سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

مقدار استفاده از کتراک در هر متر مکعب

بررسی اجمالی مشخصات و قیمت کتراک

 • حالت فیزیکی : پودر خاکستری رنگ.
 • قابلیت انحلال : در آب قابل انحلال است.

تخریب سنگ و ساروج

همان طور که میدانید سنگ و عواملی هستند که از گذشته معدن کاران و ساختمان سازان در فکر تخریب آنها بوده اند.

آیا ساروج قابل تخریب است ؟

قابل ذکر است که تمامی سنگ ها و ساروج ها قابلیت تخریب دارند ولی بسته به نوع آنها طریقه خرد کردن آنها نیز متفاوت است.

شکستن ساروج

شما می توانید جهت تخریب سنگ و ساروج از مواد منبسط کننده مانند کتراک استفاده نمایید. کتراک از محصولات اصلی دیجی شیمی می باشد. اگر هدف اصلی این ماده را بخواهید بدانید کتراک با آب سرد مخلوط شده و مانند ملاتی می شود که با ریختن آن درون چال های روی سنگ و ساروج بعد از زمان اندکی منبسط شده و باعث شکسته شدن آنها می شود. نکته مثبت کتراک این است که تخریب را بدون آلودگی صوتی و زیست محیطی انجام می دهد و انجام این کار بسیار راحت بوده و نیازی به نیروی متخصص ندارد. همچنین که دیجی شیمی در هنگام فروش، کاتالوگ کتراک را به مشتری تقدیم کرده تا در هنگام استفاده دچار مشکلی نشود.

روش دیگر شکستن سنگ و ساروج استفاده از حلال ساروج است که این محصول نیز محصول تولیدی دیجی شیمی می باشد.

قدرت انحلال هیدروکربورها در آب بسیار کم است. مقدار آب موجود در هیدروکربورها به درجه حرارت آن بستگی دارد. با افزایش درجه حرارت زیاد می شود. حلالیت هیدروکربورها در کلروفرم، سولفور کربن و تترا کلرید کربن اهمیت زیادی دارد که با افزایش حرارت زیاد و با افزایش وزن مولکولی کم می شود. قابلیت انحلال آروماتیک ها بیشتر بوده و بعد از آن اولفین ها، نفتن ها، متانی ها قرار دارد. قابلیت انحلال ترکیبات اکسیژن، ازته،سولفور کمتر از هیدروکربورهاست. در ضمن نفت، هیدروکربورهای گازی و تقریبا همه هیدروکربورهای جامد، گریس ها، گوگرد و ید می باشد.

در ضمن همه این مواد روی سطح اثر می گذارند و در عمق ساروج نفوذ نمی کنند.

از روش های دیگر تخریب ساروج یا سنگ استفاده از مواد منفجره می باشد.

یکی از مواد منبسط کننده جهت تخریب سنگ و ساروج کتراک می باشد که از محصولات اصلی دیجی شیمی می باشد. در اینجا می خواهیم آموزش استفاده از کتراک را برای مطالعه مشتریان گرامی قرار دهیم.

کتراک چیست ؟

کتراک ماده غیر منفجره شیمیایی می باشد که جهت تخریب سنگ و ساروج در معادن و پروژه های ساختمان سازی با استفاده از نیروی کشش در دیوره سنگ و ساروج استفاده می شود. کتراک هیچ گونه گاز و حرارتی تولید نمی کند ولی عملیات شکست را به بهترین نحو بدون خطر انجام می دهد.

مزیت ها و توانایی های کتراک یا تخریب کننده بتن چیست؟

با توجه به خاصیت ها و قابلیت های فراوانی که دارد، برای تخریب و تحلیل بتن و انواع متفاوت سنگ ها و ساروج از آن استفاده می شود. در ادامه مبحث با توانایی های دیگر کتراک آشنا می شویم.

 • تخریب نمودن سطوح مورد نظر بدون ایجاد سرو صدا و آلودگی صوتی
 • تخریب و تحلیل انواع سطوح بتنی و سنگی یا ساروج بدون هیچ گونه عملیات انفجاری.
 • انجام پروسه تخریب بدون ایجاد عوامل درد سر ساز از قبیل آلودگی و دود، گرد و خاک یا پرش تکه های سنگ به اطراف می باشد.
 • عملیات اجرایی آسان و کاربرد راحت
 • امکان استفاده و به کار گیری این فراورده در تمامی فصول سال
 • امکان استفاده در مکان های مسکونی
 • استفاده از این فراورده هیچ گونه زیان و عارضه ای برای محیط زیست ندارد.

