سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

بهترین کاندید های کاشت مو

چه افرادی بهترین کاندید کاشت مو هستند؟

بروز طاسی در اوایل بزرگسالی در حال افزایش است حتی اجداد ما هم از طاسی رنج می بردند، اما زمانی که خیلی بزرگتر از نسل فعلی بودند به آن دچار می شدند. رژیم غذایی و سبک زندگی افراد به طور مستقیم بر کیفیت موهایشان تأثیر می گذارد؛ تغذیه سالم، ورزش منظم و سبک زندگی بدون استرس می تواند سلامت بدنی و همچنین موها را بهبود ببخشد. ریزش مو برای بسیاری از افراد یک مشکل بسیار نگران کننده است و به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک، سموم محیطی، بیماری و غیره رخ می دهد. الگوی ریزش مو شروع به ظاهر شدن می کند و ظرف چند ماه گسترده می شود، در چنین شرایطی انجام یک روش درمان مو یا برای فرد بسیار مهم است تا ظاهر طبیعی خود را به دست آورد.

همه ما قبول داریم که بازیابی خطوط مو باعث بازگرداندن اعتماد به نفس در افراد خواهد شد، که کاشت مو را به یک روش بسیار محبوب تبدیل کرده است. با اینکه کاشت مو ایده خوبی برای بازیابی موهای از دست رفته است، اما همه نمی توانند از آن بهره ببرند و پیش نیاز انجام آن فقط ریزش مو نیست. موارد زیادی وجود دارد که متقاضی باید از آنها آگاه باشد و شرایطی را داشته باشد تا این روش برای او مناسب باشد، تنها یک پزشک متخصص می تواند شرایط یک کاندید مناسب کاشت مو را تایید یا رد کند.

به طور معمول، مردانی که ریزش موی آنها فراتر از کلاس 3 یا بالاتر در مقیاس نوروود پیشرفت کرده است، تا زمانی که الگوی آنها تثبیت شده باشد، کاندیدهای خوبی برای کاشت مو هستند؛ همچنین اگر ریزش موی در فردی به مدت پنج سال در حال پیشرفت بوده احتمالاً کاندید خوبی می باشد. مهمترین شرایط یک کاندید کاشت مو عبارتند از:

1- سن مناسب کاشت مو:بین 25 تا 65 سال

در حالی که هیچ محدودیت سنی برای متقاضی کاشت مو وجود ندارد، برای کاندیدای ایده آل بهتر است بین ۲۵ تا ۶۵ سال باشد. بیماران کمتر از 25 سال هنوز روند ریزش مو را تجربه می کنند، چیزی که ممکن است پس از بزرگتر شدن تغییر کند و بیماران بالای 65 سال معمولا موهای اهدا کننده بسیار نازکی دارند و کاشت مو ممکن است در بهترین حالت خود جواب ندهد. فردی که کاملاً طاس است یا موی بسیار کمی دارد نیز نمی تواند تحت جراحی کاشت مو قرار گیرد، زیرا موی کمی برای پیوند وجود دارد. البته اگر شما بالای 65 سال سن یا کمتر از 25 سال دارید، باز هم احتمال دارد واجد شرایط کاشت مو باشید، اما باید توسط جراح متخصص بررسی شوید.

2- نوع ریزش مو

از آنجایی که همه انواع ریزش مو یکسان نیستند، بهترین کاندید برای کاشت مو کسانی هستند که از طاسی دارای الگو رنج می برند. این نوع ریزش معمولاً یک بیماری ژنتیکی است که فقط قسمت هایی از پوست سر را تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین قسمت هایی با موهای اهداکننده خوب باقی میمانند که می توان آنها را استخراج کرد. بیمارانی که از آلوپسی یا سایر انواع ریزش مو رنج می برند، فولیکول های مو ضعیفی خواهند داشت و بنابراین احتمال موفقیت پیوند مو کاهش خواهد یافت، به این معنی که کاندیدای مناسبی نیستند.

برای ارزیابی میزان ریزش مو دو عامل مهم وجود دارد: شدت ریزش مو و کیفیت و کمیت موهای اهداکننده. این یک گام مهم در تصمیم گیری در مورد واجد شرایط بودن یک بیمار برای کاشت مو است، زیرا برای موفقیت کاشت مو باید منبع خوبی از فولیکول های موی سالم در دسترس باشد.

3- سلامت جسمی و تاثیر آن بر کاشت مو

از آنجایی که کاشت مو اساساً یک عمل جراحی است، بیمار باید قبل از انجام کاشت مو در سلامت کامل باشد؛ یک سیستم ایمنی خوب به کاهش خطر عوارض کمک می کند و سرعت بهبودی را افزایش در نتیجه زمانش را کاهش میدهد. بیمارانی که دارای بیماری هستند یا قبلا مشکل سلامتی داشتند باید پزشک خود را در جریان کامل سابقه پزشکی خود قرار دهند. مصرف برخی داروها و رقیق کننده‌های خون ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارند، بنابراین اگر دارویی مصرف می کنید، حتماً در جلسه مشاوره با جراح خود صحبت کنید. روش های جدید مانند متفاوت است و تهاجم کمتری دارند، اما بیماران همچنان باید از سلامت خوبی برخوردار باشند.

