عمومیکسب و کار ایرانی برتر

بهترین چوب برای ساخت مبلمان و تولیدی مبلمان

آشنایی با انواع چوب مبلمان

خریداران به هنگام خرید مبل علاوه بر جنس پارچه مبلی باید به جنس چوب مبلمان نیز توجه ویژه ای داشته باشند. امروزه مبل ها به وسیله چوب های بسیار متفاوت و مختلف مانند فینگر جوینت رابروود ساخته خواهند شد. حتی برخی از انواع مبل ها به وسیله فلز ساخته می شوند.  برخی دیگر از مبل ها نیز از دسته ها و پایه های پلاستیکی برخوردارند. اما اکثر مبل های امروزی از جنس چوب می باشند. نوع چوب مبلمان که در تولید آن به کار رفته است بر کیفیت مبل مد نظر تاثیر مستقیمی دارد.

برخی از افراد تصور می کنند که تمامی مبل ها از یک نوع چوب یکسان ساخته می شوند اما در واقع این گونه نمی باشد و نوع چوب مبل می تواند کیفیت بدنه و اسکلت مبلمان را تا سال ها تضمین کند. نساجیت در این مقاله شما را راهنمایی می کند تا به راحتی با فرایند شناسایی انواع چوب مبلمان آشنا شوید و بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید. البته پیش از این می خواهیم شما را با فرایند و مراحل تهیه و تولید چوب مبلمان آشنا کنیم. اگر می خواهید بدانید که یک چوب برای تبدیل شدن به کلاف مبلمان چه مراحلی را طی می کند، با ما همراه باشید.

مراحل تهیه چوب مبل

 • در اولین مرحله، چوب درختان مختلف را به صورت پردازش نشده، به کارخانه و کارگاه تولید مبلمان وارد می کنند. این چوب ها می توانند از نوع افرا، بلوط، چوب راش، کاج و یا سپیدار باشند. گاهی از یک کشور دیگر نیز می توانند چوب را وارد کنند. برای مثال در موارد زیادی، به منظور تولید مبلمان، از چوب روسی استفاده می کنند.
 • در مرحله بعدی، اقدامات لازم بر روی مبلمان انجام می شود و هر چوب به قطعات متفاوتی تقسیم می گردد. سپس همه آن ها مورد پردازش نهایی قرار می گیرند و در نهایت، انواع مبل چوبی پدید می آید.

تنوع انواع چوب مبلمان

چوب عنصر تزئینی منحصر به فردی به شمار می رود. هم به دلیل جذابیت ظاهری و هم به علت ویژگی های ساختاری متفاوتش مانند مقاومت، شکل، طول عمر و استحکام در اغلب صنایع استفاده می شود.  امروزه برای تولید مبل نیز از انواع چوب مبلمان استفاده می کنند. چوب مبلمان به دسته های مختلفی تقسیم می شوند و بسته به نوع و جنس آن، متفاوت هستند. برای شناخت و طبقه بندی انواع چوب مبلمان، ابتدا می توان آن ها را به 2 دسته تقسیم کرد:

 •     چوب های نرم : مثل سرو، صنوبر، کاج و …
 •     چوب های سخت: مثل بلوط، گردو، توسکا و …

علاوه بر این تمایز، بسیاری از ویژگی ها و تفاوت های دیگر میان انواع چوب مبلمان وجود دارد. بنابراین انتخاب بین رنگ چوب، رگه ها و میزان ضخامت هر کدام به نیاز و سلیقه شما و نوع مبلمانی که می خواهید خریداری کنید، بستگی دارد. حال بهتر است ببینیم که کدام چوب برای استفاده در مبلمان مناسب تر است:

آیا چوب های نرم نسبت به چوب های سخت، نرم تر می باشند؟

شاید شما نیز پس از شنیدن اسم این نوع چوب تصور کنید که این نوع چوب ها نسبت به چوب های سخت، نرم تر باشند اما باید گفت که بر خلاف تصور عموم مردم این گونه نیست و علت نام گذاری آن به دلیل نرمی نمی باشد. تفاوت بین چوب های سخت و چوب های نرم ارتباطی با نرمی چوب آن ندارد بلکه بسیاری از چوب های سخت نیز وجود دارند که از چوب های نرم، نرم تر می باشند.

1. چوب روکش شده

این نوع چوب ضخامت بالایی دارد و سطح آن به کمک برخی مواد روکش می شود. اغلب برای ساخت مبلمان، قفسه ها، انواع در و کتابخانه از چوب روکش شده استفاده می کنند زیرا مقرون به صرفه است. در عین حال، مقاومت بالایی را در برابر ضربه های خارجی نشان می دهد.

2. چوب جامد

چوب جامد یکی از بهترین انواع چوب در نظر گرفته می شود. علاوه بر زیبایی بالا، ماندگاری و عمر زیادی دارد. البته در مقابل تغییرات دمایی، ممکن است بسیار حساس باشد. امروزه از چوب جامد برای ساخت مبلمان سلطنتی استفاده می کنند.