قدرت تخریب کتراک و کاربردهای آن در چه مواردی است؟

 • استفاده از کتراک برای حفاری و کندن چاه و کانال ها در نقاطی که با سنگ برخورد می کنند.
 • برای خرد کردن و انهدام انواع متفاوت سازه ها و قطعات بتنی, انواع سنگ ها و صخره ها و همچنین ساروج
 • از این فراورده در حفاری ها و گود برداری هایی که به منظور بهره برداری از سنگ های قیمیتی و تزئینی انجام می شود، استفاده می کنند.
 • برای احداث و ساخت تونل ها و معادن از این فراورده در راستای تخریب و انهدام سنگ ها استفاده می شود.

مقادیر مصرفی کتراک چگونه است؟؟؟

برای استفاده از این فراورده باید با توجه به شرایط مورد نظر که در ادامه توضیح داده خواهد شد چاله هایی با اندازه و قطر مشخص ایجاد گردد. با توجه به اندازه و فواصل موجود در بین چاله ها و اندازه قطر آنها از مقادیر معین از تخریب کننده بتن استفاده شود. برای آشنایی و تفهیم بهتر این مطلب جدول زیر که اندازه های تقریبی از میزان تخریب کننده بتن برای گودال هایی با عمق یک متراست را مطالعه بفرمائید.

قطر گودال ها به mm ۳۶ ۳۸ ۴۰ ۴۲ ۴۴ ۴۶ ۴۸ ۵۰
کتراک مصرفی به kg ۱/۷ ۱/۹ ۲/۱ ۲/۳ ۲/۵ ۲/۸ ۳/۰ ۳/۲

استفاده از کتراک برای سنگ های تحت فشار و احاطه شده

آنچه تا کنون توضیح داده شد بیشتر برای تخریب و انهدام بتن ها و سنگ هایی بود که از اطراف دارای فضای خالی و آزاد بودند. اما در بعضی شرایط با سنگ ها و بتن ها و همچنین ساروج هایی روبه رو می شویم که از حوالی و پیرامون فشار زیادی را تحمل می کنند و یا اینکه در فضاهای بسته و چاه می باشند.

در این شرایط بهره گیری از تخریب کننده بتن کمی متفاوت تر از روش معمول می باشد. برای حصول نتیجه بهتر با بیشترین درصد تخریب و انهدام  از سوراخ زنی کله قندی بهره گرفته می شود. در این روش دایره ای با شعاع کمتر از نیم متر در نظر گرفته می شود. دور تا دور این دایره یا به عیارتی محیط آن را به روش کله قندی همگرا ( کله قند بر عکس) در فاصله های ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری با مته های ۳۲ تا ۴۰  سوراخ هایی را ایجاد می کنیم. این روزنه های ایجاد شده که بر روی یک مدار مورب می باشند، نباید در نقطه های پایانی به هم برسند. عمق این شکاف های ایجاد شده باید ۸۰ در صد از عمق سنگ باشد یا به عبارتی تمام طول مته برای عمق شکاف در نظر گرفته می شود.

نکات بسیار مهم در شرایط متفاوت استفاده از کتراک یا تخریب کننده بتن !

اگر قطعه سنگ یا بتن یا ساروج که قصد انهدام آن رادارید فضای اطراف آن خالی و آزاد باشد، باید در قبال هر یک متر مکعب از سطح مورد نظر حدود ۶ تا ۱۴ کیلوگرم از پودر تخریب کننده بتن استفاده کنید. اما در صورتی که سطح مورد نظر مدفون باشد یا اینکه فضای خالی کناری نداشته باشد، ارقام متفاوت است. یعنی در حدود ۱۵ تا ۴۵ کیلوگرم ازاین فراورده نیاز است.

تخریب بتن با کتراک

قبل از هر کاری نسبت ها را براساس استانداردها و اصول استفاده از این فراورده مشخص نمائید. نکته قابل توجه اینکه باید قبل از شروع به کار موقعیت و شرایط قرار گیری سطح بتنی یا سنگ های مورد نظر شناسایی گردد. چون مشخص شدن شرایط سنگ یا بتن و اینکه این سطوح آزاد هستند یا مدفون و همچنین مشخص نمودن بتن مورد نظراز لحاظ مسلح یا غیر مسلح بودن بسیار مهم است.

محفظه یا سطلی که برای انجام ترکیب و اختلاط  استفاده می شود باید پلاستیکی باشد. آب مورد استفاده برای اختلاط باید کاملا تمیز و عاری از هرگونه چربی و آلودگی باشد همچنین یاید فاقد هر گونه املاحی مانند منیزیم یا کلسیم گردد. میزان آب مورد استفاده در نتیجه نهایی و میزان انبساط کتراک تاثیر چشم گیری دارد. اگر سعی شود مقدار آب اختلاط به کمترین اندازه برسد قدرت انبساط و افزایش حجم تخریب کننده بتن افزایش می یابد و اگر مقدار آب مصرفی از اندازه استاندارد بیشتر شود کتراک افزایش حجم کمی خواهد داشت.

پودر تخریب کننده اگر در تماس مستقیم با هوای آزاد باشد، احتمال اینکه توان شیمیایی آن کاهش یابد بالا می رود. بنابراین بهترین راه حل این است که در زمان استفاده این ملات را تهیه نمود و با ترکیب و هم زدن بهینه و درست مخلوطی یک دست و یک نواخت ساخت. در صورتی که دمای هوا بین صفر تا ۱۸ درجه سانتیگراد بود، باید دمای آب مورد نیاز برای اختلاط حدود ۲۵ تا ۳۰ درجه باشد. برای دمای هوایی بالاتر از ۱۸ درجه سانتیگراد باید دمای آب اختلاط معمولی و سرد باشد.

بعد از اینکه مایع تخریب کننده بتن آماده شد، باید در کمتر از چند دقیقه گودال های حفر شده را از این ترکیب پر نمود. گودال ها باید تمیز و عاری از هر گونه ماده و آلودگی باشند. درون گودال ها باید خشک و دور از هر گونه نم و رطوبت باشد. در صورتی که داخل چاله ها آب وجود داشت باید از نایلون یا لوله های پلی اتیلن استفاده شود. به این صورت که خمیر تخریب بتن آماده شده را داخل آنها ریخته و درون گودال ها قرار دهید. برای حصول بهترین نتیجه گودال ها را از ملات تهیه شده کاملا پر نمائید تا قدرت تخریب بالا رود. بهتر است گودال های پر شده با گوه هایی از جنس چوب بسته شود.

دلیل استفاده ازاین گوه ها برای ممانعت از خروج و پاشش کتراک به خارج از گودال ها می باشد و هیچ گونه تاثیر مثبتی در قدرت و اثرگذاری کتراک ندارد. معمولا تخریب کننده بتن  در ساعت های ابتدایی ترکیب شروع به واکنش های شیمیایی می کند. در نتیجه همین واکنش ها ممکن است گوه های چوبی را به بیرون فشار دهد در صورتی چنین اتفاقی نیازی به دوباره کوبی گوه ها بر روی گودال ها نیست. اگر تمام موارد گفته شده رعایت شود به زمانی حدود۲ تا ۶ ساعت احتیاج دارید تا شرایط برای تخریب ایمن و صد درصد آماده گردد. این زمان به درجه سختی و مقاومت بتن نیز بستگی دارد.

آیا ممکن است تخریب کننده بتن درست عمل نکند ؟

در صورتی که نکات زیر رعایت نشود ممکن است تخریب کننده بتن درست عمل نکند.

 • در صورتی که سطلی که برای ترکیب استفاده شده است یا آب مورد نظر چرب باشد.
 • برای اختلاط و ترکیب درست اول باید در ظرف مورد نظر آب بریزید و بعد پودر کتراک اضافه شود. در صورتی که این ترتیب رعایت نشود با مشکل مواجه خواهید شد.
 • باید به مقادیر اختلاط توجه نمود در صورتی که به آب اولیه مواد بیشتراضافه شود. همچنین دوباره نیازمند اضافه کردن آب شود با هر بار اضافه نمودن آب به این مخلوط توان مواد ضعیف و کم می گردد.
 • بعد از آماده نمودن ملات مود نظر باید در کمتر از ۱۰ دقیقه مواد در گودال ها گذاشته شود. در ادامه حدود ۸۵ درصد از ارتفاع گودال با آن پر گردد.
 • در زمان هم زدن و ترکیب کردن باید تمام کنجایش ظرف در نظر گرفته شود. در بعضی مواقع مواد مورد نظر در ته ظرف به جا می ماند و استفاده کنندگان ممکن است آن را با آب رقیق کنند. سپس به چاله ها اضافه کنند که این عملیات هیچ گونه نتیجه مثبتی به دنبال ندارد.
 • ملات تهیه شده با پودر تخریب کننده بتن باید درجه روانی خوبی داشته باشد.

برگرفته شده از: nexpand

دکمه بازگشت به بالا