عمومیکسب و کار ایرانی برتر

کاغذ سابلیمیشن چیست و چه کاربردی دارد؟

کاغذ سابلیمیشن چیست؟

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که کاغذ سابلیمیشن چیست و چه تفاوتی با کاغذهای معمولی دارد؟ پیشتر طی مقالات { چاپ سابلیمیشن چیست } { ملزومات چاپ سابلیمیشن } در مورد چاپ سابلیمیشن و تفاوت جوهر و کاغذ بکار رفته در آن صحبت کردیم. براساس آنچه در مقالات قبل گفته شد در روش سابلیمیشن که یکی از روش های چاپ روی اجسام است، ما این توانایی را داریم که طرح های خود را فارغ از نوع رنگ و شکل و ظاهر آن بر روی سطوح مختلفی مانند پارچه، چوب، سنگ و فلز و سرامیک و … چاپ کنیم.

روش سابلیمیشن با حرارت سر و کار دارد. بطوریکه اصلا نامگذاری این روش هم بی ارتباط نیست. براساس آنچه در مقاله { سابلیمیشن } گفته شد در روش سابلیمیشن ابتدای امر طرح خود را بر روی کاغذ چاپ می کنیم. سپس این طرح را بر روی سطح مورد نظر قرار می دهیم. و در انتها با استفاده از دستگاه های پرس حرارتی ( سابلیمیشن ) سطح همراه با کاغذ را پرس می کنیم و همزمان تحت فشار و دما قرار می دهیم.

در اثر این اعمال فشار و حرارت، جوهری که توسط آن طرحمان بر روی کاغذ نقش بسته با همان آرایشی که بر روی کاغذ بوده انتقال پیدا کرده و بر روی سطح مورد نظرمان می نشیند. ساز و کار این جابه جایی بدین شکل است که جوهر موجود بر روی کاغذ که به حالت جامد بوده در اثر حرارت زیاد بطور مستقیم به سطح قابل چاپ انتقال می یابد. سوال اساسی اینجاست که چه عامل یا عواملی سبب این انتقال می شود و چه عواملی بر میزان این انتقال موثر است.

بدون شک هر مقدار که جوهر بیشتری از روی کاغذ به سطح انتقال یابد، چاپ شفاف تری را خواهیم داشت. به همین دلیل است که جهت با رفتن کیفیت کار در چاپ سابلیمیشن از کاغذهای سابلیمیشن که کاغذهای مخصوصی هستند استفاده می شود. این کاغذها توسط مواد مخصوصی پوشیده شده است. این مواد که اصطلاحا به آن کوتینگ کاغذ می گویند، سبب می شود که جوهر به مقدار کمتری به بافت کاغذ نفوذ کند و اصطلاحا بصورت موقت بر روی کاغذ بماند.

به همین جهت است که وقتی یک طرح را بر روی دو برگه ی متفاوت ( یکی برگه ی معمولی، یکی برگه سابلیمیشن) چاپ می کنیم می بینیم که تا حتی چندساعت با دست کشیدن بر روی برگه ی سابلیمیشن جای انگشتهای ما بر روی طرح باقی می ماند. علت این امر همانست که در بالا ذکر شد. در واقع ماده ی کوتینگ سبب شده که جوهر بر روی این لایه ی نازک باقی بماند و کمتر در بافت کاغذ نفود کند.

به همین علت با دست کشیدن بر روی آن دستمان جوهری می شود. در حالیکه چنین اتفاقی برای یک کاغذ معمولی نمی افتد. علاوه بر این در هنگام چاپ هم مشاهده می کنیم که پس از پرس این دو برگ بر روی یک سطح (مثلا بر روی تیشرت) میزان جوهر بیشتری بر روی کاغذ معمولی باقی می ماند. در حالیکه کاغذ سابلیمیشن مقدار جوهر بیشتری را از خود انتقال داده است.

انواع کاغذ سابلیمیشن

در هنگام انتخاب کاغذ سابلیمیشن با انواع این کاغذ در بازار مواجه می شویم پس بهتر است کاغذی را انتخاب کنیم. که از کارایی و کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. این کاغذ در ابعاد و سایز های متفاوتی، چون A3 و A4 تولید و سفارش داده می شود. همچنیین در مقیاس بالا به صورت رولی برای چاپ بر روی پارچه و تمامی وسایلی که قابلیت چاپ سابلیمیشن دارند کاربرد دارند. کاغذ سابلیمیشن بر اساس گرماژ نیز دارای انواع متفاوتی است.

به طور کلی در کاغذهای معمولی هر چه کاغذ گرماژ بالایی داشته باشد. از کیفیت بالایی بر خوردار است. در کاغذ سابلیمیشن این موضوع دقیقا برعکس است چرا که هر چه گرماژ و ضخامت در این نوع کاغذ بیشتر شود سرعت انتقال طرح بر روی اشیا مورد نظر افزایش یافته و نیازمند حرارت بیشتری است. این مسئله بر روی کیفیت چاپ شما نیز تاثیر گذار خواهد بود. گرماژ های متفاوتی برای این کاغذ وجود دارد. اما بهترین آنها بین ۲۵ تا ۷۰ است که با توجه به کاربردها متفاوت خواهد بود. سرعت انتقال بالا طرح در وضوح تصویر و کیفیت رنگ آن تاثیر گذار است. چرا که جوهر آن کمتر در معرض حرارت قرار گرفته است.

این موضوع یکی از نشانه های مرغوب بودن کاغذ شما است که روی قیمت آن بی تاثیر نبوده. و از قیمت بالاتری نسبت به سایر کاغذ های سابلیمیشن برخوردار است.کاغذ سابلیمیشن توسط برند و کشورهای متفاوتی تولید و ساخته می شود. در بین این کشورها، کاغذ های ساخته شده توسط کشور کره از مرغوبیت بالایی برخوردار است. در بازار ایران برندهای کوالا و WWM و همچنین برندهای کینک و یونیک قابل مشاهده هستند که به ترتیب متعلق به کشور های چین و اوکراین می باشند. برند های دیگری نیز در این بین موجود اند که برند WWM دارای کیفیت بالاتری نسبت به سایرین می باشد.

کاغذ سابلیمیشن رول:

در بسیاری مواقع کاغذهای سابلیمیشن بصورت وارد شده و سپس توسط دستگاه کاتر به قطعات کوچکتری تبدیل می شوند. امروزه کاغذهای مختلفی جهت چاپ سابلیمیشن مورد استفاده قرار می گیرند. بدون شک برای اینکه چاپ مناسبی داشته باشید باید از مواد باکیفیت استفاده کنید. پینشهاد ما اینست که به جای خرید کاغذهای متفرقه و ارزان قیمت کاغذهای باکیفیت را خریداری کنید. یادتان باشد که زیباترین طرح ها حتی اگر توسط بهترین دستگاه ها پرینت شود و توسط بهترین دستگاه های حرارتی پرس شود، اگر روی کاغذ مناسبی چاپ نشده باشد، نتیجه ی کار نامناسبی را تحویلتان می دهد.

کاغذهای رولی با توجه به کار چاپ می تواند ابعاد متفاوتی داشته باشد. این رول از عرض ۶۰ سانتی متر تا بیش از ۲ متر را دارا می باشند. مثلا برای چاپ تمام سطح تیشرت می توانید از کاغذهایی تا عرض ۹۰ سانتی متر استفاده کنید. اما در صورتی که تنها می خواهید بر روی قسمت جلویی یا پشتی تیشرت چاپ داشته باشید همان سایز A3 می تواند جوابگوی شما باشد.

کاغذ سابلیمیشن A3:

اصولا برای تهیه این کاغذ سابلیمیشن A3  رول های کاغذ را به قطعاتی با ابعاد ۳۰ در ۴۰ سانتی متر تبدیل می کنند. اگر کاغذهای سابلیمیشن را مشاهده کنید می بینید که در حالت عادی به سمت انحنا دارند که این انحنا به جهت اینست که این کاغذ بخشی از یک رول بزرگ بوده است. البته با توجه به اینکه  پشت و روی کاغذ سابلیمیشین متفاوت است و در صورت چاپ بر روی پشت کاغذ نتیجه ضعیفی در چاپ را شاهد خواهیم بود، حتما در هنگام استفاده از آن باید دقت لازم را داشته باشید. این انحنایی که به خودی خود در کاغذهای سابلیمیشن وجود دارد می تواند نشانه ی خوبی جهت تشخیص پشت و رو کاغذ باشد. یادتان باشد سمتی که کاغذ سابلیمیشن به آن طرف انحنا دارد، روی برگ محسوب می شود.

کاغذ سابلیمیشن A4:

کاغذ سابلیمیشن A4 پرکاربردترین سایز کاغذ سابلیمیشن است. بطوری که برای چاپ بر روی بسیاری از اقلام کوچک باید از این کاغذ استفاده کنید. کاغذ سابلیمیشن A4 هم به همان شکل که در بالا توضیح داده شد دارای دو سمت پشت و رو است و چاپ بر روی پشت کاغذ به هیچ عنوان نتیجه ی قابل قبولی را به ما نخواهد داد.

قیمت کاغذ سابلیمیشن:

کاغذهای سابلیمیشن در کیفیت های مختلف وجود دارد و با توجه به این کیفیت ها قیمت کاغذ سابلیمیشن متفاوت خواهد بود. تاکید می کنیم که اگر در هر چیزی صرفه جویی می کنید در خرید جوهر درجه ۱ و کاغذ درجه ۱ این کار را نکنید. اگر کاغذ مناسبی نداشته باشید کارهای چاپ شده شما نقص پیدا می کند. و این اتفاق جز ضرر پیامد دیگری را در پی نخواهد داشت.

کاغذ سابلیمیشن کجا مورد استفاده قرار می گیرد؟

کاغذ سابلیمیشن برای چاپ تصاویر مختلف بر روی اشیا و لوازمی که امکان چاپ روی آنها فراهم نیست مورد استفاده قرار می گیرد. نوعی کاغذ که برای چاپ روی پارچه و لباس کاربرد دارد. شما با حرارت دادن به این کاغذ بر روی اشیا مورد نظر می توانید طرح خود را منتقل کنید.

دکمه بازگشت به بالا