عمومیکسب و کار ایرانی برتر

کارخانه سنگ نجف اباد

مقایسه مرمریت نجف آباد و مرمریت لاشتر

از میان مرمریت های تیره رنگ ایران، سنگ مرمریت مشکی نجف آباد دارای جایگاه و شرایط ویژه ای است. معدن این سنگ در 40 کیلومتری غرب اصفهان و 12 کیلومتری جنوب شرق نجف آباد واقع شده است. زمینه ی مشکی و رگه های سفید این سنگ باعث شده تا مشابه های زیادی در داخل و خارج از ایران داشته باشد. از جمله مهم ترین مشابه ها می توان به سنگ مرمریت لاشتر اصفهان اشاره کرد اما دو تفاوت مهم بین مرمریت نجف آباد و مرمریت لاشتر وجود دارد.

سنگ مرمریت مشکی نجف آباد

رنگ زمینه ی مرمریت م نجف آباد تیره ی مایل به مشکی است اما زمینه ی مرمریت لاشتر خاکستری می باشد. هم چنین رگه های مرمریت نجف آباد نامنظم، غیر ممتد و غیر هم راستا هستند در حالی که رگه های مرمریت لاشتر منظم، بلند و هم راستا می باشند. از دیگر مشابه های این سنگ می توان به مرمریت بوانات اشاره کرد اما رگه های مرمریت بوانات بیشتر است. علاوه بر این، مرمریت گلدن بلک نیز به مرمریت نجف آباد شباهت هایی دارد اما رگه های مرمریت گلدن بلک بیشتر طلایی هستند. گلدن گلکسی، تری دی بلک، بلک رز و مشکی دهبید ( اسپایدر دهبید) از دیگر سنگ های مشابه مرمریت مشکی نجف آباد هستند.

مرمریت نجف آباد دارای معروفیت جهانی است و این سنگ در بازار بین المللی به نام های مرمریت پارس و سنگ مشکی پارس (Pars Marble) شناخته می شود. از میان سنگ های خارجی، سنگ Nero Marquina که معدن آن در کشور اسپانیا قرار دارد، دارای شباهت هایی با مرمریت مشکی نجف آباد است. هم چنین مرمریت مشکی نجف آباد به دلیل قیمت ارزان خود، بسیار مورد توجه معماران و سازندگان ساختمان است. در ادامه به بررسی ویژگی های مختلف مرمریت مشکی نجف آباد پرداخته می شود.

ویژگی های ظاهری و بافتی سنگ مرمریت مشکی نجف آباد

زمینه ی این سنگ تیره و مایل به مشکی است. زمینه ی تیره ی و بافت تقریباً ریزدانه و متراکم آن نشان می دهد که محیط رسوبی تشکیل دهنده ی این سنگ دریای نیمه عمیق تا عمیق بوده است. از مهم ترین دلایل سیاه بودن رنگ این سنگ می توان به وجود عنصر کربن و سولفید آهن در ترکیب شیمیایی آن اشاره کرد.

رگه های سفید موجود در بافت زمینه ی این سنگ عموماً از جنس کانی کلسیت هستند. این رگه ها نامنظم، غیر ممتد و غیر هم راستا می باشند. رگه های مذکور در اثر پر شدگی شکستگی هایی به وجود آمده اند که حاصل فعالیت های تکتونیکی بوده اند. وجود شبکه ی شکستگی ها در جهات مختلف نشانگر آن است که این سنگ تحت تاثیر چندین فاز جنبشیِ تکتونیکی در گذشته ی زمین شناسی خود بوده است.

