اقتصادیکسب و کار ایرانی برتر

آموزش خرید و فروش nft

آموزش نحوه خرید و فروش NFT در بازار بایننس

طبق گزارش ارزیدو؛ بازار NFT بایننس پلتفرمی است که سازندگان و خریداران توکن‎های غیرمثلی NFT را به هم متصل می‎کند. در این بستر تمام افراد قادرند تا با استفاده از توکن‎های NFT از مزایای حق مالکیت دیجیتالی برخوردار شوند و تمامی این روند تنها چند دقیقه وقت و مقدار کمی کارمزد را از شما کسر خواهد کرد.

در طی یک سال گذشته شهرت، محبوبیت و پذیرش توکن‌های غیرمثلی (NFT) با افزایش چشمگیری رو به رو شد. همین امر باعث شد تا هنرمندان بزرگ و معروف به سمت بازار NFT رفته و مردم عادی را به شرکت در این عرصه سوق دهند. در این میان صرافی بایننس از فرصت پیش آمده استفاده کرد و بازار NFT خود را راه اندازی نمود. با استفاده از بازار توکن‌های غیرمثلی کاربران قادرند تا آثار هنری را توکنیزه کرده و خرید و فروش کنند.

پیش از ظهور NFTها سازندگان محتوا و آثار هنری، هیچ راهی برای اثبات حق مالکیت دیجیتالی محصولات خود نداشتند. این درحالی است که هم‌اکنون هم سازندگان آثار و هم خریداران و مجموعه داران قادرند تا حق مالکیت خود را نسبت به آثار خود مشخص کنند. NFTها را می‎توان در بلیط ها، موسیقی، تابلوهای هنری و محصولات این چنینی پیاده سازی نمود و به طور کلی این عرصه در حال تغییر روند خرید و فروش محصولات قابل جمع آوری است.

بازار NFT بایننس چیست؟

بازار خرید و فروش NFT بایننس درواقع پلتفرمی است که به کاربران این امکان را می‎دهد که محصولات خود را توکنیزه کرده و آن‌ها را به فروش برسانند. کاربران می‎توانند NFTهای خود را هم بر روی بلاکچین بایننس و هم بر روی بلاکچین اتریوم توسعه داده و این توکن‌های غیرمثلی را بین دو بلاکچین یاد شده جا به جا کنند. این روند تنها برای سازندگان نیست بلکه خریداران و مجموعه داران آثار هنری نیز می‎توانند NFTهای مورد نظر را هم با قیمت ثابت و هم در حراجی بازار بایننس خریداری کنند.

زمانی که فردی محصولی را در بازار NFT بایننس به فروش می‎رساند، صرافی بایننس به فرد سازنده محصول 1 درصد حق امتیاز ارائه می‎دهد. این روند حتی برای سپرده گذاران NFT بایننس نیز اجرا می‌شود. بدین معنی که اگر فردی NFT سپرده گذاری شده توسط فرد دیگر را خریداری کند، به شخص سپرده گذار 1 درصد حق امتیاز داده می‎شود.

برتری بازار NFT بایننس نسبت به سایر رقبا

همانطور که می‎دانید، پیش از شروع فعالیت بازارNFT  بایننس، پلتفرم‌های بسیاری توکن غیرمثلی ارائه می‎دادند. این درحالی است که بازار NFT بایننس از اعتبار و پشتوانه بایننس استفاده کرده و علاوه بر کاربران معمولی، هنرمندان سرشناس را نیز به سمت خود جذب کرده است.

هدف از توسعه NFT چیست؟

اگر که یک هنرمند، موسیقی دان و تولید کننده هر نوعی از محتوا هستید، NFT شما را قادر می‎سازد تا محتوای خود را به صورت محدود و در فرم دیجیتالیزه به فروش برسانید. NFT باعث می‎شود تا آثار تحت هیچ شرایطی قابل کپی برداری نباشند، درست برخلاف یک MP3 ساده و یا فرمت JPEG.

واضح است که داشتن یک اثر هنری اصل، ارزش چندین برابری نسبت به یک اثر کپی شده دارد. حال کاری که NFT انجام می‎دهد این است که همین ارزش اثر اصل را در دنیای دیجیتال برای کاربران به ارمغان می‎آورد. به عبارت دیگر توکن‌های غیرمثلی نمایانگر حق امتیاز افراد بر روی آثار هستند.

حال علاوه بر خود بازار، کارایی و عملکرد توکن‌های NFT روز به روز درحال گسترش است. به عنوان مثال، مسائلی چون حق امتیاز و حق انتقال اشتراکی باعث افزایش میزان کاربری این دسته از توکن ها هستند.

ویژگی‌های توکن‌های غیرمثلی NFT

کمیابی:

یکی از ویژگی‌های بارز توکن‌های NFT کمیاب بودن آن‌هاست. با این وجود که توسعه دهندگان قادرند تا بی‌نهایت توکن NFT تولید کنند، ترجیح می‎دهند تا از قابلیت کمیاب بودن این عرصه استفاده کرده و مقدار محدودی از آن ها را منتشر نمایند.

منحصر به فرد:

توکن‌های غیرقابل تعویض NFT می‌توانند به شدت منحصر به فرد باشند. به عنوان مثال توکنی که برای یک اثر هنری توسعه می‌یابد، با سایر آثار کاملا متفاوت است و از این رو می‌توان آن ها را خاص و منحصر به فرد دانست.

غیرقابل تقسیم به واحدهای کوچکتر:

از آنجایی که توکن‌های NFT نمایانگر یک کالا و یا پروژه دیجیتال هستند، مانند سایر ارزها ماند بیت کوین یا اتریوم قابل تقسیم به واحدهای کوچکتر نیستند.

مالکیت تام:

تصور کنید که شما یک بازی کامپیوتر خریداری کرده‌اید. باوجود این که شما هزینه این بازی را پرداخت کرده‌اید اما مالک حقیقی آن نبوده و تنها حق استفاده از آن را دریافت کرده اید. یا یک مثال بهتر: نام کاربری و اکانت شما در اینستاگرام به شما تعلق نداشته و مالکیت آن در دست شرکت فیس بوک است. این درحالی است که بلاکچین با استفاده از قراردادهای هوشمند، کاربران را مالک حقیقی و تام توکن‌های NFT کرده و حق خرید و فروش را به کاربران ارائه می‌دهد.

قابل معامله:

توکن‌های غیرقابل تعویض NFT را می‌توان به راحتی و درست مانند سایر ارزهای دیجیتال خرید و فروش کرد و یا در کیف پول‌های دیجیتال ذخیره نمود.

کاربرد توکن‌های NFT

با استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض NFT می‌توان کالاهای متفاوت را توکنیزه کرده و بر روی بستر بلاکچین قرار داد. با این حال هم‌اکنون کالاها و حوزه‌هایی که با استفاده از تکنولوژی بلاکچین به توکن‌های NFT تبدیل می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

NFT در حوزه موسیقی

از پروژه‌هایی که آثار هنری موسیقی خود را به NFT تبدیل کرده‌اند می توان به مینت بیس (Mintbase) و اینفی ان اف تی (InfiNFT) اشاره نمود.

NFT در حوزه هنر

از آثار و مجموعه‌های هنری که در قالب توکن‌های NFT ارائه می‎شوند می‎توان به پروژه‌های SuperRare، Async Art و Known Orgin اشاره نمود.

NFT در حوزه واقعیت مجازی و یا همان VR

NFT در حوزه کالاهای لوکس

NFT در حوزه املاک مجازی

هم‌اکنون پروژه‌ معروف دیسنترالند (Decentraland) در این حوزه فعالیت دارد.

NFT در حوزه بازی

از بازی‌های رایانه‌ای توکنیزه شده با NFT می‌توان به Sorare و Gods Unchained اشاره کرد.

NFT در حوزه اسامی دامنه‌ها

می توان پروژه‌های Unstoppable Domains و Ethereum Name Service را در این دسته قرار داد.

NFT در حوزه هویت کاربران

یکی از مواردی که ممکن است در آینده بیشترین استفاده را در حوزه توکن‌های غیرقابل تعویض داشته باشد مسئله هویت کاربران است. درست مانند موارد دیگر، کاربران می‎توانند اطلاعات هویتی خود را توکنیزه کرده و از هویت خود محافظت کنند.

چرا افراد NFT می‎خرند؟

چند دلیل واضح برای علاقه مردم به خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی وجود دارد. یکی از مهمترین این دلایل، علاقه مجموعه داران و کلکسیونرها به جمع آوری دارایی‌های خاص و محدود است. وقتی این دارایی‌ها در قالب دیجیتال عرضه می‎شوند، این توکن ها با موج عظیمی از مجموعه داران علاقه مند مواجه می‎شوند.

در این میان یک سری از NFTها نیز وجود دارند که به صورت مستقیم مورد استفاده کاربران قرار می‎گیرند. به عنوان مثال NFT پلت فرم BakerySwap به کاربران کمک می‎کند تا سود سپرده گذاری خود را راحت تر برداشت کنند. و یا NFT صرافی غیرمتمرکز PancakeSwap که کاربر را قادر می‎کند در لاتاری این پلتفرم شرکت کرده و یا این توکن را با ارز بومی پنکیک سواپ معاوضه کند.

چگونه توکن NFT بسازم؟

یکی از جذابترین ویژگی‎های بازار NFT بایننس این است که کاربران می‎توانند توکن‎های غیرمثلی خود را به راحتی در آن توسعه دهند. هم‎اکنون تنها تعداد محدودی از کاربران  قادر به استفاده از این ویژگی‎ هستند ولی در آینده نزدیک، امکان ساخت توکن NFT برای تمامی کاربران فراهم خواهد شد.

تنها در طی 5 دقیقه، عملیات ساخت توکن NFT در بایننس پایان می‎یابد و محصولات توکنیزه شده کاربر در دسترس سایرین قرار می‎گیرید. توکن‎های NFT در بایننس قابل نگه داری در کیف پول‌های سازگار نیز هستند. اما برای ساخت توکن غیرمثلی در بایننس چه باید کرد؟

1. ساخت صفحه کاربری در بایننس و خرید ارزدیجیتال

پیش از شروع کار با توکن غیرمثلی، ابتدا باید یک حساب کاربری بایننس باز کنید. اگر پیش از شروع کار با NFT نیز حساب کاربری دارید دیگر نیازی به بازگشایی اکانت جدید ندارید. پس از باز کردن حساب، شما نیاز دارید تا به خرید ارز دیجیتال بپردازید. این ارزهای دیجیتال می‎توانند BNB و یا BUSD باشند.

2. ساخت توکن NFT

بر روی گزینه Create در بازار NFT بایننس کلیک کنید. پس از این که عکس، ویدئو، موسیقی و یا فایل مورد نظر را آپلود کردید باید اطلاعات و جزییات توکن غیرمثلی خود را نیز وارد کنید. این اطلاعات می‏تواند شامل ساخت NFT به صورت تکی و یا به صورت مجموعه‌ای باشد.

پس از این که از داشتن میزان کافی BNB و یا  BUSD به منظور پرداخت کارمزد مطمئن شدید، گزینه Create را انتخاب کنید.

چطور NFT بخرم؟

زمانی که NFT مورد نظر خود را یافتید، نام آن را در قسمت سرچ بار وارد کرده تا به صفحه مورد نظر هدایت شوید. وقتی که به صفحه NFT مورد نظر وارد می‎شوید اطلاعات کاملی را در مورد این توکن کسب می‎کنید. اگر مدل حراج را برای خرید NFT انتخاب کنید می‏توانید قیمت پیشنهادی خود را برای اثر مورد نظر وارد کنید. واضح است که قیمت پیشنهادی شما باید بیشتر از پیشنهاد نفر قبلی باشد. به منظور وارد کردن قیمت پیشنهادی در حراج باید گزینه Place a Bid را انتخاب کنید.

حال برای خرید NFT با قیمت ثابت می‎توانید از گزینه Buy now استفاده کرده و اگر قصد دارید تا محصول را با قیمت پایین تری خریداری کنید می‎توانید بر روی گزینه Make an Offer کلیک کرده و قیمت پیشنهادی خود را وارد کنید. در صورت انتخاب گزینه پیشنهاد قیمت، فرد فروشنده قادر است که پیشنهاد شما را رد و یا قبول کند.

چطور NFT بفروشم؟

همانطور که پیشتر گفته شد، در حال حاضر فقط کاربران خاص قادر به فروش NFT در بایننس هستند ولی در آینده این امکان برای همه فراهم خواهد شد. زمانی که NFT خود را ساختید، یا می‎توانید آن را در کیف پول خود ذخیره کنید و یا بلافاصله به فروش برسانید. لازم به ذکر است که برای فروش توکن غیرمثلی حتما لازم نیست که خودتان آن را ساخته باشید، بلکه تنها شرایط لازم برای فروش، داشتن حق امتیاز یک NFT است.

درست مانند شرایط خرید NFT، برای فروش آن نیز می‏توانید از دو روش حراج و قیمت ثابت استفاده کنید. برای فروش، به قسمت Collection مراجعه کرده و بر روی NFT مورد نظر کلیک کنید. سپس گزینه List NFT را انتخاب کرده تا شرایط فروش را وارد کنید.

به منظور فروش توکن غیرمثلی خود در حراج، بیشترین قیمت پیشنهادی را در بخش Highest Bid و مینیمم قیمت را در قسمت Minimum Bid وارد کنید. اگر هم که قصد فروش فوری را دارید در بخش Set Price قیمت مورد نظر خود را وارد کنید. در هر دو حالت فروش، کاربر فروشنده قادر است تا ارز دیجیتال مورد نظر به منظور دریافت هزینه را انتخاب کند.

فروشندگان همچنین باید زمان پایان دوره NFT خود را نیز مشخص کنند. بیشترین زمان برای فروش یک توکن غیرمثلی، 30 روز است. به این نکته توجه کنید که وارد کردن اطلاعات دقیق توکن غیرمثلی، مانند مزایا، موارد کاربری و خصوصیات به یافتن آن توسط خریداران کمک می‎کند. در نهایت پس از وارد کردن تمامی شرایط، گزینه Submit را انتخاب کنید.

پس از اعلام درخواست توسط فروشنده، تیم بایننس درخواست را بررسی کرده و در صورت مطابقت NFT با استانداردهای بایننس، توکن فروشنده بین 4 تا 8 ساعت تایید می‏شود. در صورتی که بایننس NFT را تایید کند، بلافاصله توکن را لیست کرده و آن را برای فروش آماده میکند.

میستری باکس (Mystery box) بایننس چیست؟

بخش میستری باکس و یا جعبه جادویی بازار NFT این امکان را برای کاربران فراهم می‎کند تا یک کلکسیون رندوم NFT  را دریافت کنند. مجموعه‌های NFT که در این جعبه جادویی ارائه می‎شود به چهار دسته (N) یا معمولی، (R) خاص، (SR) خیلی خاص و (SSR) خیلی خیلی خاص تقسیم می‌شوند. وقتی که کاربر این جعبه های جادویی رندوم را خریداری می‌کنند، نیازی نیست که بلافاصله آن را باز کنند، چراکه پس از خرید می‎توانند آن را به فروش برسانند.

تمام جعبه های جادویی به قیمت خاصی به فروش می‎رسند و تنها کاری که کاربر می‎تواند برای خرید یا فروش آن انجام دهد انتخاب تعداد جعبه است. حال احتمال این که در هر جعبه چه نوعی از مجموعه NFT قرار گرفته است، در جدول زیر ذکر شده است.

نکته: امکان بازگرداندن جعبه جادویی پس از باز شدن آن وجود ندارد با این حال کاربر قادر است که با لیست کردن NFTهای درون جعبه، آن ها را جداگانه به فروش برساند.

ایونت (Events) در بازار NFT بایننس

در بخش Event بازار NFT بایننس محصولات هنرمندان، ورزشکاران و موسیقی دانان معروف و شناخته شده ارائه می‌‎شود. کاربران می‎توانند با مراجعه به قسمت Events در صفحه اصلی، از تاریخ و شرایط این رویدادها باخبر شوند.

سخن آخر

یکی از مشکلات اصلی بازار NFTها، عدم وجود یک پلتفرم قابل اعتماد به منظور خرید و فروش این دسته از توکن‌ها بود، با این حال پس از این که بازار توکن‌های غیرمثلی در صرافی بایننس راه اندازی شد، بسیاری از علاقه مندان قادر شدند تا با خیال آسوده خرید و فروش‌های خود را آغاز کنند.

NFT یکی از موضوعات جدید در بازار ارزهای دیجیتال است که با هدف اعمال حق امتیاز در دنیای دیجیتال خلق شده است. هم‌اکنون هیجان و هایپ سنگینی در این حوزه حکم فرما است و ادامه یافتن این روند و موفقیت صنعت NFT هنوز مشخص نیست. بنابراین اگر قصد دارید تا به چشم یک سرمایه گذاری به این حوزه نگاه کنید، به عمل آوردن تحقیقات دقیق را فراموش نکنید.

آموزش خرید و فروش NFT

با مطالعه مقاله ” آموزش خرید و فروش NFT ” شما به طور کلی با چگونگی خرید یا فروش توکن NFT آشنا می شوید. این سطح از آشنایی می تواند برای شما در سرمایه گذاری در بازار توکن های غیر قابل تعویض کافی باشد. همراه ما باشید برای ”آموزش خرید و فروش توکن NFT”.

NFT چیست؟ معرفی و بررسی توکن های تعویض ناپذیر

در ابتدا برای آن دسته از مخاطبین محترمی که با توکن های غیر قابل تعویض آشنا نیستند یک تعریف و یک منبع برای مطالعه تدوین کرده ایم:

به هرگونه دارایی دیجیتال که در دسته بندی ارز قرار نمیگیرند، به عنوان مثال بیت کوین یک ارز با هدف پرداخت همتا به همتا است، دارایی های دیجیتال غیر قابل تعویض یا NFT می گویند!

خرید و فروش NFT

برای ورود به بازار خرید و فروش توکن های nft، پلتفرم های زیاد و مشهوری وجود دارند. به صورت کلی اگر بخواهیم این موضوع را شرح دهیم، پلتفرم های خرید و فروش از یک مکانیزم و استاندارد کلی پیروی می کنند و ممکن است برخی از آن ها ویژگی هایی را ارائه دهند و برخی دیگر ارائه ندهند.

به عنوان مثال، خرید از فروشگاه اینترنتی eBay یک نمونه کاملا مشابه برای خرید و فروش NFT ها است. فروشندگان محصولی را برای فروش ارائه می دهند و خریداران قیمت پیشنهادی خود را اعلام می کنند تا یک معامله انجام شود.

همین مکانیزم خرید و فروش برای توکن های NFT نیز تعمیم پیدا می کند و خریداران پیشنهاد قیمتی خود را برای توکن های غیر قابل تعویض مطرح می کنند و در نهایت فروشندگان یک توکن را با قیمت توافقی منتقل می کنند.

تفاوت خرید و فروش NFT و دیگر ارزهای دیجیتال

نکته بسیار مهمی که برخی از کاربرانی که در این حوزه تازه وارد هستند به آن توجه نمی کنند، نحوه فروش توکن NFT است.

هنگام معاملات دیگر ارزهای دیجیتال همانند شیبا یا بیت کوین، صرافی های متمرکز و غیر متمرکز موجودی از این دارایی ها دارند که هنگام ایجاد یک درخواست معاملاتی فروش یا خرید، از آن استخر نقدینگی استفاده می کنند و معامله انجام می شود. در اقتصاد این دارایی ها را توکن های قابل تعویض می نامند که منحصر به فرد نیستند.

در نقطه مقابل برای خرید و فروش توکن NFT، صرافی برای خرید و فروش وجود ندارد و این توکن ها در پلتفرم هایی که امکان خرید و فروش را فراهم می سازند (Market Place) معامله می شوندکه این بیانگر معنی مبادلات Person to Person است. به عبارت ساده تر فروشندگان توکن NFT باید آن را به یک شخص و با قیمت توافقی بفروشند و در این میان استخر تامین کننده نقدینگی معنی پیدا نمی کند، چرا که این توکن ها منحصر به فرد هستند.

برترین پلتفرم های خرید و فروش NFT

یک لیست از برترین پلتفرم های خرید و فروش توکن NFT برای شما آماده شده است:

 • OpenSea
 • Rarible
 • SuperRare
 • Foundation
 • AtomicMarket
 • Myth Market
 • BakerySwap
 • Nifty Gateway
 • KnownOrigin

معامله گران توکن های NFT در این پلتفرم ها می توانند توکن های NFT خود را به فروش برسانند یا اقدام به خرید توکن NFT کنند.

مکانیزم خرید و فروش توکن NFT در پلتفرم ها

محصولات هنرهای دیجیتال، فروشندگان دامنه های اینترنتی، محصولات حوزه موسیقی، نام های تجاری و هرآن چیزی که منحصر به فرد است می شود به عنوان یک توکن NFT آن را به حراج گذاشت!

نکته بسیار مهم، کلمه حراج برای خرید و فروش توکن های NFT است. مکانیزم حراج این دارایی های منحصر به فرد، همان مکانیزم حراجی است که در گالری های هنری استفاده می شود. یک تابلو یا مجسمه منحصر به فرد با یک قیمت پایه که توسط کارشناسان مشخص می شود به حراج گذاشته می شود. خریداران شروع به اعلام قیمتی که متمایل به پرداخت هستند می کنند که این یک قیمت بالاتر از قیمت پایه است. سپس محصول به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته می شود.

به عنوان مثال یک تابلو نقاشی با قیمت پایه 1 دلار وارد حراج می شود. یک خریدار قیمت 2 دلار را برای خرید پیشنهاد می دهد. یک خریدار دیگر اگر بخواهد این تابلو را خریداری کند، باید قیمتی بالاتر از 2 دلار پرداخت کند و در صورت نبودن پیشنهادی بالاتر از آخرین پیشنهاد، تابلو نقاشی به بالاترین قیمت فروخته می شود.

همین مکانیزم حراج در پلتفرم های خرید و فروش NFT در حال اجرا است و برای فروش یک توکن NFT خریداران پیشنهادات قیمتی خود را مطرح می کنند.

واحد پولی دلار نیست!

برای خرید و فروش توکن NFT در پلتفرم ها، معمولا از ارزهای دیجیتال، مخصوصا ارز دیجیتال اتریوم استفاده می شود و ارزهای فیات توانایی خریداری توکن های غیر قابل تعویض را ندارد.

آموزش خرید و فروش NFT در پلتفرم OpeanSea

مارکت پلیس OpeanSea از پرطرفدارترین پلتفرم های خرید و فروش توکن NFT در میان کاربران است. رابط کاربری ساده، انعطاف پذیری فنی، امکان فروش توکن NFT برای همه افراد و… از جمله ویژگی ها و دلیل محبوبیت این مارکت پلیس است.

خرید توکن NFT در پلتفرم OpenSea

هنگام بازدید از این وبسایت، دسته بندی های مختلفی مشاهده می شود، در این آموزش از دسته بندی Collectible یک توکن NFT را انتخاب کرده ایم. در این قسمت عددی که برای قیمت نمایش داده می شود بر مبنای ارز دیجیتال اتریوم است. به عنوان مثال قیمت این توکن 5000 واحد اتریوم مشخص شده است. خریدارانی که قصد مالک شدن این توکن NFT را دارند، باید بهای آن را توسط ارز دیجیتال اتریوم بپردازند و امکان پرداخت با هیچ ارز فیات برای خرید این توکن NFT  وجود ندارد.

اتصال کیف پول به پلتفرم OpeanSea

همانطور که همه کاربران حوزه ارز دیجیتال مطلع هستند، برای ذخیره کردن توکن یا کوین ها و محرمانه نگه داشتن آن ها، کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری بسیار زیادی توسعه یافته است.

برای خرید یک توکن NFT از مارکت پلیس OpenSea، نیاز است تا کاربران از کیف پول MetaMask استفاده کنند. پس از کلیک روی دکمه Buy Now، کاربر به صفحه اتصال کیف پول متامسک هدایت می شود.

اتصال کیف پول تراست به OpeanSea

گاها کاربران تمایلی به استفاده از کیف هایی مانند متامسک ندارند و از کیف های دیگر مانند TurstWallet استفاده می کنند

برای اتصال این کیف پول ها در قسمت اتصال کیف پول روی گزینه Use a different wallet کلیک کرده و از لیست نمایش داده شده روی گزینه WalletConnect کلیک می کنیم.

کاربران غیر موبایلی یک QR Code را پس از کلیک مشاهده خواهند کرد که با اسکن درون برنامه ای می توانند کیف پول خود را متصل کنند.

در صورتی که از موبایل استفاده می کنید، صفحه ای مانند عکس زیر نمایش داده می شود که کافی است روی لوگو Trust Wallet کلیک کنید تا اتصال انجام شود.opeansea other wallet

تسویه حساب خرید NFT

در نهایت پس از اتصال کیف پول، کاربر می توانند توکن NFT خود را خریداری کند در صورتی که بتواند قیمت مورد نظر فروشنده را پرداخت کند.

آموزش فروش NFT در OpenSea

فروشندگان توکن NFT یک فرآیند بسیار ساده را در پیش خواهند داشت. این فرآیند به قدری ساده است که یک کودک خردسال و نوجوان نیز می تواند یک اثر هنری به عنوان مثال یک نقاشی را برای فروش در این پلتفرم بارگذاری کند.

در مرحله اول، همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، در صفحه اصلی پلتفرم OpeanSea یک دکمه با عنوان Create قابل مشاهده است که برای فروش توکن NFT باید روی آن کلیک کرد.

مشخصات توکن NFT

در صفحه بعد باید یک تصویر، نام، توضیحات، دسته بندی و بلاکچین توکن NFT انتخاب شود وسپس روی دکمه Create در انتهای صفحه کلیک شود تا توکن ساخته شود.opensea sell nftopensea sell nft

داشبورد مالک توکن NFT

پس از وارد کردن مشخصات توکن، وارد پروفایل توکن که مخصوص صاحب آن است می شوید. در قسمت بالا سمت راست، روی دکمه Sell کلیک می کنیم تا وارد مرحله مشخصات مالی توکن شویم!opensea sell nft

امور مالی توکن NFT

در این مرحله گزینه هایSet Price و Highest Bid و Bundle  قابل انتخاب است که با مطالعه توضیحات آن، تفاوت آنها را متوجه می شویم. همچنین گزینه قیمت تخفیف خورده، زمان بندی فروش و مخفی کردن از دید عموم برای توکن ها قابل انتخاب است.opensea sell nft pricing

لیست کردن توکن NFT

در انتها برای لیست توکن NFT برای شما یک هزینه ثبت توکن در نظر گرفته شده است که باید توسط شبکه ای که انتخاب کرده اید پرداخت کنید. پس از پرداخت عملیات های تایید توکن و ارزش گذاری انجام می شود و در نهایت توکن NFT آماده فروش است.opensea sell nft listing

خرید و فروش NFT در سایر پلتفرم ها

فرآیند کلی خرید یا فروش توکن NFT همانند آموزشی است که مطالعه کرده اید. اما گاها برخی پلتفرم ها فرآیندی سخت تر و برخی دیگر آسان تر یا کم هزینه تر را برای کاربران خود ارائه می دهد.

نکاتی که باید در نظر بگیرید قبل از اتصال کیف پول به پلتفرم، امنیت و اعتبار آن پلتفرم است چراکه احتمال هک شدن توسط مارکت پلیس های کلاه بردار کم نیست!

سخن پایانی

ما امیدواریم که با مطالعه این مقاله به طور کامل با ”آموزش خرید و فروش NFT ” آشنا شده باشید . شما می توانید با اشتراک گذاری این مقاله منتشر شده به پیشرفت ما کمک کنید و با ارسال نظر هایتان به بهینه سازی این مقاله نیز کمک کنید.

سوالات متداول

NFT چیست؟

به هرگونه دارایی دیجیتال که در دسته بندی ارز قرار نمیگیرند، به عنوان مثال بیت کوین یک ارز با هدف پرداخت همتا به همتا است، دارایی های دیجیتال غیر قابل تعویض یا NFT می گویند!

برترین پلتفرم های خرید و فروش NFT کدام اند؟

یک لیست از برترین پلتفرم های خرید و فروش توکن NFT برای شما آماده شده است:

 • OpenSea
 • Rarible
 • SuperRare
 • Foundation
 • AtomicMarket

آموزش نحوه خرید و فروش NFT

خرید و فروش NFT ها اخیراً در جامعه کریپتو و افرادی که به خرید و فروش ارز دیجیتال می‌پردازند، محبوبیت پیدا کرده است. بنابراین، NFT ها در حال تبدیل شدن به یک روش بسیار خوب برای خرید و فروش اقلام دیجیتال هستند. NFT ها به هنرمندان و دیگر سازندگان محتوا فرصتی برای کسب درآمد از آثار خود و فروش مستقیم آن به مخاطب در قالب NFT ها، می‌دهد. در این مقاله آموزش نحوه خرید و فروش NFT و چگونگی خرید NFT در پلتفرم Opensea را به شما آموزش می‌دهیم.

منظور از NFT چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض، دارایی‌های دیجیتال رمزنگاری «بی‌نظیر» هستند که اشیاء دنیای واقعی و آیتم‌های دیجیتالی مانند هنر، موسیقی، سرزمین مجازی، کلکسیون‌های درون بازی، ویدیوها، عکس‌ها و سایر محصولات خلاقانه را نشان می‌دهند.

در دنیای دیجیتال، آن‌ها را می‌توان مانند هر قطعه دیگری از دارایی بدون داشتن شکل ملموس خود خرید و فروش کرد. NFT ها منحصر به فرد هستند، از نظر کمیت محدود و به دلیل کمیاب بودن با ارزش هستند. آن‌ها را نمی‌توان کپی کرد و به راحتی می‌توان آن‌ها را احراز هویت کرد. NFT ها ممکن است به عنوان مدرکی برای اصالت و گواهی مالکیت برای دارایی‌های مجازی یا فیزیکی ثبت شده در بلاک چین تلقی شوند.

چرا مردم NFT می‌خرند؟

دلایل زیادی برای خرید NFT وجود دارد. ابتدایی‌ترین آن‌ها به این دلیل است که افراد می‌خواهند در شکل دارایی جدید، سوداگرانه و بسیار بی‌ثبات سرمایه‌گذاری کنند. بازار NFT ها در سال 2021 منفجر شد. با این حال، جدا از حدس و گمان در مورد ارزش‌گذاری آینده، برخی از سرمایه گذاران، خرید NFT ها را به عنوان نوعی هنر دیجیتال انتخاب می‌کنند. همانطور که جهان به سمت آینده دیجیتالی پیش می‌رود و از آن جایی که مفهوم متاورس همچنان به سرعت خود ادامه می‌دهد، بسیاری از مردم می‌خواهند هنر کمیاب و معتبر دیجیتالی را داشته باشند.

به هرحال دلایل خرید متفاوت می‌باشد اما این یک واقعیت است که این بازار به یک بازار قابل توجه تبدیل شده که نباید نادیده گرفته شود. از جمله معروف ترین بازارهای خرید NFT می توان به Opensea ،Rarible و Mintable اشاره کرد که در ادامه آموزش نحوه خرید و فروش NFT در پلتفرم Opensea را مشاهده می کنید.

آموزش نحوه خرید NFT در پلتفرم OpenSea

مرحله 1: یک کیف پول انتخاب کرده و به آن اتریوم منتقل کنید.

برای خرید NFT به یک کیف پول دیجیتالی نیاز دارید. در OpenSea، ارزی که برای خرید استفاده می‌کنید اتر (ETH) است. برای این راهنما، از MetaMask، محبوب‌ترین کیف پول وب برای NFT ها استفاده خواهیم کرد.

نکته مهم: در صورتی که کیف پول را برای اولین بار نصب می‌کنید، از فیشینگ آگاه باشید و آدرس وب سایت صحیح را دوباره بررسی کنید.

اگر قبلاً کیف پولی نصب نکرده‌اید، به metamask.io بروید و آن را به عنوان یک افزونه روی مرورگر وب خود نصب کنید و آن را به OpenSea متصل کنید. برای انجام این کار، به OpenSea بروید و از قسمت نوار بالا سمت راست روی پروفایل کلیک کنید. به صفحه جدیدی هدایت می‌شوید که از شما می‌خواهد کیف پول خود را متصل کنید. MetaMask را انتخاب کنید. به OpenSea تمام مجوزهای لازم برای استفاده از کیف پول خود را بدهید. پس از نصب، شما می‌توانید مجموعه‌های NFT موجود در بازار OpenSea را بررسی کنید.

مرحله 2: مجموعه‌های OpenSea NFT را مشاهده کنید.

ابتدا باید NFT مورد نظر خود را پیدا کنید. به نمایه OpenSea خود بروید و روی «search» کلیک کنید. در این بخش، هزاران مجموعه NFT موجود را خواهید دید. در نوار بالا سمت راست از قسمت Explore، می‌توانید جستجوی خود را با کلیک کردن روی ترندها، برترین، هنری، کلکسیون‌ها، نام‌های دامنه، موسیقی، عکاسی، ورزش، کارت‌های تجاری و سایر موارد فیلتر کنید.

مرحله 3: اکنون پیشنهاد خرید بدهید.

وقتی چیزی را که دوست دارید پیدا کردید، می‌توانید مستقیماً آن را بخرید یا پیشنهاد قیمت بدهید. به خاطر داشته باشید که برخی از NFT ها گزینه «Place Bid» را خواهند داشت که در آن می‌توانید پیشنهادی برای خرید کالا به مالک ارائه دهید. اگر چنین NFT را می‌بینید، مطمئن شوید که تعداد پیشنهادهایی که قبلاً ارائه شده است، مشاهده کرده‌اید تا بدانید چقدر پول می‌توانید پیشنهاد بدهید. در OpenSea، قیمت پیشنهادات باید حداقل 5% بیشتر از قبلی باشد.

مرحله 4: خرید

در این مورد، ما در حال خرید یک اثر هنری به نام «Great Ball of Fire» هستیم.

برای ادامه جهت تسویه حساب، «buy now» را انتخاب کنید. جزئیات NFT، مانند نام، مجموعه مربوطه، مجموع فرعی و کل را خواهید دید. روی Confirm Checkout کلیک کنید. در مرحله بعد، OpenSea کیف پول MetaMask شما را بارگیری می‌کند.

در اینجا تمام جزئیات خرید خود مانند هزینه‌های تخمینی کارمزد و مدت زمان پردازش تراکنش را خواهید دید.

با کلیک بر روی Edit می‌توانید کارمزد را تغییر دهید اما به خاطر داشته باشید که کاهش کارمزد، سرعت تراکنش را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. بهترین زمان برای خرید با استفاده از MetaMask زمانی است که شبکه اتریوم کمتر شلوغ باشد. وقتی برای خرید آماده شدید، تأیید را بزنید و منتظر بمانید تا خرید شما پردازش شود. پس از چند ثانیه، NFT جدید در مجموعه شما ظاهر می‌شود.

آموزش نحوه فروش NFT در پلتفرم OpenSea

اکنون می‌خواهیم NFT که در مرحله قبل خریداری کردیم، بفروشیم.

مرحله 1: وارد مجموعه خود شده و NFT که قصد فروش آن را دارید، انتخاب کنید.

سپس روی «SELL» در نوار بالا سمت راست کلیک کنید. به صفحه جدیدی مانند تصویر زیر هدایت می‌شوید تا شرایط فروش را تکمیل کنید.

انتخاب کنید که آیا آن را به قیمت ثابت یا یک حراج بفروشید. نوع ارز و تاریخ انقضای فروش، به صورت رایگان قابل تنظیم است اما توجه کنید که پلتفرم OpenSea، حدود 2.5% از هر فروش را دریافت می‌کند.

اکنون، اگر می‌خواهید NFT خود را در کیف پول MetaMask خود ببینید اما ظاهر نمی‌شود، نگران نباشید، باید آن را به صورت دستی اضافه کنید.

مرحله 2: ابتدا بر روی NFT خود کلیک کنید و تا انتها به قسمت Details بروید.

مرحله 3: روی Contract Address کلیک کنید.

شما را به صفحه Etherscan آدرس خاص NFT خود هدایت می‌کند. آدرس را کپی کرده و به کیف پول MetaMask خود برگردید. گزینه «Import Tokens» را خواهید یافت. روی آن کلیک کنید و «Custom Token» را انتخاب کنید. آدرسی را که از صفحه Etherscan کپی کرده اید، جای‌گذاری کنید.

token symbol تگ نام عمومی و Token Decimals راهی برای مشاهده NFT شماست و هیچ دخالتی در مقداری که نگه می‌دارید، ندارد. به عنوان مثال، اگر 3 را انتخاب کنید، 0001 به شما می‌دهد. در این مورد، ما 0 را قرار می‌دهیم و به اضافه کردن آن ادامه می‌دهیم. پس از طی این مراحل می‌توانید NFT خود را درست در زیر وجوه خود مشاهده کنید.

سخن آخر

با توجه به مقاله آموزش نحوه خرید و فروش NFT، خرید و فروش NFT در OpenSea آنقدرها هم که فکر می‌کنید سخت نیست. با این حال، توجه داشته باشید که کلاهبرداران زیادی در این زمینه وجود دارد و قیمت‌ها می‌تواند بسیار متغیر باشد. حوزه NFT همچنین مملو از افرادی است که حجم معاملات جعلی را در مجموعه‌های خاص ایجاد می‌کنند تا آن‌ها را برای سرمایه گذاران جذاب‌تر کند.

بازارهای NFT مسیر شما برای شروع سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال، کلکسیون‌ها و هنر هستند اما گزینه‌های زیادی وجود دارد. مطمئن شوید که بر اساس نوع NFT مورد نظر و ارز دیجیتالی که می‌خواهید برای تراکنش‌ها از آن استفاده کنید، یکی را انتخاب کنید که با نیازهای خرید و ذخیره‌سازی شما مطابقت داشته باشد.

همچنین توجه داشته باشید که این یک صنعت جدید و به شدت پر ریسک است. برخی از NFT ها ممکن است ارزش بالاتری داشته باشند اما هیچ تضمینی برای آینده وجود ندارد. ارزش هنر دیجیتال و آثار کلکسیونی تقریباً مانند هنرهای فیزیکی و کلکسیونی عمل می‌کند. یعنی ارزش ذهنی است و توسط عواملی مانند منحصر به فرد بودن و شهرت هنرمندی که آن را ساخته است تعیین می‌شود. با در نظر گرفتن استراتژی کلی سرمایه گذاری، ارزش خالص و افق زمانی سرمایه گذاری، خرید خود را انجام دهید.

اگر سوالی درمورد مراحل خرید و فروش NFT در OpenSea دارید، از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

مرجع:

https://www.arzido.com/learn/nft-learning/

دکمه بازگشت به بالا