جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی برتر

گیت وی چیست؟ کاربرد گیت وی در صنعت VoIP

در عصر حاضر شاهد تغییرات شگرفی در دنیای ارتباطات بوده‌ایم. حتی شبکه‌های مخابراتی نیز از این تغییرات تاثیر پذیرفته و دچار تحول شده‌اند. این تغییرات مثبت بسیاری از مشکلات پیش‌روی بشر را کاهش داده است. اگر قصد خرید گیت وی را دارید پیشنهاد می کنیم ابتئا ایت نقاله را با دقت مطالعه کنید و سپس بر اساس نیاز با یک مشاور Voip یا کارشناس مرکز تماس در تماس باشید.

یکی از جدیدترین راه‌هایی که از طریق آن می‌توان میان تلفن‌های شهری و شبکه  ایجاد ارتباط کرد، استفاده از گیت وی می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید، در سال‌های نه چندان دور اینترنت وجود نداشت. به‌خاطر همین موضوع، ارتباطات از طریق شبکه عمومی تلفن برقرار می‌شد. این کار هزینه زیادی داشت و همین موضوع باعث ایجاد یک سری مشکلات می‌شد.

گیت وی یک ارتباط دهنده است که بین شبکه مخابرات و سیستم تلفن ارتباط برقرار می‌کند. این سخت‌افزار،  پل ارتباطی میان PSTN و سیستم تلفنی VoIP است‌. قصد داریم تا در این مقاله به شما توضیح دهیم که گیت وی چیست‌ و کاربرد آن در صنعت VoIP را نیز برایتان شرح خواهیم داد. در ادامه همراه ما باشید و خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید.

موضوعاتی که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت

  • گیت وی آنالوگ چیست؟
  • گیت وی FXO
  • گیت وی FXS
  • گیت وی دیجیتال چیست؟
  • گیت وی GSM چیست؟
  • کاربرد‌های استفاده از گیت وی VoIPچیست؟
  • ارتباط VoIP با سیستم PBX سنتی
  • انتقال خطوط شهری آنالوگ
  • استفاده از از گیت وی GSM در کارخانجات و معادن
  • محدودیت های سیستم گیت وی voip

گیت وی VoIP  دارای انواع مختلفی است‌. ما در ادامه راجع‌به ۳ دسته متفاوت آن صحبت خواهیم کرد.

۱)گیت وی آنالوگ چیست؟

گیت وی آنالوگ یکی از انواع گیت وی VoIP است که به منظور ارتباطات آنالوگ استفاده می‌شود. همچنین در گوشی های تلفن‌ سنتی، خطوط شهری و موارد دیگر کاربرد دارد.

لازم به ذکر است که گیت وی آنالوگ خود به دو دسته متفاوت تقسیم می‌شود. FXS و FXO بر اساس اینترفیس آنالوگ از هم تفکیک می‌شوند.

گیت وی FXO

همان‌طور که گفته شد، گیت وی FXO یکی از انواع گیت وی آنالوگ می‌باشد. این گیت در خطوط تلفنی شهری کاربرد دارد و این خطوط را به شبکه ی VoIP متصل می‌نماید.

به صورت واضح‌تر،این گیت وی، تماس‌های شهری را به ارتباط یا مکالمه VoIP تبدیل می‌کند‌. یکی از بهترین انتخاب ها گیت وی گرنداستریم است که با توجه به تنوع و قیمت مقرون به صرفه پیشنهاد می شود.

گیت وی FXS

دسته دوم گیت وی های آنالوگ، جزو  FXS ها هستند که کاربرد آن‌ها،

در زمینه فکس و گوشی‌های آنالوگ قدیمی است.

۲) گیت وی دیجیتال چیست؟

برای برقراری ارتباط میان سیستم تلفنی VoIP و خطوط مخابراتی دیجیتال، از خطوطی به نام E1 استفاده می‌کنند که در واقع این خطوط جزو گیت وی دیجیتال می‌باشد.

۳)گیت وی GSM  چیست؟

گیت وی GSM  بیشتر در مناطقی استفاده می‌شود که به خطوط شهری دسترسی ندارند. این گیت با برقراری ارتباط میان شبکه VoIP و شبکه موبایل که به آن GSM  گفته می‌شود، یک ارتباط دو طرفه را ایجاد می‌کند.

کاربرد‌های استفاده از گیت وی VoIPچیست؟

برقراری ارتباط بین سیستم تلفنی VoIP و خط تلفن شهری، مهمترین کاربرد گیت وی Vip  است. بدون استفاده از گیت ویپ، نمی‌توان خطوط شهری آنالوگ را به شبکه ویپ وارد کرد.

در صورتی که توان خرید تلفن‌های جدید و کنار گذاشتن آنالوگ‌های قدیمی را ندارید، اصلا نگران نباشید. چون می‌توانید با استفاده از گیت وی FXS،  همچنان از تلفن آنالوگ قدیمی استفاده کنید. این‌کار به شما کمک می‌کند که بدون صرف هیچ هزینه‌ای به مکالمات تلفنی مشغول شوید.

ارتباط VoIP با سیستم PBX سنتی

اگر شرایط را برای استفاده از سیستم ویپ مهیا نمی‌بینید، می‌توانید به جای استفاده از سیستم PBX قدیمی با گیت وی ویپ کار کنید. این بهترین و مناسب‌ترین راه‌ حلی است که در پیش روی شما قرار دارد و به شما کمک می‌کند که تا حد زیادی از هزینه‌های خود بکاهید.

انتقال خطوط شهری آنالوگ

فرض کنید اصلی‌ترین شعبه یک سازمان در شهر تهران باشد.  و کارخانه اصلی نیز با فاصله از شعبه اصلی، در منطقه‌ای خارج از تهران و دور از خطوط شهری مستقر باشد. برای استفاده از خطوط شهری می‌توان از گیت وی ویپ استفاده نمود. در واقع این‌کار باعث انتقال خطوط شهری سازمان اصلی که در داخل تهران قرار دارند، می‌شود.

استفاده از  از گیت وی GSM در کارخانجات و معادن

در حال حاضر نمی‌توان استفاده گسترده از گیت وی GSM را نادیده گرفت. این گیت کاربرد گسترده‌ای در معادن و کارخانجات دارد.

برای استفاده از این نوع گیت ، باید از طریق  شبکه مخابراتی اقدام کنید.

محدودیت های سیستم گیت وی voip

استفاده از سیستم گیت ویپ نیز مانند هر سیستم دیگری با مشکلاتی مواجه است. مشکل اصلی این سیستم این است که کیفیت صدا در آن پایین است. عوامل زیادی باید دست به دست هم بدهند تا بتوانند کیفیت صدا را در حد بالایی قرار دهند. به همین منظور انجام این کار خیلی سخت است.

سخن پایانی:

گیت‌های ویپ در حال حاضر بسیار پر اهمیت هستند. زیرا مکالمات صوتی را به بسته‌های دیتا تبدیل می‌کنند و کمک می‌کنند یک مکالمه صوتی مقرون به صرفه اتفاق بیفتد.

مقاله پیش رو را به موضوع گیت وی و کاربرد آن در صنعت ویپ اختصاص دادیم.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشید اطلاعات کافی از آن به دست آورید.

دکمه بازگشت به بالا