اقتصادیعمومیکسب و کار ایرانی برتر

آیا کیف پول‌ها برای کابران ایرانی محدودیت دسترسی ایجاد نکرده‌اند؟

اعتراف متامسک به جمعآوری آدرس IP کاربران

خرید و فروش انواع کیف پول  سخت افزار  سیف پل: اواخر آذر ۱۴۰۱ متوجه تغییر توافق‌نامه سیاست حفظ حریم خصوصی در وب سایت ConsenSys (توسعه‌دهنده MetaMask) شدیم. بر اساس آن، کیف پول نام برده از این پس آدرس‌های آی‌پی و آدرس‌های کاربران را حین انجام تراکنش‌های آن‌چین ذخیره می‌کند. البته، به این موضوع مهم اشاره شده که جمع‌آوری اطلاعات فقط در صورت استفاده از RPC پیش‌فرض یعنی Infura صورت خواهد گرفت. با توجه به همین موضوع، در انتهای این مقاله روش دور زدن تحریم متامسک و جلوگیری از ذخیره‌سازی IP را آموزش داده‌ایم.

کاربرانی که از یک RPC دیگر به جز Infura یا مخصوصا از نود اتریوم اختصاصی خود داخل متامسک استفاده می‌کنند، مشمول توافق‌نامه سیاست حفظ حریم خصوصی جدید شرکت ConsenSys نخواهند شد. البته قبل از انتخاب باید قوانین و شرایط مربوط به RPC مورد نظر را بخوانید، چرا که ممکن است آن‌ها نیز به جمع‌آوری آدرس‌های اتریوم و همچنین IP کاربران کمک کنند!

شفافیت و راست‌گویی ConsenSys ستودنی است! این شرکت در بیانیه اخیر خود از احتمال اشتراک گذاشتن اطلاعات به دست آمده با شرکت‌های همکار و شرکای خود خبر داده است. آن‌ها حتی ممکن است در جریان معاملات تجاری‌شان با سایر کمپانی‌ها از این اطلاعات استفاده کنند. مورد استفاده دیگر، تکیه بر پایگاه داده آدرس‌های IP و آدرس‌های اتریوم ذخیره شده به منظور پیروی از قوانین مبارزه با پولشویی است.

واکنش کاربران به این خبر غیرمنتظره نبود؛ آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های منفی از خود نشان دادند و به خاطر زیرسوال رفتن حریم خصوصی خود ابراز نگرانی کردند. این در حالی است که متامسک یک محسوب می‌شود و باید بیشتر از روش‌های سنتی و متمرکز ارائه خدمات مالی، به حفظ حریم خصوصی و هویت کاربران کمک کند.

 

 

بیانیه جدید ConsenSys ؛ اتفاق تازهای رخ نداده است!

شرکت توسعه‌دهنده متامسک ضمن ادعای عدم سواستفاده یا کسب درآمد از اطلاعات کاربران این کیف پول، اعلام کرد اتفاق جدیدی رخ نداده و در عمل چیزی تغییر نکرده است. بیانیه جدید بعد از عکس‌العمل‌های تند میلیون‌ها کاربر MetaMask منتشر شد تا هدف از ذخیر‌ه‌سازی اطلاعات کاربران را به طور واضح بیان کند.

کمپانی ConsenSys مدعی شد جمع‌آوری خودکار بخشی از اطلاعات شخصی کاربران، که می‌تواند شامل IP نیز باشد، از قبل وجود داشته، پس الان تغییر خاصی رخ نداده است! آن‌ها توافق‌نامه سیاست حفظ حریم خصوصی خود را صرفا برای شفاف‌سازی درباره نحوه کار Infura به‌روزرسانی کرده‌اند. توسعه‌دهنده روی این موضوع تاکید کرد که خود MetaMask آدرس‌های IP و ‌آدرس‌های اتریوم را ذخیره نمی‌کند، بلکه این قانون فقط مشمول افرادی است که از Infura به عنوان RPC استفاده می‌کنند. از این جمله می‌توان برداشت کرد که شرکت ConsenSys مسئولیت موضوع را از دوش خود برداشته و گردن شرکتی دیگری انداخته است.

سازنده کیف پول محبوب متامسک روی این موضوع تاکید کرد که روند جمع‌آوری داده تغییری نداشته و فقط متن توافق‌نامه سیاست حفظ حریم خصوصی آپدیت شده است. تقریبا می‌توان این ادعا را پذیرفت، چرا که ما از اسفند ۱۴۰۰ از جمع‌آوری اطلاعات کاربران متامسک با توجه به توافق ConsenSys و Infura مطلع بودیم. از یک زاویه، عمومی کردن خبر توسط سازنده MetaMask قابل ستایش است، چرا که می‌توانست بدون انتشار علنی موضوع، به این روند ادامه بدهد. اکنون می‌دانیم در صورت استفاده از یک نود اختصاصی اتریوم یا تغییر RPC به گزینه‌ای دیگر، مشکلی از نظر حریم خصوصی نخواهیم داشت. شرکت خالق و پشتیبان متامسک والت در گفتگو با وب سایت Cointelegraph گفت:

شرکت Infura از اطلاعاتی که به واسطه MetaMask جمع‌آوری می‌کند، سواستفاده نخواهد کرد. همچنین هدف ConsenSys، مثل خیلی از شرکت‌های حوزه وب 2 (اشاره به گوگل، فیس‌بوک و امثال آن‌ها)، کسب درآمد از اطلاعات خصوصی کاربران نیست.

سازنده متاماسک والت برای اطمینان خاطر بیشتر کاربران بابت مسائل تحریم و جمع‌‌آوری IP، مدعی شد شرکت اینفورا در تلاش است تا با پیاده‌سازی یک سری آپدیت فنی، اطلاعات شخصی دریافت شده را به حداقل برساند.

دلیل عصبانیت زیاد بیش از 21 میلیون کاربر فعال ماهیانه متامسک از این خبر، سقوط صرافی FTX بوده است؛ بعد از این اتفاق مهلک، بخش زیادی از بازیگران و فعالان اعتمادشان به راهکارها و سیستم‌های حضانتی را از دست دادند و سرمایه‌شان را از آن‌ها خارج کردند. حال وقتی روش‌های غیرحضانتی نیز به روشی دیگر حریم خصوصی کاربران را پایمال کنند، چه گزینه‌ای برای انتخاب باقی خواهد ماند!؟

دلیل تحریم ایران توسط متامسک

خبر تحریم ایران از سوی متامسک در حقیقت با انتشار پخش شد که در آن گفته می‌شود این تحریم طبق توافق ConsenSys و Infura، برقرار شده است. Infura ارائه‌دهنده خدمات متامسک برای انتقال اطلاعات از بلاک چین و برعکس است. ارائه دهنده کیف پول در انتهای مطلب می‌گوید که به کاربران مستقر در برخی مناطق به دلیل مشکلات قانونی، خدماتی ارائه نمی‌دهد.

پس از انتشار مطلب اولیه، Infura یک رشته توییت در این رابطه منتشر کرد و گفت که محدودیت‌های ایجاد شده عمدی بوده‌اند، اما به خاطر یک مشکل فنی، وسیع‌تر از آن که باید اجرا شده‌اند.

حساب رسمی توییتر این پروژه گفت:

در حین تغییر تنظیمات برای اجرای تحریم‌هایی که سردمداران ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورها وضع کرده‌اند، به اشتباه وسیع‌تر از آن که نیاز بود محدودیت ایجاد کردیم. این اشتباه بزرگی از سوی ما بود و خوشحالیم که به ما یادآوری شد. وقتی متوجه اتفاقات رخ داده شدیم، به سرعت مشکل را رفع کردیم و سرویس در این لحظه به درستی کار می‌کند

دکمه بازگشت به بالا