کسب و کار ایرانی برترورزش و تندرستی

مراحل ایمن سازی باشگاه رزمی

هر ورزشی، در صورت رعایت نکردن برخی موارد ایمنی ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. اما در این بین ورزش هنرهای رزمی به دلیل تکنیک هایی که در آن گنجانده می شود، دارای خطرات بیشتری می باشد. از این رو ایمن سازی باشگاه رزمی یکی از اصلی ترین مراحل راه اندازی و تجهیز باشگاه ها می باشد.  مربیان هنرهای رزمی وظیفه دارند از دانش آموزان خود مراقبت کنند تا از آسیب های جدی آنها جلوگیری شود.

5 مرحله کلیدی ایمن سازی کلاس های هنرهای رزمی

در کل 5 مرحله کلیدی وجود دارد که می توانید برای اطمینان از ایمن بودن کلاس های هنرهای رزمی خود انجام دهید که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 1. اطمینان حاصل کنید که دانش آموزان شما تجهیزات حفاظتی مناسبی دارند

اگرچه تجهیزات مورد نیاز آنها به ورزش رزمی که آموزش می دهید بستگی دارد، اما وجود چند چیز در تمامی موارد ضروری است. هنرجویان رزمی برای جلوگیری از ضربه مغزی و آسیب های مغزی، محافظت از دندان ها، به حداقل رساندن خطر ضربه مغزی و جلوگیری از شکستگی دست و مچ نیاز به سرپوش دارند.

اگر از عینک استفاده می‌کنند، به عینک ایمنی یا محافظ شیشه‌ای برای محافظت از چشم‌هایشان نیاز دارند، و اگر در حال مبارزه هستند، به زره بدن برگشت‌پذیر و دستکش‌های تخصصی نیاز دارند.

اگر در حال تمرین رشته‌هایی مانند کاراته، موی تای و کیک بوکسینگ هستند، سرپوش های ساق پا و کاپ نیز مهم هستند. برخی از موارد کمتر ضروری (اما همچنان مهم) شامل محافظ گوش و زانوبند می باشد. ضمنا پوشاندن کف کلاس با تشک تاتامی و دیوارها با فوم نرم یکی از اصلی ترین مراحل ایمن سازی باشگاه می باشد.

 1. قبل از هر کلاس یک ارزیابی ریسک انجام دهید

ارزیابی ریسک بسیار حیاتی می باشد. تعجب خواهید کرد اگر بدانید که چه تعداد ادعاهایی در رابطه با حوادثی وجود دارد که می توانستند با انجام ارزیابی ریسک ریشه کن شوند.

ارزیابی ریسک شما باید شامل اطلاعات کلیدی مانند:

 • خطرات احتمالی که ممکن است باعث لغزش، زمین خوردن و سقوط شود
 • عوامل خطرات احتمالی، در مقیاس 1 تا 10، یعنی احتمال تحقق این خطرات چقدر است؟
 • چه کسی در معرض خطر است، توانایی های فیزیکی و سطح تجربه آن فرد
 • اقدامات کنترلی که برای به حداقل رساندن این خطرات انجام داده اید چیست؟

همچنین ممکن است ایجاد یک پرسشنامه برای شرکت کنندگان مفید باشد تا بتوانید خطر را برای آنها ارزیابی کنید (به عنوان مثال صدمات از قبل موجود، شرایط پزشکی و غیره).

همچنین باید به طور مرتب ارزیابی ریسک خود را بررسی کنید تا اگر تجهیزات جدیدی را که ممکن است استفاده شود وجو داشت، در نظر بگیرید.

 1. برای کمک به جلوگیری از صدمات، یک روال گرم کردن کامل انجام دهید

هنگامی که به دانش‌آموزان می‌آموزید چگونه مشت و لگد بزنن و یا دست و پنجه نرم کنند، گرم کردن کاری بسیار ضروری می باشد.

تحقیقات نشان داده است که عضلات سرد تا دامنه کامل حرکت کشیده نمی شوند و گرم کردن سبک باعث افزایش جریان خون در عضلات می شود که متعاقبا قدرت و انعطاف پذیری را نیز افزایش می دهد.

بنابراین، انجام یک روال گرم کردن کامل، دانش‌آموزان شما را قادر می‌سازد تا تکنیک‌ها را با سرعت بالا تمرین کنند، بدون اینکه آسیب جدی ببینند و به طور بالقوه ادعایی علیه شما داشته باشند.

روتین گرم کردن شما باید حداقل پنج دقیقه طول بکشد و باید شامل کشش های زانو، کشش های ایستا و پویا، پرش ها، آهسته دویدن و … باشد.

 1. در صورت آموزش به کودکان، روش های حفاظتی را در نظر بگیرید

هزاران کودک، که برخی از آنها چهار ساله هستند، به صورت هفتگی از سالن های ورزش های رزمی بازدید می کنند.

بنابراین، اگر به کودکان آموزش می دهید، باید تدابیر حفاظتی را در نظر بگیرید. این آنها را قادر می سازد تا هنرهای رزمی را در یک محیط امن تمرین کنند (و به والدین نگران بالقوه اطمینان می دهد!)

اینها برخی از سوالاتی است که باید در رابطه با کودکان پاسخ دهید:

 • چه اقداماتی برای محافظت از کودکان تحت مراقبت شما انجام خواهد شد؟
 • آیا بررسی های منظم انجام خواهد شد؟
 • آیا هنگام ارائه فعالیت‌ها، اطمینان می‌دهید که کودکان همیشه تحت نظارت هستند؟
 • آیا رویه های حفاظتی روشنی وجود دارد که در صورت وجود نگرانی در مورد کودک، بدانید باید چه کنید؟
 • آیا راه های روشنی برای رفع نگرانی در مورد رفتار غیرقابل قبول کارکنان/داوطلبان وجود دارد؟

 1. کمک های اولیه و آموزش CPR را دریافت کنید

در حالی که آموزش کمک های اولیه و CPR برای تبدیل شدن به یک مربی هنرهای رزمی ضروری نیست، اما واجد شرایط بودن در این زمینه ها به شما کمک می کند تا به سرعت و به طور موثر در برابر حوادث مختلف واکنش نشان دهید.

آسیب‌هایی مانند شکستگی استخوان‌ها زیاد تهدید کننده نیستند اما برخی این مشکلات می‌توانند جدی باشند، و یا حتی می‌توانند بالقوه کشنده باشند.

به عنوان مثال، اگر یکی از دانش آموزان شما دچار ایست قلبی شود، شانس زنده ماندن او به ازای هر دقیقه ای که بدون CPR می گذرد تا 10 درصد کاهش می یابد. این مثال به تنهایی نشان می دهد که چه تفاوتی در آموزش کمک های اولیه و CPR می تواند در یکی از کلاس های شما ایجاد کند.

شما می توانید برای صلاحیت کمک های اولیه در یکی از مراکز آموزشی برتر تحصیل کنید یا می توانید یک دوره الکترونیکی را که برای مربیان هنرهای رزمی طراحی شده است، بگذرانید.

هنگامی که واجد شرایط کمک های اولیه هستید، همیشه باید یک جعبه کمک های اولیه شخصی در کلاس های خود داشته باشید. این کیت باید حاوی داروها و پمادهای مربوطه باشد – و تاریخ انقضای آنها را یادداشت کنید.

انجام این اقدامات احتیاطی به دانش آموزان شما اطمینان می دهد که ایمنی آنها اولویت شماره یک شماست. با این حال، حتی با محتاط بودن تا حد امکان، ممکن است آسیب هایی در کلاس های هنرهای رزمی شما اتفاق بیفتد.

اگر شما مسئول شناخته می شوید و ادعایی علیه شما مطرح می شود، داشتن پوشش مناسب بسیار مهم است. به هر حال، شهرت در صنعت مربیگری بسیار مهم است و آخرین چیزی که می خواهید این است که به عنوان مربی سهل انگار شناخته شوید.

به همین دلیل به بیمه مربی هنرهای رزمی نیاز دارید. همچنین بهتر است دانش آموزان خود را نیز بیمه کنید چرا که با وجود در نظر گرفتن تمامی ملاحضات، باز هم ممکن است در برخی موارد فردی از دانش آموزانتان دچار مشکل شود.

دکمه بازگشت به بالا