سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

بی اختیاری ادرار بعد از زایمان طبیعی

درمان بی اختیاری ادراری زنان در اصفهان

پس از زایمان بسیار شایع تر از آن است که تصور می‌کنید. اگرچه این اختلال شیوع بسیار بالایی دارد، یک عارضه طبیعی نیست. نشت ادرار هنگام خندیدن، سرفه کردن، عطسه کردن، دویدن، پریدن و فعالیت‌های جسمانی کاملا غیر طبیعی است، محدود کردن میزان مایعات و تخلیه مرتب مثانه باعث بدتر شدن مشکل می‌شود. اخیرا پزشکان به بررسی جزئیات این روابط پرداخته‌اند و به دنبال یافتن دلایل بی‌اختیاری ادراری در برخی زنان هستند. اگر شش هفته از زایمان شما گذشته است و هنوز دچار بی اختیاری ادرار هستید به بهترین دکتر درمان بی اختیاری ادراری زنان مراجعه کنید. نشت تصادفی ادرار به این معنا است که مشکلات دیگری دارید. باید مشکل از دست دادن کنترل مثانه درمان شود، در غیر این صورت به یک مشکل جدی تبدیل خواهد شد.

علت نشت ادرار پس از زایمان چیست؟

عضلات و بافت‌هایی که از رحم، شکم، و مثانه محافظت می‌کنند در دوران بارداری شل می‌شوند. این عارضه به علت اختلال هورمونی و افزایش وزن جنین رخ می‌دهد. به این عضلات و بافت‌ها، کف لگن گفته می‌شود. در هنگام زایمان و به دنیا آمدن جنین، عضلات کف لگن دچار کشیدگی شده و ضعیف می‌شوند. ضعیف شدن کف لگن باعث می‌شود که منقبض کردن عضلات کف مثانه هنگام عطسه کردن دشوار باشد. این امر بدین معناست که شما برای کنترل ادرار دچار مشکل می‌شوید. به این عارضه بی‌اختیاری استرسی گفته می‌شود. بی اختیاری استرسی در مادران جوان بسیار شایع است. این عارضه در سال اول زایمان حدود یک سوم از زنان را درگیر می‌کند. ممکن است فرد هنگام عطسه کردن، خندیدن، سرفه کردن، یا دویدن دچار نشت ادرار (می‌تواند فقط شامل چند قطره) باشد اما در برخی موارد باعث خیس شدن لباس فرد می‌شود.

مقاله پیشنهادی: انواع بی اختیاری ادراری در زنان

چه عواملی در ابتلا بی اختیاری استرسی نقش دارد؟

اگر در دوران بارداری به ویژه در سه ماهه اول و دوم به لحاظ کنترل مثانه دچار مشکل شده باشید مستعد ابتلا به بی اختیاری استرسی خواهید بود. اگر به دنیا آمدن جنین مدت زیادی طول بکشد، پزشک از انبرک مخصوص برای تسهیل زایمان استفاده می‌کند که این امر احتمال نشت ادرار را افزایش می‌دهد. اگر دچار انسداد کانال نخاع یا اپیدورال باشید، اعصابی که در کنترل مثانه نقش دارند بی حس خواهند شد. ممکن است در چند ساعت اول پس از زایمان نتوانید زمان نیاز به تخلیه ادرار را بیان کنید. پرستار یا ماما به شما یادآوری می‌کنند که چه موقع پس از به دنیا آوردن نوزاد خود به سرویس بهداشتی بروید. قرار دادن سوند، به علت سزارین یا اپیدورال می‌تواند باعث اختلال در کنترل ادرار شود. اما به تدریج این مشکل برطرف می‌شود.

بی اختیاری ادرار بعد از زایمان طبیعی چه مدت طول می‌کشد؟

این مساله در افراد مختلف متفاوت است. گاهی اوقات این عارضه ظرف مدت چند هفته پس از زایمان از بین می‌رود. اما اگر هنوز پس از گذشت چند هفته از زایمان دچار بی اختیاری ادرار در زنان هستید باید حتما با پزشک، پرستار و متخصص خود مشورت کنید. بی اختیاری استرسی مساله‌ای نیست که به عنوان یک بخش طبیعی از فرایند زایمان پذیرفته شود. در صورتی که بی اختیاری ادرار ادامه داشته باشد بر سلامت ذهن دوران شما تاثیر منفی می‌گذارد، بنابراین باید هرچه زودتر به فکر درمان باشید.

برای به دست آوردن کنترل مثانه پس از زایمان چه باید کرد؟

شما می‌توانید با انجام تمرینات کف لگن () به صورت روزانه، مجددا کنترل مثانه خود را به دست بیاورید. این تمرینات می‌توانند به تقویت مثانه و پیشگیری از بی اختیاری ادرار پس از زایمان کمک کنند. می‌توانید پس از زایمان به انجام این تمرینات بپردازید. انجام دادن تمرینات کف لگن باشد افزایش گردش خون اطراف واژن می‌شود، که این امر به بهبود تورم، کبودی، و پارگی کمک می‌کند. هرچه زودتر این تمرینات را شروع کنید، نتایج بهتری به دست خواهید آورد.

باید حداقل روزی سه بار تمرینات کف لگن را انجام دهید. ممکن است در ابتدا هیچ گونه تفاوتی را احساس نکنید یا حتی انجام این تمرینات غافل شوید. اما سعی کنید به طور منظم به انجام این تمرینات بپردازید. اگر هر روز این تمرینات را انجام دهید حدود سه ماه طول می‌کشد تا شاهد نتایج مثبت آن باشید. اگر دست از ورزش کردن بکشید، با گذر زمان مجددا عضلات شما ضعیف می‌شوند و دوباره دچار نشت ادرار خواهید شد.

چگونه بیوفیدبک به بهبود کنترل مثانه کمک می‌کند؟

بیوفیدبک به شناسایی و تقویت عضلات کف لگن و انجام تمرینات ورزشی کگل کمک می‌کند. بیوفیدبک به شما یاد می‌دهد که از سیگنال‌های بدن برای کنترل علائم استفاده کنید. علاوه بر بیوفیدبک، تحریک الکتریکی نیز به بهبودی بی اختیاری استرسی در دوران بارداری کمک می‌کند.

چگونه می‌توان تمرینات کف لگن را انجام داد؟

برای انجام این تمرینات باید کاملا عادی نفس بکشید و هنگام منقبض کردن عضلات شکم، نفس خود را فرو ببرید و هنگام شل کردن عضلات، نفس خود را بیرون دهید. این تمرین شبیه وضعیتی است که قصد دارید مانع از خروج گاز از روده شوید. هنگام انجام این تمرین باید بتوانید انقباض عضلات اطراف واژن و مقعد خود را احساس کنید. سعی کنید از منقبض کردن عضلات باسن و عضلات قسمت فوقانی شکم و حبس کردن نفس خود اجتناب کنید.

ممکن است در ابتدا نتوانید به مدت طولانی عضلات خود را در حالت انقباض نگه دارید. به تدریج زمان انقباض عضلات کف لگن خود را افزایش دهید. سعی کنید حدود چهار یا پنج ثانیه عضلات خود را منقبض کنید. پس از کمی تمرین می‌توانید عضلات خود را تا ده ثانیه استراحت کنید و مجددا شروع به تمرین کنید. سعی کنید هر بار ده مرتبه عضلات خود را منقبض نمانید. باید آنقدر به تمرین کردن بپردازید که بتوانید به راحتی روزی سه بار و هر بار ده مرتبه این تمرین را انجام دهید.

اقدامات رفتاری چه کمکی به بهبود بی اختیاری ادرار می‌کنند؟

آموزش‌های رفتاری مانند زمان بندی ادرار و باز آموزی مثانه می‌توانند در دوران بارداری و پس از زایمان به بهبود بی اختیاری ادراری کمک کنند. معمولا از این روش‌ها برای بهبود مشکل بیمار استفاده می‌شود که بیمار می‌تواند در منزل نیز به انجام آنها بپردازد. تغییرات رفتاری با هیچ گونه عوارض جانبی منفی همراه نیستند. برای زمان بندی ادرار از یک جدول برای نشت تعداد دفعاتی که ادرار می‌کنید و دچار نشت ادرار می‌شوید، استفاده کنید. این کار، الگوی دقیقی را در خصوص نشت ادرار ارائه می‌دهد که می‌توانید براساس زمان‌های یادداشت شده به سرویس بهداشتی بروید تا از نشت ادرار در آینده پیشگیری شود.

در بازآموزی مثانه باید بین زمان احساس نیاز به دفع ادرار و تخلیه مثانه وقفه ایجاد کرده و کمی صبر کنید. به عنوان مثال می‌توانید برای شروع هر یک ساعت یک بار به سرویس بهداشتی بروید. سپس این زمان را به 90 دقیقه تغییر دهید. در نهایت سعی کنید هر دو ساعت یک بار به سرویس بهداشتی بروید و به تدریج به این زمان بیافزائید تا جایی که این زمان به سه یا چهار ساعت افزایش یابد. روش دیگری که برای باز آموزی مثانه وجود دارد این است که سعی کنید پس از نیاز به دفع فوری ادرار، حدود 15 دقیقه صبر کنید سپس به سرویس بهداشتی بروید.

این کار را به مدت دو هفته انجام دهید، سپس فاصله زمانی بین نیاز به دفع فوری ادرار و تخلیه مثانه را به 30 دقیقه افزایش دهید. در بری موارد خاص می‌توانید از پساری استفاده کنید. پساری وسیله‌ای است که مسدود کردن مجرای پیشاب و تقویت عضلات لگن از نشت ادرار جلوگیری می‌کند. به علاوه، مصرف برخی داروها می‌توانند به کنترل اسپاسم عضلات مثانه یا تقویت عضلات مجرای پیشاب کمک کنند. برخی از داروها می‌توانند کمک شایانی به بهبود مثانه بیش فعال نمایند.

بی اختیاری ادرار بعد از زایمان چیست؟

بی‌اختیاری ادرار به میزان دوبرابر زنان را نسبت به مردان مبتلا می‌کند. دفتر سلامت زنان پیشنهاد می‌کند که این ممکن است به این دلیل باشد که تغییرات هورمونی که در دوران بارداری، زایمان و رخ می‌دهد ممکن است باعث اختلال ادراری شود. عضلات کف لگن از مثانه حمایت می کنند. در دوران بارداری و پس از تولد، تغییرات هورمونی و آناتومیکی رخ می دهد و قدرت عضلات کف لگن کاهش می یابد. در برخی از افراد ممکن است در فرآیند زایمان به عضلات کف لگن آسیب برسد. اعصابی که مثانه را کنترل می‌کنند نیز می‌توانند در حین زایمان آسیب ببینند، به خصوص در هنگام زایمان واژینال.

بی اختیاری پس از زایمان زمانی است که فرد ناتوانی در کنترل مثانه را تجربه می کند. این وضعیت ممکن است در دوران بارداری شروع شود، اما بیشتر پس از زایمان رخ می دهد. دو نوع منبع اصلی بی اختیاری ادرار وجود دارد که زنان را تحت تأثیر قرار می دهد: استرس و بی اختیاری فوری. زمانی رخ می دهد که استرس یا فشار بر مثانه تاثیر بگذارد. ضعیف شدن عضلات کف لگن به مثانه و مجرای ادرار فشار وارد می کند. عطسه، خنده یا سرفه می تواند باعث نشت ادرار شود. این اختلال را مثانه بیش فعال نیز می نامند. نشت ادرار پس از میل شدید به ادرار کردن، اما قبل از رسیدن فرد به دستشویی رخ می دهد. فرد مبتلا به بی اختیاری ادرار می تواند هر دو نوع را تجربه کند که به آن بی اختیاری مختلط می گویند.

علائم بی اختیاری ادرار بعد از زایمان

افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار به طور ناخواسته ادرار می کنند. سایر علائمی که ممکن است رخ دهد عبارتند از:

نشت ادرار به دلیل بی اختیاری استرسی می تواند در نتیجه فعالیت های زیر رخ دهد:

شدت فعالیت هایی که باعث نشت ادرار می شوند بسته به شدت بی اختیاری متفاوت است. علائم مثانه بیش فعال ممکن است شامل نشت ادرار و میل ناگهانی یا غیرقابل کنترل برای ادرار کردن باشد.

درمان و مدیریت بی اختیاری ادرار بعد از زایمان

افراد می توانند روش های مختلف زندگی و درمان های پزشکی را برای مدیریت بی اختیاری ادرار امتحان کنند.

پدهای جاذب

ممکن است شخصی نیاز داشته باشد از پدهای جاذب در لباس زیر خود استفاده کند یا از لباس زیر مخصوصی استفاده کند که برای جلوگیری از نشتی طراحی شده است. بسته به شدت نشتی، این پدها می توانند از آسترهای کوچک شورت تا پوشک بزرگسالان متغیر باشند. آنها ممکن است قابل استفاده مجدد یا فقط یک بار مصرف باشند. آنها به طور محتاطانه ادرار را جذب می کنند و از خیس شدن لباس افراد جلوگیری می کنند.

انجام تمرینات عضلات کف لگن

این تمرینات همچنین به عنوان تمرینات کگل شناخته می شود، تمرینات عضلات کف لگن می تواند به تقویت عضلات کف لگن کمک کند. بسته به زایمان، افراد باید با ماما یا متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد بهترین زمان شروع تمرینات کگل پس از تولد نوزاد صحبت کنند.

پساری ها

یکی از رویکردهای درمانی شامل قرار دادن دستگاهی به نام پساری در واژن برای حمایت از مجرای ادرار و جلوگیری از نشت است. پساری های سفارشی در دسترس هستند، یا فرد می تواند یکی از آنها را بدون نسخه خریداری کند. برخی از پساری ها یکبار مصرف هستند، در حالی که برخی دیگر برای استفاده طولانی مدت مناسب هستند.

چشم انداز بی اختیاری ادرار بعد از زایمان

در بیشتر مواقع، اگر زایمان باعث بی اختیاری ادرار در فرد شده باشد، پس از بهبودی عضلات، این مشکل خود به خود برطرف می شود. افراد باید با پزشک، پرستار یا مامای خود صحبت کنند اگر بی اختیاری ادرار بیش از 6 هفته بعد از زایمان ادامه یابد یا اگر نگرانی خاصی دارند.برای برخی افراد، کف لگن هرگز به طور کامل بهبود نمی یابد. با این حال، با بحث در مورد مشکل با یک متخصص مراقبت های بهداشتی، فرد می تواند خطر دائمی شدن بی اختیاری ادرار را به حداقل برساند. براساس یک مطالعه طولی در سال 2016 که شامل 3763 نفر بود، بی اختیاری ادرار به مدت 12 سال پس از تولد در سه چهارم زنان ادامه داشت.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید؟

مقدار کمی بی اختیاری ادرار در زمانی که فرد باردار است شایع است، و این می تواند تا چند هفته پس از زایمان ادامه یابد بدون اینکه دلیلی برای نگرانی باشد. افراد در صورت نگرانی یا ادامه یافتن 6 هفته پس از تولد باید با پزشک، ماما یا پرستار صحبت کنند. همچنین در صورتی که بی اختیاری ادرار بر کیفیت زندگی یا رفاه روانی فرد تأثیر می گذارد، مشاوره لازم است. متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند به فرد کمک کنند تا یک برنامه درمانی برای کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی خود ایجاد کند. برای می توانید به سایت نوبت دهی پزشکان دکتردکتر مراجعه نماید

خلاصه

بی اختیاری ادرار پس از زایمان شایع است و تقریباً یک سوم افراد مورد اعتماد بین سه ماهه دوم بارداری و 3 ماه پس از تولد را تحت تأثیر قرار می دهد. معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی و آناتومیکی در دوران بارداری و زایمان رخ می دهد. بی اختیاری ادرار معمولاً پس از بهبودی بدن پس از زایمان برطرف می شود، اما در برخی موارد ممکن است بیشتر طول بکشد. با این حال، اگر فرد به مدت 6 هفته پس از زایمان ادامه داشت یا اگر نگرانی خاصی داشت، باید با یک پزشک متخصص تماس بگیرد.

دکمه بازگشت به بالا