عمومی

چطور با شکست روبه‌رو شویم؟

اینکه چه چیزی باعث شکست ما می شود یک سوال مهم است، اما مهمتر از آن این است که چگونه یک موقعیت شکست را مدیریت کنیم. کنار آمدن با شکست مهارت بسیار ارزشمندی است که به رشد ما کمک می کند و از تاثیر منفی شکست بر ما جلوگیری می کند.

همانطور که روزنامه ترندونی می نویسد همشهری او نوشت: هیچ راه فراری نیست. همانطور که ممکن است در رسیدن به هدف موفق شوید، احتمال شکست شما نیز وجود دارد. اینکه چه چیزی باعث شکست ما می شود یک سوال مهم است، اما مهمتر از آن این است که چگونه یک موقعیت شکست را مدیریت کنیم. کنار آمدن با شکست مهارت بسیار ارزشمندی است که به رشد ما کمک می کند و از تاثیر منفی شکست بر ما جلوگیری می کند. با تمام تلخی شکست وقتی راه گریزی نیست، پس چه بهتر که در انتهای بن بست به آن نگاه نکنیم و برای تجربه آن و ادامه راه آماده شویم.

ویدا ساعی روانشناس و روان درمانگر در مورد اینکه چه راهکارهایی می تواند به شما کمک کند با شکست ها به درستی برخورد کنید صحبت می کند. توضیحات این روانشناس را با هم می خوانیم.

تو تنها نیستی

وقتی شکست می خوریم، اول باید فکر کنیم که همه مردم موفق، توانا و شاد هستند و آسمان بالای سرمان سیاه است! این مقدمه آغاز واکنش های احساسی است و ما را در گردابی از احساسات منفی و اتهامات غرق می کند. به یاد داشته باشید، شما کسی را پیدا نمی کنید که بدون آزمون و خطا به هدف نهایی خود رسیده باشد. هر فرد موفقی که ملاقات می کنید و با او صحبت می کنید، قطعا شروع به صحبت در مورد شکست هایی می کند که منجر به پیروزی شده است. هنگام خواندن داستان زندگی افرادی که به دستاوردهای بزرگ دست یافته اند، فکر نکنید که آنها به اهداف خود مانند نوشیدن آب رسیده اند. نگاهی به زندگی نامه افراد موفق سابق می تواند به ما کمک کند باور کنیم که شکست پایان راه نیست. این تفاوت بین افراد موفق و کسانی است که در رسیدن به اهداف خود شکست خورده اند. افراد موفق به راه خود ادامه دادند و گروه دوم تسلیم شدند و ایستادند. شکست وجه مشترک هر دو گروه است، اما نحوه برخورد افراد با شکست، سرنوشت آنها را تغییر می دهد.

تعاریف را تغییر دهید

قبل از اینکه خود را شکست خورده تصور کنید، ببینید آیا اصلاً تعریف درستی از شکست دارید یا خیر. گاهی اوقات فکر می کنیم موفقیت یک مفهوم غیر واقعی است و بر اساس آن تعریف، به اشتباه فکر می کنیم شکست خورده ایم. اگر رویکرد معقولی دارید، باید ببینید از ابتدای راه چقدر فاصله گرفته اید، نه لزوما و الزاماً تا آخرین نقطه. در واقع بهتر است در ارزیابی میزان موفقیت انعطاف پذیر باشید. رویکرد سنتی به هر فعالیت و هدف و عدم انعطاف برای تغییرات احتمالی منجر به شکست می شود. بنابراین برای تغییر تعاریف خود آماده باشید و نگران باورهای اصلی خود نباشید. داستان شکست خود را تعریف نکنید زیادش نکن این یک رویداد معمولی است که می تواند در همه تراکنش ها، اهداف، برنامه ها و هر مسیر مورد انتظار رخ دهد. گاهی اوقات شکست‌ها به ما کمک می‌کنند بفهمیم که از ابتدا راه را اشتباه رفته‌ایم و از اشتباهات بزرگ‌تر قبل از رسیدن به پایان جلوگیری کنیم.

متوقف نشو

اگر بخواهیم در صورت خوش شانسی خود را پایان راه بدانیم، واضح است که اولین شکست آخرین خواهد بود و بقیه راه را از دست خواهیم داد. فعالیت با شکست متوقف نمی شود. برای ادامه کار، باید بر شکست ها غلبه کنید و از شکست اول دست نکشید. قبول کنید که این شکست نیست که شما را از رسیدن به پیروزی باز می دارد، بلکه تفکر شما در مورد شکست مانع شما می شود. در برابر شکست مقاومت نکنید آن را بپذیرید و با آن کنار بیایید تا از این مرحله عبور کنید و به راه حل آن فکر کنید. مسیر شکست را مرور کنید و خطاها را پیدا و اصلاح کنید. دقت، در نظر گرفتن جوانب کار، ارزیابی خطرات و خسارات احتمالی، پیش بینی موانع و … برای رسیدن به هر هدفی ضروری است. گاهی اوقات برای رسیدن به نتیجه باید مدت زیادی صبر کرد. بسیاری از افراد در ابتدا یا وسط کار ناامید می شوند، عقب نشینی می کنند و امیدوارند زودتر به نتیجه برسند.

از تکرار شکست نترسید

برخی افراد آنقدر از تکرار این تجربه پس از اولین شکست خود می ترسند که دست به کار جدیدی نمی زنند، پیشنهادی را نمی پذیرند و در نقش منفعل بزدلانه قرار می گیرند. اگر از شکست نترسید، بیشتر در معرض خطر هستید که عواقب واقعاً خوبی برای شما خواهد داشت. پس از هر شکست، باید عزت نفس و اعتماد به نفس خود را به مهارت های رفتاری خود بازگردانید و قدرت شروع مسیرهای جدید را بازیابی کنید. ما یک مفهوم خارق العاده از شکست برای شما ایجاد نمی کنیم و آن را بی اهمیت جلوه نمی دهیم، خود را با جملات انگیزشی فریب نمی دهیم. هر شکستی هزینه ها و پیامدهایی دارد، بنابراین کنار آمدن با آنها ضروری است. مهم این است که از تبدیل شدن شکست ها به تخریب و منحرف کردن کامل حواس ما از مراحل بعدی جلوگیری کنیم. خیلی وقت ها ممکن است شکست بخوریم که نشان می دهد ما زنده و سالم هستیم.

دنبال مقصر نباش

موقعیت شکست ناخوشایند است و در اینجا ذهن شروع به انکار می کند. اولین واکنش این است که سعی کنید مقصر را پیدا کنید یا خودتان را سرزنش کنید. برخی از مردم می ترسند که دیگران آنها را به شکست متهم کنند. به همین دلیل سعی می کنند با سرزنش دیگران از خود محافظت کنند. دیگران خود را به خاطر همه شکست ها سرزنش می کنند، نه به خاطر آن، بنابراین به جای تمرکز روی مشکل، شروع به سرزنش خود می کنند. مهم این است که بتوانید مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرید تا بتوانید بهتر برنامه ریزی کنید و به کار خود ادامه دهید تا از تکرار اشتباه قبلی جلوگیری کنید. مسئولیت پذیر باشید و روی عواملی که باعث شکست می شوند تمرکز کنید نه اینکه به دنبال مقصر باشید. وقتی به شکست خود فکر می کنید، به دنبال توضیح باشید، نه بهانه. علل شکست را شناسایی کنید و تصمیم بگیرید که چه کاری انجام دهید. شکست به دستیابی شما به هدف یا برنامه ای که تعیین کرده اید مربوط می شود. بیشتر افرادی که از شکست احساس ناامیدی می کنند، بیشتر ابعاد شخصیت خود را مقصر می دانند و هوش، توانایی های ذهنی و فعالیت های خود را زیر سوال می برند و ما مسئول شکست هستیم تا مقصر.

احساسات خود را بپذیرید

البته جملات انگیزشی مدام می گویند که شکست مقدمه پیروزی است و باعث عبرت می شود، اما واقعیت این است که شکست از قبل باعث ایجاد احساسات ناخوشایند و بدبختی می شود. پس از شکست خود را به خاطر احساسات منفی یا عجیب سرزنش نکنید. در مواجهه با شکست، احساسات، سردرگمی، اضطراب، خشم، غم و شرم بیشتر تجربه می شود. این احساسات ناامید کننده هستند و گاهی اوقات افراد برای جلوگیری از احساسات ناامید کننده عاطفی دست به هر کاری می زنند. راه های ناسالمی را که برای پیشگیری یا کاهش درد در زندگی استفاده می کنید، بشناسید و باور داشته باشید که غلبه بر چنین مهارت هایی، غلبه بر مهارت ها، به جای کمک، وضعیت شما را بدتر می کند. احساس خود را درک کنید و به خود اجازه دهید کمی احساس بدی داشته باشید. به یاد داشته باشید که این احساسات به دلیل موقعیتی است که در آن قرار دارید، بنابراین با تغییر شرایط، بسیاری از این احساسات از بین می روند و دیگر وجود ندارند. بنابراین لازم نیست با سرزنش خود به خاطر این احساسات موقت، روحیه خود را خراب کنید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا