عمومیکسب و کار ایرانی برتر

بهترین پمپ باد برای نقاشی و رنگ کاری

اکنون به هر صنعت و کسب و کاری که نگاه کنید، متوجه وجود دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته‌ای می‌شوید که به افزایش سرعت عمل و کیفیت کار کمک زیادی می‌کند. نقاشی و رنگ کاری ساختمان، درب و پنجره، چوب منبت‌کاری مبلمان، کمد و … از جمله کارهایی است که به دقت زیادی نیاز دارد. اگرچه خلاقیت در نقاشی و رنگ آمیزی اهمیت زیادی دارد، اما نکته مهم‌تر، داشتن سرعت‌العمل و کیفیت کار است. به طوری که کار آخر، سطحی صاف و یکدست و حرفه‌ای باشد. پمپ باد از جمله دستگاه‌هایی است که از آن می‌توان برای نقاشی و رنگ‌کاری استفاده کرد. اما این دستگاه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آیا می‌توان از هر کمپرسوری استفاده کرد؟ با ما همراه باشید تا به شما پاسخ دهیم.

دلیل استفاده از پمپ باد برای نقاشی

این دستگاه با ایجاد فشار بالا، رنگ را به سطح مورد نظر می‌پاشد و به شکل یکدست آن را رنگ‌آمیزی می‌کند. از سوی دیگر سرعت کار را نیز افزایش می‌دهد. اگر سطح مورد نظر صاف و یکدست باشد و قبلا آن را پولیش کرده باشید، کافیست از یک کمپرسور باد استفاده کنید تا رنگ‌آمیزی آن به شکل حرفه‌ای انجام شود.

این دستگاه می‌تواند هوای فشرده خشک و بدون رطوبت، ذرات روغن و آلودگی را در اختیار شما قرار دهد. در بازار انواع مختلفی از کمپرسور باد وجود دارد که از آن می‌توانید برای کارهای کارگاهی، صنایع و کارخانه‌ها استفاده کنید. البته پمپ باد خانگی نیز برای رنگ‌آمیزی ساختمان، درب و پنجره و سطوح دیگر کاربرد دارد.

شما اگر بخواهید از غلتک، قلمو یا فرچه برای رنگ‌آمیزی استفاده کنید، نه تنها زمان زیادی نیاز دارد، بلکه باید با دقت زیادی آن را انجام دهید. پاشش رنگ باید به یک اندازه باشد و از سوی دیگر مراقب سطح یکسان رنگ‌آمیزی باشید. اما پمپ باد بدون اینکه زمان زیادی را از شما بگیرد، می‌تواند به شکل بهتری سطح مورد نظر را برای شما رنگ آمیزی کنید (البته به شرط اینکه بتوانید با آن کار کنید و بهترین دستگاه را تهیه کرده باشید!).

انواع پمپ باد برای رنگ‌کاری و نقاشی

به طور کلی وقتی به بازار بروید و بخواهید دستگاه کمپرسور باد تهیه کنید، دو مدل به شما معرفی می‌شود:

کمپرسور باد پیستونی

این دستگاه که با سایزهای مختلف بین 25 تا 1000 لیتری تولید می‌شود، کاربردهای متفاوتی دارد که از آن می‌توانید برای کارهای خانگی، کارگاهی و یا صنعتی استفاده کنید. در کمپرسورهای باد پیستونی بیشترین فشار تولید شده بین 8 تا 10 بار است و می‌توانید متناسب با نیاز خود، دستگاه با حجم مناسب را خریداری کنید.

از این پمپ باد می‌توان برای رنگ‌آمیزی دکوراسیون داخلی منزل، صندلی‌های چوبی، کمد و رویه‌کوبی‌های مبلمان استفاده کرد. پمپ باد پیستونی یا تسمه‌ای برای کارهای سبک و کوچک مناسب‌تر هستند و برای افزایش کیفیت هوای فشرده در آن‌ها، می‌توان از فیلتر مناسب استفاده کرد.

پمپ باد اسکرو

نوع دوم کمپرسور هوا برای نقاشی و رنگ‌آمیزی است که می‌تواند برای صنایع بزرگ استفاده شود. میزان مصرف و ذخیره هوای فشرده در این دستگاه‌ها بیشتر از هزار لیتر در دقیقه است و به شکل چرخش دو روتور به صورت مارپیچی عمل می‌کند. در دستگاه‌های اسکرو، هوا از بین این دو رتور عبور می‌کند. این دستگاه دارای یک شاسی است که در داخل یک کاور قرار می‌کند و میزان لرزش و تولید صدای آن در حین کار نسبت به کمپرسور پیستونی کمتر است.

کاربردهای کمپرسور باد برای نقاشی و رنگ‌آمیزی

پمپ باد در کارگاه‌ها و صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد و رنگ‌آمیزی یکی از کاربردهای این دستگاه محسوب می‌شود. به طوری که از آن برای رنگ‌های کارخانه‌ای مثل درب و پنجره‌ ساختمان، ماشین، کابینت و … استفاده می‌شود. سطحی که با این دستگاه رنگ‌آمیزی می‌شود، صاف و یکدست است و بدون برآمدگی رنگ‌آمیزی می‌شود.

البته باید دبی و فشار مورد نیاز پیستوله برای رنگ‌آمیزی را هم بدانید. برای انجام کارهای نیمه صنعتی و رنگ‌آمیزی چندین مرتبه در طی روز باید از دستگاه‌هایی استفاده کنید که مخزن مناسب با کاربرد آن را دارد.

برای مثال پمپ باد 250 لیتری دو سیلندر دو اسب بخار مفید از جمله محصولاتی است که با داشتن مخزن بزرگتر، برای کارهای نیمه صنعتی و سنگین پیشنهاد می‌شود. حتی از این دستگاه می‌توان برای رنگ‌آمیزی خانگی هم استفاده کنید.

ویژگی‌های بهترین پمپ باد برای نقاشی

اگر به دنبال یک دستگاه کمپرسور مناسب هستید تا نقاشی و رنگ‌کاری را به بهترین شکل انجام دهید، لازم است در زمان خرید آن به نکات زیر دقت داشته باشید:

توجه به فشار هوای مناسب کمپرسور

برای تعیین قدرت یک دستگاه پمپ باد، در ابتدا باید به مقدار فشار تولید شده آن توجه داشته باشید. به طور کلی در دستگاه‌های پنوماتیکی، میزان فشار تولید شده نقش زیادی در عملکرد صحیح و بهینه آن دارد. در واقع این دستگاه درست مثل یک اسپری رنگ‌پاش عمل می‌کند که اگر فشار کافی برای پاشش رنگ را نداشته باشد، نقاشی و رنگ‌آمیزی درست انجام نمی‌شود.

میزان فشار لازم برای عملکرد صحیح این دستگاه بین 25 psi تا 40 psi است که البته این میزان را برای دستگاه‌هایی که در کارهای سبک کاربرد دارند، پیشنهاد می‌دهیم. اگر در پمپ باد از پیستوله HVLP استفاده شده باشد که حجم بالا دارد، باید میزان فشار کمتری داشته باشد. اما در دستگاه‌های با پیستوله LVLP که به دبی کمتری نیاز دارند، باید فشار آن‌ها بالا باشد.

به طور کلی دستگاه کمپرسور برای رنگ‌آمیزی باید 20 درصد فشار بیشتری نسبت به فشار مورد نیاز جهت نقاشی ایجاد کند. برای مثال اگر در دستگاه از پیستوله HVLP استفاده شده است، فشار مورد نیاز برای نقاشی 40 psi است.

توجه به دبی پمپ باد

یکی دیگر از معیارهای بررسی بهترین پمپ باد برای رنگ‌کاری و نقاشی، توجه به دبی هوای فشرده است که توسط این دستگاه تولید می‌شود. دبی به معنای میزان هوای فشرده تولیدشده در واحد زمان است که برای راه‌اندازی و استفاده بهینه از پیستوله به آن نیاز دارید.

برای هر پیستوله رنگ، یک دبی مشخص وجود دارد که اگر میزان دبی دستگاه از میزان نیاز دبی پیستوله کمتر باشد، رنگ‌آمیزی و نقاشی با سرعت کمتری انجام می‌شود و از سوی دیگر کیفیت زیادی هم نخواهد داشت. توجه داشته باشید که برای پیستوله‌های HLVP میزان دبی مورد نیاز حداقل 12 CFM است که باید حداقل 20 درصد بیش از دبی مورد نیاز پیستوله را تأمین کند.

بررسی حجم مخزن دستگاه

طبق اطلاعات سایت ابزار بیات یکی دیگر از معیارهای بررسی بهترین کمپرسور نقاشی، توجه به مخزن دستگاه است که درست مثل یک باتری عمل می‌کند و هوای فشرده در آن ذخیره می‌شود. در صورتی که حجم مخزن کم باشد، هوای فشرده کمتری در آن ذخیره و خیلی زود تمام می‌شود. پس باید دست از نقاشی کردن و رنگ‌کاری بکشید و منتظر پر شدن مجدد مخزن بمانید.

در کارهای خانگی و کوچک این مورد کمتر به چشم می‌آید و مجبور نیستید مدام کارتان را متوقف کنید. اما برای کارهای صنعتی و بزرگ، باید یک دستگاه با حجم مخزن بزرگ تهیه کنید تا چرخه کاری افزایش یابد. به طور کلی برای رنگ کردن یک ماشین باید پمپ باد با مخزن 50 لیتری و یا دبی 190 لیتری تهیه کنید.

کمپرسور (پمپ باد) ۱۰۰ لیتری سه موتور سایلنت با تابلو برق آپ اسپیریت یکی از محصولاتی است که می‌تواند برای رنگ‌آمیزی خودرو استفاده شود.

حرف آخر

پمپ باد یا کمپرسور دستگاهی که در نقاشی و رنگ‌آمیزی به کمک شما آمده است تا با کیفیت و سرعت بیشتری این کار را انجام دهید. البته برای اینکه در استفاده از کمپرسور برای نقاشی دچار اشتباه نشوید و نتیجه کار شما حرفه‌ای باشد، باید دستگاه با دبی و فشار مناسب را تهیه کنید که در این مطلب به آن پرداختیم.

دکمه بازگشت به بالا