دستگاه اکسیژن ساز صنعتی روسی

فرایند تولید گاز اکسیژن به روش PSA

مراحل اصلی فرایند جداسازی جذبی PSA در شکل بالا نشان داده شده است. در ادامه به شرح هر مرحله می پردازیم:

مرحله اول افزایش فشار هوای محیط از طریق کمپرسور: در این مرحله که همان مرحله فشرده‌سازی هوا و آماده‌سازی اولیه است، هوای محیط به کمپرسورهای هوا انتقال یافته و فشار آن تا حد مشخص افزایش می‌یابد (تا حدود 8 الی 9 بار).

مرحله دوم عبور هوای فشرده از درایر جهت خشک سازی: هوای فشرده شده پس از عبور از درایر (خشک کن) و تله آبگیر، درصد بالایی از رطوبت و روغن معلق موجود در خود را از دست می دهد.

مرحله سوم عبور هوای فشرده از برج کربن فعال: از آنجایی که علیرغم فیلتراسیون هوای فشرده ممکن است هنوز مقداری از قطرات روغن و رطوبت در هوا موجود باشد، با عبور هوا از میکروفیلترهای سری شده موجود در برج کربن فعال (جاذب کربن فعال) رطوبت و روغن باقی مانده آن کاملا جذب شده و هوایی کاملا خشک، تمیز و فشرده به ستون های دستگاه اکسیژن ساز می شود.

مرحله چهارم مخزن ذخیره هوای فشرده: هوا پس از طی مراحل آماده‌سازی، وارد مخزن ذخیره می گردد. مخزن هوای تعبیه شده در اینجا حجم هوای لازم برای ژنراتور PSA را کنترل نموده و این جریان را پایدار می کند.

مرحله پنجم ژنراتور یا مولد گاز اکسیژن: برای تولید اکسیژن هوای فشرده وارد مخزن ستون حاوی ماده جاذب زئولیت پر شده از زئولیت موسوم به ZMS (Zeolite Molecular Sieve)  می‌شود. در حین عبور هوا از ستون حاوی ماده جاذب زئولیت، مولکول های نیتروژن و دیگر ناخالصی های موجود در هوا جذب ماده جاذب می گردد؛ ولیکن گاز اکسیژن جذب نشده و از ستون خارج می گردد. عملیات جذب تا زمان تکمیل ظرفیت جذب زئولیت ادامه می‌یابد. به محض اینکه زئولیت توسط مولکول های جذب شده اشباع گردید، مخزن دوم حاوی زئولیت شروع به کار کرده و مخزن تحت فشار اول احیاء می شود.

عملیات احیای زئولیت با کاهش فشار گاز انجام می‌شود. کاهش فشار مخزن زئولیت منجر به دفع گازهای جذب شده به زئولیت می‌شود. پس از احیای زئولیت، عملیات جذب مطابق فرایند قبلی ادامه پیدا می‌کند. مرحله ششم ذخیره‌‌سازی اکسیژن: اکسیژن تولیدی در کپسول های جمع آوری اکسیژن جمع آوری می شود. در واقع، مخزن ذخیره اکسیژن سبب می گردد تا جریان مداوم و پایداری از اکسیژن با خلوص بالا فراهم گردد.

دستگاه اکسیژن ساز چیست و از کمپرسور آن چه می دانید؟

دستگاه اکسیژن ساز به واسطه یک پمپ که در داخل آن قرار داده شده است، دستگاه اکسیژن ساز صنعتی هوای محیط اطراف را جذب کرده و طی فرآیندی، اکسیژن را ازسایر عناصر موجود در هوا جدا نموده و از این طریق، اکسیژن مورد نیاز برای فرد بیمار را تولید می کند. به عبارتی دیگر عملکرد دستگاه اکسیژن ساز به این صورت است که پس از جذب هوا از محیط اطراف و عبور از محفظه هایی که دارای پودر زئولیت هستند، این پودر با جداسازی اکسیژن که به میزان 21 درصد در هوا موجود است، آن را به محفظه دیگر در دستگاه اکسیژن ساز منتقل می کند.

