رویه کوبی مبل یعنی چه و چه کاربردی دارد؟

رویه کوبی مبل چیست؟

رویه کوبی مبل آخرین مرحله از تولید مبلمان است، بعد از این که کلاف یا اسکلت بندی مبلمان آماده شد، مرحله رویه کوبی آغاز می‌شود. در این مرحله بعد از فنر کشی داخل کلاف مبل کاملا پر شده و پارچه رو مبلی روی آن کشیده می‌شود، با اتمام رویه کوبی مبلمان ظاهر اصلی خود را بدست می‌آورد. رویه کوبی تاثیر بسیار زیادی در زیبایی ظاهری مبل دارد، به ویژه در مورد این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چرا که تمام زیبایی ظاهری مبلمان بستگی به ظرافت و دقت رویه کوبی آن خواهد داشت. به همین دلیل است که کار روکوبی مبل باید توسط یک شخص ماهر و با تجربه انجام گیرد به ویژه در مورد پارچه‌ رو مبلی طرح‌دار، رویه کوبی باید به گونه‌ای انجام گیرد که گل‌ها یا طرح‌های مبل به خوبی در جای مناسب قرار گرفته و طرح زیبایی ایجاد کند.

انواع رویه کوبی مبل

همانطور که اشاره کردیم رویه کوبی مبل در دو موقعیت انجام می‌گیرد، اولین بار رویه کوبی مبل با مواد خام صورت میگیرد و آن زمان تولید مبلمان است، رویه کوبی مبلمان در این موقعیت ساده است چرا که مواد خام و تازه را به خوبی می‌توان در کنار هم قرار داده و کار رویه کوبی را انجام داد.

موقعیت بعدی در زمان  تعمیر مبل است، گاهی یک مبلمان دارای اسکلت بندی یا کلاف مناسبی است، اما بعد از مدتی استفاده رویه مبل‌ها فرسوده می‌شوند و یا به هر دلیل دیگری نیاز به تعمیر دارند، در این صورت نیز رویه کوبی مبل می‌تواند به عنوان یک روش تعمیری ظاهر نو و جدیدی به مبلمان شما ببخشد. برای رویه کوبی مبل‌های فرسوده ابتدا محتویات مبل تخلیه می‌شود و کلاف مبل مورد بررسی واقع می‌شود در صورتی که نیاز به تعمیر نباشد فنر کشی مبل دوباره انجام شده و بعد از پر کردن مجدد مبل کار رویه کوبی انجام می‌گیرد.

کار رویه کوبی تعمیراتی برای مبل استیل مقرون به صرفه است به ویژه در صورتی که مبل از چوب یا اسکلت بندی مقاوم و با کیفیتی برخوردار باشد. معمولا در ساخت از چوب‌های مرغوبی استفاده می‌شود به همین دلیل استحکام و دوام چوب از پارچه بیشتر بوده و به مرور زمان پارچه رو مبلی دچار فرسایش می‌شود، گاهی نیز ممکن است که صاحب مبل به منظور ایجاد تنوع یا تغییر در سبک دکوراسیون اقدام به تعویض رویه مبل یا رویه کوبی نماید.

رویه کوبی مبل راحتی

مبل‌های راحتی به دو دسته مبل‌های تمام پارچه و مبل‌های ترکیب چوب و پارچه تقسیم می‌شوند، اگر قصد دارید که مبل راحتی خود را رویه کوبی کنید، باید ابتدا بررسی کنید که این کار برای شما صرفه اقتصادی دارد یا خیر، در صورتی که نیاز به رویه کوبی باشد، ابتدا پارچه روی مبل برداشته شده و سلامت کلاف مبلمان مورد بررسی قرار می‌گیرد اگر کلاف سالم باشد رویه کوبی مبل انجام می‌شود. گاهی می‌توان با تعویض مواد داخل مبل از جمله فوم‌ها، تا سال‌های سال از یک مبلمان استفاده کرد.

رویه کوبی مبل استیل

رویه کوبی مبل سلطنتی بسیار مقرون به صرفه‌تر از تعویض آن است، مبل‌های استیل معمولا دارای کلاف‌های چوبی منبت کاری شده و از چوب مرغوب هستند، بنابراین در صورتی که قصد دارید تنوعی در دکوراسیون منزل ایجاد کنید و یا به هر دلیلی مبل شما نیاز به تعمیر دارد می‌توانید با رویه کوبی کردن مبل استیل آن را برای سال‌های بعد به یک مبلمان نو و تمیز تبدیل کنید. ممکن است به دلیل فرسودگی، کلاف مبلمان نیز نیاز به تقویت و استحکام‌بخشی داشته باشد، که در این صورت پیش از انجام هر گونه تعمیر و یا تعویضی را تقویت می‌کنند.

رویه کوبی مبل چرم

مبل‌های چرمی بیش از سایر مدل‌ها نیاز به رویه کوبی پیدا می‌کنند، همانطور که می‌دانید به مرور زمان روکش چرمی مبل دچار فرسایش شده و پوست پوست می‌شود، در این صورت است که رویه کوبی می‌تواند کارساز باشد. توجه داشته باشید که این امکان وجود دارد تا به جای چرم از رومبلی‌های پارچه‌ای برای رویه کوبی مبل‌های چرمی استفاده کنید و به این ترتیب صاحب یک دست مبلمان کاملا متفاوت شوید.

رویه کوبی مبل چستر

مبل‌های چستر دارای طراحی‌های خاصی هستند، پشتی آنها اغلب کوتاه است و دسته‌های آن پهن و به سمت بیرون برگشته است، بنابراین کار رویه کاری مبلمان چستر کار سختی خواهد بود، در این مدل از مبلمان یک رویه کوب ماهر ابتدا رویه‌های مبل را باز می‌کند و پارچه را مطابق الگویی که در اختیار دارد برش می‌زند، بعد از رویه کاری مبلمان نوبت به لمسه دوزی‌ها می‌رسد، این مرحله باید با دقت و ظرافت خاصی انجام گیرد تا کار زیبایی خود را بیشتر نشان دهد. بهترین پارچه‌ها برای رویه کوبی مبل چستر پارچه‌های مخمل براق یا کتانی هستند.

هزینه رویه کوبی مبل چقدر است؟

مطمئنا هزینه رویه کوبی مبلمان از بسیار کمتر خواهد بود، به ویژه اگر مبلمان شما دارای اسکلت بندی مرغوبی باشد بهتر است که به جای تعویض اقدام به رویه کوبی آن نمایید، در مورد هزینه‌ها نیز نمی‌توان به صورت قطعی رقمی را اعلام کرد چرا که قیمت نهایی بستگی به میزان کار، نوع پارچه انتخابی، تعمیرات انجام شده و همچنین موادی است که داخل مبل‌ها را با آن پر می‌کنند. هرچه از پارچه‌های گران‌تری استفاده شود و یا مواد داخل مبل از کیفیت بالاتری برخوردار باشند هزینه رویه کوبی نیز بیشتر خواهد شد. همچنین در مورد مبلمان چستر با توجه به این که نیاز به لمسه دوزی نیز دارد مطمئنا هزینه رویه کوبی بالاتر خواهد بود.

هدف از انجام رویه کوبی و مزیت ‌های رویه کوبی چیست؟

همان طور که می دانیم با توجه به قیمت های بسیار بالای مبلمان امکان خرید و تعویض آن برای بسیاری از افراد غیرممکن است و همه افراد نمی توانند تا طبق مد روز مبلمان های متنوع و زیبایی را داشته باشند و از ان جایی که بیشتر افراد علاقه ریادی به نو شدن دارند در این جا رویه کوبی مبل مناسب ترین و بهترین راه کار برای این دسته از افراد است.

مهم ترین کار هایی که در رویه کوبی انجام می شود شامل تعویض کلاف، فوم مبل، پارچه مبل، اسفنج، لایکو، فنر ها و کوسن مبل است که تمامی این موارد بر روی انواع مبل ( مبل راحتی،  مبل استیل و تخت خوابشو و . . . ) به بهترین شکل ممکن توسط تعمیر کاران و رویه کوب کاران مبل کوثر انجام می گیرد. همان طور که گفتیم مهم ترین مزیت رویه کوبی مبل راهی برای نوسازی مبلمان قدیمی یا صندلی ‌های ناهارخوری و اداری قدیمی است که بیشتر افراد به علت فرسودگی پارچه و یا هر مشکل دیگری بدون استفاده در گوشه ای خانه رها کرده اند.

از این رو یک متخصص رویه کوب می تواند تا شما را در داشتن مبلمانی جدید با طرح و رنگ تازه بی نیاز کند و کمک کند تا دکوراسیون منزل تان را به بهترین شکل ممکن تغیر دهید. بیشترین تغییرات در رویه کوبی مبل تغییراتی است که بر روی کلاف مبل انجام می‌شود تا به این ترتیب پروسه تعمیر یک مبل صورت بگیرد. با توجه به مواردی که در تعریف رویه کوبی و مزیت های آن گفته شد در صنعت مبلمان رویه کوبی به 2 شکل انجام می شود رویه کوبی و ساخت مبلمان جدید و مورد دوم نیز رویه کوبی و تعمیر مبلمان قدیمی است که تماما توسط افراد متخصص در این زمینه انجام می شود.

کلام آخر

در بسیار از مواقع استفاده از خدمات رویه کوبی مبل بهتر از تعویض مبلمان است، همچنین می‌توان با استفاده از یک رویه کوبی بی‌نقص با توجه به تغییراتی که در ظاهر مبل ایجاد می‌شود یک دست مبلمان جدید را به دکوراسیون منزل اضافه کرد و از تنوع طرح و رنگ آن بهره برد.

دکمه بازگشت به بالا