اقتصادی

لازم است شبکه ثابت پیش و بیش از سیستم تلفن سیار کشور توسعه پیدا کند

ترندونی/ خراسان رضوی دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: برآوردهای انجام شده در تدوین سند شبکه ملی اطلاعات این تصور را ایجاد می کند که شبکه ثابت کشور باید زودتر و بیشتر از شبکه تلفن همراه توسعه یابد. این به دلیل نقش این بخش در شبکه بی سیم کشور است.

سید ابوالحسن فیروزآبادی امشب 25 بهمن ماه در مراسم افتتاحیه پروژه ملی توسعه شبکه فیبر نوری (FTTX) که طی ویدئو کنفرانسی در مرکز تلفن انقلاب مشهد برگزار شد، گفت: توسعه شبکه پهن باند کشور یکی است. اولویت های شبکه ملی اطلاعات

وی افزود: با فناوری‌های جدید و نسل‌های فناوری‌های مخابرات سیار – اعم از زمینی و فضایی، سامانه‌های ماهواره‌ای و همچنین نسل پنجم و ششم که به سمت شبکه‌های نرم‌افزاری پراکنده حرکت می‌کنند، چاره‌ای جز توسعه پهنای باند کشور نداریم. شبکه ‘.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: به دلایلی توسعه شبکه پهن باند در کشور از دیگر اولویت های این حوزه است. برخی از نظریه پردازان داده ها را با معادل نفت در اقتصاد صنعتی یکی می دانند، اما در اقتصاد دیجیتال، داده ها همان نقش نفت را ایفا می کنند که نیروی محرکه اقتصاد صنعتی است. اگر انرژی و نفت را از اقتصاد صنعتی حذف کنیم، این صنعت به کلی تعطیل می شود.

فیروزآبادی بیان کرد: اگر اطلاعات و داده ها بخواهند محدود و گران یا مستهلک شوند به سرنوشتی مشابه سرعت نقدینگی دچار می شوند چرا که در اقتصاد راکد سرعت نقدینگی پایین است. این فضا باید از سرعت و پهنای باند بالایی برخوردار باشد تا بتواند از مزایایی که برای توسعه اقتصادی کشور ترویج می کند برخوردار باشد.

وی ادامه داد: بهره گیری از تحولات سرمایه داری در ایران به دلیل مشکلات سال های گذشته ناشی از جنگ، تحریم و… و همچنین با قدرت جوان غیرممکن است. پس باید از نرم افزار و طوفان فکری استفاده کنیم. مبنای توسعه نرم افزار استفاده از شبکه های پهن باند در شبکه ملی است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به رفع موانع ایجاد انحصار در کشور خاطرنشان کرد: موانع شبه انحصاری در کشور باید حل شود. علاوه بر این، باید شکاف بین استان ها و انحصار سهم شرکت های خصوصی و مخابراتی در کشور را تقویت کرد، مخابرات ایران را تقویت کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا