سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

درمان شکستگی ستون فقرات در ناحیه قفسه سینه

به نقل از همدرد اول، شکستگی ستون فقرات با شکستگی بازو یا پا تفاوت دارد. شکستگی یا دررفتگی یک مهره می‌تواند باعث آسیب رساندن به اعصاب ستون فقرات یا طناب نخاعی شود و اجزای استخوان روی هم فشرده شوند. در اکثر موارد شکستگی ستون فقرات به علت تصادف با موتور یا خودرو، زمین خوردن، تیر خوردن یا آسیب دیدگی ناشی از ورزش به وجود می‌آید.

آسیب دیدگی ستون فقرات می‌تواند شامل کشیدگی عضله، آسیب دیدگی خفیف رباط، شکستگی یا دررفتگی مهره یا آسیب دیدگی حاد طناب نخاعی باشد. بیمار بر اساس شدت آسیب دیدگی دچار درد، ناتوانی حرکتی یا ناتوانی در دست تکان دادن دست و پا خواهد شد. در اکثر موارد شکستگی ستون فقرات به کمک روش‌های درمانی مراقبتی بهبود می‌یابد اما شکستگی شدید این ناحیه مستلزم انجام عمل جراحی و ایجاد مطابقت استخوان‌ها است.

انواع شکستگی ستون فقرات

 شکستگی ستون فقرات بر اساس الگوی آسیب دیدگی و وسعت آسیب دیدگی طناب نخاعی به چند دسته تقسیم می‌شود که در بخش زیر به برخی از انواع شایع شکستگی مهره اشاره می‌کنیم:

 • شکستگی فشاری: این وضعیت اغلب در پی بروز پوکی استخوان یا تومور به وجود می‌‌آید و در برخی موارد نادر طناب نخاعی یا عصب نیز درگیر می‌‌شوند. قسمت جلویی مهره دچار شکستگی می‌‌شود و ارتفاع آن از بین می‌رود حال آنکه قسمت خلفی آن به صورت ثابت باقی می‌ماند. این وضعیت می‌‌تواند باعث ایجاد درد و علائم و نشانه‌های مرتبط شود اما معمولاً یک شکستگی ثابت محسوب می‌گردد.
 • شکستگی به دنبال سقوط از بلندی : این وضعیت معمولا در پی سقوط از ارتفاع زیاد و سقوط کردن روی پاها به وجود می‌‌آید. ارتفاع مهره قسمت جلویی و قسمت خلفی از بین می‌‌رود که در این حالت بر اساس میزان پایداری شکستگی مهره ممکن است بیمار به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشد.
 • شکستگی تصادفی: این نوع آسیب دیدگی معمولا به علت پرتاب شدن به سمت جلو به صورت ناگهانی به وجود می‌‌آید که اغلب در تصادفات خودرویی، مهره‌ها از یکدیگر فاصله می‌گیرند و از آنجایی که بیمار کمربند خود را بسته است فقط بالا تنه او دچار مشکل می‌شود از ناحیه لگن مشکلی نخواهد داشت.

علایم شكستگی مهره و ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممكن است هیچ دردی و یا درد خیلی كمی در هنگام شكستگی وجود داشته باشد، در حالیكه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد می شود. درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره ی مبتلا می باشد و اغلب به سمت جلوی بدن كشیده می شود.

این درد اغلب شدید بوده و ممكن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند. در اكثر موارد، بهبودی تدریجی در عرض چند ماه یا حتی چند سال رخ می دهد. گرچه بعضی از افراد ممكن است بعد از چند ماه هیچ دردی نداشته باشند، در عده ای ممكن است این درد برای مدت های طولانی باقی بماند. از آنجائیكه درد كمر و پشت، یك شكایت شایع در بین مردم می باشد و شكستگی های ستون فقرات نیز همیشه همراه با درد نیستند، درد در كسی كه كه دچار شكستگی ستون فقرات است ممكن است به علل شایع دیگری مثل آرتریت یا مشكلات دیسک باشد.

در بعضی بیماران، پیدا كردن علت واقعی درد مشكل میباشد اما یک نكته و قاعده مفید در این موارد وجود دارد كه شكستگی های ستون فقرات كه به علت پوكی استخوان ایجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی شوند (درد سیاتیک). طبق یک قانون کلی، با مشاهده بروز ناگهانی درد کمر در هر بیمار بالای 50 سال باید به بروز شکستگی های فشاری در ستون فقرات مشکوک شد. بسیاری از پزشکان معتقد هستند که با مشاهده بروز ناگهانی درد کمر در زنان بالای 45 سال مخصوصا افرادی که دارای عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند، باید به بروز شکستگی های فشاری در ستون فقرات مشکوک شد.

گاهی اوقات یک شکستگی فشاری در ستون فقرات می تواند فاقد درد کمر یا علائم دیگر باشد. بنابراین، حتی در صورت عدم وجود درد کمر، افراد میانسال یا مسن (مخصوصا زنان) در صورت کاهش قد، محدود شدن توانایی چرخیدن و خم شدن و یا تغییر شکل ستون فقرات باید نگران شکستگی های فشاری احتمالی باشند.

شکستگی مهره T12

شکستگی های ستون فقرات در زمینه پوکی استخوان و یا متاستاز های سرطانی بسیار شایع است چراکه با نیروی کمتری مهره ها دچار شکستگی می شوند. داشتن بیماریهای دیگر مثل قوز و یا کجی ستون فقرات مصرف سیگار و الکل و یا سرطانهای دیگر شانس شکستگی را بیشتر می کند.

بسیاری مواقع این بیماران با درد شدید به دنبال حرکت ناگهانی، ضربه خفیف و خم و راست شدن ناگهانی ایجاد می گردد و بیمار از ایجاد شکستگی کمری یا پشتی خود بی اطلاع است. به همین دلیل است که بیماران دیرتر به پزشک مراجعه می کنند و بسیاری از پزشکان با این نوع شکستگی ها و درمان آن اشنا نیستند. اکثر شکستگی ها در محدوده T12 و اطراف ان ایجاد میگردد. این مشکل گاها باعث قوز و یا کجی ستون فقرات می شوند و یا به علت بی توجهی شکستگی ها وارد کانال نخاعی شده و عوارض را افزایش میدهد.

تشخیص شکستگی ستون مهره

تشخیص این نوع شکستگیها با عکس ساده ممکن است میسر نباشد؛ لذا از ام ار ای استفاده بسیار می توان کرد. اکثر بیماران با بریس یا روشهای ورتبروپلاستی ، کیفوپلاستی ،و یا جراحی باز psf درمان میشوند.

شکستگی مهره ی کمر بر اثر تصادف

شکستگی های ستون فقرات به علت ضربه های ناشی از تصادف و یا نزاع و گاها سقوط شایع است و در صورت شکستگی به میزان بالای ۵۰ درصد نیاز به جراحی دارد.

عوارض شكستگی مهره بر زندگی فرد

شكستگی های ستون فقرات همچنین ممكن است باعث ایجاد تعدادی از علایم ناراحت كننده شوند. وقتی چند مهره دچار این وضعیت میشود، ممكن است قد فرد از یكی دو سانتیمتر تا حدود 15 سانتیمتر یا بیشتر كوتاه شود. این كوتاه شدن قد معمولاً در عرض چندین سال اتفاق می افتد. این وضعیت ممكن است توسط خود فرد تشخیص داده شود زیرا مثلاً قبلاً می توانسته از قفسه های بالای آشپزخانه چیزی را بردارد اما اكنون نمی تواند این كار را بكند.

كوتاه شدن قد اغلب همراه با خمیدگی ستون فقرات و ایجاد قوز می باشد. این تغییر در شكل ستون فقرات باعث می شود كه سینه و شكم به سمت داخل كشیده شوند، شكم برآمده شود و خط كمری از بین برود. این تغییرات باعث مشكلات بدنی و روانی زیادی برای شخص می گردند. تركیب درد و تغییر شكل ستون فقرات اغلب ایجاد محدودیتهایی در فعالیتهای روزانه مثل خرید كردن، خانه داری، باغبانی و ایستادن یا نشستن، به مدت طولانی می كند.

در موارد خیلی شدید، سینه به قدری به سمت پایین كشیده می شود كه دنده های تحتانی در تماس با استخوان لگن قرار می گیرند و تغییر شكل شدیدی ایجاد می كنند.

به علاوه قفسه سینه كوچكتر شده و برای اتساع ریه ها فضای كافی وجود ندارد و در نتیجه تنگی نفس به خصوص در هنگام فعالیت ایجاد میشود. وقتی خمیدگی ستون فقرات خیلی زیاد شود، بیمار به سختی می تواند سرش را بلند كند و این كار باعث گردن درد و سردرد می شود. تغییر در شكل بدن و پیامدهای آن باعث می گردد كه اعتماد به نفس فرد كاهش یافته و اغلب در فعالیتهای اجتماعی او تاثیر می گذارد.

به علت از بین رفتن خط كمری و برآمدگی شكم، بسیاری از افراد در پیدا كردن لباس مناسب و اندازه برای خودشان دچار مشكل می گردند. بسیاری از بیماران از زمین خوردن وسقوط می ترسند كه این امر باعث محدودیت در فعالیتهای فیزیكی و اجتماعی آنها می شود و عجیب نیست كه افسردگی در این بیماران شایع است.

آیا قوز کمر باعث شکستگی می شود؟

افزایش قوز کمری و یا هرگونه اختلالات آناتومیک غیرطبیعی شانس شکستگیهای ستون فقرات را افزایش می دهد.

3D Illustration of Human Skeleton System Vertebral Column Cervical Vertebrae Anatomy

شکستگی ستون فقرات گردن

ستون فقرات شما شامل 33 استخوان مجزا (مهره ها) و تعداد زیادی دیسک، رباط و ماهیچه می باشد. مجموع این موارد، ستون فقرات را تشکیل می دهند. ستون فقرات، نخاع شما را پوشش داده و از آن محافظت می کند. به شکستگی یکی از این مهره ها در قسمت بالایی ستون فقرات «شکستگی ستون فقرات گردن» گفته می شود. این شکستگی می تواند در بدنه ی مهره ها (body) یا در یکی از قسمت های برآمده ی مهره ها (processes) رخ دهد.

هنگامی که شکستگی ستون فقرات گردن اتفاق می افتد، می تواند به نخاع شما آسیب برساند و منجر به فلج شدن (از دست دادن حس و حرکت) در زیر استخوان آسیب دیده، کاهش قدرت عضلانی (ضعف)، احساس ناراحتی و درد در اعصاب این ناحیه و فشار به عضلات در هنگام استراحت شود.

شکستگی ستون فقرات گردن می تواند ناشی از ضربه ی مستقیم باشد. به عبارت دیگر، ناحیه ای از ستون فقرات که ضربه به صورت مستقیم به آن وارد شده است، دچار شکستگی می شود. مثل: افتادن یا تصادف رانندگی. همچین، این شکستگی می تواند در اثر وارد شدن یک نیروی حرکتی خفیف در افراد مبتلا به پوکی استخوان ایجاد شود (ضعیف شدن استخوان ها باعث شکستگی آنها می شود).

علائم و نشانه های شکستگی ستون فقرات در ناحیه گردن

افرادی با شکستگی ستون فقرات در ناحیه گردن، با توجه به ناحیه ی مهره ی شکسته، جایی که شکستگی رخ داده و آسیب هایی که به نواحی اطراف آن شکستگی وارد شده است (مثل رباط های اطراف)، علائم متفاوتی را تجربه می کنند. با این وجود، علائم رایج این شکستگی عبارتند از:

 • درد در محل شکستگی، در هنگام حرکت یا اعمال فشار روی آن ناحیه
 • کاهش یافتن دامنه ی حرکتی گردن و نواحی اطراف آن
 • کاهش قدرت عضلانی در عضلات گردن
 • کاهش تحرک
 • کاهش تعادل
 • احساس ناراحتی در لحظه ی دراز کشیدن، یا بلند شدن از حالت نشسته

درمان شکستگی ستون فقرات گردن

درمان شکستگی ها، به اینکه در کدام قسمت رخ داده (ناحیه شکستگی) و چه علائمی را تجربه می کنید، بستگی دارد. این درمان ممکن است شامل جراحی یا بستن گردنبند های طبی (آتل گردن) باشد. برخی از افراد به هیچ یک از این روش ها احتیاجی ندارند. یعنی برخی از شکستگی ها با مصرف مسکن و کنترل درد، درمان می شوند و شما می توانید به راحتی فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

روش های درمانی شکستگی های پاتولوژیک

شکستگی مهره را باید بدون توجه به علت آن درمان نمود.گاه لازم است علاوه بر وسایل لازم واز جمله ثابت کردن شکستگی با اسکرو و انجام فیوژن از سیمان استخوانی نیز برای ثابت کردن شکستگی استفاده نمود. به طوری که در سالهای اخیر استفاده از پرکوتانئوس ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی در درمان شکستگیهای پاتولوژیک و دردهای ستون فقرات ناشی از میلوم متعدد با موفقیت وافر همراه بوده است.

روش های درمانی شکستگی های غیر پاتولوژیک

1) رویکرد درمانی در Compression Fracture

تحت نظر و پیگیری قرار دادن دادن بیمار یا بی حرکت ساختن عضو مبتلا به مدت 12 هفته به وسیله Brace.درموارد درد مزمن ناشی از شکستگی compression ومقاوم به درمانهای محافظه کارانه ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی اندیکاسیون اصلی می باشند.

2) رویکرد درمانی در Burst Fracture

الف) Stable 

1-بی حرکت کردن عضو مبتلا با گچ یا اورتزهای سفارشی (Custom-fitted orthosis) به مدت 12 هفته و در صورت کیفوز بیشتر از 15 درجه استفاده از Hyperextension cast توصیه می گردد.

ب) Unstable

2- رویکرد جراحی جهت Decompression و ثابت کردن عضو مبتلا مورد بحث است. Posterior Short- Segment Decompression اورژانس و فیوژن به کمک اورتوز توراکولومبوساکرال بمدت 12 هفته یکی ازرویکردهای درمانی است.

در صورتبکه بیمار دچار Residual Cord Compression در زمینه یک Neurological Deficit شده باشد Delayed Anterior Decompression و فیوژن رویکرد درمانی خواهد بود.

3) رویکرد درمانی در Flexion-distraction

در صورت نبود Neurologic Deficit یا عدم آسیب شکمی (Chance Injury استفاده از Hyperextention Cast ) روبکرد درمانی می باشد.

در صورت وجود آسیب نورولوژیک و یا آسیب شکمی و یا موقعی که آسیب لیگامانی در درجه اول اهمیت آسیب نخاعی می باشد Posterior short-segment stabilization و فیوژن رویکرد درمانی میباشد.

4) رویکرد درمانی در Fracture-Dislocation

دراین نوع شکستگی مهره تثبیت  به روش Posterior Long Segment و ثابت نگهداشتن پدیکل به کمک پیچ و پلاک در 2 تا 3 مهره بالا و پایین مهره اسیب دیده و فیوژن به روش Local Bone Graft رویکرد درمانی می باشد.

چه عواملی در بروز شکستگی ستون فقرات نقش دارند؟

 شکستگی ستون فقرات در ناحیه قفسه سینه و ناحیه لومبر می‌تواند به علت یک ضربه بسیار قوی به وجود بیاید که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

 • تصادف با خودرو یا موتور سیکلت
 • سقوط از ارتفاع
 • آسیب دیدگی در حین ورزش
 • اقدامات خشونت‌ آمیز از قبیل آسیب دیدگی در تیراندازی

 در اکثر موارد این بیماران دچار آسیب دیدگی‌های دیگری نیز هستند که به درمان فوری نیاز دارند. بر اساس شدت شکستگی استخوان احتمال آسیب دیدگی طناب نخاعی نیز وجود دارد. ممکن است شکستگی ستون فقرات به علت ناکافی بودن حجم استخوان به وجود بیاید به عنوان مثال استخوان افراد مبتلا به پوکی استخوان، تومور یا سایر اختلالات پزشکی ضعیف است که این مسئله می‌‌تواند در هنگام انجام برخی از فعالیت‌های سبک از قبیل چرخش کمر یا تلاش برای رساندن دست خود به شی مورد نظر باعث شکستگی استخوان شود. ممکن است این نوع شکستگی‌های خفیف تا زمانی که استخوان دچار شکستگی نشده است تشخیص داده نشود زیرا معمولا باعث بروز درد و علائم و نشانه‌های خاصی نمی‌شوند.

