سلامت و دانش

بهترین راه برای تشخیص بیماری تالاسمی

تشخیص تالاسمی

تالاسمی یک اختلال خونی است که با آزمایش MCV تشخیص داده می شود. این آزمایش اندازه گلبول‌های قرمز خون را اندازه‌گیری می‌کند و در صورت مشکوک بودن پزشک، آن را تجویز می‌کند. در ادامه با این آزمون بیشتر آشنا شوید.

آزمایش خون MCV چیست؟

برای پاسخ به سوال MCV آزمایش خون چیست؟ می توان گفت که این فاکتور به عنوان میانگین حجم سلولی نیز شناخته می شود و عدد مهمی است که در آزمایش خون جامع CBC ذکر شده است. MCV مقداری است که اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز را توصیف می کند. این شاخص می تواند به تشخیص انواع کم خونی و تالاسمی کمک کند.

در حالی که MCV می تواند اطلاعات مهمی را ارائه دهد، معمولاً به تنهایی استفاده نمی شود. MCV با بررسی تعداد خون و سایر گلبول‌های قرمز خون، از جمله میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (MCHC) و توزیع گلبول‌های قرمز خون (RDW) انجام می‌شود. این آزمایش ها با هم می توانند برای تشخیص دقیق اختلالات خونی مورد استفاده قرار گیرند.

MCV میکروسیتوز کم نامیده می شود، به این معنی که گلبول های قرمز خون کوچک هستند. MCV بالا ماکروسیتوز نیز نامیده می شود، به این معنی که گلبول های قرمز خون بزرگتر از حد طبیعی هستند. MCV ممکن است یک آزمایش مفید باشد حتی زمانی که تعداد گلبول های قرمز خون و سایر آزمایش ها طبیعی است. این امر به ویژه در هنگام تشخیص بیماری کلیوی صادق است. این مقاله دلیل آن را توضیح خواهد داد تست MCV از این آزمایش چه انتظاری باید داشت و چگونه نتایج را تفسیر کرد.

آزمایش خون mcv

هدف از تست MCV چیست؟

میانگین وزن بدن یکی از اعداد داده شده برای کل آزمایش CBC است. بنابراین، هنگامی که یک آزمایش CBC اختصاص داده می شود، شاخص MCV نیز قابل مشاهده است. این نوع آزمایش خون را می توان به عنوان بخشی از یک آزمایش غربالگری معمول اختصاص داد. این را می توان با تشخیص، درمان و نظارت بر بسیاری از بیماری ها نیز انجام داد.

با این حال، گاهی اوقات پزشک شما ممکن است بخواهد MCV شما را برای ارزیابی علائم یا وضعیت خاص شما تحت نظر داشته باشد. بعضی از آنها … هستند:

 • علائم احتمالی کم خونی مانند خستگی، رنگ پریدگی پوست و سرگیجه را ارزیابی کنید
 • برای تشخیص انواع کم خونی یا تالاسمی
 • برای ارزیابی سایر اختلالات خونی، مانند شمارش غیرطبیعی گلبول های سفید یا پلاکت ها

mcv بالا

تست MCV چگونه تفسیر می شود؟

MCV انجام آزمایش خون، این عددی است که اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز در گردش را توصیف می کند. بنابراین، MCV بالا به این معنی است که گلبول های قرمز خون بزرگتر از حد متوسط ​​هستند. برعکس، MCV های کم به معنای پایین تر از حد متوسط ​​هستند. تعیین اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز در تعیین نوع کم خونی در فرد بسیار کمک کننده است. مثلا:

 • MCV بالا در کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 مشاهده می شود.
 • MCV پایین در کم خونی فقر آهن یا تالاسمی مشاهده می شود.

سطح MCV معمولاً در طول زمان ثابت است و به آرامی تغییر می کند مگر اینکه به فرد تزریق شود. اگر ناهنجاری MCV به دلیل کمبود آهن باشد، ممکن است به مرور زمان با مکمل های آهن افزایش یابد.

سطوح طبیعی MCV در آزمایش خون

محدوده طبیعی برای MCV حدود 80-94 فمتولیتر (FL) است. با این حال، آنچه آزمایشگاه ها به عنوان محدوده طبیعی از آن یاد می کنند ممکن است کمی متفاوت باشد. برخی از تفاوت های آزمایشگاهی ممکن است به دلیل تفاوت در تجهیزات، روش ها و مواد شیمیایی مورد استفاده باشد.

اگر سطح MCV در آزمایش خون شما نرمال است، به این معنی نیست که واقعاً بیماری مانند کم خونی ندارید. کم خونی هایی وجود دارد که اندازه گلبول های قرمز خون طبیعی است (مانند کم خونی نرموسیتی). پزشک شما نتایج آزمایش شما را بر اساس سابقه پزشکی شما و نتایج سایر آزمایشات تفسیر می کند.

mcv پایین

مارک MCV کم چیست؟

MCV کمتر از حد طبیعی به این معنی است که گلبول های قرمز خون شما کوچکتر از حد طبیعی هستند (میکروسیت). میکروسیتوز معمولاً به دلیل ناتوانی در تولید هموگلوبین است. هموگلوبین پروتئینی است که وظیفه انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارد.

با این حال، نتیجه ای که کمی پایین تر از حد طبیعی است، می تواند از نظر پزشکی بی اهمیت باشد، زیرا آزمایش اغلب از روز به روز و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پزشک شما این نتیجه را بر اساس سابقه پزشکی شما و سایر آزمایش‌ها مانند گلبول‌های قرمز، هموگلوبین و سایر شمارش گلبول‌های قرمز تفسیر می‌کند.

بیماران مبتلا به میکروسیتوز معمولاً هیچ علامتی نشان نمی دهند مگر اینکه کم خونی شدید داشته باشند. سایر آزمایشات خون ممکن است به تعیین علت میکروسیتوز کمک کند.

MCV پایین در این موارد دیده می شود:

 • کمبود آهن
 • تالاسمیجا
 • کم خونی یک بیماری مزمن است
 • مسمومیت از سرب
 • اسفروسیتوز

سطوح بسیار پایین MCV (کمتر از 70 که به عنوان مثال میکروسیتوز شدید نامیده می شود) معمولاً نشانه کم خونی فقر آهن یا تالاسمی است. با این حال، کم خونی همیشه در این دسته بندی ها قرار نمی گیرد. گاهی اوقات کم خونی فقر آهن می تواند MCV طبیعی داشته باشد.

ارتباط تالاسمی و کمبود آهن با آزمایش MCV

تالاسمی یک اختلال ژنتیکی است که باعث می شود بدن مقادیر غیر طبیعی هموگلوبین تولید کند. هموگلوبین پروتئینی است که وظیفه انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارد و در صورت مختل شدن فرآیند انتقال اکسیژن می تواند مختل شود. هموگلوبین پایین باعث کاهش اندازه گلبول های قرمز و در نتیجه کاهش MCV می شود.

این اختلال باعث تخریب بیش از حد گلبول های قرمز خون می شود و می تواند منجر به کم خونی شود. تالاسمی ارثی است، یعنی حداقل یکی از والدین شما باید ناقل این اختلال باشد.

تالاسمی مینور شکل کمتر جدی این اختلال است. دو شکل دیگر تالاسمی به نام تالاسمی آلفا و تالاسمی بتا خطرناک تر هستند. اگر سطح MCV در خون شما کمتر از حد طبیعی باشد، ممکن است تالاسمی خفیف داشته باشید.

علائم MCV بالا چیست؟

MCV معمولا با افزایش سن افزایش می یابد. در واقع، MCV در حدود 30 درصد از افراد مسن بدون هیچ دلیل مشخصی افزایش می یابد. MCV بالا ممکن است نشان دهنده علائم زیر باشد:

 • کمبود ویتامین B12
 • کمبود اسید فولیک (ویتامین B9)
 • بیماری کبد
 • اعتیاد به الکل
 • کم کاری تیروئید
 • برخی از کم خونی های همولیتیک
 • برخی از داروهای شیمی درمانی

تست مک وی

MCV Home Testing و مجموعه Humka

کم خونی می تواند نشانه ای از خستگی مداوم، سرگیجه، سردی دست ها و پاها باشد. در این صورت آزمایش خون لازم است. در آزمایش خون، شاخص MCV می تواند تشخیص دهد که آیا کم خونی فقر آهن دارید یا خیر. البته پایین بودن MCV نیز می تواند نشانه تالاسمی باشد. اما در صورت بروز علائم، حتما آزمایش خون بدهید. اگر برای بازدید از آزمایشگاه مشکل دارید، می توانید به راحتی از خدمات تست خانگی استفاده کنید هومکا از یک تیم متخصص و آزمایشگاهی مجهز استفاده کنید و به خانه خود بیاورید.

همکاران هومکا آماده حضور در منزل شما هستند و تمامی آزمایشات خون را با رعایت بهداشت کامل انجام داده و نتایج را به صورت آنلاین ارسال می کنند. اگر ساکن شهرستان های استان باشد تهران یا شهرها کرج، مشهد، تبریز، شیراز، راش، اهواز اربا اصفهان شما هستید، می توانید تماشا کنید بیمه پایه و تکمیلیخدمات تست خانه شماره را استعلام می کند 02167371 با مراجعه به سایت هومکا به نشانی www.homeca.ir تماس بگیرید یا آزمون مورد نظر را درخواست کنید.

دکمه بازگشت به بالا