عمومیکسب و کار ایرانی برتر

آجر نما چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید در ابتدا با خود فکر کنید علت استفاده از آجر نما چیست؟ تاثیر آن در زیبایی داخلی منازل تا چه حد است؟ مزیت‎های استفاده از آجر نما در چه چیزی است؟ با پیشرفت روز افزون صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان‌سازی، مصالح ساختمانی و ابزار مختلف کاربردی در جهت ساختمان‌سازی نیز دستخوش تغییر و پیشرفت‌های زیادی قرار گرفته‌اند.

 

امروزه برای ساخت مجتمع‌ها و ساختمان‌ها‌ی مختلف، از ابزار و مصالح زیادی استفاده می‌شود که بعضی از آن‌ها ممکن است از ایام دور در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار داشته و بعضی دیگر نیز جایگزین انواعی از مصالح قدیمی شده باشند. آجر‌ که از انواع مختلف آن‌ در زمینه‌ها و ساخت جزئیات مختلف یک ساختمان استفاده می‌شود از جمله ابزار و مصالح ساختمانی هستند که با گذشت زمان استفاده از آن‌ها در ساختمان‌سازی دست‌خوش تغییر قرار گرفته است.

از جمله انواع آجرها باید به انواع آجرهای نما اشاره کرد؛ حال ممکن است سوالی برای افراد پیش بیاید که آجر نما چیست؟ چه کاربردی در صنعت ساختمان‌سازی و یا دیگر ساخت و سازها دارد؟ در پاسخ به این سوالات می‌توان گفت که آجر نما از جمله مصالح ساختمانی است که از آن برای ایجاد معماری‌های زیبا و نماهای جذاب ساختمانی استفاده می‌شود.

 در واقع باید گفت، آجرهای نما نقش بسیار مهمی در ایجاد جلوه‌ها و معماری‌های زیبا و دقیق برای ساختمان‌های مختلف مسکونی و غیرمسکونی دارند. آجر نما در انواع مختلف و با استانداردهای گوناگونی تولید می‌شود و طراحی‌ها و همچنین تنوع رنگ‌های مورد استفاده برای تولید آجرهای نما سبب می‌شود تا متقاضیان و خریداران گزینه‌های انتخابی گوناگون و زیادی را برای ساخت و ایجاد نماه‌های جذاب در مکان مورد نظر خود داشته باشند.

سوال دیگری که ممکن است به ذهن افراد خطور کند این است که عنصر متمایز کننده‎ی آجر نما چیست؟ و یا به عبارتی چه چیزی آن را برای طراحی داخلی متمایز می‎کند. تولید انواع آجر نما در طیف‎های رنگی متنوع از جمله‎ی این عناصر است که از جمله‎ی این طیف‌های رنگی گوناگون، می‌توان به رنگ‌های مشکی و قهوه‌ای اشاره کرد که بیشترین استفاده را در بین رنگ‌های دیگر دارند.

به کارگیری رنگ‌های گوناگون از آجرهای نما باعث می‌شود تا محل سکونت افراد جلوه‌ای جذاب و دل‌باز پیدا کند و یا حتی باعث ایجاد نمایی نوستالژیک شوند؛ چرا که اکثر مردم در گذشته‌های دور، از انواع مختلف آجرها برای ساخت و طراحی خانه‌ها و محل سکونت خود استفاده می‌کردند و به نوعی به کارگیری آجر در ایجاد نماهای مختلف برای منزل کاملا مرسوم بوده است.

کاربرد آجر نما نسوز

آجر نسوز نما به دلیل ویژگی ها و مزایایی که دارد بیشترین کاربرد را در نمای خارجی ساختمان ها پیدا کرده است. اما از آن در نمای داخلی نیز استفاده می شود.

آجر نسوز یا آجر مدرن به دلیل طیف رنگی گسترده و جذابی که دارد توانسته است نظر بسیاری از طراحان و معماران را به خود جلب کند. این آجر در مدل‌های تایل، کرکره‌ای، ال، کف، شیاری و… تولید می‌شود و بنابراین گزینه‌ای بسیار مناسب برای اجرای طرح‌های جذاب و مدرن در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها محسوب است.

آجرهای نسوز به دلیل مقاومت بالایی که در برابر حرارت و تغییرات دمایی دارند از آنها برای ساخت شومینه، باربیکیو، کوره، تنور، کف و سوله نیز استفاده می‌شود. بهترین آجر نسوز برای ساخت شومینه و باربیکیو آجر انگلیسی می‌باشد.

آجرهای دکوراتیو (آنتیک یا تزئینی) به دلیل کاربرد اصلی که در طراحی دکوراسیون داخلی دارند به آجر نما داخلی نیز معروف می‌باشند اما از آن‌ها برای نماهای خارجی نیز استفاده می‌شود. این آجرها از خاک مصنوعی و مواد نانو و پلیمر ساخته شده‌اند که در بیشتر مواقع در آنها از پوشش رنگی و غیر رنگی استفاده می‌شود.