علائم و نشانههای شکستگی ستون فقرات شامل چه مواردی است؟

 علائم و نشانه‌های شکستگی ستون فقرات بر اساس شدت و محل بروز آسیب دیدگی متفاوت است. شکستگی ستون فقرات می‌‌تواند با علائمی از قبیل ، ، بیحسی، سوزن سوزن شدن، اسپاسم عضلانی، احساس ضعف اختلال در عملکرد روده و مثانه و فلج اعضا همراه شود. فلج به از دست دادن حرکت دست یا پا گفته می‌‌شود که می‌‌تواند نشان دهنده آسیب دیدگی طناب نخاعی باشد. همه شکستگی‌های ستون فقرات باعث آسیب دیدگی طناب نخاعی نمی‌‌شوند و به ندرت مشکلات حادی را به وجود می‌آورند.

شکستگی ستون فقرات چگونه تشخیص داده میشود؟

 پزشک به ارزیابی وضعیت تنفس بیمار می‌‌پردازد سپس وضعیت شرایط جسمانی ستون فقرات او را بررسی می‌کند و تا زمانی که تشخیص صحیح داده نشود از بریس کمر یا گردن برای ثابت نگه داشتن ستون فقرات استفاده خواهد کرد. در بخش زیر به روش‌های موجود برای تشخیص شکستگی استخوان مهره اشاره می‌کنیم:

 • عکس برداری به کمک اشعه ایکس: در این روش از اشعه ایکس برای مشاهده مهره‌های ستون فقرات استفاده می‌شود و می‌تواند به پزشک برای تشخیص و تعیین شکستگی مهره کمک نماید. می‌توان از تصاویر به دست آمده برای شناسایی حرکات غیر عادی مهره‌ها استفاده کرد.
 • سی تی اسکن: یک روش ایمن و غیر تهاجمی است که از اشعه ایکس و یک کامپیوتر برای تهیه تصاویر دو بعدی استفاده می‌کند. می‌توان سی تی اسکن را با تزریق ماده حاجب یا بدون تزریق آن به درون جریان خون انجام داد. این روش برای مشاهده تغییرات به وجود آمده در ساختار استخوان بسیار سودمند است.
 • اسکن ام آر آی: یک روش غیر تهاجمی است که از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای تهیه تصاویر دقیق از بافت‌های نرم ستون فقرات استفاده می‌‌کند. در این روش بر خلاف روش عکس برداری به کمک اشعه ایکس می‌توان به طور کامل اعصاب و دیسک‌های این ناحیه را مشاهده کرد. می‌توان این روش را با تزریق ماده حاجب به درون جریان خون یا بدون تزریق آن انجام داد. اسکن ام آر آی در تشخیص و ارزیابی آسیب دیدگی بافت‌های نرم رباط و دیسک و تشخیص میزان مشکلات ایجاد شده در طناب نخاعی بسیار سودمند است.

روشهای غیر جراحی برای درمان شکستگی ستون فقرات شامل چه مواردی است؟

 در مواردی که پزشک تصمیم می‌گیرد که بهتر است شکستگی ستون فقرات به طور طبیعی بهبود یابد ممکن است فرایند درمان تا ۳ ماه نیز طول بکشد اما معمولاً طی مدت چند روز یا چند هفته به طرز قابل توجهی از میزان درد کاسته خواهد شد. می‌‌توان برای کنترل درد از داروهای مسکن، بریس مخصوص کمر و فعالیت جسمانی بهره گرفت. اما گاهی اوقات پزشک به بیمار توصیه می‌‌کند استراحت مطلق داشته باشد تا بهبود یابد.

مصرف داروی مسکن

 مصرف داروی مسکن می‌‌تواند به تسکین درد استخوان و عصب و عضله کمک کند. معمولا مصرف این داروهای مسکن می‌‌تواند به طرز قابل توجهی از میزان درد بکاهد. پزشک برای کاهش سطح درد به بیمار داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب و قرص استامینوفن می‌‌دهد. داروهای مخدر مسکن و شکننده‌های عضلانی نیز در یک بازه درمانی کوتاه تجویز می‌شوند زیرا همواره ریسک اعتیاد به آنها وجود دارد. می‌‌توان برای کنترل درد ناشی از عصب از داروهای ضد افسردگی استفاده کرد.

اصلاح سطح فعالیت جسمانی

استراحت در رختخواب می‌‌تواند به تسکین درد شدید کمک کند اما می‌‌تواند باعث کاهش حجم استخوان و بدتر شدن پوکی آن شود و در نهایت ریسک شکستگی مهره در آینده را افزایش دهد. معمولاً پزشکان استراحت طولانی مدت را پیشنهاد نمی‌کنند و بیمار باید از عدم تحرک به مدت طولانی خودداری کند.

استفاده از بریس مخصوص کمر

استفاده از بریس مخصوص کمر می‌‌تواند از این ناحیه بهتر محافظت کند تا میزان تحرک مهره‌ای که دچار شکستگی شده است را محدود نماید. مکانیسم اثر استفاده از بریس شبیه گچ گرفتن مچ دست است. ساختار مخصوص بریس کمر باعث می‌شود که دامنه حرکات این ناحیه کاسته شود که این امر به کاهش درد کمک می‌نماید. باید با احتیاط و فقط تحت نظارت پزشک از بریس مخصوص کمر استفاده کرد زیرا استفاده بیش از حد از آن برای بهبود مشکلات ناحیه لومبر باعث ضعیف شدن و از بین رفتن عضله خواهد شد.

 درمان پوکی استخوان

داروهای تقویت کننده استخوان از قبیل بی فسفونات می‌‌تواند به ثابت نگه داشتن و بهبود حجم استخوان از بین رفته کمک کند. این امر بخش مهمی از فرایند درمان شکستگی استخوان است که از بروز شکستگی بیشتر در آینده جلوگیری خواهد کرد.

انجام عمل جراحی برای درمان شکستگی ستون فقرات

 در مواردی که درد شدید ناشی از شکستگی استخوان علیرغم استراحت کردن، اصلاح سطح فعالیت جسمانی، استفاده از بریس و مصرف داروی مسکن تسکین می‌یابد انجام عمل جراحی به عنوان مرحله بعدی درمان توصیه خواهد شد. از روش‌های جراحی مختلفی برای درمان شکستگی ستون فقرات استفاده می‌شود که در ادامه به آنها اشاره می‌‌کنیم:

 • ورتبروپلاستی
 • کیفوپلاستی
 • جراحی فیوژن ستون فقرات

 جراحی ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی چیست؟

از این دو روش برای درمان شکستگی ستون فقرات استفاده می‌‌کند و جز روش‌های کم تهاجمی محسوب می‌شود و به این ترتیب دوران بهبود در این دو روش بسیار کوتاه است. در این دو روش پزشک از پودر استخوان استفاده می‌کند که به سرعت سفت و محکم می‌شود و به پایدار شدن مهره‌های ستون فقرات و در نهایت ثابت شدن این ناحیه کمک می‌‌نماید. اکثر بیماران پس از جراحی و یا یک روز پس از جراحی از بیمارستان مرخص می‌‌شوند و می‌‌توانند به منزل برگردند.

جراحی ورتبروپلاستی چیست؟

این روش در تسکین درد ناشی از شکستگی فشاری بسیار سودمند است و به ثابت نگه داشتن شکستگی مهره‌ها کمک می‌‌کند. نحوه انجام این روش به شرح زیر می‌باشد:

 • پزشک یک سوزن را وارد مهره آسیب دیده می‌‌کند.
 • از اشعه ایکس برای اطمینان از نحوه انجام صحیح این روش استفاده می‌‌کند.
 • سپس ترکیبی از پودر استخوان را به درون مهره شکسته شده تزریق می‌‌کند.
 • ترکیب پودر استخوان طی مدت ۱۰ دقیقه سفت می‌شود.
 • بیمار می‌تواند پس از جراحی یا یک روز پس از آن از بیمارستان مرخص شده و به منزل برگردد.

 جراحی کیفوپلاستی چیست؟

این روش جراحی به اصلاح ناهنجاری و بد شکلی استخوان و رفع درد ناشی از شکستگی فشاری ستون فقرات کمک می‌کند و نحوه انجام این روش به شرح زیر می‌باشد:

 • پزشک یک برش کوچک را در قسمت پشت مهره آسیب دیده ایجاد می‌کند سپس یک لوله مخصوص را وارد آن می‌نماید و از اشعه ایکس برای اطمینان از نحوه انجام صحیح این روش استفاده می‌کند.
 • سپس یک لوله کاتتر که در اون قسمت نوک آن یک شیء بادکنک مانند وجود دارد را به درون مهر هدایت می‌کند.
 • در مرحله بعد بادکنک منبسط می‌شود تا یک حفره مخصوص را به وجود بیاورد و پزشک بتواند پودر استخوان مایع را به درون موضع مورد نظر تزریق کند.
 • در مرحله بعدی بادکنک جمع شده و خارج می‌شود و پزشک پودر استخوان را به درون حفره ایجاد شده تزریق می‌نماید.
 • حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا پودر استخوان سفت شود.

 جراحی فیوژن ستون فقرات چیست؟

 گاهی اوقات از جراحی فیوژن ستون فقرات برای درمان شکستگی فشاری ستون فقرات و با هدف تسکین درد و رفع حرکت بین دو مهره استفاده می‌شود. در این روش پزشک دو یا چند مهره را به هم متصل می‌کند تا در یک موقعیت مناسب قرار بگیرند و بتوانند بهبود یابند. پزشک از پیچ فلزی استفاده می‌کند و آن را درون حفره کوچک استخوان و درون مهره قرار می‌دهد. پیچ فلزی به پلاک فلزی متصل می‌شود تا از مهره‌ها محافظت کند و از جای خود حرکت نکنند و به این ترتیب فرآیند پیوند دو مهره انجام خواهد شد.

پزشک از پیوند استخوان در فضای بین مهره‌ها استفاده می‌کند و برای انجام این کار از استخوان خود بیمار یا از بانک استخوان برای پیوند استفاده می‌نماید. پزشک می‌‌تواند در این روش از مغز استخوان خود بیمار یا پلاکت‌های خون یا یک مولکول بیو مهندسی شده برای تحریک رشد استخوان استفاده کند. معمولاً دوران بهبود در جراحی فیوژن ستون فقرات بیشتر از سایر انواع جراحی‌های ستون فقرات است و اغلب بیماران حدود ۳ تا ۴ روز در بیمارستان بستری می‌شوند و در واحد توانبخشی استراحت می‌کنند.

معمولاً بیمار باید فورا پس از جراحی از بریس مخصوص استفاده کند. استفاده از بریس مخصوص برای تقویت ستون فقرات و بهبود عملکرد آن ضروری است. به تدریج سطح فعالیت جسمانی بیمار افزایش پیدا می‌کند. پزشک با توجه به سن بیمار و سطح سلامت او به این نتیجه می‌‌رسد که بیمار به چه مدت استراحت در منزل نیاز دارد اما معمولا بیمار می‌تواند طی مدت ۲ تا ۶ ماه مجددا و انجام فعالیت‌های جسمانی خود بپردازد.

جراحی فیوژن ستون فقرات با عوارض و معایبی نیز همراه است زیرا این روش باعث حذف عملکرد و حرکت طبیعی دو مهره می‌شود و به این ترتیب سطح حرکت بدن بیمار محدود خواهد شد همچنین فشار زیادی به مهره‌ای که در نزدیکی محل فیوژن قرار دارد وارد می‌شود که این امر ریسک بروز شکستگی در آن مهره را افزایش خواهد داد. حتی پس از تکمیل دوران بهبود، بیمار باید به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات از انجام دادن برخی حرکات خاص و برداشتن اشیای سنگین خودداری کنند.

دکمه بازگشت به بالا