3. چوب راش

چوب راش یکی از مشهورترین انواع چوب برای ساخت مبلمان است. رنگ این چوب از سفید تا زرد متمایل به قرمز است. چوب راش نوعی چوب فشرده و سنگین است و باعث افزایش وزن بدنه مبلمان می شود.

نحوه شناسایی انواع چوب مبل

وقتی زمان انتخاب انواع چوب مبلمان می رسد، ممکن است به درستی ندانید که کدام چوب مناسب تر است. در ادامه این مطلب خواهید دید که کدام نوع چوب برای ساخت مبلمان مقاوم و ظریف مناسب تر است و مورد استفاده قرار می گیرد.  از آن جایی که انواع مختلفی از چوب وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی خاص خود هستند، شما باید بر اساس نیاز خود، یکی را ترجیح دهید. ابتدا بهتر است با انواع چوب ها اشنا شده و سپس نحوه تشخیص آنها را یاد بگیرید:

چوب گردو: انواع چوب گردو بسیار سخت و مقاوم هستند و بنابراین برای مبلمان چوبی یک گزینه عالی به شمار می روند. این چوب می تواند سال ها شکل، وضعیت و مقاومت خود را حفظ کند. اغلب برای منبت کاری از چوب گردو استفاده می کنند. رنگ آن نیز از سفید تا قهوه ای تیره متغیر است. امروزه می توانید انواع مبلمان منبت کاری و سلطنتی را با چوب گردو خریداری کنید.

چوب ماهون: تشخیص چوب مبل دقت بالایی را می طلبد. چوب ماهون که اغلب در ساخت آلات موسیقی استفاده می شود، برای ساخت مبلمان نیز کاربرد دارد. این محصول در درجه کیفی بالایی قرار دارد و از نظر تنوع عالی است. به علت دوام و استحکام بالای خود، برای ساخت مبلمان از آن استفاده می کنند.

چوب افرا: اگر بخواهیم بهترین چوب برای مبل را نام ببریم، می توانیم به افرا اشاره کنیم. افرا یکی از محبوب ترین چوب ها برای ساخت مبلمان است. امروزه علاوه بر مبل در ساخت سایر لوازم مانند کمد، کتابخانه و میز از افرا استفاده می کنند.

چوب راش: یکی از روش های تشخیص چوب راش در مبلمان  این است که در مرحله پرداخت که قبل از رنگ کاری در ساخت مبل انجام می شود مرحله چسب کاری و پرداخت در این نوع چوب بسیار عالی انجام می شود و می توان نقوش زیبا و طرح های عالی بر روی این نوع چوب ها ایجاد کرد. یکی دیگر از روش های تشخیص چوب راش مبلمان این است که رنگ داخل چوب کرم مایل به قرمز می باشد و این نوع چوب اگر خشک باشد نسبت به درخت گردو و چوب سفید وزن کمتری دارد.

نحوه تشخیص نوع چوب مبلمان

 برای افرادی که نمی دانند چگونه مبلمان چوبی باکیفیت را تشخیص دهند، توجه به طبیعی بودن سطح چوب و یا وجود رنگ بر سطح آن بسیار مهم است. در ادامه روش خرید و تشخیص چوب مبل را برای درک بیشتر شما، بیان می کنیم:

 1. 1. شکل ظاهری چوب: اگر در سطح چوب منبت کاری حرفه ای و هنرمندانه ای دیدید و ساختار و شکل با تنه طبیعی چوب متفاوت بود، به این معنی است که چوب مورد پردازش قرار گرفته است.
 2. 2. لایه های سطحی چوب: در سطح چوب طبیعی به راحتی می توانید حلقه های سالانه را ببینید و تشخیص دهید که آیا سطح آن دارای رنگ و روکش است یا خیر.
 3. 3. بوی چوب: اغلب اوقات از روی بوی چوب می توانید نوع آن را شناسایی کنید. در واقع بهتر است برای تشخیص چوب مبل، سطح آن را بو بکشید. مبلمان چوبی اصیل و مرغوب، بویی طبیعی دارند و این بو به هیچ عنوان تند و زننده نیست. در حالی که ممکن است در سطح سایر مبلمان، از رنگ های مصنوعی و روکش استفاده کنند. رنگ های شیمیایی اغلب سبب ایجاد بوی تند و نامطبوع می شوند.

سوالات متداول در انتخاب چوب مبلمان

1. آیا چوب روس برای استفاده در مبلمان خوب است؟

چوب روسی نیز این روزها شهرت زیادی یافته است. هر مبلی که از چوب روس طبیعی ساخته شده باشد و ظاهری عالی داشته باشد، ماندگاری بالایی دارد و خطری برای سلامتی ندارد، زیرا حاوی هیچ گونه اجزای شیمیایی نیست. امروزه انواع چوب روسی بسیار محبوب هستند و در طیف گسترده ای ارائه می شوند. اگرچه ممکن است قیمت چوب روسی کمی گران باشد، اما کیفیت بسیار بالایی را از آن خود کرده است. بنابراین قبل از خرید آنها لازم است با تمام ویژگی ها، مزایا و معایب این نوع محصول آشنا شوید:

