سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

علت کار نکردن دستگاه تصفیه آب چیست ؟

12 مشکل دستگاه تصفیه آب با عیب یابی و راه حل آن

با توجه به کیفیت آب نامناسب شهری، خرید دستگاه تصفیه آب از نمایندگی دستگاه تصفیه آب در هر خانه ای به یکی از ملزومات تبدیل شده است. به دلیل نسبتا جدید بودن دستگاه تصفیه آب و عمر کم آن در ایران بسیاری از مردم ممکن است در کار با آن دچار مشکل شوند. مشکل دستگاه تصفیه آب ممکن است دلایل بسیار زیادی داشته باشد. همواره تماس با یک متخصص تصفیه آب برای حل مشکل دستگاه تصفیه آب بهترین روش است.

اما ممکن است که برای حل برخی از مشکلات نیاز به کمکی از طرف فرد دیگری نداشته باشید. در این مقاله سعی بر این داریم که تمام مشکلاتی که در دستگاه تصفیه آب ممکن است به وجود بیاید را پوشش دهیم و عیب یابی کنیم و در نهایت راهی را برای حل مشکل دستگاه تصفیه آب شما ارائه دهیم. در صورتی که در تعمیر دستگاه تصفیه آب خود موفق نبودید، بهترین راه تماس با متخصصان شرکت به آبی است. بنابراین در ادامه این مقاله 9 مشکل رایج در دستگاه تصفیه آب را با هم بررسی می کنیم. در پایان نیز مراحل شستشوی دستگاه تصفیه آب را به طور کامل و مرحله به مرحله توضیح می دهیم.

1. دستگاه تصفیه آب کار نمی‌کند

در صورتی که دستگاه تصفیه آب شما پس از نصب کار نکرد و مخزن ذخیره خالی بود، ممکن است بتوانید با یکی از روش‌های زیر مشکل دستگاه تصفیه آب را حل کنید. در ادامه به بررسی علت کار نکردن دستگاه تصفیه آب خانگی خواهیم پرداخت.

در ابتدا چک کنید که آیا دستگاه تصفیه آب شما دارای کلید روشن و خاموش است یا خیر. در صورتی کلید داشت و خاموش بود آن را روشن کنید. اگر کلیدی نداشت و یا کلید موجود روی آن در حالت روشن بود، به سراغ منبع برق خود بروید. پریز برق را با یک آداپتور دیگر چک کنید.

اگر آداپتور دیگر با منبع برق شما کار نکرد، مشکل از آن است. اما اگر منبع برق منزلتان مشکلی نداشت، احتمالا مشکل دستگاه تصفیه آب شما از آداپتور تصفیه آب یا مشکلات سیم پیچی دستگاه است. در این مورد حتما با یک تکنسین سرویس و تعمیر دستگاه تصفیه آب تماس حاصل کنید.

اما اگر مشکلات بالا را نداشتید، و جریان برق به خوبی به دستگاه تصفیه آب میرسید، باید شیر ورودی آب به دستگاه تصفیه آب را چک کنید. اگر شیر ورودی آب به دستگاه تصفیه بسته بود، آن را باز کنید و دوباره از کارکرد دستگاه اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که با باز کردن شیر آب تغذیه، کماکان دستگاه تصفیه آب کار نکرد، فشار آب ورودی به دستگاه را چک کنید. بسیاری از دستگاه‌های تصفیه آب که با سیستم اسمز معکوس کار میکنند، اگر فشار آب ورودی به اندازه کافی نباشد، ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشند. به همین دلیل هم هست که کنار بسیاری از دستگاه‌های آب تصفیه کن پمپ افزایش فشار نصب میشود.

فشار آب را میتوانید با گیج فشار سنج اندازه گیری کنید. برخی از دستگاه‌ها این گیج‌ها را همراه خود دارند اما اگر دستگاه شما آن را نداشت، میتوانید به طور خارجی از یک فروشگاه تصفیه آب، آن‌ها را تهیه کنید و به دستگاه تصفیه آب متصل کنید.