آشنایی با کمپرسور

یکی از مهمترین بخش های سیستم سرمایش تراکمی، کمپرسور است. کمپرسور یا متراکم کننده که از آن به عنوان قلب این نوع سیستم ها نیز یاد می کنند، نوعی دستگاه مکانیکی است که کار اصلی آن متراکم کردن و افزایش فشار گاز است که این امر سبب کاهش حجم آن می گردد. به تعبیری دیگر نحوه کار کمپرسورها به این صورت است که به واسطه انرژی مکانیکی، پس از جذب سیالات آن را فشرده و متراکم می کنند.دمای این گاز فشرده شده پس از عبور از سیستم خنک کننده کاهش می یابد.

انواع کمپرسور صنعتی

انواع کمپرسورها که در حوزه صنعت کاربرد فراوان دارند عبارتند از:

کمپرسور جا به جایی، مارپیچی، محوری و کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی چیست؟

به دستگاهی گفته می شود که طی عملیات جداسازی اکسیژن از گازهای دیگر که در هوای محیط وجود دارد، نیتروژن موجود در هوا را از بین برده و در نهایت گاز اکسیژن خالص تولید می کند. یکی از دستگاه های به صرفه و ایده آل که جایگزین مناسبی برای منابع اکسیژن قدیمی مثل سیلندرها هستند ژنراتورهای اکسیژن می باشد. اگر بخواهیم به مهمترین جزء یک دستگاه اکسیژن ساز اشاره نماییم، می توانیم کمپرسور اکسیژن ساز را نام ببریم که با بالا بردن فشار هوا و تولید اکسیژن خالص بیش از 94 درصد نقش حیاتی در عملکرد این دستگاه ایفا می کند.

مزایای دستگاه اکسیژن ساز

با داشتن این دستگاه، همواره به اکسیژن خالص و با کیفیت دسترسی خواهید داشت.علاوه بر این، طراحی بی نظیر آن به گونه ای بوده که تهدیدی برای سلامت محیط زیست به حساب نمی آید و همچنین کاملا بی خطر است.

اما بدانید از اینکه دستگاه اکسیژن ساز خانگی چیست و چه کاربردی دارد.

از اکسیژن تولید شده در دستگاه اکسیژن ساز نیز در صنعت فولاد، شیشه و موارد پزشکی استفاده می گردد. کاربردهای دیگر آن نیز در زمینه تصفیه آب می باشد. همچنین در داخل استخرها و بخش هایی که به پرورش ماهی اختصاص دارد به منظور تولید اکسیژن از این دستگاه کاربردی استفاده می گردد.

کمپرسورهای اکسیژن ساز صنعتی از نظر امنیتی در قیاس با سیلندر اکسیژن، دارای خطرات کمتری بوده و احتمال وقوع آتش سوزی در آن وجود ندارد.

کاربرد مهم کمپرسورها

-از کمپرسورها در ابزارها و ماشین آلات استفاده می گردد.کاربرد آن نیز متراکم سازی هوا و ارسال آن به قسمت احتراق دستگاه می باشد. کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند که هم در صنعت و هم برای بخش های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

-از دیگر کاربردهای مهم آن به استفاده در حیطه پزشکی و سلامت می توان اشاره کرد؛  می دانیم که امروزه استفاده از دستگاه اکسیژن ساز در فضای بیمارستان ها رایج شده و از تجهیزات ضروری به شمار می رود.

 – کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی برای برطرف کردن و از بین بردن بو و همچنین تولید آب آشامیدنی که دارای کیفیت بالایی باشد در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

یک روش رایج و کاربردی در امر تصفیه، روش ازن می باشد که دارای خطرات و آسیب کمی برای محیط زیست بوده که به همین دلیل برای تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

توصیه های کاربردی و مهم برای نگه داری از فیلتر دستگاه اکسیژن ساز

می دانیم که دستگاه اکسیژن ساز، اکسیژن مورد نیاز را از هوای اطراف گرفته و پس از جداسازی اکسیژن از دیگر عناصر و طی عملیات فشرده سازی، آن را به ریه فرد بیمار می رساند .اما نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که هوای محیط پیرامون ما تنها حاوی اکسیژن نبوده و آلاینده ها و گرد وخاک و… هم در آن وجود دارد.

به کمک فیلتری که در دستگاه اکسیژن ساز تعبیه شده است قبل از ورود به داخل دستگاه،  این هوا تصفیه شده و اکسیژن خالص به سیستم تنفسی فرد رسانده می شود. شما میتوانید برای سفارش دستگاه اکسیژن ساز با قسمت تماس با ما تماس بگیرید. در ادامه به اهمیت وجود فیلتر در این دستگاه و نقش مهم آن می پردازیم.

فیلتر دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

همان طور که از نامش مشخص است این بخش مهم دستگاه اکسیژن ساز، وظیفه فیلتر هوای محیط پیرامون ما را به عهده دارد.به عبارتی دیگر با فیلتر ناخالصی و آلاینده های هوا در نهایت به تنفس بهتر بیماران کمک می نماید.

ضرورت وجود فیلتر در دستگاه اکسیژن ساز

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هرگز بدون وجود فیلتر از دستگاه اکسیژن ساز استفاده نکنید؛ حتی زمانی که برای نظافت و تمیز کردن فیلتر، مجبور به جدا کردن این بخش از دستگاه هستید باید یک فیلتر دیگر را جایگزین کرده و سپس از دستگاه استفاده نمایید.

برای نگه داری از فیلتر دستگاه اکسیژن ساز چه نکاتی را باید در نظر داشت؟

-تمیز کردن مداوم فیلتر

در بخش قبل گفتیم که نقش مهم فیلتر، جذب آلودگی هوای اطراف ماست. به همین علت طبیعی است که با جذب آلاینده ها به مرور زمان کثیف شده و نیاز به تمیز کردن داشته باشد.در صورت بی توجهی به این موضوع، دیگر کارایی سابق را نداشته و به علت بسته شدن دریچه های آن،  قادر به جذب هوا نخواهد بود. پیشنهاد می کنیم که برای جلوگیری از بروز این مشکلات، ترجیحا یک روز در هفته را به تمیز کردن آن اختصاص دهید. بعد از مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه و در صورتی که فیلتر، آلودگی زیادی را به خود جذب کرده اگر لازم بود آن را بشویید.

-طرز تمیز کردن فیلتر

گرد وخاک و آلودگی هایی که فیلتر به خود جذب می کند، به راحتی با آب گرم از بین می رود. چنانچه برطرف نشد نیاز به استفاده از صابون نیست و می توانید با کمک مقدار کمی از یک شوینده ضعیف آن را تمیز نمایید.

در مواقعی که پس از استفاده طولانی مدت از دستگاه اکسیژن ساز و جذب آلودگی های زیاد اقدام به تمیز کردن فیلتر می کنید، بهتر است که ابتدا در یک ظرف بزرگ آب گرم  آن را قرار دهید و کمی مایع ظرفشویی در آن بریزید تا به راحتی تمیز شود.

-خشک کردن فیلتر

پس از آن که کثیفی های فیلتر به طور کامل پاکسازی شد آن را روی یک حوله تمیز قرار داده و توجه کنید که از دسترس حیوانات و بچه های کوچک دور باشد.

حتما قبل از اینکه  فیلتر را در دستگاه اکسیژن ساز قرار دهید، مطمئن شوید که به طور کامل خشک شده باشد تا به دستگاه آسیب نزند.

چه زمانی فیلتر اکسیژن ساز  باید عوض شود؟

در صورت مشاهده پارگی روی فیلتر لازم است که به تعویض آن اقدام نمایید. مدت استفاده از یک فیلتر معمولا شش ماه تا یک سال می باشد.البته لازم به ذکر است که زمان تعویض آن به تعدا دفعاتی بستگی دارد که از دستگاه استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم که همیشه یک یا دو فیلتر برای مواقع ضروری به عنوان جایگزین در منزل داشته باشید و برای اینکه دقیق تر بدانید که فیلتر دستگاه شما چه زمانی نیاز به تعویض دارد حتما دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه نمایید.

کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی چه کاربردهایی دارد؟

کمپرسورها مهم‌ترین جزء سیستم‌های سرمایش تراکمی هستند. در واقع می‌توان کمپرسورها را به قلب این نوع سیستم‌ها تشبیه کرد. متراکم کننده‌ها یا کمپرسورها یک نوع دستگاه مکانیکی هستند که با کم کردن حجم گاز باعث افزایش فشار می‌شوند. دستگاه نیتروژن ساز صنعتی در واقع این طور می‌توان گفت که کمپرسورها با استفاده از انرژی مکانیکی ، سیالات را به درون خود می‌کشند و آن‌ها را فشرده می‌کنند. گاز فشرده شده و پرفشار از یک سیستم خنک‌کننده عبور می‌کند تا دمای گاز کمتر شود. کاربرد کمپرسورها در ماشین‌آلات مختلف فشرده کردن هوا و فرستادن آن به بخش احتراق دستگاه است. انواع مختلفی کمپرسور وجود دارد که برای  مصارف عمومی و صنعتی طراحی شده‌اند. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی کاربردها و نحوه کار کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی بپردازیم.

انواع کمپرسورهای صنعتی

در صنایع گوناگون از کمپرسورهای مختلفی استفاده می‌شوند. کمپرسورهای جابه‌جایی، کمپرسورهای دورانی، کمپرسورهای مارپیچی، کمپرسورهای دینامیکی، کمپرسورهای گریز از مرکز، کمپرسورهای محوری و کمپرسورهای اکسیژن ساز صنعتی از رایج‌ترین و پرکاربردترین کمپرسورهایی هستند که در صنایع مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود.

کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی چیست؟

این دستگاه به وسیله پمپ مخصوصی که در آن تعبیه‌شده، هوای موجود در اتاق را به داخل خود می‌کشد و با جدا کردن اکسیژن از هوای مکیده شده ، اقدام به تولید گاز اکسیژن می‌کند. اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر عملکرد دستگاه اکسیژن ساز را بررسی کنیم، باید بگوییم که در واقع پس از کشیده شدن هوا به داخل دستگاه، هوا از محفظه‌های حاوی پودر زئولیت عبور داده می‌شود. پودر زئولیت با جدا کردن گاز اکسیژن بیست و یک درصد، آن را به داخل یک محفظه دیگر منتقل می‌کند. به تعبیری دیگر کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی دستگاهی است که اکسیژن را از منبع‌های مختلف گاز جدا می‌کند و با از بین بردن نیتروژن هوای محیط، باعث تولید گاز اکسیژنی غنی با درصد خلوص بالا می‌شود. همان‌طور که می‌دانید افزودن اکسیژن به صورت کاملاً مستقیم به داخل فاضلاب باعث از بین بردن آلاینده‌های موجود در آن می‌شود.

ژنراتورهای اکسیژن، یک دستگاه جایگزین مناسب و اقتصادی به جای منابع اکسیژن سنتی مانند مایع کریوژنیک یا سیلندرها هستند. کمپرسورهای اکسیژن ساز یکی از مهم‌ترین اجزای دستگاه‌های اکسیژن ساز هستند که فشار هوا را بالا می‌برند و باعث می‌شوند تا اکسیژن تولید شده خلوصی بیشتر از نود و چهار درصد داشته باشد.

نحوه کار دستگاه اکسیژن ساز

مراحل تولید اکسیژن به وسیله دستگاه اکسیژن ساز در پنج مرحله صورت می‌گیرد که این مراحل عبارت‌اند از:

۱- جذب و مکیدن هوا به داخل دستگاه اکسیژن ساز

۲- آغاز فرآیند فشرده‌سازی گاز اکسیژن

۳- خارج کردن گاز نیتروژن از هوای مکیده شده

۴- تنظیم کردن نحوه خروج گاز اکسیژن

۵- مرحله آخر نیز تولید اکسیژن با درصد خلوص بالا می‌باشد.

دستگاه اکسیژن ساز چه مزایایی دارد؟

با استفاده از این دستگاه نسبت به خلوص اکسیژن و کیفیت نهایی آن نگرانی و دغدغه‌ای نخواهید داشت. همچنین با پیشرفت علم و تکنولوژی، دستگاه‌های جدید بی‌خطر بوده و برای محیط زیست نیز آلودگی ایجاد نخواهند کرد که یک مسئله مهم در استفاده از کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی است. اکسیژن تولید شده توسط دستگاه اکسیژن ساز برای استفاده در دستگاه‌های تولید ازن نیز استفاده می‌شود و در صنایعی مانند شیشه، فولاد، کاغذسازی و پزشکی نیز بسیار پرکاربرد و ضروری است. از دیگر کاربردهای این دستگاه می‌توان به استفاده از آن در بخش‌های مختلف تصفیه آب آشامیدنی و تصفیه آب استخرها ، استفاده در حوضچه‌های پرورش ماهی به منظور تأمین اکسیژن مورد نیاز و همین‌طور در مراکز آموزشی، پژوهشی و آزمایشگاه‌ها اشاره کرد.

کمپرسورهای اکسیژن ساز صنعتی نسبت به سیلندرهای اکسیژن بسیار امن تر و کم خطر هستند و احتمال نشتی و آتش‌سوزی در آن‌ها وجود ندارد. دوام یک دستگاه اکسیژن ساز به طور معمول بین هفتصد تا هزار و پانصد ساعت کار مفید می‌باشد. البته باید در نظر داشت که کیفیت ساخت آن ، نحوه استفاده و شیوه مراقبت از دستگاه بسیار حائز اهمیت است و نمی‌توان تأثیر این موارد را در طولانی‌تر شدن عمر دستگاه نادیده گرفت. اگر به شیوه نادرستی از آن‌ها استفاده شود و در مراقبت و نگهداری این دستگاه‌ها سهل انگاری صورت بگیرد، طبیعی است که عمر مفید آن‌ها نیز کوتاه‌تر شود. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم به دقت دستورالعمل‌های مربوط به نحوه کار و نگهداری این کمپرسورها را مطالعه کنید و مطابق دستورالعمل‌ها  از دستگاه استفاده کنید تا آسیب و خسارات کمتری به آن‌ها وارد شود.

کاربرد دستگاه‌های اکسیژن ساز در حوزه پزشکی

از کاربردهای مهم کمپرسورهای اکسیژن رسان می‌توان به استفاده از آن‌ها در حوزه سلامت و درمان اشاره کرد. امروزه استفاده از این دستگاه جزو ضروریات بیمارستان‌ها محسوب می‌شود. در ادامه به تعدادی از کاربردهای این دستگاه‌ها در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اشاره می‌کنیم.

  • تصفیه کردن و تنظیم گردش خون بیماران سالمند
  • کمک به درمان بیماری‌های قلبی و عروقی
  • جلوگیری از افزایش فشار خون در بیماران قلبی
  • کاربرد وسیع در بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی به ویژه بیماران مبتلا به آسم
  • افزایش خون‌رسانی به بافت‌‌های مختلف بدن
  • مصارف زیبایی مانند افزایش شفافیت و سلامت پوست
  • کمک به رشد و سلامت جنین در بیماران باردار
  • تقویت حافظه
  • افزایش طول عمر
  • کمک به بیماران ریوی

کاربرد کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی در روش ازن

ازن یک روش بسیار کارآمد و مؤثر برای تصفیه می‌باشد. در صنایع مختلف برای از بین بردن بو و تولید آب آشامیدنی باکیفیت، کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش ازن برای محیط زیست نیز یک روش کم‌خطر محسوب می‌شود برای همین در تصفیه آب آشامیدنی و همچنین فاضلاب به وفور از آن استفاده می‌شود.

 سخن پایانی

 کمپرسورهای اکسیژن ساز صنعتی کاربردهای بی‌شماری در صنایع مختلف مانند تصفیه آب آشامیدنی، تصفیه فاضلاب و آب استخرها، پرورش ماهی و پزشکی دارند. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نحوه کار دستگاه‌های اکسیژن ساز و همین‌طور مزایای استفاده از کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی بیشتر آشنا کنیم. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و همچنین خریداری انواع کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی می‌توانید به وب‌سایت ما مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا