سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

درد رشد کودک چیست؟

درد رشد در کودکان چه معنایی دارد؟ درد رشد چه تفاوتی با دردهای دیگر در کودکان و چه علائمی دارد؟ در این مطلب با معنای دردهای رشد کودک و علائم درد رشد آشنا شوید. همچنین می توانید جهت خرید غلاف تفنگ اسباب بازی، ست پلیسی یا خرید کلاه پلیس بچه گانه با ما تماس بگیرید.

دردهای رشد در کودک

دردهای گهگاهی، تیز و تپنده و ضربان‌دار در بچه‌های بین سه تا پنج سال و سپس دوباره بین هشت تا 12 سال بسیار شایع است. بچه‌ها اغلب دردهای رشد را در ناحیه‌ی پاها، به خصوص در جلوی ران‌ها، پشت زانو و ساق پا احساس می‌کنند. آنها معمولاً در اواخر بعدازظهر و شب و در اولین ساعت‌های خواب شب بروز می‌کنند. درد در صبح ناپدید شده است.

این دردها می‌توانند خفیف باشند یا به اندازه‌ای شدید باشند که کودک شما را از خواب بیدار کنند. بعضی از بچه‌ها همچنین هنگام حمله‌ٔ دردهای رشد، درد شکمی یا نیز دارند.

اصطلاح «درد رشد» گمراه‌کننده است. هیچ مدرکی مبنی بر این‌که این درد ناشی از رشد استخوان‌هاست، وجود ندارد. متخصصان به طور قطع نمی‌دانند که چه عواملی باعث درد می‌شود، اما به نظر می‌رسد این دردها پس از گذراندن یک روز خیلی پرجنب‌وجوش بیشتر اتفاق می‌افتد.

دردهای رشد نشانه‌ٔ این نیست که کودک شما کاری را اشتباه انجام می‌دهد یا باید سرعت و شدت فعالیت خود را کم کند. بچه‌های کاملاً سالم آنها را تجربه می‌کنند. در حقیقت، 25 تا 40 درصد از بچه‌ها در سنی دچار دردهای رشد می‌شوند و شیوع آنها در دخترها اندکی بیشتر از پسرهاست.

دردهاي عضلاني استخواني از شكايت‌هاي شايع در سنين رشد است

  یک بچه شب مادر خود را از خواب بیدار کرده و به پاهای خود اشاره می‌کند. مادر پاهای بچه را کمی ماساژ ‌می‌دهد و بچه دوباره به خواب می‌رود. صبح بچه از خواب بلند شده و هیچ مشکلی ندارد و ممکن است این واقعه بارها در شب اتفاق بیفتد.

این داستانی است که مکرر اتفاق می‌افتد و در غالب اوقات معاینه و بررسی پزشک هیچ چیز غیر طبیعی را نشان نمی‌دهد. در نهایت تشخیص درد رشد بر ناراحتی بچه گذاشته می‌شود. خیلی اوقات وقتی هیچ علت خاصی به عنوان منشاء درد پیدا نمی‌شود بر چسب درد رشد را بر آن می‌زنند.

هیچ کس به درستی نمی‌داند واقعیت درد رشد چیست و به چه علتی ایجاد می‌شود. بسیاری از این دردها ارتباطی به رشد نداشته و بر اثر ضرباتی ایجاد می‌شوند. که در طول روز در حین بازی به پای بچه وارد می‌شود. در طول روز حواس بچه متوجه بازی‌ است و متوجه درد نمی‌شود. همچنین در طول روز انقباض غیر ارادی عضلات در اطراف استخوان‌ها و مفاصل موجب پایداری آنها و نوعی حمایت می‌شوند که نتیجه آن عدم احساس درد است. در شب و با شل شدن عضلات، قسمت های آسیب دیده حرکت کرده و در نتیجه درد ایجاد می‌شود.

علت دیگری که برای این دردها ذکر می‌شود فشار زیادی است که در هنگام فعالیت بدنی و بازی به استخوان ها و مفاصل وارد می‌شود. به آن overuse syndrome هم می‌گویند.

بعضی محققین علت این دردهای که بدون هیچ علت واضحی در اندام های کودک یا نوجوان ایجاد می‌شود را رشد نامتقارن استخوان‌ها و بافت های نرم اطراف آن ( عضلات، تاندون ها و رباط ها ) می‌دانند. در زمان هایی از رشد بچه ممکن است استخوان ها سریع رشد کنند ولی عضلات و تاندون ها و رباط های اطراف مفاصل نتوانند با همان سرعت رشد کرده و از آن عقب می‌مانند.

درد رشد مختص مفاصل کودک نیست و در فشردن مفصل، عضله و استخوان نیز درد ایجاد می‌شود

نتیجه آن می‌شود که طول بافت های نرم اطراف استخوان ها و مفاصل نسبت به استخوان ها کوتاه تر می‌شود و این کوتاهی نسبی می‌تواند موجب کشیدگی بیشتر آنها و وارد شدن تنش بیشتر در آنها در حین فعالیت بدنی شود. این کشش و تنش موجب درد می‌شود.

عده‌ای دیگر از محققین علت این دردها را به خصوص در کودکان کم سال مشکلات روحی و عاطفی آنها می‌دانند. در بسیاری اوقات مشکلات عاطفی بچه‌ها و حتی بزرگسالان خود را به صورت دردهای جسمی نشان می‌دهد. با کمی محبت مادر به صورت مالش پاها و در آغوش گرفتن کودک این دردها از بین می‌رود.

در هر صورت این دردهای بدون علت به هر سببی ایجاد شوند معمولاً با کمی تغییر در شدت و مدت و طریقه انجام فعالیت های بدنی و ایجاد محیط عاطفی بهتر برای کودک یا نوجوان خود می‌توان این دردها را کنترل کرد.

باید دقت داشت که هر دردی را درد رشد ندانست. پزشک قبل از اینکه نام درد رشد را به مشکلات بچه بگذارد بررسی کاملی از وی انجام می‌دهد تا مطمئن شود هیچ مشکل جسمی و بیماری قابل شناسایی علت درد بیمار نیست.

علائم درد رشد چطور درد را از درد رشد تشخیص دهید؟

فهمیدن آن می‌تواند مشکل باشد. گاهی اوقات وقتی بچه‌ها مشکلی جدی‌تر دارند، تصور می‌شود که دچار دردهای رشد شده‌اند، بنابراین اگر فرزند شما درد غیرقابل توجیهی دارد حتماً با پزشکش صحبت کنید.

دردهای رشد معمولاً فقط حدود ۱۰ تا 15 دقیقه طول می‌کشند و معمولاً هر دو طرف بدن را به طور یکسان تحت تأثیر قرار می‌دهند، اما لزوماً نه به طور همزمان. درد معمولاً در اعماق عضلات احساس می‌شود نه در مفاصل. دردهای رشد باعث ایجاد تب، لرز، قرمزی، ورم، لنگیدن یا درد مفاصل نمی‌شوند.

پزشکان عمدتاً دردهای رشد را با اطمینان یافتن از این‌که هیچ عامل دیگری باعث درد نشده است، تشخیص می‌دهند. علائم زیر ممکن است نشان دهد که مسئله‌ٔ جدی‌تری مانند عفونت، شکستگی، تومور، ، یا سایر مشکلات مفصلی در میان است:

مقاله مربتطبین 25 تا 40 درصد از کودکان دچار (به اصطلاح درد قد کشیدن) میشوند. معمولا در دو دوره بروز میکند: اوایل کوودکی بین 3 تا 5 سالگی و بعدتر بین 8 تا 12 سالگی.

علائم و نشانه های درد رشد

درد ناشی از همیشه در عضله ها متمرکز است نه مفاصل. بیشتر کودکان در جلوی ران، پشت ساق یا پشت زانوها درد را احساس میکنند. در موارد بیماریهای جدی تر مفاصل تحت تاثیر قرار میگیرند و ورم، قرمزی، حساسیت به لمس یا گرمی در آنها اتفاق می افتد اما مفاصل کودکانی که درد رشد دارند، طبیعی است. اگر چه اغلب عصر و شب موقع خواب شروع میشود اما درد گاهی اوقات ممکن است کودک را از خواب بیدار کند. شدت درد در کودکان مختلف متفاوت است و در بیشتر موارد درد هر روز تجربه نمیشود.

چه عواملی باعث میشود کودک هنگام رشد و قد کشیدن، پا درد داشته باشد؟

هنوز ثابت نشده است که رشد استخوان باعث درد میشود. بنابراین ممکن است در واقع ناشی از تحرک و جنب و جوش زیاد، پریدن، دویدن یا چنین فعالیتهایی باشد. درد پس از تحرک زیاد ممکن است ایجاد شود.

تشخیص درد رشد چگونه است؟

تنها نشانه ای که پزشک را در تشخیص کمک میکند، واکنش کودک به لمس در هنگام درد است. کودکانی که دردشان ناشی از یک عامل پزشکی جدی است، دوست ندارند بدنشان لمس یا ماساژ شود چون حرکت باعث بدتر شدن درد میشود. اما کسانی که درد رشد دارند واکنش متفاوتی دارند و هنگامی که آنها را نوازش میکنید یا ماساژ میدهید، بهتر میشوند.تشخیص در واقع بر مبنای رد احتمال مشکلات پزشکی دیگر است. یعنی پزشک با اطمینان یافتن از این که عامل جدی باعث درد کودک نشده است بنا را بر درد رشد میگذارد. برای این کار تنها معاینه، بررسی علائم و دریافت سابقه پزشکی کودک کفایت میکند اما گاهی اوقات نیز آزمایش خون و عکس اشعه ایکس ممکن است لازم باشد.

در چه صورت به پزشک مراجعه کنیم؟

درد رشد اگر چه یک بیماری نیست ولی باعث اذیت شدن کودک و والدین میشود. چون درد معمولا صبحها برطرف میشود والدین ممکن است فکر کنند کودک ادا در می آورد اما معمولا اینطور نیست. بنابراین از کودکی که درد دارد پشتیبانی کنید و اگر دردی را تجربه میکند، پس از اطمینان یافتن از این که مشکل جدی وجود ندارد به کودک کمک کنید بر این وضعیت غلبه کند.

دکمه بازگشت به بالا