برون مرزی

اقبالی: وزن همکاران سرمربی تیم ملی از نظر فنی باید بالا برود/مگر بازیکن جوان ساخته ایم که قلعه نویی آن را به تیم ملی دعوت کند؟

اقبالی: وزن همکاران سرمربی تیم ملی از نظر فنی باید بالا برود مگر بازیکن جوان ساخته ایم که قلعه نویی آن را به تیم ملی دعوت کند؟

مدرس فیفا گفت:با این وضعیتی که دیدیم باید تغییرات کلی در کادرفنی تیم ملی صورت بگیرد و مربیانی اضافه شوند که وزن فنی این کادر را بالا ببرند.  

مسعود اقبالی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در خصوص اینکه کادرفنی تیم ملی فوتبال ایران نیاز به تغییراتی دارد یا همین کادر برای موفقیت تیم امیر قلعه‌نویی کفایت می‌کند، اظهار کرد: در قیاس با تیم‌های ملی و باشگاهی بزرگ دنیا، قیاس مع‌الفارق است. چون در تیم‌های برتر دنیا، هر عضو کادرفنی وظیفه‌ای مشخص دارد. یک مربی مخصوص فاز دفاعی، دیگر مربی روی امور میانی زمین، یک مربی روی برنامه‌های تهاجمی، یک مربی روی یک سوم دفاعی و … مسئولیت‌های خود را اجرا می‌کنند. آنها دستاورد‌های خود را خلاصه نویسی کرده و در اختیار نفر دوم کادرفنی قرار می‌دهند تا او جمع‌بندی نهایی کند و به اطلاع سرمربی برساند. توجه به جزئیات برای تیم‌های بزرگ دنیا بسیار اهمیت دارد و خروجی چنین دقتی منجر به کسب نتایج بسیار خوب می‌شود.

تغییرات کلی در کادرفنی تیم ملی صورت بگیرد 

وی ادامه داد: در تیم ملی ایران وقتی به سوابق دستیاران سرمربی رجوع می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که آنها در دوران مربیگری نتیجه فوق‌العاده‌ای نگرفتند و حتی در اواخر دوران سرمربیگری خود ناموفق بوده‌اند. این مربیان چگونه می‌توانند به سرمربی تیم ملی کمک کنند؟ بدون حب و بغض باید تغییرات در کادرفنی تیم ملی صورت بگیرد. حالا که قرارداد سرمربی تیم ملی تا جام ملت‌ها تمدید شده، باید عناصر کادرفنی او تغییر کنند، چون کمک شایانی در مواقع بحرانی نمی‌کنند. آماری که این مربیان در اختیار سرمربی قرار می‌دهند زمانی اثرگذار است که در مرحله عملی هم بتوانند به سرمربی کمک کنند. بهترین مؤلفه‌های تاکتیکی هم به صورت تئوری بی‌اثر هستند. اگر تئوری‌ها در تمرینات تکرار و در مسابقات اجرایی نشوند، در حقیقت کاری انجام نشده است. با این وضعیتی که دیدیم باید تغییرات کلی در کادرفنی تیم ملی صورت بگیرد و مربیانی اضافه شوند که وزن فنی این کادر را بالا ببرند.  

ملی‌پوشان با حس مصونیت بازی می‌کنند 

مدرس فیفا خاطرنشان کرد: اضافه کردن مربیانی که بتوانند قابلیت‌های کادرفنی تیم ملی را بالاتر ببرند نیازمند صرف هزینه است. در سطوح مدیریتی و تشکیلاتی آن قدر قدرتمند نیستیم و در نتیجه نداریم مربیانی که بتوانند به کادرفنی اضافه شوند. دستیاری مانند سعید الهویی که آنالیزور بوده و آرام آرم رشد کرده و مورد اعتماد امیر قلعه‌نویی قرار گرفته، چقدر تجربه کاربردی در عرصه مربیگری دارد؟ دستیار ایتالیایی سرمربی تیم ملی چه توانایی‌هایی دارد که بتواند به عنوان تمرین دهنده کارایی تیم را افزایش دهد؟ آنچه تا به اینجا دیده‌ایم، تیم ملی پشتوانه لازم را در عرصه فنی ندارد تا به سرمربی یاری برساند. لژیونر‌هایی داریم که با مربیانی کار کرده‌اند که از لحاظ دانش فوتبال جلوتر از مربیان کادرفنی هستند. طبیعی است که تبعیت نمی‌کنند. آنها به مربیانی نیاز دارند که بتوانند مشکلات فنی‌شان را حل کنند و راهکار بدهند. ضمن اینکه تیم‌های ملی رده‌های سنی مختلف ناکام ماندند و پشتوانه لازم را برای جایگزینی ایجاد نکرده‌اند. در نتیجه ملی‌پوشان با حس مصونیت بازی می‌کنند و می‌دانند در اردو‌های بعدی هم حضور دارند.