4- نوع مو یک عامل تعیین کننده در نتیجه کاشت مو

ویژگی های مو ممکن است در موفقیت پیوند تاثیر گذار باشد، عواملی مانند رنگ مو، بافت و مواج بودن یا مجعد بودن روی نتیجه کاشت مو و زیبایی آن تاثیر می گذارد.

✔ تراکم مو : تراکم مو یکی از بزرگترین عوامل در تعیین اینکه چه کسی کاندید مناسبی برای کاشت مو خواهد بود، می باشد. کسانی که تراکم موی خوبی دارند کاندیدای خوبی برای پیوند مو هستند؛ برای اینکه بتوانید فولیکول های مو برای پیوند در سرتاسر پوست سر اهدا کنید، باید تراکم موی متوسط تا زیاد داشته باشید. به طور خاص، جراحان به دنبال تراکم مناسبی از فولیکول های مو در اطراف نواحی اهداکننده پوست سر می گردند، به عنوان مثال پشت و کناره های پوست سر که معمولاً به عنوان انتخاب می شوند.

✔ بافت مو : بر اساس بافت مو، کسانی که موهای مجعد یا موج دار دارند معمولاً با استفاده از واحدهای فولیکولی کمتر، می توانند نتایج بهتری را انتظار داشته باشند. با توجه به این واقعیت که موهای فر بسیار متراکم هستند، این تصور ایجاد می شود که قسمت بیشتری از پوست سر پوشیده شده و نتیجه بهتری ایجاد می کند.

✔ ضخامت مو : مانند بافت مو، ضخامت مو می تواند تعیین کند که آیا کاشت مو موفق خواهد بود یا خیر. کسانی که موهای ضخیمی دارند، برای داشتن جلوه زیبایی به موهای کمتری برای پیوند نیاز دارند؛ این به دلیل نفوذ کمتر نور به موها و سپس انعکاس آن از روی پوست سر است.

✔ انعطاف پذیری پوست سر : انعطاف پذیری پوست سر که به عنوان شلی پوست سر نیز شناخته می شود، چیزیست که هنگام تعیین مناسب بودن یک کاندید برای کاشت مو در نظر گرفته می شود. اگر شلی پوست سر شما کم است در این صورت برداشتن فولیکول ها از پوست سر و پیوند آنها دشوارتر خواهد بود.

✔ رنگ مو : رنگ مو نیز یکی از عواملی است که تعیین می کند تا چه حد نتیجه کارآمد باشد، این به دلیل تضاد بین رنگ مو و رنگ پوست سر است، هر چه تضاد بین این دو بیشتر باشد، طاسی آشکارتر ظاهر می شود. کسانی که رنگ مو و پوست مشابهی دارند (مانند پوست تیره و موهای تیره، یا پوست روشن و موهای روشن) نسبت به کسانی که کنتراست بالایی بین این دو دارند، به طور قابل توجهی طاسی کمتری دارند؛ این بدان معنیست که آنها معمولاً کاندیدهای خوبی برای کاشت مو هستند.

5- باید انتظارات واقع بینانه داشته باشید

اگر می خواهید بدانید که آیا کاندیدای مناسب برای کاشت مو هستید یا نه، باید ذهنیتی برای کاشت مو و نتیجه دریافتی داشته باشید. اینکه کاشت موی خود را با خط موی طبیعی خود مقایسه نکنید مفید خواهد بود، همچنین روند مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو نیازمند زمان طولانی، حدود یک سال، می باشد. علاوه بر این، در بسیاری از موارد طاسی یک فرآیند مداوم است و ممکن است در آینده نیاز به انجام روش های درمانی و تقویتی دیگری مانند یا پی آر پی داشته باشید.

چرا موها می‌ریزند؟

قبل از اینکه به سراغ بررسی کاندیدای مناسب برای کاشت مو برویم، بهتر است به این موضوع بپردازیم که اصلا چه چیزی باعث ریزش موها و ایجاد طاسی می‌شود. دلایل متعددی وجود دارند که می‌توانند موها را ضعیف کرده و آن‌ها را از بین ببرند. ریزش مو در میان آقایان مشکلی شایع‌تر است؛ اما این بدان معنا نیست که خانم‌ها هرگز دچار ریزش مو نمی‌شوند و نیازی نیست نگران این موضوع باشند.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث ریزش مو در خانم‌ها شود، مشکلات هورمونی به‌خصوص در دوران یائسگی و بارداری است. در دوران بارداری تغییرات هورمونی بسیار شدید است و به دلیل اینکه بخش زیادی از مواد مغذی موجود در غذا و خون مادر جذب بدن جنین می‌شود، موها ضعیف شده و شروع به ریزش می‌کنند. البته ریزش موها بعد از سپری شدن این دوران اغلب متوقف می‌شود؛ اما در بعضی افراد که بدنی ضعیف‌تر دارند ممکن است ادامه‌دار باشد. ریزش موی دوران یائسگی این‌طور نیست و اغلب خانم‌ها در این دوران شاهد کم‌پشتی موها و حتی طاسی در وسط یا جلوی آن هستند.

در آقایان طاسی مردانه یا آلوپسی آندروژنیک یکی از اصلی‌ترین دلایل ریزش مو است. این علت اغلب ژنتیکی است و به همین دلیل افرادی که پدر، برادر، عمو یا دایی آن‌ها دچار چنین مشکلی هستند باید منتظر ریزش موهای خود با این الگو باشند. علاوه بر این استرس، افسردگی، کم‌خونی، کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، رژیم غذایی نامناسب، از دست دادن وزن به‌صورت ناگهانی، استفاده از بعضی داروهای خاص و عفونت‌های قارچی نیز می‌توانند از دیگر دلایل ریزش موها باشند.

نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که مهم‌ترین مرحله از کاشت مو پیدا کردن علت آن است. در بیشتر موارد باید قبل از شروع کاشت دلیل ایجاد آن را درمان کرد تا موهای کاشته شده مجددا تحت تاثیر این دلایل نریزند و هزینه‌هایی که شما برای انجام این کار می‌کنید کاملا به‌صرفه باشد.

چرا کاشت مو ؟

برای پرپشت‌تر کردن موها و بازیابی موهای ازدست‌رفته روش‌های مختلفی وجود دارد که اغلب هزینه‌های آن‌ها از کاشت مو بسیار کمتر است. به همین دلیل این سوال همواره در ذهن بیشتر افراد وجود دارد که باوجود چنین روش‌هایی دیگر چه نیازی به کاشت مو وجود دارد؟ در ادامه دلایلی را ارائه می‌دهیم که نشان می‌دهند برای بسیاری از افراد کاشت مو تنها راه‌حل موثر است و رفتن به سراغ روش‌های دیگر تنها باعث هدر دادن وقت و هزینه می‌شود.

 • بسیاری از روش‌های موجود برای از بین بردن دلایل ژنتیکی ریزش مو مناسب نیستند؛ اما موهای کاشته شده اغلب دارای ژن ریزش نبوده و در برابر ژنتیک مصون هستند.
 • اغلب روش‌های درمان ریزش مو نیاز به مصرف داروی دائمی دارند که این موضوع نه‌تنها هزینه‌های شما را افزایش می‌دهد بلکه ممکن است باعث خستگی افراد نیز بشود.
 • کاشت مو راهکاری دائمی برای درمان ریزش مو است و تنها در مراحل اولیه بعد از کاشت نیاز به مراقبت وجود دارد. بعد از آن شما می‌توانید از داشتن موهای جذاب لذت ببرید.
 • موهای کاشته شده در روش‌های مختلف کاملا طبیعی هستند و قابلیت رشد دارند؛ پس شما می‌توانید آن را به هر شکلی که دوست دارید دربیاورید و دیگر حسرت موهای پرپشت دیگران را نخورید.

کدام افراد گزینه مناسبی برای کاشت مو هستند؟

اکنون که با دلایل ریزش موها و علت استفاده از کاشت مو به عنوان یک راه‌حل درمانی مطمئن مطلع شدید، نوبت به آن رسیده است که بررسی کنیم که چه کسانی می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند و مطمئن باشند که درنهایت به نتیجه مناسبی خواهند رسید. اگر جزء یکی از گروه‌های زیر هستید، کاشت مو راه‌حلی کاربری برای داشتن موهایی زیبا برای شماست.

 • افرادی که بخش عظیمی از موهای خود را از دست داده‌اند و دچار طاسی کامل در قسمت‌های جلو، وسط و اطراف سر و حتی کل آن شده‌اند.
 • افرادی که به آلوپسی آندروژنیک مبتلا هستند.
 • افرادی که در اثر جراحت یا سوختگی بخشی از موهای سر خود را از دست داده‌اند.
 • افرادی که دچار ریزش موی سکه‌ای یا منطقه‌ای در سر خود هستند (این موضوع در خانم‌ها بیشتر شایع است)
 • افرادی که از سایر روش‌های درمان ریزش مو استفاده کرده‌اند و به نتایج دلخواه خود نرسیده‌اند.
 • افرادی که روش‌های قدیمی کاشت مو را امتحان کرده‌اند و اکنون از نتایج آن راضی نیستند.
 • افرادی که به دلایل ژنتیکی یا هورمونی موهای خود را از دست داده‌اند.
 • خانم‌هایی که به‌صورت ارثی خط رویش موی آن‌ها بالاتر از حد معمول قرار دارد یا موهای خود را به دلیل محکم بستن موها و بافت‌های متعدد از کف سر از دست داده‌اند.
 • افرادی که دارای ابروها، ریش یا سبیل کم‌پشت هستند.
دکمه بازگشت به بالا