خرید اینترنتی میلگرد

روش دیگری که برای کاهش قیمت تمام شده میلگرد می‌تواند به شما کمک کند، خرید میلگرد به‌صورت اینترنتی یا خرید آنلاین آن است. وب‌سایت‌های اینترنتی علاوه بر این که شفافیت زیادی در خرید میلگرد دارند، کرایه ‏حمل میلگرد را نیز به‌صورت کاملاً شفاف‌سازی‌شده شرح می‌دهند.در این وب سایت‌ها همین‌طور می‌توانید قیمت میلگرد ‏کارخانه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید.

انتخاب شرکت باربری مناسب

همین‌طور انتخاب شرکتی که قرار است باربری را برای شما انجام دهد در تعیین کرایه حمل میلگرد اهمیت زیادی دارد. معمولا شرکت‌های باربری از یک نرخ کلی که مورد تأیید و تصویب سازمان حمل‌ونقل کشور است پیروی می‌کنند. حتماً یک مرکز معتبر و مجاز را برای حمل میلگرد انتخاب نمایید. البته بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی البته عملیات حمل‌ونقل محصول را نیز برای شما انجام می‌دهند.

اهمیت محاسبه وزن در حین طراحی و اجرا و زمان قیمت گذاری مشخص می شود. اگر به جداول مربوط به محاسبه وزن هر شاخه میلگرد نگاهی بیندازید، قطر میلگرد را عدد کناری آن نشان می دهد پیش از به صورت شاخه ای لازم است وزن آن را بدانیم. قطر میلگرد چیزی بین ۶ تا ۳۲ میلی متر است. طبیعی است که بالا رفتن قطر، باعث بالا رفتن وزن هر شاخه میلگرد می شود.

برای محاسبه وزن میلگرد ، استانداردهای متنوعی وجود دارد. در ادامه با دو روش استاندارد DIN و INSO آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید تا جزئیات وزن میلگرد ساده و آجدار و وزن میلگرد حرارتی را مرور کنیم تا امکان محاسبه فراهم شود.

روش محاسبه وزن میلگرد

در میان اپلیکشین‌های موبایل می‌توان به نرم افزار محاسبه وزن میلگرد دسترسی پیدا کرد. این نرم افزارها با پیش فرص چگالی آهن تنها عدد قطر میلگرد را از شما می‌پرسند و با فرمولی ساده محاسبه را انجام می‌دهند. در واقع برای محاسبه وزن استاندارد نیازی به نرم افزار نیست. با توجه به تفاوت وزن هر شاخه در کارخانه‌های مختلف، به نرم افزاری نیاز است که وزن هر شاخه میلگرد کارخانه ها را به دقت محاسبه کند.

هر شاخه میلگرد چند متر است؟

میلگرد ها در شاخه های ۱۲ متری و ۶ متری در بازار به فروش می رسد. اغلب میلگردهای آجدار شاخه ۱۲ متری است. در بعضی موارد میلگردهای با قطر کم و یا میلگرد ساده را با شاخه های ۶ متری میتوان خریداری کرد. برخی کارخانه ها در ایران بر اساس نیاز مشتری میلگردهای سفارشی با طول دلخواه را تحویل می دهند.

هر شاخه میلگرد چند کیلو است؟

هر شاخه میلگرد بر اساس استاندارد اشتال دارای وزن ثابتی است اما کارخانه های تولید کننده میلگرد در ایران این استاندارد را به دقت اعمال نمی کنند. برای محاسبه قیمت هر شاخه لازم است بدانید هر شاخه میلگرد چند کیلو است. وزن هر شاخه میلگرد توسط کارخانه ها اعلام می شود.