طبق استاندارد روز دنیا بازیکن سازی نکرده‌ایم

وی با اشاره به اینکه پشتوانه‌سازی از باشگاه‌ها شکل نگرفته تا تیم ملی تغذیه شود و قلعه‌نویی به درستی گفته جوانگرایی در ۱۰ سال اجرایی می‌شود نه یک سال، تصریح کرد: هر فرد دیگری سرمربی تیم ملی باشد انتخابی جز همین نفراتی که قلعه‌نویی انتخاب کرده نخواهد داشت. بازیکنان پا به سن گذاشته هم رقیبی نمی‌بینند که بخواهند برای خداحافظی مقاومت و پافشاری کنند. اگر سراغ تیم‌های لیگ برتری برویم به سختی از هر تیم یک بازیکن جوان پیدا می‌کنیم که بتواند به تیم ملی کمک کند و دلیل آن این است که طبق استاندارد روز دنیا بازیکن سازی نکرده‌ایم. نیرو‌های استعدادیاب نداریم که از دانش تئوریک و عملی برخوردار باشند. بسیاری از استعداد‌ها نمی‌توانند به مدارس فوتبال بیایند، چون پشتوانه مالی ندارند. امکان تربیت استعداد‌ها را نداریم، چون معیار استانداردی بر مربیان مدارس فوتبال نداریم. به همین دلیل در بازی‌های انتخابی جام جهانی نهایتاً قلعه‌نویی پنج بازیکن جوان به فهرست خود اضافه می‌کند و بیشتر از این نمی‌تواند تغییری نسبت به لیست جام ملت‌ها ایجاد کند.

متخصصان استعدادیابی به کار گرفته شوند

اقبالی یادآور شد: امیر قلعه‌نویی که یک مربی نتیجه‌گراست بخواهد هم نمی‌تواند ۵۰ درصد لیست تیمش را جوان کند. او دنبال نتیجه است و بازیکنانی هم نیستند که بخواهیم به آنها اشاره کنیم که این مهره‌ها بودند و آنها را انتخاب نکردید. اگر رابطه کنار گذاشته شود، متخصصان استعدادیابی به کار گرفته شوند و تمامی اصول روز دنیا در زمینه تیم‌های پایه اجرایی شود در طول ۱۰ سال می‌توان تیم ملی را به پشتوانه بسیار خوبی رساند. فدراسیون فوتبال در صورت کار دلسوزانه با تشکیلات کارآمد می‌تواند پشتوانه بسیار خوبی را برای تیم ملی بزرگسالان بسازد. فراموش نکنیم در تیم‌های باشگاهی باید تیم‌های نوجوانان تا امید ساخته شود و بهترین بازیکنان این تیم‌ها به تیم ملی برسند تا در آنجا شاهد تیم‌های بسیار خوبی باشیم که سلسله وار پشتوانه تیم رده سنی بالاتر از خود باشند. در غیر این صورت همین رویه را که کف می‌زنیم برای کشور‌های موفق را ادامه می‌دهیم و در رویای داشتن چنین تیم‌هایی روزگار می‌گذرانیم. هر چه قدر هم فریاد بزنیم صدای‌مان به جایی نمی‌رسد.

قلعه‌نویی در بازی‌های فیفادی می‌خواهد برنده باشد

وی تصریح کرد: بهترین تیم‌های ملی دنیا میانگینی سنی بین ۲۴ تا ۲۷ سال را دارند. این تیم‌ها در کنار جنبه‌های تکنیکی و تاکتیکی، جنبه‌های فیزیکی و آمادگی جسمانی را بسیار جدی می‌گیرند. به خوبی درک کرده‌اند اگر آمادگی فیزیکی نباشد دیگر موارد تحلیل می‌رود. قلعه‌نویی در بازی‌های فیفادی می‌خواهد برنده باشد و آمار خوبی داشته باشد. حریفان ما هم ازبکستان، تاجیکستان، تیم‌های متوسط آفریقایی و اردن و عراق خواهند بود. سرمایه آنها را نداریم با تیم‌های بزرگ دنیا بازی کنیم. تفکر تاکتیکی است و تفکر راهبردی و استراتژیک نیست. شعار دادن که نمی‌تواند شرایط را تغییر دهد. تفکر حاکم بر فدراسیون هم نتیجه‌گراست و با تکرار همان روند گذشته، تغییری ایجاد نمی‌شود و نتایجی که پیش از این گرفتیم باز هم تکرار می‌شود. به جام جهانی هم برویم در همان دور مقدماتی حذف می‌شویم.

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا