عمومیکسب و کار ایرانی برتر

آیا کورین خط و خش پذیر است؟

مزایای سنگ کورین

گفتیم سنگ کورین مزایای زیادی دارد که به عنوان یکی از بهترین متریال‌های سطوح در دنیا به فروش می‌رسد. بیایید ببینیم ویژگی‌های سنگ کورین چیست و از قیمت کورین مطلع شویم؟

سنگ کورین کاملا در برابر نفوذ آب مقاوم است برای همین مناسب مکان‌هایی مثل سینک ظرفشویی یا روشویی است که آب‌ریزی زیادی دارند. در مورد بیشتر بدانید. سنگ روی کابینت کورین یک سطح کاملا تمیز و بهداشتی به دست می‌دهد که در برابر نفوذ انواع باکتری‌ها و قارچ مقاوم است. برای همین سنگ کورین مناسب محیط‌های درمانی چون بیمارستان و آزمایشگاه است که در آنها بهداشت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مواد اسیدی و شیمیایی تاثیری روی سنگ روی کابینت کورین نمی‌گذارند. اما بهتر است برای تمیز کردن آن از سفیدکننده‌های قویتر از 50% استفاده نکنید. سنگ کابینت کورین حرارت را تا 100 درجه سانتیگراد یعنی نقطه جوش آب تحمل می کند. و از این نظر مقاوم تر و سخت تر از سطوح دیگر است.  ورقهای سنگ کورین کاملا یک دست و یکپارچه هستند. به این معنی که در ساخت آنها از لایه های مختلف استفاده نشده است. برای همین در صورتی که بر اثر ضربه یا برخورد اشیا نوک تیز دچار خط و خش شد با پولیش کردن به راحتی ترمیم شده و مثل روز اول صاف و صیقلی خواهد شد.

سنگ کورین ظاهر بصری خود را برای سالها و حتی دهه‌ها حفظ خواهد کرد. تا انتها با ما همراه باشید تا جواب سوال صفحه کورین چیست را بدانید.

سنگ کورین بسیار منعطف بوده و به راحتی می‌تواند ابزار مختلف دوپله و سه پله را روی لبه سطحی آن پیاده‌سازی کرد. سنگ کورین دارای گواهی کیفیت هوای داخلی است و به هیچ عنوان آلاینده‌های خطرناک و حساسیت‌زا ندارد. این خصوصیت در کنار ضدباکتری بودن، سنگ کورین را تبدیل به یک متریال ایده‌آل برای مراکز بهداشتی و درمانی کرده است.

ورق های سنگ کورین قابلیت این را دارند که پس از نصب کاملا درزگیری شده و سطحی صاف و یکپارچه به وجود آورند. به طوری که بیننده ابدا متوجه وجود اسلب‌های سنگ که در کنار هم قرار گرفته‌اند نشود. سطح سنگ کورین به سادگی با یک دستمال نمدار نخی یا میکروفایبر تمیز می‌شود. اگر مقاومت لکه بالا بود می‌توانید از مواد شوینده و اسفنج استفاده کنید.

 • سبکتر و ارزانتر از سنگ طبیعی

سنگ کابینت کورین ظاهری کاملا شبیه به سنگ طبیعی دارد حال آن که بسیار سبک‌تر، ارزان‌تر و کاربردی‌تر از سنگ‌های طبیعی چون مرمر یا گرانیت است. ضمن اینکه طرح سنگهای طبیعی محدود بوده و بستگی به مکانی دارد که از آن استخراج شده اما سنگ کورین تنوع طرح و رنگ بی‌نظیری دارد.

سنگ کورین بسیار منعطف است و قابلیت خم‌پذیری بالایی دارد و تحت حرارت می‌تواند به اشکال نامحدودی از منحنی تا تیز دربیاید. به این فرآیند ترموفرمینگ گفته می‌شود. برای همین در استفاده از پروژه‌های تجاری و هنری بسیار از آن استقبال شده است.

در ابتدا رنگ بندی کورین بسیار محدود بود. اما پس از اینکه شرکت‌های معتبر مختلفی در سراسر دنیا شروع به تولید آن کردند، رنگ‌ها و طرح‌های متنوع‌تری را ارائه دادند.

اصولا تمام معایب سنگ کورین با یک پولیش ساده برطرف می‌شود! تنها اتفاقی که هیچ علاجی ندارد شکستن سنگ کورین کابینت یا کانترتاپ است که احتمال آن بسیار کم است.

 • مواد شیمیایی خیلی قوی باعث تغییر رنگ سنگ کورین می شوند. هر چند هر گونه تغییر رنگی را می‌توان با ساب و پولیش سطح کورین از بین برد.
 • سنگ کابینت کورین بسیار مقاوم است اما در مقایسه با سنگ کوارتز خش‌پذیرتر است و باید مراقب برخورد اشیای نوک تیز با آن باشید. اما اگر در سطح آن هم زخم یا خط و خش ایجاد شد جای نگرانی نیست چون با پولیش مثل روز اول خواهد شد.
 • سنگ مصنوعی کورین تحمل وزن خیلی زیاد را ندارد. برای رفع این مشکل کافی است از ایستادن روی آن خودداری کنید. و البته احتمال خیلی کمی وجود دارد که نیاز شود روی صفحه کابینت یا کانترتاپ بیمارستان بایستید!

پولیش سنگ کورین

یکی از ویژگی های ممتاز سنگ کابینت کورین قابلیت تعمیر تا حد نو شدن است. این امکان با پولیش کردن میسر می شود. نگه داری و تمیز کردن سنگ کورین بسیار راحت است. اما در صورتی که روی آن خراش ایجاد شد یا تغییر رنگ به وجود آمد به راحتی با پولیش، سنگ روی کابینت کورین مثل روز اول نو و صیقلی می شود. این امکان در بین سطوح مختلف کم نظیر بوده و باعث صرفه جویی زیادی در هزینه ها خواهد شد.

پولیش سنگ کورین توسط دستگاه سمباده انجام می‌شود و حین انجام کار باید کاغذ سمباده را چندین بار تعویض کرد. هر یک کاغذ سمباده تقریبا برای یک مترمربع سطح سنگ قابل استفاده است. سپس از یک اسکاچ با آب و مایع ظرفشویی یا صابون برای شستشو و ایجاد سطحی یکنواخت‌تر استفاده می‌کنند.

نکته بسیار جالب در مورد پولیش سنگ کورین این است که در محل نصب آن، یعنی خانه، رستوران، بیمارستان یا محل کار، انجام می‌شود. به هیچ وجه نیاز نیست صفحه کانترتاپ کورین را جدا کرده و به کارگاه برد. این موضوع نگرانی خریداران سنگ کورین را هنگام خرید به شدت کاهش می‌دهد. اینکه سطح کانترتاپ شما حتی در صورت آسیب دیدن در محل نصب و بدون جابجایی قابل سمباده‌کشی بوده و پس از پرداخت عین روز اول خواهد شد!

کاربردهای سنگ کورین

سنگ مصنوعی کورین به دلیل مزایای زیاد در ساختمان سازی کاربرد گسترده ای دارد. به دلیل خاصیت ضد آب بودن از آن در ساخت سینک ظرفشویی و روشویی استفاده می شود. به دلیل قابلیت خم شدن در سازه های منحنی شکل استفاده می شود. به دلیل سطح صاف و یکپارچه و خاصیت ترمیم پذیری فوق العاده ای که دارد در صفحه رویی کابینت استفاده می شود. به دلیل خاصیت ضد باکتری و آنتی باکتریال بودن در محیط های بیمارستانی و درمانگاهی استفاده می شود. کورین بهترین متریال برای سنگ مصنوعی کابینت آشپزخانه است. موارد زیر از کاربردهای مهم سطح جامد کورین هستند.

صفحه روی کابینت

سنگ کورین ضد آب و لکه و آنتی باکتریال(ضد باکتری و قارچ) است. چه چیزی بهتر از این برای صفحه روی کابینت آشپزخانه که روزانه هزاران بار در معرض انواع لکه آب و موادغذایی قرار می‌گیرد؟

سینک یکپارچه کورین

سنگ کورین را می‌توان در ساخت سینک ظرفشویی نیز استفاده کرد که در این صورت با سطح صفحه کابینت یکپارچه شده و ظاهر فوق‌العاده شیک و مدرنی را ایجاد می‌کند.

میز اداری و منشی

زیبایی ظاهری، تمیزی و تنوع رنگ سنگ کورین موجب شده در فضاهای تجاری مدرن برای میز اطلاعات، و بسیار پرکاربرد شود. قابلیت خم‌پذیری و فرآیند ترموفرمینگ در کورین موجب شده به اشکال مختلف هندسی درآمده و زینت‌بخش فضاهای لوکس اداری باشد.

میز رستوران و کافی شاپ

سنگ کورین ضد لک و ضد خط و خراش و ساییدگی است و حتی در صورت ایجاد لکه یا هر گونه آسیبی از جمله خراش می‌توان آن را با پولیش مثل روز اول نمود. از این لحاظ سنگ کورین بسیار مناسب برای استفاده به عنوان کانترتاپ رستوران و کافی شاپ است.

کانتر بیمارستان و آزمایشگاه

در فضاهای درمانی و بهداشتی چون بیمارستان، آزمایشگاه یا داروخانه‌ها بهداشت بسیار مهم است. سطح سنگ کورین صاف و بدون درز و تخلخل بوده و آنتی باکتریال است. احتمال تجمع آلودگی‌های محیطی و باکتریها در سنگ کورین بسیار کم است خصوصا در صورتی که مرتب تمیز شود. برای همین سنگ کورین یکی از گزینه‌های همیشگی و ایده‌آل برای استفاده در بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی است.

روشویی کورین

یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهم سنگ کورین پس از صفحه کابینت، روشویی دستشویی است. سنگ کورین نفوذناپذیر، بهداشتی و ضد آب است و از این جهت بهترین متریال برای ساختن روشویی سرویس بهداشتی به حساب می‌آید.  تصویر زیر نمونه‌ای از اجرای روشویی با سنگ مصنوعی کورین است که توسط تیم اجرایی آژمان دیزاین انجام شده است.

دیوارپوش کورین

تاکنون فقط به یکی از کاربردهای سنگ کورین تاکید داشتیم و آن هم استفاده از آن به عنوان رویه پیشخوان و کانترتاپ بود. اما کورین در ساختمان‌سازی موارد استفاده بیش از این دارد. از سنگ کورین می‌توان به عنوان دیوارپوش و کفپوش نیز استفاده کرد. استفاده از سنگ کورین به عنوان دیوارپوش، کفپوش و روشویی در سرویس بهداشتی بسیار زیبا و کاربردی است. یکپارچگی و بدون درز بودن کورین و آنتی باکتریال بودن آن در حمام و دستشویی علاوه بر ظاهر زیبا، تاثیر فوق‌العاده‌ای در بهداشت محیط دارد.

دیوار بین کابینتی

در آشپزخانه‌های مدرن طراحی دیوار بین کابینت‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده است. سنگ کورین نیز یکی از گزینه‌های محبوب برای پوشاندن دیوارهای بین کابینت در آشپزخانه است. یکپارچه بودن صفحه روی کابینت با دیوار جذابیت بصری بی‌نظیری ایجاد می‌کند.

 مواد تشکیل دهنده صفحات کورین چیست؟

به طورکلی برای ساخت صفحات کورینی و استفاده از آن در محیط داخلی ساختمان از ترکیبات مختلفی استفاده می شود که شامل:

آلومینیوم سه آبه

شاید با شنیدن این نام گمان کنید که سنگ آشپزخانه کورین یک متریال کاملاً شیمیایی است! اما واقعیت این است که هیچ جای نگرانی نیست به این دلیل که این ماده، درواقع نوع خاصی خاک است. نکته جالب تر آنکه آلومینیوم سه آبه سه چهارم از محصول نهایی را تشکیل و آن را آماده استفاده می کند.

رزین به عنوان ماده چسباننده

رزین در حقیقت شیمیایی ترین بخش سنگ مصنوعی است و برای اتصال و چسباندن خاک مورداستفاده، به کار می رود. بسته به این که چه مقدار رزین و چه نوع رزینی برای تولید کورین استفاده شود، سنگ کورین قابلیت خم شدن یا خمش پیدا می کند. درواقع در شرایط خاصی سنگ کورین قابلیت خم نمود و فرم دادن دارد که رزین به عنوان ماده چسباننده عاملی برای این مسئله می باشد.

مواد رنگی

برای اینکه کورین رنگ خاصی بگیرد، باید به آن مواد رنگی اضافه شود. اگر به نمونه ی کورین نگاه کنید، خواهید دید که رنگ های مختلف نظیر سفید، سیاه، خاکستری و حتی رنگ هایی نظیر قرمز، آبی و … در میان رنگ ها وجود دارند. جالب است بدانید که برای تولید سنگ به هرکدام از این رنگ ها، نیاز است تا مواد رنگی طی فرمولاسیون و اندازه خاصی به سایر مواد اولیه اضافه شوند تا رنگ موردنظر ساخته شود.

مواد تزئینی

اگر سمپل کورین را از نزدیک دیده باشید، احتمالاً سمپل هایی را دیده اید که روی آن ها شیشه وجود دارد! موادی نظیر شیشه خردشده، ماسه و یا بسیاری از مواد دیگر ازجمله مواردی است که برای ساخت و تزئین سنگ کورین مورداستفاده قرار می گیرد.

چگونگی ساخت سنگ کورین و سنگ های مصنوعی

به طورکلی برای ساخت انواع سنگ های مصنوعی، سنگ های طبیعی را با مواد افزودنی مختلفی ترکیب می کنند. به این ترتیب سنگ جدیدی شکل می گیرد که نسبت به سنگ اولیه وزن کمتری دارد. به همین دلیل نصبش سریع تر و ساده تر انجام می شود. به طورکلی سنگ های مصنوعی سالید سورفیس مختلف ازجمله کورین از ترکیب سیمان، رس، خاک سبک و آگرگات های حاصل از سنگ های ضایعاتی ساخته می شوند. آگرگات ها ذرات سنگی ای هستند که با مواد چسبنده موجود در مخلوط ترکیب می شوند و آن را فشرده تر می کنند.

علاوه بر این مواد ممکن است در طول این فرایند رنگ دانه هایی مثل اکسیدهای فلزی هم به این مخلوط اضافه کنند. درواقع مواد خام اصلی سنگ های مصنوعی شامل آگرگات ها، مواد معدنی پرکننده، مواد چسباننده، رنگ دانه ها و افزودنی ها می شود. در پایان، ترکیب حاصل را در قالب های مخصوص می ریزند که جالب است بدانید که این قالب ها به سنگ های مصنوعی ظاهری طبیعی می دهند.

به طورکلی تولید سنگ مصنوعی را می توان در سه مرحله خلاصه کرد:

 • ساخت بلوک
 • برش بلوک ها در ابعاد اسلب
 • پرداخت اسلب (انجام عملیات کالیبره، پولیش، ابزار کاری)

مزایا سنگ کورین

اما همانند باقی متریال ها کورین نیز دارای مزایا و معایبی است که برخی از مزایای آن به شرح زیر می باشند:

 • یکپارچگی و بدون درز بودن در کلیه محل های اتصال در این نوع سنگ
 •  مقاومت در برابر تغییرات دما و شوک های حرارتی
 • سنگی باقابلیت ضد لک، ضد آب، ضدزنگ و ضد جرم و آنتی باکتریال
 • قابلیت طراحی و فرم پذیری
 • مقاوم در برابر اسیدها و مواد شیمیایی
 • قابلیت ترمیم و تعمیر دائمی و جلا پذیری بالا
 • قابلیت بریده شدن و فرم دهی
 •  قابلیت عدم تخلخل و نفوذناپذیری، چراکه لکه ها به آسانی از سطح آن پاک می شوند.
 •  نگهداری آسان و راحت
 • دارای طول عمر زیاد
 • تنوع رنگی زیاد
 • قابلیت ایجاد سینک های یکپارچه توسط کورین
 • به طورکلی این نوع از سنگ ها ارزان تر از کوارتز و گرانیت می باشند.

معایب سنگ کورین

 • برخی مواد شیمیایی پاک کننده و یا قرار دادن وسایل داغ روی سطح سنگ کورین ممکن است رنگ آن را تغییر دهد؛ اما جای نگرانی وجود ندارد چراکه با تعمیرات جزئی به حالت اولیه برمی گردد.
 • باگذشت زمان از شفافیت سنگ کورین به مرور کم می شود. البته به دلیل داشتن خاصیت جلا پذیری با استفاده از پولیش می توانید این مشکل را رفع نمود.
 • مقاومت کورین در برابر خط و خش نسبتاً پایین است. به همین دلیل ممکن است در اثر برخورد مواد تیز خش هایی روی سطح سنگ ایجاد شود که در این مورد هم نگرانی وجود ندارد و این مشکل هم با پولیش به سادگی رفع می شود.

تنوع رنگ در سنگ های کورین مصنوعی

جالب است بدانید که درگذشته ی نه چندان دور رنگ های کورین بسیار محدود و خسته کننده بود؛ اما امروزه این طرح ها و رنگ ها از آن یکنواختی فراتر رفته و به بیش از صد رنگ رسیده است برخی از آن ها قابل مقایسه با عمق و زیبایی سنگ های طبیعی هستند. درواقع طرح ها و بافت های جدید کورین بسیار مناسب برای سرویس های بهداشتی و آشپزخانه های مدرن هستند.
همچنین لازم به ذکر است که رنگ های مشکی خالص و سفید کورین در زیبایی شناسی مدرن و مینیمالیستی بسیار پرکاربرد هستند و همچنین برای طراحی های کلاسیک و انتقالی نیز مناسب هستند. علاوه بر این، کورین دارای رنگ های جامد مانند زرد، آبی نیز هست که کم تر متریالی می تواند این رنگ ها ارائه دهد.

ویژگی های منحصربه فرد سنگ کورین

شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که چرا از سنگ کورین به جای بسیاری دیگر از انواع سنگ استفاده می شود و این سنگ با چه ویژگی خاصی تا این حد محبوب شده است که در ادامه به این ویژگی ها می پردازیم.

۱. انعطاف پذیری مناسب کورین

حقیقتاً از بین تمام انواع سنگ های مختلف در جهان، سنگ کورین ازجمله مواردی است که به راحتی می تواند به غیراز خط مستقیم، به صورت اشکال زاویه ای نیز فرم بگیرد. درواقع با این نوع سنگ مصنوعی می توانید طراحی معماری را در جهت های جدیدی پیش ببرید که بسیاری از این طرح ها منحنی ها را شامل می شود و آنچه مدنظر دارید را پیدا می کند.