میلگردهای حرارتی از دسته a2 هستند که به دو صورت کلاف و شاخه ای به فروش می‌رسند. را با نام (plain Bar) در بازارهای جهانی می‌شناسند که برخی سازندگان از این میلگردها نیز به عنوان میلگرد حرارتی استفاده میکنند که پیشنهاد نمی شود. این میلگردها بر خلاف میلگردهای آجدار، سطوحی صاف دارند که برای درگیر شدن با بتن مناسب نیست. استاندارد تولید آن  s240 یا A1 است. میلگرد ساده دارای مشخصات زیر است:

 • رده سختی نرم
 • مقاومت تسلیم ۲۴۰۰ کیلوگرم در هر سانتی متر مربع
 • متقاومت گسیختگی : ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع
 • تغییر شکل نسبی در حالت گسیختگی ۲۵۰ درصد
 • زوایه خمش ۱۸۰ درجه
 • عناصر شیمیایی میلگرد ساده:  0.24 درصد کربن ، ۰.۶۰  درصد سیلسیم ، ۰.۰۵۵ درصد گوگرد، ۰.۸۵ درصد منگنز
 • امکان جوشکاری خواهد داشت

 نباید انتظار بالایی از لحاظ مقاومت کششی داشته باشید. میلگردهای حرارتی معمولا با قطرهای ۵ یا ۵.۵ ، ۶ یا ۶.۵ استفاده می‌شود. این میلگردها به این دلیل که نیاز به درگیری با بتن ندارند، برای کاهش هزینه ها از میلگردهای ساده انتخاب می‌شوند.

وزن میلگرد حرارتی سقف

میلگرد حرارتی در دسته میلگردهای a2 با قطر کم قرار میگیرد. بنابراین وزن آن را باید در دسته میلگردهای ساده جستجو کرد. معمولا از قطر ۶.۵ برای میلگردهای حرارتی استفاده می‌شود. این میلگردها در شاخه ۱۲ متری حدود ۴.۵ کیلوگرم وزن دارند.

میلگرد حرارتی شاخه ای کلاف

اگر به دنبال میلگردهای ۵ تا ۶.۵ هستید، در اغلب وب سایت‌ها باید دسته بندی کلاف را بررسی کنید. و ، ، و میلیمتر، به صورت کلاف تولید می‌شود. برای سایز ۸ تا ۴۰ نیز می توان به سراغ میلگردهای شاخه ای رفت.

محاسبه وزن میلگرد حرارتی

وزن میلگرد : ( شعاع به توان دو * عدد پی * طول * چگالی فولاد )

عدد پی : ۳.۱۴  – چگالی آهن : ۷۸۵۰

نکته: اگر میلگرد شاخه ای خریداری شود، معمولا در دو اندازه ۶ و ۱۲ متر است.

اگر میلگرد کلاف خریداری شود، متراژ مورد نظر باید تعیین شود.

کارخانه های تولید کننده میلگرد حرارتی

باید به دنبال میلگردهای ساده (a1) در سایزهای ۵ – ۵.۵ – ۶ – ۶.۵ و در مواردی ۸ و ۱۰ و ۱۲ باشید. در مورد میلگردهای ۸ و ۱۰ و ۱۲ ، کارخانه‌های متعددی توانایی تولید این میلگردها را دارند. کارخانه‌هایی مانند کویر کاشان و بناب و … . در مورد میلگردهای زیر ۸ میلیمتر، کارخانه‌های محدودی وجود دارند که این قطر را ارائه می‌دهند. در لیست زیر، برخی کارخانه های تولید میلگرد حرارتی ارائه شده است:

 • میلگرد حرارتی کارخانه کویر کاشان
 • میلگرد حرارتی ذوب آهن اصفهان
 • میلگرد حرارتی فولاد متین
 • میلگرد حرارتی ابهر
 • میلگرد حرارتی نطنز
 • میلگرد حرارتی ملایر

وزن میلگرد حرارتی ۶

برای محاسبه وزن میلگرد حرارتی ۶  فرمول زیر را به کار ببرید

وزن میلگرد : ( ۳۶ * عدد پی * طول * ۷۸۵۰ )

نکته: اگر میلگرد شاخه ای خریداری شود، معمولا در دو اندازه ۶ و ۱۲ متر است.

اگر میلگرد کلاف خریداری شود، متراژ مورد نظر باید تعیین شود.

وزن میلگرد ۶ حرارتی

کارخانه های کویر کاشان و ابهر و نطنز و فولاد کاشان میلگردهای حرارتی ۶ را تولید میکنند. وزن میلگرد ۶ حرارتی ۲.۶۶۴ کیلوگرم برای شاخه ۱۲ متری خواهد بود.

وزن میلگرد ۶ حرارتی

با توجه به اینکه میلگردهای ساده را به دو صورت کلاف و شاخه ای می‌فروشند و در میان فروش شاخه‌ای طول استاندارد ، ۶ متر و ۱۲ متر است. لازم است وزن میلگرد ۶ حرارتی برای شاخه ۶ متری اعلام شود. این وزن ۱.۳۳۲ کیلوگرم است.

وزن میلگرد حرارتی نمره ۶

وزن میلگرد حرارتی نمره ۶ برای هر متر ۰.۲۲۲ محاسبه شده است. این وزن بر اساس کارخانه های سازنده تا حدی تغییر میکند. هر کارخانه ای بر اساس شیوه تولید، وزن متفاوتی ارائه می‌کند.

وزن میلگرد حرارتی ۶.۵

وزن برای هر شاخه ۱۲ متر حدود ۳.۱۳۲ کیلوگرم ، برای شاخه ۶ متری حدود : ۱.۵۶۶ کیلوگرم و برای هر متر حدود ۰.۲۶۱ کیلوگرم خواهد بود. این وزن ها بر اساس کارخانه تولید کننده تا مقدادیر جزئی تفاوت خواهد داشت.

وزن میلگرد حرارتی ۶.۵

همانطور که در بخش قبل گفته شد،‌ قطر ۶.۵ بهترین قطر برای استفاده از میلگرد حرارتی در سقف است. اما توجه داشته باشید که آیین نامه استفاده از میلگرد A2 آجدار را باری سقف تیرچه بلوک مناسب دانسته و میلگرد ساده را تایید نمیکند. بنابراین باید به دنبال میلگردهایی باشید که هم آجدار باشند و قطر کم ۶.۵ داشته باشند. شاخه های ۱۲ متری بیش از ۳ کیلوگرم وزن دارد.

وزن میلگرد حرارتی ۵

کارخانه های کویر کاشان، ذوب آهن اصفهان و ابهر از جمله کارخانه های تولید کننده میلگرد نمره ۵ هستند. وزن میلگرد حرارتی ۵ برای هر شاخه ۱۲ متری ۲.۲۴۴ کیلو  و برای هر شاخه ۶ متری ۱.۱۲۲ کیلو است. هر متر میلگرد حرارتی ۵ نیز حدود ۰.۱۸۷ وزن خواهد داشت.

وزن میلگرد حرارتی ۵.۵

وزن میلگرد حرارتی ۵.۵ برای شاخه ۱۲ متری حدود ۲.۲۴۴ کیلوگرم ، برای شاخه ۶ متری حدود ۱.۱۲۲ کیلوگرم و برای هر متر میلگرد ۵.۵ حدود ۰.۱۸۷ کیلوگرم خواهد بود.

جدول وزن میلگرد حرارتی ۶.۵ و ۵.۵

لیست جدول وزن میلگرد حرارتی:

قطر شاخه ۱۲ متری شاخه ۶ متری وزن هر متر میلگرد های حرارتی
۵ ۱.۸۴۸ ۰.۹۲۴ ۰.۱۵۴ میلگرد حرارتی نمره ۵
۵.۵ ۲.۲۴۴ ۱.۱۲۲ ۰.۱۸۷ میلگرد حرارتی نمره ۵.۵
۶ ۲.۶۶۴ ۱.۳۳۲ ۰.۲۲۲ میلگرد حرارتی نمره ۶
۶.۵ ۳.۱۳۲ ۱.۵۶۶ ۰.۲۶۱ میلگرد حرارتی نمره ۶.۵

