جامعه و خانوادهکسب و کار ایرانی برتر

آیا نیاز است که آموزش ساخت کاردستی به کودکان انجام شود؟

اول از هر چیزی ما باید این تصور را از خودمان دور کنیم که انجام کار دستی در مدرسه و حتی در منزل تنها به عنوان وقت گذرانی و سرگرمی است چرا که انجام کار دستی یک وسیله برای فراگیران بوده تا بتوانند به پرورش شخصیت خود کمک کنند.

می توان گفت یکی از بهترین ابزار تربیت به انجام کار دستی اختصاص دارد چراکه به صورت کلی انجام بازی های ذهنی آرام و کاردستی همراه با همکاری کودک بوده و برای کودکان تجربه های تربیتی بسیار ارزشمندی را به همراه خواهد داشت.

در زمان ساخت کاردستی این اجازه به کودک داده می شود تا بتوانند علاوه بر این که فکر میکند بلکه  ببیند و عمل نماید. در چنین شرایطی یک اتفاق جدید صورت می‌گیرد و کودک به معنای عاطفی و فکری می‌رسد و اگر کودک از محرک کاردستی محروم شود قطعاً تأثیرات منفی و جبران ناپذیر را برای او به دنبال دارد و در دوره‌های بعدی او را با اختلال روبرو می کند.

در صورتی که مناسب با سن کودک برنامه های آموزشی برای او در نظر گرفته شود می توان مشکلات متعدد حل و فصل شود و رضایت خاطر کودک و شادابی او سبب می شود تا او به یک کودک پر انرژی و فعال تبدیل گردد و به کارهای دستی علاقه مند خواهد شد و به چیز های اطراف خود توجه می کنند و کنجکاو می شود و به یادگیری نیز علاقه مند  می گردد.

انجام کاردستی برای کودکان خواص بسیار زیادی دارد و موجب می‌شود تا حواس پنجگانه آنها به خوبی تقویت شود و به دلیل اینکه تنها وسیله ای که موجب ارتباط فرد با عالم بیرون میشود حواس است، پس از اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و به سادگی از اموری که می تواند منجر به تقویت حواس شوند و نقش محرک برای آن را دارند نباید گذشت.

کاردستی به شیوه‌های مختلفی انجام می شود و یکی از نمونه های رایج کاردستی به کاردستی کاغذی اشاره می کند که آموزش ساخت کاردستی در نتران نیز برای شما قرار داده شده تا بتوانید به راحتی انواع کاردستی ها از جمله کاردستی با وسایل دور ریختنی ها یا کاردستی با کاغذ و… را یاد بگیرید.

همان طور که اشاره کرده‌ایم انجام هر نوع کاردستی موجب می‌شود تا حواس مختلف کودکان و همچنین عضلات آنها به کار گرفته شود و در کودک منجر به شناخت انواع مهارت ها و استعدادهای او شده و البته مهارت های حسی، جسمی، ذهنی و روانی کودک را هم افزایش خواهد داد. مسئولین مدارس و معلمان باید تلاششان را بیشتر کنند تا بتوانند استعدادها و خلاقیت کودکان را شکوفا نمایند و در نهایت کودکی را تربیت کنند که اندیشه‌های خلاق تر و پربارتری داشته است.

لذت انجام کاردستی در مدرسه و منزل

کودکان و به صورت کلی فراگیران برای اینکه لذت بیشتری از انجام کاردستی را حس کنند باید بدانند که در کدام حیطه از کاردستی علاقه بیشتری دارند مثلاً برخی به کاردستی اوریگامی و در مقابل برخی از کاردستی با وسایل دور ریختنی لذت می برند؛ در هر صورت باید آموزش ساخت کاردستی به صورت صحیح را بلد باشید تا بتوانید از ساده ترین کاردستی ها همانند ساخت تفنگ اسباب بازی یا موشک کاغذی لذت ببرید.

جدا از اینکه نتیجه نهایی کاردستی می تواند بسیار جذاب و جالب باشد ولی که اجرای کاردستی از اهمیت بالایی برخوردار بوده چرا که کودک حس می کند به قدرت و توانایی کافی رسیده و کارهایی که مرتبط با خود بوده را انجام داده است. اگر میخواهید کار دستی را درست کنید می توانید از کاردستی ‌با‌ کاغذ استفاده کنید ولی در نظر داشته باشید که یکی از لذت بخش ترین نمونه های کاردستی به کاردستی با وسایل دور ریختنی اختصاص دارد.

یکی از کارهای مورد علاقه کودکان در کنار کاردستی کاغذی به ساختن گل کاغذی و شکل سازی مختلف اختصاص داشته است و معمولاً ترجیح می دهند که در ساخت کاردستی از گل استفاده کنند و میتواند منجر به راه اندازی قوه خلاقیت کودک شود. در ساخت کاردستی برای کودکان انواع مقوا و کاغذ های رنگی و چسب مورد استفاده قرار می گیرد و البته گاهی از چوب هم استفاده می‌کنند و استفاده از این مواد و مصالح می تواند منجر به زمینه نشاط آوری برای کودکان شود.

دکمه بازگشت به بالا