 •     چوب روس ماده ای با منشاء طبیعی است. در طول فرآوری، در معرض مواد شیمیایی مضر و تهاجمی قرار نمی گیرد، بنابراین دوستدار محیط زیست بوده و برای سلامت انسان بی خطر است. در حال حاضر، یکی از اصیل ترین انواع چوب به حساب می آید.
 •     محصولات ساخته شده از چوب روس با دوام و کاملا مستحکم هستند. اغلب مبلمان طبیعی تا سال های طولانی ماندگاری خود را حفظ می کنند. حتی اگر در طول سال ها تازگی خود را از دست بدهد، می توان آن را بازسازی کرد و جذابیت سابق را به آن ها بازگرداند.
 •     طراحی مبلمان با چوب روسی عالی است. به همین دلیل است که این محصولات بسیار محبوب هستند و بسیاری از مردم آرزوی خرید مبلمان روسی را دارند. افراد و هنرمندان این حوزه همچنین می توانند شکل های مختلفی را در چوب روسی ایجاد کنند. به عنوان مثال، می توانند روی سطح آن منبت کاری کنند.

2. چرا چوب سپیدار برای ساخت مبل مناسب است؟

یکی از بهترین انواع چوب هایی که می تواند برای ساخت مبل مناسب باشد، چوب سپیدار است. چوب سپیدار طی چندین سال اخیر، یکی از محبوب ترین انواع چوب برای استفاده در فرایند تولید مبل بوده است. ویژگی های متفاوتی که این چوب به خود اختصاص داده است، آن را به یکی از بهترین چوب برای مبل تبدیل کرده است. در ادامه شما را با نکاتی در خصوص چوب سپیدار آشنا خواهیم کرد:

 • چوب سپیدار، یک ویژگی اصلی دارد و آن مقاومت در برابر آفات و حشرات می باشد. در واقع بزرگ ترین دلیلی که اغلب افراد از مبلمان چوبی استفاده نمی کنند، ترس از آفت زدگی است. این در حالی است که چوب سپیدار، بیش ترین مقاومت را در برابر حشرات مزاحم و آفاتی چون موریانه از خود نشان می دهد.
 • وزن بسیار سبک این چوب، آن را برای ساخت و ساز مناسب کرده است. در کارگاه های تولیدی، چوب سپیدار به عنوان یکی از سبک ترین چوب ها شناخته می شود و به طور مکرر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • چوب صنوبر یا همان سپیدار، مقاومت خوبی را در برابر پوسیدگی از خود نشان می دهد. البته باید شرایط محیطی را نیز در نظر داشته باشید و چوب را برای مدت طولانی در مقابل نور خورشید یا رطوبت قرار ندهید.

3. حین انتخاب چوب مبلمان چه مواردی را در نظر بگیریم؟

امروزه نحوه چیدمان و دکوراسیون منازل و مراکز اداری، اهمیت زیادی دارد و باید با دقت بیشتری انجام شود. در واقع نمی توان با بی تفاوتی از کنار این مسئله عبور کرد. بر همین اساس، انتخاب مبلمانی با کیفیت و مناسب نیز اهمیت زیادی دارد.  ابتدا باید بهترین چوب برای مبل را شناسایی کنید و سپس، مبل مناسب محیط را تهیه نمایید. دقت به ساختار مبل، جنس بدنه و چوب به کار رفته در آن و ارتفاع دسته ها، از موارد مهمی است که باید حتما مورد توجه قرار دهید.

 • برای تشخیص چوب مبل، ابتدا تمام سطح مبلمان را به دقت بررسی کنید. چوب نباید خراشیده، بریده و یا ساییده شود. همه اجزا باید در شرایط عالی باشند.
 • برای اینکه بهترین محصول را دریافت کنید، همیشه از فروشنده گواهی کیفیت بخواهید. تضمین کیفیت انواع چوب مبل، عامل دیگری است که می تواند در رقم زدن خریدی اصولی موثر باشد.
 • مبلمان چوبی مرغوب و درجه یک را فقط از مراکز مشهوری که سال ها در این حوزه فعالیت دارند، خریداری کنید.
 • سعی کنید به روکش خارجی چوب مبلمان دقت داشته باشید. گاهی اوقات، مبلمان به وسیله چوب طبیعی ساخته می‎شوند و هیچ لایه ای سطح چوب را نمی پوشاند. گاهی نیز به کمک رنگ و مواد دیگر، سطح خارجی چوب پوشانده می شود. ابتدا گزینه دلخواه خود را انتخاب کرده و سپس خرید مبل را انجام دهید.
 • اگر چه شناسایی و تشخیص انواع چوب مبلمان در ابتدا کاری دشوار و طاقت فرسا به نظر می رسد، اما با کمی دقت و حوصله به خرج دادن می توان متوجه آن شد. بنابراین بهتر است با بی تفاوتی از کنار این موضوع عبور نکنید. می‎ توانید ویژگی های هر چوب را بر روی یک دفتر یادداشت کنید و بر اساس آن بررسی‎ های لازم را انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا