عمومیکسب و کار ایرانی برتر

کنترل هوشمند برج خنک کننده

Cooling tower control system

از مهمترین عوامل در کاهش مصرف آب و برق سیکل سرمایش، کنترل شرایط دمایی محیط و آب خنک شونده است. با استفاده از سیستم کنترل هوشمند کولینگ تاور، می توان میزان دبی آب در جریان را در برج های خنک کننده مدار بسته با توجه به دمای سیال خنک شونده کاهش یا افزایش داد. همچنین در کولینگ تاور تر یا مدار باز می توان با تغییر دادن دور ، میزان تبخیر سطحی آب برج خنک کننده را اصلاح نمود.

به این صورت، در بازه های زمانی که دمای هوای محیط و در نتیجه دمای مرطوب یا همان کم می شود مانند شب ها و نیز در فصل هایی که دمای محیط کاهش کلی دارد مانند پاییز و زمستان، میزان آب تبخیر شده و در نتیجه مصرف آب برج خنک کننده نیز کاسته می شود. به منظور مشخص شدن بیشتر این مساله، تغییرات دمای متوسط هوا (برای یک منطقه جغرافیایی مشخص) در ساعات شبانه روز و ماه های سال در تصاویر ذیل نمایش داده شده است.

نحوه عملکرد سیستم کنترل هوشمند برج خنک کن

استفاده از سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده همراه با استفاده از کولینگ تاور مدار بسته، روش بسیار مناسبی در کم کردن میزان تبخیر آب است. در این حالت و در ساعتهایی که دمای هوای محیط پایین می آید، می توان از برج خنک کن مانند ایر کولر استفاده نمود. این رویکرد تا حدی مشابه روشی است که در کولینگ تاور هیبرید نیز از آن استفاده می گردد. برای اینکه با این مساله بیشتر آشنا شوید می توانید مقاله مربوط به را مطالعه کنید.

تاثیر سیستم هوشمند بر کاهش مصرف آب کولینگ

بهره گیری از سیستم هوشمند کنترل برج خنک کننده  تاثیر زیادی در کم شدن میانگین مصرف سالیانه آب دارد. در شرایط فعلی کشور که وضعیت آب در شرایط بحرانی است و اکثر نقاط با خشکسالی مواجه هستند، می تواند کمک بزرگی در بهینه سازی مصرف آب صنایع باشد. البته در خصوص ، در مقاله های قبلی توضیحات کاملی را ارائه کردیم.

لازم به توضیح است اجرای طرح های بهینه سازی و کاهش مصرف آب برج های خنک کن نیازمند هزینه های اولیه مطالعات، طراحی و شبیه سازی های سیالاتی است، لیکن هزینه های اولیه چنین طرح هایی پس از مدتی با کاهش چشمگیر مصرف آب جبران خواهد شد.

علاوه بر توضیحات ارائه شده، با انجام بازرسی مستمر و تعمیرات و نگهداری مناسب می توان راندمان عملکرد برج خنک کننده را به نحو مناسبی افزایش داد. به وسیله سیستم کنترل هوشمند برج خنک کن می توان این موارد را کنترل کرد:

کنترل دور فن و موتور کولینگ تاور(کاهش تبخیر آب و کم کردن صدای فن برج خنک کننده بویژه در شب)

کنترل دمای خروجی آب از برج

کم کردن مقدار آب مصرفی سیکل ثانویه در کولینگ تاور مدار بسته (آبی که بر روی کویل ریخته می شود و آن را سرد می کند)

کنترل وضعیت الکتروموتور برای جلوگیری از افزایش بیش از حد جریان و ولتاژ

اجزا و قطعات مجموعه کنترل هوشمند و کاهش مصرف آب کولینگ تاور

روش کار مجموعه کنترل هوشمند برج خنک کننده به این صورت است که ابتدا اطلاعاتی از شرایط محیط و وضعیت فعلی برج خنک کن به کمک سنسورها دریافت می کند. سپس این اطلاعات وارد تابلو برق و در ادامه اینورتر یا درایو(inverter drive) می شود.

در داخل اینورتر درایو ویژه برج خنک کننده، اطلاعات مربوط به دمای هوا، دور فن و دمای آب خروجی بررسی می شود و بر اساس برنامه نوشته شده، در صورتیکه دمای هوا کم شود، دور فن کم می شود تا مصرف آب جبرانی کولینگ تاور و مصرف برق فن کم شود. در این روش اگر به هر علتی دمای آب خروجی از حد مجاز تعریف شده در برنامه بیشتر شود، اینورتر و درایو، با اضافه کردن دور فن، دمای آب را به مقدار مناسب میرسانند. قطعات و اجزای اصلی پکیج کاهش مصرف آب در برج خنک کن و کاهش صدا و مصرف برق کولینگ عبارت هستند از :

اینورتر یا درایو که به موتور الکتریکی برج خنک کن وصل می شود و با فرمان سیستم هوشمند، دور فن را کم و زیاد می کند.

اینورتر یا درایو که در کولینگ تاور مدار بسته، به پمپ وصل می شود و مقدار پاشیده شدن آب بر روی کویل را تنظیم می کند.

سنسور دمای هوای محیط

سنسور دمای آب خارج شده از برج خنک کننده

تابلو برق، اینورتر و درایو

نرم افزار کنترل مصرف آب و کنترل مصرف کولینگ تاور

تابلو برق کنترل هوشمند برج خنک کننده، می تواند بین 20 تا 50% در مصرف متوسط برق سالیانه و بین 15 تا 25 درصد در مقدار آب تبخیر شده توسط کولینگ تاور صرفه جویی کند.

در بخش سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده و کاهش مصرف برق و آب، شرکت آراکو افتخار دارد به همراه یکی از شرکت های دانش بنیان داخلی، اینورتر و درایو با کیفیت مورد استفاده در الکترو موتور کولینگ تاور را به حضور شما عزیزان معرفی نماید. اینورتور و درایو الکتریکی برج خنک کننده مورد نظر از بازه توان 0.75 کیلو وات تا 750kW را پوشش می دهد.

به کمک Inverter و Drive های برج خنک کن می توان دور فن را در دماهای پایین کاهش داد و باعث صرفه جویی در مصرف آب و برق شد. علاوه بر این درایو مخصوص cooling tower امکان اتصال سنسور دمای PT100 و PT1000 را نیز دارد و زمان استارت موتور، دور آن را به آرامی بالا می برد تا به الکتروموتور و گیربکس برج خنک کننده آسیبی وارد نشود.

درایو و اینورتر ویژه برج خنک کننده برای گاهش دور فن، مصرف برق، مقدار آب و سر و صدا

کنترل هوشمند برج خنک کن صنعتی (بتونی، فایبرگلاس، فلزی)

فروش سیستم سختی زدای ویژهکنترل هوشمند برج خنک کننده : بدون شک با پیشرفت علم و تکنولوژی در هر حیطه و زمینه ای؛ شاهد متفاوت و هوشمند شدن (که با خنک سازی محیط از گرم شدن و در نتیجه آسیب به دستگاه های دیگر جلوگیری می کند) هم بوده ایم که هرگز از صنایع دیگر مجزا و متفاوت نخواهد بود. حال در این مقاله در مورد کنترل هوشمند برج خنک کننده توضیحات کاملی را ارائه خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

تعریف کنترل هوشمند برج خنک کننده

به سیستم و فناوری که سرعت و عملکرد چرخش پروانه ها در را کنترل کرده تا دمای خروجی به درستی اتفاق بیفتد کنترل هوشمند برج خنک کننده تراکمی می گویند. در واقع در گذشته از ترموستات برای چنین عملکردی استفاده می شده است که دائماً الکتروموتور را روشن و خاموش می کرده که با وجود چنین سیستم های جدیدی دیگر این اتفاق نمی ‌افتد، همچنین این کنترل کننده از سنسور، اجزای اصلی اینورتر و پی آی دی کنترلر تشکیل شده است.

مزیت استفاده از این کنترل های هوشمند چیست؟

همانطور که پیش از این نیز گفته شد سیستم هوشمند در هر صنعت و سیستمی دارای مزیت و ویژگی هایی است که برخی از آن ها عبارتند از:

  • بیشتر شدن عمر قطعات کولینگ تاور
  • کاهش تکان و تنش قطعاتی مثل گیربکس، فن، پروانه و غیره
  • در پی داشتن استارت آرام و پله ای در موتور کولینگ تاور ها
  • جلوگیری از استارت یک دفعه‌ ای
  • کاهش استهلاک قطعات موجود در برج خنک کننده
  • کاهش هزینه های ثانویه مربوط به تعمیر دستگاه های دیگر که برج خنک کننده صنعتی از آسیب به آن ها پیشگیری می کند.

کنترل هوشمند در کولینگ تاور ها چگونه کار می کند؟

این سیستم با توجه به خروجی آب از دستگاه باعث کاهش سرعت حرکت پروانه می شود که در دمای پایین تر هرگز نیاز به گردش پروانه ها نخواهد بود. با این اتفاق در انرژی و مصرف برق هم صرفه جویی خواهد شد و میزان تبخیر را هم تا حد زیادی کم می‌کند . بنابراین با استفاده از این کنترل هوشمند می توان دمای سطحِ آب را تا حد متعادل نگه داشت البته در همه کولینگ تاور ها امکان استفاده از کنترل هوشمند برج خنک کننده وجود ندارد.

برج خنک کننده ای دیگه که پیاده سازی این کنترل کننده هوشمند در آن وجود دارد

تنها دو نوع برج خنک کننده مدار باز (یک نوع مبدل حرارتی است که باعث می شود آب از تماس مستقیم با هوا خنک شود و منتقل شدنِ حرارت از آب به هوا با انتقال حرارت معقول انجام می شود،) و مدار بسته ( مشابه مدار باز هستند با این تفاوت که کولینگ تاور مدار بسته سیستم را در یک حلقه بسته شده تمیز کرده و بدون کوچکترین آلودگی نگه می دارند) امکان استفاده از کنترل هوشمند برج خنک کننده را دارند که پیش از این؛ تعریف کامل و مفصلِ آن ها را در مقاله های مجزایی ارائه داده ایم.

چرایی استفاده از سیستم کنترل هوشمند

در طول سال ها  همیشه هوشمند کردن لوازم اتفاقی منحصر به فرد بوده و است که کار را تا حد زیادی عالی پیش می ‌برد و باعث طولانی شدن عمر دستگاه می شوند و شما را در هزینه و مصرف انرژی جلو خواهد انداخت. که در روند کاری تان نیز تأثیر بسیار مثبتی می ‌گذارد.

 

همان طور که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شد؛ استفاده از سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده می تواند کار شرکت ها و کارخانجات بسیاری را به درستی پیش ببرد و از هزینه های گزاف و اضافی پیشگیری خواهد کرد. اگر شما هم به عنوان کسی که صاحب کسب و کار است و می ‌خواهید از برج خنک کننده در شرکت و کارخانه تان استفاده بکنید و قصد هوشمند سازی این دستگاه ‌ها را دارید؛ ما در کمک تان خواهیم کرد تا این کار را به نحو احسن انجام دهید و خیال تان از این بابت راحت باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

 برج خنک کننده

مشاوره در خصوص بهینه سازی برج خنک کننده

فروش برج خنک کننده صنعتی با استاندارد CE اروپا

مشاوره در حوزه برج خنک کننده هیبرید

کاهش مصرف آب کولینگ تاور صنعتی

سوالات رایج در مورد سیستم کنترل برج خنک کن

پاسخ این سوال منفی است. کار سافت استارت، زیر بار بردن تدریجی موتور است. سافت استارت در فرآیندی چندین ثانیه ای، دور موتور Cooling tower را به مرور زمان از صفر به حداکثر میرساند. هدف سافت استارت جلوگیری از آسیب به موتور در زمان روشن و خاموش کردن آن است. در حالیکه اینورتر می تواند سرعت چرخش پره ها را با تغییر فرکانس، کنترل کند. البته در بیشتر موارد، اینورتر یا درایو برج خنک کن، دارای سافت استارت هم هستند

آیا با استفاده از سیستم کنترل دور برج خنک کننده و اینورتر می شود صدای کولینگ تاور را در شب کم کرد؟

بله با نصب سیستم کنترل هوشمند کولینگ تاور به خصوص در پروژه های مسکونی، می شود شب ها که دمای هوا کم میشود، دور فن را کم کرد تا صدای برج خنک کن باعث آزار و اذیت همسایه ها نشود. این مشکل در پروژه هایی که از کولینگ تاور ارزان  و بی کفیت استفاده می شود بسیار زیاد است و معموله خانه های اطراف از صدای زیاد پره شکایت می کنند. در این موارد اگر امکان تعویض Cooling tower وجود نداشته باشد باید با نصب سیستم کاهش دور فن و کنترل هوشمند، به کم کردن صدای پره ها در زمان استراحت همسایه ها اقدام کرد. جهت قیمت برج خنک کننده مدار بسته می توانید به سایت ما مراجعه کنید. 

آیا تاثیر تابلو کنترل هوشمند بر کاهش مصرف آب برج خنک کن، به نوع کولینگ تاور بستگی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم یکی از عواملی که بر مقدار صرفه جویی در آب برج خنک کننده تاثیر دارد، نوع کولینگ تاور است. برای مثال در برج مخروطی(خمره ای) بخاطر ایرادهای ساختاری، نمی تواند جلوی هدر رفتن آب را از حدی بیشتر گرفت. در مورد کولینگ تاور کراس فلو وضعیت از برج گرد بهتر است.

اما بیشترین مقدار صرفه جویی آب و برق در Cooling tower، به مدل های کانتر فلو مکعبی بر می گردد.

 

دکمه بازگشت به بالا