آجر دکوراتیو یا آنتیک در رنگ‌های متنوع و جذاب بسیاری از جمله سفید، طوسی، یشمی، کرم قهوه‌ای، آبی فیروزه‌ای و… تولید می‌شود که امروزه در بسیاری از کافی شاپ‌ها، رستوران‌ها و… شاهد آن می‌باشیم. استفاده از آجر تزئینی در طراحی کافی شاپ بسیار مقرون به صرفه‌تر از سایر مصالح می‌باشد که می‌توانید با هزینه‌ای بسیار مناسب فضایی چشم نواز ایجاد کنید.

چگونگی تشخیص آجر نسوز

آجرنسوز از روی ظاهر به سادگی قابل تشخیص می‌باشد، به نحوی که سطح آجرهای نسوز نسبت به سایر آجرها زبرتر، زمخت‌تر و بدون خاک اضافه می‌باشد. همچنین شکل و ظاهر اجر نسوز دارای دانه‌های ریز رنگی می‌باشد. توجه داشته باشید که زمانی که شما از آجرهای نسوز دارای استاندارد بهره‌مند شوید، نمای ساختمان شما سال‌ها ماندگار مانده و هیچ گونه پوسیدگی و خورندگی در آن ایجاد نمی شود و به مرور زمان رنگ خود را از دست نمی‌دهد، شوره نمی‌زنند و سطح آن خوردگی پیدا نمی‌کند.

کوره‌هایی که از آن‌ها برای پخت انواع آجرهای نسوز استفاده می‌شود، به صورت تونلی و شاتلی می‌باشند. در کوره‌های تونلی، حرارت به صورت یکنواخت پخش نمی‌شود و نتیجه‌ی آن تولید آجرهای متفاوت و تصادفی می‌شود. گاهی نیز به دلیل حرارت بیش از حد در بخش‌های مختلف کوره، آجرهای آن قسمت باعث تاب دار شدن آجر گردیده و سایز آجر از حد استاندارد خارج شده و اکثر مواقع کوچک‌تر از حد معمول می‌شود.

در صورتی که تولید آجر به صورت تونلی باشد، حرارت در تمام بخش‌های مختلف آن یکسان است و در نتیجه تمام رنگ‌ها در یک طیف بوده و هیچ گونه تغییر در سایز آن‌ها مشاهده نخواهد شد. آجرهای نسوز که در کوره های تونلی پخته می‌شوند، دارای استحکام بالاتر و استاندارهای آلایندگی مطابق با محیط زیست بیشتری، نسبت به آجرهای نسوز پخته شده در کوره های تونلی دارند.

فواید و مزیت استفاده از آجر نما برای نمای خارجی ساختمان

آجرنماهایی که برای نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های بسیار زیادی هستند. این موضوع باعث شده است تا توسط افراد زیادی مورد توجه قرار بگیرند و سهم زیادی از خرید و فروش بازار مصالح را به خود اختصاص دهند. مقاومت بالای آجر نما در برابر دمای بسیار زیاد (تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد) یکی از مهمترین و اصلی‌ترین ویژگی‌های آن است که موجب شده است کاربرد زیادی در صنعت ساختمان سازی داشته باشد.

اگر ساختمان‌هایی که از آجر ساخته می‌شوند را دیده باشید حتماً متوجه سفیدک یا شوره‌هایی که بر روی آجرها ایجاد شدند شده‌اید. در واقع بیشتر آجرها زمانی که با هوای مرطوب و نمدار تماس پیدا می‌کنند سفیدک یا شوره میزنند. این موضوع باعث می‌شود تا نمای ساختمان جذابیت و زیبایی خود را از دست بدهد. این در حالی است که آجر نمای نسوز این معضل را به طور کامل حل کرده است و علاوه بر ویژگی‌های منحصر به فردی که از آنها نام برده‌ایم، می‌توان ضد شوره و ضد سفیدک بودن را نیز به مشخصات و ویژگی‌های آن اضافه کرد.

قیمت آجر نما

  • قیمت آجر نما در مرحله اول بستگی به نوع آجری دارد که در نماکاری استفاده می شود.
  • نوع بسته بندی آجر در قیمت آن موثر است. مثلا اگر آجرها فقط توسط پلاستیک بسته بندی شوند و کارتن را حذف کنند، قیمت کاهش پیدا می کند.
  • نوع فرآیند حاضرسازی خاک به عنوان مواد اولیه، قیمت این آجرها را تحت تاثیر قرار می دهد؛ هر چه خاک بهتر مخلوط شود و هزینه بیشتری پرداخت شود، کیفیت آجر بهتر می شود.
  • مدت زمان پخت آجر و میزان مصرف گاز نیز از عوامل مهم در قیمت گذاری این محصول می باشد.
  • همچنین پارامتر های مختلفی از جمله رنگ، ابعاد و نسوز بودن یا نبودن، روش اجرا، هزینه اجرا و مصالح مورد نیاز از عوامل تعیین کننده قیمت آجر نما هستند.

بنابراین در انتخاب آجر نما توجه داشته باشید که پایین بودن قیمت آجر نما نباید تنها معیار انتخاب شما باشد. بلکه باید آجر با کیفیت و مرغوب با مناسب‌ترین قیمت تهیه کنید. سایت ایران نیاز انواع آجر نما را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت ارائه می‌دهد. اگر قصد خرید آجر نما را دارید، مشاهده این سایت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

دکمه بازگشت به بالا