اگر فشار آب شما کافی نبود، ممکن است پمپ شما ایراد پیدا کرده باشد. در صورتی که به دستگاه تصفیه آب پمپی متصل نبود، حتما نیاز است که یک عدد پمپ تهیه و به تصفیه آب نصب کنید. اگر خودتان به نصب قطعات دستگاه تصفیه مسلط نبودید، میتوانید با یک نصاب تصفیه آب تماس بگیرید.

در صورتی که در زمینه فشار آب هم مشکلی وجود نداشت، مشکل دستگاه تصفیه آب شما ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

    فیلتر‌های دستگاه تصفیه آب به خصوص فیلتر ممبران اسمز معکوس، کیپ شده اند و راه نفوذ به آب ورودی نمیدهند. در این صورت نیاز از است که فیلتر دستگاه شما تعویض شود.

    یکی از قطعه‌های داخلی دستگاه تصفیه آب دچار خرابی شده است. در این مورد هم نیاز دارید که به یک سرویسکار تصفیه آب اطلاع دهید و مشکلتان را رفع کنید.

2. مشکل دستگاه تصفیه آب در نشتی آب

نشتی دستگاه تصفیه آب میتوان گفت رایج‌ترین مشکل دستگاه تصفیه آب در بین مشتریان است. در صورتی که به آشپزخانه رفتید و با مقدار زیادی از آب روان شده در آن مواجه شدید، دستگاه تصفیه آب شما دارای نشتی شده است.

منبع این مشکل در آن است که برخی از اتصالات شلنگ‌های تصفیه آب دچار در رفتگی شده اند و اتصال خود را با قطعه مورد نظر از دست داده اند. باید از قرار گرفتن تمام اتصالات و شلنگ‌ها در محل مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد ما در حل مشکل نشتی دستگاه تصفیه آب تماس با یک متخصص در حوزه تصفیه آب است. در صورتی که مشکل دستگاه تصفیه آب در نشتی به سرعت حل نشود، ممکن است مشکلات بیشتری برای آب تصفیه کن شما به وجود بیاید. در صورت تماس با شرکت پاکاب گستر برای تعمیر نشتی دستگاهتان، متخصصان ما به صورت کاملی دستگاه تصفیه آب را مورد بررسی قرار داده و منشا اصلی مشکل را یافته و به تعمیر تصفیه آب خانگی شما خواهند پرداخت.

3. بوی بد و طعم ناخوشایند در آب تصفیه شده

سایت WQA اشاره کرده است که آب بد بو یا بد مزه به دلیل وجود ناخالصی ها در آب است. مشکلات رایجی که در خصوص بو و طعم آب وجود دارد، شامل موارد روبه رو است: بو یا طعم تخم مرغ گندیده یا گوگرد وجود هیدروژن سولفید را نشان می دهد. بو و مزه های فلزی مانند ممکن است نشانه وجود جیوه ، سرب ، مس ، آرسنیک یا آهن در آب باشد.

دستگاه تصفیه آب به خودی خود مزه و بوی ناخوشایند آب را حذف و پاکسازی میکند. حتی در صورتی که فیلتر قلیایی به دستگاه تصفیه آب متصل باشد، طعم آب را به اندازه بسیار زیادی بهتر هم میکند. اما برخی از اوقات ممکن است طعم ناخوشایندی را در آب تصفیه شده حس کنید.

اصلی‌ترین دلیل به وجود آمدن طعم بد در آب وجود کلر است. کلر در تصفیه خانه‌های شهری به آب اضافه میشود. به دلیل اینکه کلر دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی است، افزودن آن به آب برای از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌های درون آب از محبوبیت بالایی در تصفیه خانه‌ها برخوردار است.

اما در دستگاه تصفیه آب فیلتر‌های مرحله 2 و 3 وظیفه اصلی در حذف کردن مقدار زیادی از کلر را دارند. به طوریکه مزه و یا بوی کلر به طور کامل از آب حذف شود. در صورتی که هنوز هم طعم ناخوشایند کلر را در آب حس کردید، مشکل دستگاه تصفیه آب از عملکرد نا مناسب فیلتر‌های آن است.

در صورتی که میخواهید با این مشکل دست و پنجه نرم نکنید، توصیه پاکاب گستر به شما تعویض فیلتر‌ها در زمان معین است. برخی از فیلتر‌ها باید هر سه ماه، برخی از آن‌ها هر 1 سال یکبار و برخی از فیلتر‌ها نیز باید 2 سال یکبار تعویض شوند.

یکی از دلایل دیگر به وجود آمدن بوی بد در آب، ذخیره آب در مخازن تصفیه آب به مدت طولانی است. آب تصفیه شده ای که به مدت بیش از 2 روز در مخزن ذخیره باقی بماند، باید تخلیه شود و از استفاده از آن خودداری شود. همچنین برای جلوگیری از آلوده شدن آب در مخازن ذخیره بهتر است تا مخازن را هر سال شستشو دهید.

بنابراین برای حل مشکل دستگاه تصفیه آب در طعم ناخوشایند و بوی بد، اقدام به تعویض فیلتر تصفیه آب و همچنین شستشوی مخزن ذخیره آب کنید.

4. سر ریز آب از مخزن ذخیره

دستگاه تصفیه آب دارای عملکردی است که اگر مخزن ذخیره آب پر شد، به شیر ورودی دستور میدهد و ورود آب را به تصفیه آب مسدود میکند. اما اگر این فرآیند با مشکل مواجه شد، و پس از پر شدن مخزن از آب تصفیه شده، شیر آب ورودی بسته نشد، در این صورت آب از مخزن سر ریز میکند.

راه حل این مشکل دستگاه تصفیه آب هم تماس با یک متخصص در حوزه تصفیه آب است تا منشا آن را پیدا کند و به تعمیر آن بپردازد.

5. جریان آب خروجی بسیار کم

دستگاه تصفیه آب از فیلتر‌های مختلفی استفاده میکند. 5 یا 6 فیلتر به طور معمول در دستگاه تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس وجود دارد. هر یک از این فیلتر‌ها وظیفه حذف برخی از ناخالصی‌ها از آب با سایز‌های مختلف را دارند. این ناخالصی‌ها جذب فیلتر مورد نظر شده و به آب اجازه عبور از آن فیلتر داده میشود.

در صورتی که این فیلتر‌ها در بازه زمانی تعیین شده تعویض نشوند، ممکن است پس از مدتی منافذ فیلتر‌های تصفیه آب برای عبور آب بسته‌تر و کوچک‌تر شوند. همین مورد باعث کم‌تر شدن شدت جریان آب از شیر برداشت شود.

این مشکل به خصوص در مناطقی رایج است که از کیفیت آب بسیار پایینی برخوردارند. به این معنا که در آب آن مناطق ذرات درشت و ریز بسیاری در آب وجود دارد که فرآیند تصفیه آب در آن مناطق باید به طور دقیق‌تر و با دستگاه‌های بهتری انجام شود.

راه حل مشکل دستگاه تصفیه آب در جریان کم آب، تعویض فیلتر تصفیه آب است.

البته عدم فشار کافی آب ورودی به تصفیه آب نیز میتواند یکی از علل به وقوع پیوستن این مشکل باشد. آب ورودی به دستگاه تصفیه کننده آب باید دارای فشار مناسبی باشد تا از فیلتر ممبران عبور کند. بنابراین نیاز است تا یک پمپ روی تصفیه آب خانگی شما نصب شود. یا اگر دستگاه شما پمپ یا موتور دارد نیاز است تا تعمیر یا قطعه ای از آن تعویض شود.

یکی دیگر از عواملی که ممکن است موجب به وجود آمدن چنین مشکلی شود، پایین آمدن فشار مخزن تصفیه آب است. مخزن ذخیره برای اینکه بتواند آب را به شیر برداشت برساند و از پمپ استفاده نکند، از هوای فشرده شده درون خود استفاده میکند. زمانی که فشار هوای داخل مخزن کاهش میابد، زور مخزن به بالا بردن آب نمیرسد. همین مشکل باعث میشود تا آب خروجی دارای جریان بسیار کمی شود.

راه حل این مشکل هواگیری مخزن است. در شرایط اضطراری تعویض مخزن نیز مشکل شما را حل خواهد کرد.

6. وجود لرزش و صدای زیاد در دستگاه تصفیه آب

رایج‌ترین دلیل برای ایجاد لرزش بیش از حد یا به وجود آمدن صدای زیاد از دستگاه تصفیه آب پمپ دستگاه تصفیه آب است.

پمپ دستگاه تصفیه آب از قطعات مختلفی تشکیل شده است. یکی از این قطعات بلبرینگ پمپ است که برای ایجاد فشار مناسب برای جریان آب نیاز دارد تا با سرعت بسیار زیادی بچرخد. در طول مدت زمان زیاد کارکرد این پمپ‌ها، آن‌ها به طور طبیعی و آرام آرام شروع به ایجاد صدا و لرزش بیشتر در هنگام عملکرد خود میکنند.

اگر محفظه پمپ به طور دقیقی در جای خود محکم نشده باشد هم ممکن است سر و صدای زیادی در هنگام کار کرد آن ایجاد شود. حرکت مداوم و افزایش اصطکاک بر سلامت این قطعات تأثیر میگذارد که باعث ایجاد سر و صدا و ارتعاشات زیاد میشود.

یکی دیگر از دلایل شایع به وجود آمدن لرزش و صدا در دستگاه تصفیه آب، سست شدن سیم‌ها و شلنگ‌های اتصال در جای خود است. شلنگ‌هایی که بین دو فیلتر متوالی اتصال ایجاد میکنند، نباید طول بیش از حد نیاز داشته باشند. همه سیم‌ها و شلنگ‌ها، اعم از سیم‌های برق و شلنگ‌های اتصال بین فیلتر‌ها و مخزن ذخیره، باید با یک بست یا کابل محکم شوند تا اجازه هر گونه لرزش از دستگاه گرفته شود.

توجه: در صورتی که به تازگی فیلتر‌های تصفیه آب خود را تعویض کرده اید، ممکن است مقداری لرزش و صدا در دستگاه آب تصفیه کن خود حس کنید. نگران نباشید؛ زیرا این مشکل موقتی است و پس از چند ساعت رفع خواهد شد.

برای رفع مشکل لرزش و سر و صدای دستگاه خود با جایی که از آن خرید کرده اید تماس حاصل کنید و یا با یک متخصص تصفیه آب تماس بگیرید و مشکل دستگاه تصفیه آب خود را مطرح کنید.

7. مقدار زیاد آب دفع شده

دستگاه‌های تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس به طور کلی مقدار نسبتا زیادی از آب را دفع میکنند. آب دفع شده شامل موادی است که موجب بالا بردن سختی آب (TDS) میشود؛ مانند فلزات سنگین، مواد درشت مثل گل و لای، و مواد شیمیایی مثل کلر و سولفات است. حدود یک سوم آب ورودی به تصفیه آب پس از تصفیه آب دفع و به فاضلاب انتقال داده میشود.

بر اساس پیشنهاد این سایت، در صورتی که آب تصفیه کن شما بیش از حد آب دفع شده تولید میکند، میتواند نشانه ای برای مسدود شدن راه فیلتر ممبران باشد. اگر فیلتر ممبران مرحله 4 تصفیه آب را به موقع تعویض نکنید، ممکن است پس از مدتی مواد جامد آلاینده آب، سطح ممبران را پوشش دهند و اجازه عبور آب به صورت مناسب و کافی را ندهند.

زمان دقیقی برای تعویض فیلتر ممبران وجود ندارد. همه چیز بستگی به کیفیت آب منطقه شما و سختی آب (TDS) منزلتان دارد. اما به طور کلی فیلتر ممبران اسمز معکوس باید هر 18 ماه تا 24 ماه تعویض شود.

8. داغ شدن بیش از حد ترانس یا آداپتور دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس معمولا برای عملکرد مناسب نیاز به پمپ دارد. برای تامین برق مورد نیاز پمپ افزایش جریان، دستگاه تصفیه آب همراه با یک ترانس یا آداپتور برق است. این آداپتور‌ها معمولا برای دستگاه تصفیه آب خانگی جریان متناوب را به جربان مستقیم 24 ولت تبدیل میکنند.

هریک از قطعات برقی دستگاه تصفیه آب شامل پمپ، شیر برقی و سوییچ‌های فشار بالا و فشار پایین (های پرشر و لو پرشر) برای عملکرد خود جریان مخصوصی را نیاز دارند. اما برخی از اوقات به دلیل اتصال در یکی از این قطعات و خراب شدن آن مقدار درخواستی جریان برق از ترانس بیش از حد معمول است. همین مورد باعث میشود تا توان درخواستی قطعات برقی از ترانس دستگاه تصفیه آب بیش از حد توان آن باشد و باعث داغ شدن پمپ دستگاه میشود.

در موارد شدید‌تر حتی میتواند باعث سوختن پمپ و آتشسوزی شود. برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل، در صورتی که نیاز دارید چندین روز به منزلتان نروید، پیشنهاد ما به شما این است که حتما قبل از آن، دستگاه تصفیه آب را خاموش کنید و اتصال آن را از برق جدا کنید.

برای حل مشکل دستگاه تصفیه آب در داغ شدن ترانس یا آداپتور، اقدام به تعویض پمپ یا تعویض شیر برقی (در صورت وجود) و یا حتی تعویض آداپتور دستگاه بکنید.

9. ایجاد رسوب در کتری با وجود آب تصفیه شده

دستگاه تصفیه آب تا اندازه بسیار زیادی مواردی که موجب سختی آب میشوند را حذف میکند. موادی مانند کلسیم، سولفات، فسفات و فلزات سنگین. بنابراین نباید دلیلی برای رسوب گذاری آب در کتری و ظروف دیگر وجود داشته باشد. اما اگر شما از دستگاه تصفیه آب استفاده میکنید ولی کماکان کتری شما جرم میبندد، دستگاه تصفیه آب شما مشکلی دارد.

برای فهمیدن مشکل نیاز دارید تا سختی آب را با دستگاه سختی سنج اندازه گیری کنید. ابتدا شیر مخزن را ببندید، و شیر آب برداشت را باز بگذارید. سختی آب خروجی رو اندازه گیری کنید.

در صورتی که سختی آب در این شرایط بیشتر از 150 ppm بود : مشکل اصلی از فیلتر ممبران شما است. احتمالا ممبران شما کارایی خود را از دست داده است. مواد آلاینده درون آب در طول مدت طولانی خاصیت ممبران را از بین برده اند و فیلتر ممبران اسمز معکوس که معمولا در مرحله 4 دستگاه تصفیه آب نصب میشود، از کار افتاده است و عملکرد مناسبی ندارد.

مورد دیگری که ممکن است اتفاق افتاده باشد، این است که اتصالات دستگاه به اشتباه در جای خود قرار گرفته اند و فیلتر ممبران از فرآیند تصفیه خارج شده است. در این صورت نیاز است که اتصالات مربوط به دستگاه را چک کنید، و شلنگ‌های ورودی و خروجی به فیلتر ممبران مرحله 4 را با نوار تفلون محکم‌تر کنید.

در این شرایط نیاز به تعویض فیلتر ممبران، یا تماس با یک متخصص برای چک کردن اتصالات و حل مشکلتان دارید.

منبع : eurekaforbes

دکمه بازگشت به بالا