رنگ آمیزی استخر یا بازسازی مجدد آن، کدام بهتر است؟ 

بهترین نوع رنگ استخر

به نقل از اینتکس سایت یکی از بهترین انواع رنگی که می توانید برای استخر استفاده کنید، رنگ استخر پلاستیکی است. از آنجا که این رنگ ها فقط برای استخر بادی و مکان های مرطوب ساخته شده اند، خواصشان متناسب با نیازهای استخر در نظر گرفته شده است. این رنگ در مقابل انقباض و انبساط مقاوم بوده، به راحتی ترک نمی خورد و از دیواره استخر جدا نمی شود. مواد تشکیل دهنده آن در برابر کپک و قارچ مقاومت می کند و تحت تاثیر مواد شیمیایی آب قرار نمی گیرد.

رنگ استخر برند اینتکس به خوبی روی تمام سطوح پخش می شود و آن ها را پوشش می دهد. برای نقاشی روی رنگ پلاستیکی قبلی، نیاز نیست رنگ قبلی را پاک کنید. چراکه رنگ قدیمی و جدید از نظر ترکیبات شیمیایی با یکدیگر ترکیب می شوند. ولی رنگ استخر پلاستیکی را نمی توانید روی اپوکسی یا آکریلیک و استخرهای فایبرگلاس یا روکش وینیل استفاده کنید. چون این رنگ نمی تواند با رنگ اپوکسی و آکریلیک ترکیب شود و به سطوح فایبرگلاس یا وینیل نمی چسبد. اگر رنگ پلاستیک را روی این موارد استفاده کنید، به اصطلاح رنگ پوسته می شود و می ریزد. قیمت رنگ استخر بسته به نوع و کیفیت آن متفاوت است. سعی کنید برای رنگ آمیزی از رنگ های باکیفیت استفاده کنید.

مقدار رنگ موردنیاز برای استخر

به ازای هر 32.5 مترمربع از سطح استخر، یک گالن رنگ خریداری کنید.

مساحت استخر  تعداد گالن رنگ موردنیاز
3.5 متر در 7 متر 5
4.5 متر در 9 متر 6
6 متر در 12 متر 12

شرایط توصیه شده برای رنگ کردن استخر

از نقاشی در زمانی که استخر در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد، خودداری کنید. به همین دلیل بهتر است در هنگام صبح و در دمای بالاتر از 10 درجه سانتی گراد و زیر 29 درجه سانتی گراد استخر را رنگ کنید. فراموش نکنید سطح استخر باید کاملاً خشک باشد. قبل از شروع به نقاشی، وضعیت آب وهوا را بررسی کنید تا اگر در طی یک یا دو روز آینده بارندگی در پیش دارید، رنگ آمیزی را شروع نکنید.

کاشی کاری و سرامیک کاری

 • اجرای انواع خدمات کاشی کاری، سرامیک کاری و موزائیک کاری
 • کاشی کاری کف و دیوار آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام
 • سرامیک کاری دیوار و کف ساختمان، استخر
 • کف سازی و موزائیک کاری کف ساختمان، حیاط، پارکینگ

تجهیزات و مواد موردنیاز برای رنگ استخر

 1. غلتک نقاشی
 2. رول غلتک نقاشی 9.5 سانتی متری
 3. قلم مو نقاشی 3-8 سانتی متری
 4. برس تمیزکننده مویی نایلونی
 5. دسته کشویی غلتک نقاشی
 6. پمپ تخلیه آب
 7. شلنگ تخلیه آب پمپ
 8. طناب نایلونی
 9. جاروی برسی دسته دار
 10. دستگاه مکنده ضایعات کف استخر
 11. صفحه پلاستیکی
 12. کاردک 30×5
 13. رنگ پلاستیک
 14. مواد رقیق کننده رنگ
 15. مواد پاک کننده سطوح

مراحل و نحوه رنگ آمیزی استخر

برای رنگ کردن استخر باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1- تخلیه آب استخر

از قبل برنامه ریزی دقیق داشته باشید، زیرا تخلیه آب استخر یک فرایند زمان بر است. تخلیه آب استخر بسته به اندازه آن ممکن است 16 ساعت طول بکشد.

 • اجسامی مانند برگ شناور روی آب استخر را به وسیله تور از روی آب جمع کنید.
 • دستگاه تصفیه آب استخر را خاموش کنید و آن از برق بکشید.
 • شلنگ تخلیه را به پمپ آب وصل کنید و پمپ را زیر آب قرار دهید.
 • قسمت بیرونی شلنگ را برای تخلیه آب در فاضلاب یا محلی که می توانید آب را در آنجا تخلیه کنید، قرار دهید یا می توانید از این آب برای آبیاری گیاهان استفاده کنید.
 • پمپ را در پایین استخر به وسیله طناب نایلونی ثابت نگه دارید و سیم برق پمپ را بیرون استخر قرار دهید.
 • برای روشن شدن پمپ، آن را به پریز برق وصل کنید.

پمپ آب را باید در عمیق ترین جای استخر قرار دهید تا بیشترین میزان آب را تخلیه کند.

2- خارج کردن زباله های کف استخر

هم زمان با تخلیه آب استخر به وسیله جاروی برسی دسته دار و دستگاه مکنده، ضایعات کناره های استخر را از کف خارج کنید. نیازی نیست این کار را در تمام قسمت های استخر انجام دهید، فقط مکان هایی که نیاز به تمیز کردن دارند را تمیز کنید. بعد از اینکه پمپ، آب را تخلیه کرد، مقداری آب و زباله در استخر باقی می ماند. باید آن ها را در یک گوشه جمع کرده و به وسیله دستگاه مکنده آن ها را از کف استخر خارج کنید تا استخر کاملاً تمیز و تخلیه شود.

3- تراشیدن پوسته های رنگ

بعد از خشک شدن استخر، پوسته های بلند شده رنگ قدیمی استخر نمایان می شوند. در این زمان به کمک کاردک پوسته ها را تراش بدهید و آن ها را از دیواره و کف استخر خارج کنید. بعد از خشک شدن استخر تمام پوسته ها و قسمت هایی را که رنک آن بادکرده بتراشید.

ایزوگام، قیر گونی و عایق کاری

 • نصب و عایق بندی انواع ایزوگام
 • نصب ایزوگام پشت بام
 • نصب ایزوگام دیوارها و کف
 • قیرگونی و عایق کاری

4- تمیز کردن استخر

بعد از تراشیدن و هم سطح کردن تمام سطوح استخر، با استفاده از برس تمیزکننده مویی نایلونی و مواد پاک کننده تمام سطوح استخر را تمیز کنید. دیواره های استخر را با شلنگ آب بشویید و آب جمع شده را به بیرون پمپ کنید. به وسیله دستگاه مکنده تمیزکاری نهایی استخر را انجام دهید و بگذارید استخر کاملاً خشک شود.

5- آماده شدن برای نقاشی استخر

دسته کشویی را به غلتک نقاشی وصل کرده و رول غلتک نقاشی را به آن اضافه کنید. تمام لوازم و مواد را با خود به داخل استخر ببرید و آن ها را نزدیک خروجی آب بگذارید و روی دریچه خروجی آب را با صفحه پلاستیکی بپوشانید. اگر نحوه رنگ آمیزی استخر به درستی انجام نشود، بعد از اتمام کار در زمانی که استخر پر از آب باشد، دوباره رنگ استخر با مشکل مواجه می شود و باید دوباره تمام مراحل را از ابتدا انجام بدهید.

6- رنگ کردن لبه ها

لبه ها را به وسیله قلم مو رنگ کنید. لبه ها شامل موارد زیر می شوند:

 • زیر لبه ها
 • زیر لبه های کاشی
 • اطراف نردبان استخر
 • اطراف زهکشی های دور استخر
 • پله ها یا طاقچه هایی که باید با رنگ دیگری رنگ آمیزی شوند

7- رنگ کردن با رول غلتک

رنگ استخر پلاستیکی را به وسیله رول غلتک و از بالا به پایین به دیواره ها بمالید. در هنگام نقاشی لایه های رنگ نباید ضخیم باشند و به جای یک لایه، دو لایه رنگ بزنید. استفاده از یک لایه رنگ ضخیم ممکن است باعث از بین رفتن و خراب شدن رنگ شود به همین دلیل باید رنگ را نازک بزنید.

کل فضای استخر را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید و به سرعت قسمت های کوچک را رنگ کنید. اگر رنگ قسمتی در حال خشک شدن است، از رنگ کردن روی آن خودداری کنید، زیرا این کار بافت رنگ را خشن و پوسته پوسته می کند. برای رنگ کردن استخر غلتک را به اندازه ای به رنگ آغشته کنید که رنگ از آن نریزد و رنگ زیادی روی سطح موردنظر از خود به جا نگذارد.

8- پاک کردن رنگ اضافه

اگر قسمت هایی را به اشتباه رنگ کردید یا رنگش خراب شد، آن قسمت را با مواد پاک کننده (تینر) پاک کنید.

9- خشک شدن رنگ

رنگ استخر پلاستیکی مانند رنگ هایی که پایه حلال آن ها آب است، با تبخیر آب خشک نمی شود. قبل از اینکه دوباره بتوانید استخر را با آب پر کنید، باید به مدت 7 روز آن را برای خشک شدن به حال خود رها کنید. برای زودتر خشک شدن می توانید از پنکه های بزرگ استفاده کنید. برای پر کردن آب استخر عجله نکنید و بگذارید رنگ کامل خشک شود.

سخن آخر

بعد از تخلیه آب و قبل از رنگ کردن، تمام پوسته ها را کامل بتراشید تا کل سطوح یکدست شود. استخر را کامل تمیز و زباله ها را خارج کنید. بگذارید تمام قسمت ها کامل خشک شوند تا رطوبت موجب بلند شدن رنگ جدید نشود. در هنگام نقاشی همه قسمت ها را به طور یکنواخت رنگ کنید تا در زمانی که مجدد استخر را از آب پر کردید، مشکلی به وجود نیاید.

دکمه بازگشت به بالا