۲. درزها در کورین

بی تردید از ویژگی های مهم سنگ کورین درزهای نامرئی آن است. سنگ کورین مانند دیگر متریال قابلیت این را دارد که به صورت قطعه قطعه نصب شود؛ بنابراین به طور مثال صفحه روی کابینت شما دارای درزهایی خواهد بود اما برای اتصال از متریال و دستگاه هایی استفاده می شود که سطح کاملاً یکپارچه و بدون درز ایجاد می شود.

۳. انواع مختلف لبه ها

جالب است بدانید که سبک های مختلف لبه برای بیشتر ایده های طراحی سرویس بهداشتی و صفحه کابینت آشپزخانه با کورین امکان پذیر است. به طورکلی حدوداً ۲۰ سبک مختلف لبه را می توان به کمک سنگ کورین ایجاد کرد.

برخی کاربردهای مهم صفحات کورین

ازآنجاکه این سنگ مصنوعی ضد لک، ضد آب، ضدزنگ و ضد جرم و آنتی باکتریال است پس یک متریال مناسب برای مکان هایی مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی، آزمایشگاه، مراکز درمانی و بسیاری از مکان ها که رعایت بهداشت در آن ها ضروری است، مناسب می باشد؛ بنابراین همین ویژگی ها است که این سنگ را به یک المان مهم در مکان های مختلف تبدیل کرده است، ازجمله:

به طورکلی دیوار پوش بین کابینتی کورین می تواند به صورت سنتی همانند گرانیت، سنگ مرمر و کوارتز نصب شود. شما می توانید یک دیوار پوش از همان رنگ کورین که برای صفحه روی کابینت استفاده کرده اید، برای بین کابینتی خود استفاده کنید که می تواند بدون درز به صفحه روی کابینت متصل شود. از طرفی روی سطوح کورین می توان با شیارهایی طرح های مختلف کاشی مانند کاشی مترو کوچک، الگوهای الماسی، مستطیل، مربع کوچک را ایجاد کرد؛ اما مزیت مهمی که سنگ کورین نسبت به کاشی ها دارد نگهداری و تمیز کردن آسان و همچنین به صرفه بودن آن است.

سینک های کورین در چندین مدل یک لنگه و دولنگه در رنگ ها و سبک های مختلف ارائه می شوند. سینک های کورین به صورت کاملاً یکپارچه به صفحه کابینت متصل می شود. هیچ گونه درز و شکافی بین محل اتصال سینک کورین و صفحه کابینت وجود ندارد که از تجمع هرگونه کثیفی، جرم و باکتری جلوگیری می کند و محیطی کاملاً بهداشتی فراهم می کند که در مورد سینک ها به شدت ضروری است.

همچنین لازم به ذکر است که در آشپزخانه ها معمولاً از سنگ کورین در موارد زیر استفاده می شود:

 • صفحه روی کابینت
 • سنگ اوپن
 • سنگ پیشانی اوپن
 • بین کابینتی سنگی
 • سینک ظرف شویی

اصول مهم در نگهداری از سنگ کورین در خانه

همان طور که احتمالاً آگاهی دارید مراقبت و نگهداری از سنگ کورین بسیار مهم است. درواقع اگر در رویه کابینت های آشپزخانه تان از سطوح کورین استفاده کرده اید مهم است که آن ها را با تمیز کردن معمول، اقدامات حفاظتی علیه آسیب ها و حذف تخصصی خراش ها و لکه ها حفظ کنید.

تمیز کردن صفحه کابینت، سینک و دیوارپوش هایی که از جنس سنگ کورین هستند، نه تنها به بهداشت و خوش جلوه تر شدن سنگ کمک می کند بلکه عمر مفیدشان را هم افزایش می دهد. به همین خاطر در این بخش از مطلب برای تمیز کردن این نوع سنگ ها راهکارهایی را در اختیارتان خواهیم گذاشت تا بتوانید مدت های طولانی از درخشندگی و زیبایی این سنگ ها در منزلتان لذت ببرید.

دکمه بازگشت به بالا