وزن میلگرد ۸ ساده

در صورتی که قصد استفاده از به عنوان میلگرد حرارتی را داشته باشید، میتوانید از میلگردهای آجدار هم استفاده کنید. با توجه به اینکه میلگردهای ساده ارزان تر تمام می شود و نیازی به درگیری با بتن وجود ندارد، میتوان از میلگرد ساده نیز استفاده کرد. وزن میلگرد ساده ۸ به شرح زیر است:

 • وزن هر شاخه ۱۲ متری میلگرد ۸ ساده = ۴.۷۴ کیلوگرم
 • وزن هر شاخه ۶ متری میلگرد ۸ ساده  = 2.37 کیلوگرم
 • وزن هر متر از میلگرد ۸ ساده = ۰.۳۹۵ کیلوگرم

وزن میلگرد ۱۰ ساده

وزن (میلگرد حرارتی) به شرح زیر است:

 • وزن هر شاخه ۱۲ متری میلگرد ساده ۱۰ = ۷.۴۰۴ کیلوگرم
 • وزن هر شاخه ۶ متری میلگرد ۱۰ ساده  = 3.702 کیلوگرم
 • وزن هر متر از میلگرد ۱۰ ساده = ۰.۶۱۷ کیلوگرم

وزن میلگرد ۱۲ ساده

وزن (میلگرد حرارتی) به شرح زیر است :

 • وزن هر شاخه ۱۲ متری میلگرد ساده ۱۲ = ۱۰.۶۵۶ کیلوگرم
 • وزن هر شاخه ۶ متری میلگرد ۱۲ ساده = 5.328 کیلوگرم
 • وزن هر متر از میلگرد ۱۲ ساده = ۰.۸۸۸ کیلوگرم

جدول میلگرد ساده نمره ۱۰ و ۱۲

قطر شاخه ۱۲ متری شاخه ۶ متری وزن هر متر میلگرد های حرارتی
۸ ۴.۷۴ ۲.۳۷ ۰.۳۹۵ میلگرد حرارتی نمره ۸
۱۰ ۷.۴۰۴ ۳.۷۰۲ ۰.۶۱۷ میلگرد حرارتی نمره ۱۰
۱۲ ۱۰.۶۵۶ ۵.۳۲۸ ۰.۸۸۸ میلگرد حرارتی نمره ۱۲

فرمول ساده وزن میلگرد

معمولا مهندسان از فرمول ساده شده زیر برای محاسبه وزن میلگرد متری استفاده می‌کنند:

(قطر میلگرد به توان ۲) تقسیم بر ۱۶۲ = (D2/162)

مثال: محاسبه وزن میلگرد ۱۴:

(۱۴۲*۱۶۲) = ۱.۲۰۹۸

روش محاسبه وزن میلگرد

میلگردها را با نام قطر آن‌ها می‌شناسند. در واقع منظور از میلگرد ۱۰، میلگردی است که قطر سطح مقطع آن ۱۰ میلیمتر باشد. برای محاسبه فرمول وزن میلگرد لازم است تا چگالی میلگردها را در نظر بگیریم. پیش از محاسبه لازم است نکات زیر را بدانید:

 • برای محاسبه به شعاع نیاز دارید. پس قطر میلگرد را نصب کنید. به طور مثال میلگرد ۱۰ دارای شعاع ۵ است.
 • برای محاسبه وزن، به چگالی فولاد نیاز دارید. در این فرمول ما چگالی فولاد را برابر =  ۷.۷۱۵ در نظر گرفتیم. در بعضی محاسبات این رقم را ۸ در نظر می‎‌گیرند.
 • سطح مقطع میلگرد دایره است. مساحت آن را محاسبه می‌کنیم.
 • نوبت به محاسبه حجم میل گرد رسیده است. کافیست سطح مقطع میلگرد را در طول هر شاخه که معمولا ۱۲ متر است ضرب کنیم.
 • برای محاسبه وزن کافیست چگالی فولاد را در حجم میلگرد ضرب کنیم. عدد حاصل وزن است.
 • نکته: به تبدیل واحد ها دقت کنید.

میلگرد حرارتی چیست ؟

سازه‌های بتنی با سقف‌های تیرچه بلوک از رایج‌ترین سازه‌های ایران است. فرآیند سخت شدن بتن با خود انبساط به همراه دارد. این انبساط باعث ترک خوردگی بتن در عمق یا سطح می‌شود. میلگرد حرارتی باعث کاهش تنش‌های سطحی خواهد شد. میلگرد حرارتی در واقع نوعی خاصی از چیدمان میلگرد است. میلگردهای حرارتی در کتاب‌های تخصصی با نام میلگرد افت و حرارت نیز شناخته می‌شود. قطر میلگرد حرارتی بسیار کم است. باید تنش‌های وارد به آن کنترل شود.

میلگرد حرارتی ساده است یا آجدار ؟

معمولا برای کاهش هزینه‌ها از میلگردهای ساده را به عنوان میلگرد حرارتی به کار می‌برند. توجه داشته باشید که انتظار نمی رود میلگرد حرارتی با تن درگیر شود. در حالیکه آیین نامه تنها مورد استفاده از میلگرد ساده در ساختمان سازی را به عنوان دورپیچ ستون و رابیتس کاری مجاز دانسته و برای سقف تیرچه بلوک پیشنهاد میلگرد a2 کرده است. به همین دلیل مهندسان باید برای کاربرد حرارتی میلگرد نیز از میلگرد آجدار ۶.۵ یا ۵.۵ یا ۸ استفاده کنند.

سایز استاندارد میلگرد حرارتی

معمولا سایز مورد نیاز برای میلگردهای حرارتی بین ۵ تا ۶.۵ میلی‌متر است. البته در مواردی لازم بوده که قطر میلگردها بالا برود. در واقع میلگرد نمره ۸ یا ۱۰ هم در موارد معدودی بر اساس محاسبات به عنوان میلگرد حرارتی به کار می‌رود.

نصب میلگرد حرارتی

میلگرد حرارتی اگر به صورت ضربدری بسته شود، در حالت عمودی در کنار میلگردهای دیگر قرار می‎گیرد. در ادامه سیم مفتول نیز به صورت ضربدری از زیر آن عبور می‌کند و از زیر به روی میلگرد می‌آید. همین کار در جهت مخالف تکرار شده و با انبر در مرکز بسته خواهد شد. فاصله میلگردها نباید از ۵ برابر ضخامت دال بیستر باشد. این مقدار حداکثر باید ۵۰ سانتر باشد و از آن بالاتر نرود.

وزن هر شاخه میلگرد

در گام اول باید بدانید هر شاخه میلگرد چند متر است ؟ استاندارد طول هر شاخه ۱۲ متر است. میلگرد به دو صورت کلاف و شاخه ای به فروش میرسد که در صورتی هر شاخه دوازده متر طول خواهد داشت.

وزن شاخه میلگرد

جالب است بدانید که وزن هر شاخه میلگرد کارخانه های مختلف با هم تفاوت دارد. این تفاوت احتمالا در ترکیبات فولاد به کار رفته در این میلگردهاست. در ادامه تفاوت‌های وزن میلگرد های کارخانه مختلف بررسی خواهد شد.

وزن مخصوص میلگرد

ابتدا باید بدانید که وزن مخصوص چیست و چه تفاوتی با چگالی دارد ؟

 • آنچه به عنوان چگالی به صورت عددی ثابت شناخته می‌شود، جرم واحد حجم است.
 • آنچه به عنوان وزن مخصوص شناخته می‌شود ، وزن واحد حجم است.
 • برای محاسبه وزن هر جسم، جرم را در شتاب جاذبه ( ۹.۸ که معمولا ۱۰ در نظر میگیرند ) ضرب می‌کنیم
 • بنابراین وزن مخصوص میلگرد یا همان وزن میلگرد در واحد حجم به متریال ساخت آن وابسته است.

چگالی و وزن مخصوص موارد پر کاربرد در صنعت فولاد در ادامه بررسی شده:

 • چگالی آهن : ۷/۸۶ – وزن مخصوص آهن : ۷۸/۶
 • چگالی استیل : ۷/۸۴ – وزن مخصوص استیل: ۷۸/۴
 • چگالی آلومنیوم : ۷/۲ – وزن مخصوص آلومینیوم : ۷۲/۰۰
 • چگالی گالوانیزه : ۷.۸۶ – وزن مخصوص گالوانیزه : ۷۸.۶
 • چگالی مس : ۸.۹۶ – وزن مخصوص مس : ۸۹.۶
 • چگالی برنج : ۳.۱۲ – وزن مخصوص برنج : ۳۱.۲
 • چگالی تیتانیوم : ۴.۵۰ –  وزن مخصوص تیتانیوم : ۴۵
 • چگالی کروم : ۷.۱۵ – وزن مخصوص کروم : ۷۱.۵
 • چگالی منگنز : ۷.۲۱ – وزن مخصوص منگنز : ۷۲.۱
 • چگالی نیکل : ۸.۹۶ – وزن مخصوص نیکل : ۸۹.۶
 • چگالی روی : ۸.۹۰ – وزن مخصوص روی : ۸۹
 • چگالی نقره : ۱۰.۴۹ – وزن مخصوص نقره ۱۰۴.۹
 • چگالی قلع سفید : ۷.۲۶ – وزن مخصوص قلع سفید : ۷۲.۶
 • چگالی قلع خاکستری ۵.۷۶ – وزن مخصوص قلع خاکستری : ۵۷.۶

وزن واحد طول میلگرد

به توجه به اینکه طول شاخه میلگرد ۱۲ متر است، وزن یک متر میلگرد با تقسیم وزن به دست آمده به ۱۲ محاسبه خواهد شد. در ادامه وزن میلگردها در هر متر بررسی شده است:

وزن هر متر میلگرد

وزن هر متر میلگرد بر اساس وزن استاندارد جدول اشتال در جدول زیر آمده است:

سایز میلگرد وزن هر متر (kg/m)
8 0.395
10 0.617
12 0.888
13 1.04
14 1.21
15 1.39
16 1.58
18 2
19 2.23
20 2.47
22 2.98
25 3.85
28 4.83
32 6.31
36 7.99

وزن میلگرد ۸

محاسبه وزن میلگرد ۸: منظور از میلگرد ۸، در واقع قطر میلگرد بوده که ۸ میلی متر در نظر گرفته شده است. ما برای محاسبه مساحت میلگرد به شعاع نیاز داریم، پس قطر تقسیم بر ۲ خواهد شد تا شعاع به دست آید. به علاوه، همان طور که گفته شد، چگالی بر حسب گرم بر سانتی متر مکعب است. بنابراین باید مقادیر را به سانتی متر تبدیل کنیم.

در واقع قطر میلگرد را بر ۲ تقسیم کرده تا شعاع آن به دست آید و سپس مقدار به دست آمده را که برابر با ۴ میلی متر می باشد، تبدیل به سانتی متر می نماییم. یعنی شعاع میلگرد برابر با ۰/۴ سانتی متر در نظر گرفته می شود. حال با این مقدار به سراغ محاسبه مساحت میلگرد می رویم.

وزن میلگرد ۸

برای محاسبه وزن باید ابتدا مساحت مقطع محاسبه شود:

 0.4×۰.۴×۳.۱۴ = ۰.۵۰۲۴ سانتی متر مربع مساحت مقطع میلگرد است.

دکمه بازگشت به بالا