ویژگی های فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی سنگ مرمریت نجف آباد

سنگ مرمریت مشکی نجف آباد یک سنگ رسوبی کربناته است که کانی اصلی تشکیل دهنده ی آن کلسیت می باشد. اما همان طور که گفته شد، عناصری همچون کربن و حتی آهن نیز در ترکیب این سنگ حضور دارند. رنگ زمینه ی تیره ی این سنگ باعث می شود مرمریت نجف آباد چند ویژگی مهم داشته باشد که حتماً باید مورد توجه قرار گیرند:

 • تغییر رنگ: این سنگ در مواجهه با نور آفتاب، به دلیل آنکه تمام امواج آفتاب را در خود جذب می کند، دچار تغییر رنگ می شود لذا استفاده از این سنگ در نمای بیرونی ساختمان مناسب نیست.
 • افزایش دما: به دلیل جذب نور آفتاب، دمای مرمریت مشکی نجف آباد افزایش می یابد و استفاده از آن در نمای بیرونی به ویژه در شهرهای کویری علاوه بر تغییر رنگ، افزایش دمای داخل ساختمان را نیز در پی خواهد داشت.
 • ترکیب رنگی جذاب: وجود رگه های سفید در زمینه ی مشکی، جذابیت سنگ را بیشتر می کند؛ اگرچه باید اشاره کرد که هرچه زمینه ی سنگ مرمریت مشکی نجف آباد یک دست تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.
 • کاهش نمایان شدن لک: این سنگ جذب آب کمی دارد و لک پذیری آن نیز محدود است اما به هرحال در صورت وجود لک و جرم در سطح آن، به علت تیر بودن زمینه، نمود ظاهری نامناسبی نخواهد داشت لذا استفاده از این سنگ در محیط های مربوط مانند سرویس های بهداشتی و حمام مناسب است.

اسلب سنگ مرمریت مشکی نجف آباد

از دیگر مشخصه های سنگ مرمریت نجف آباد که ویژگی های فیزیکی و مکانیکی سنگ را نیز کنترل می کند، رگه های آن است. وجود این رگه های سفید رنگ از جهات مختلف قابل بررسی هستند:

 • کاهش مقاومت: رگه های مذکور به عنوان سطوح ضعف مکانیکی، نقش مهمی در کاهش مقاومت های فشاری، کششی و خمشی سنگ مرمریت نجف آباد خواهند داشت. لذا استفاده از این سنگ در موقعیت هایی که تحت تنش های زیاد هستند مانند پارکینگ خودرو، توصیه نمی شود مگر آنکه از اندازه های کوچک و ضخیم این سنگ استفاده شود. به همین دلیل سورت هایی از مرمریت مشکی نجف آباد که رگه های کمتری داشته باشند، مرغوب تر هستند.
 • قابلیت بوک مچ: این رگه ها به دلیل داشتن قابلیت ایجاد و فور مچ، می توانند بصورت اسلب بریده و فرآوری شوند و در پروژه های لوکس مورد استفاده قرار گیرند.
 • تولید باطله ی زیاد حین فرآوری: وجود این رگه ها باعث می شود تا این سنگ حالت خرد شونده داشته باشد و هنگام برش و فرآوری، پرت و باطله ی زیادی تولید کند.
 • دوام نه چندان زیاد: این رگه ها در صورت داشتن فضای مناسب، می توانند دوام مشکی نجف آباد را در برابر چرخه های ذوب و انجماد آب و تبلور نمک های مختلف کاهش دهند. لذا استفاده از این سنگ در مناطق سردسیر توصیه نمی شود.

به دلیل داشتن ترکیب شیمیایی کربناته، دوام مرمریت نجف آباد در برابر محلول های اسیدی زیاد نیست و برای تمیز کردن این سنگ بهتر از است از شوینده های اسیدی استفاده نشود.

قابلیت ساب و صیقل پذیری این سنگ مناسب است و بیشتر بصورت ساب خورده و چرمی فرآوری می شود.

کاربردهای سنگ مرمریت نجف آباد

 • نمای داخلی ساختمان
 • دیوارهای داخلی
 • سنگفرش داخل ساختمان
 • دیوار و کف پله ها
 • قاب آسانسور
 • مصنوعات سنگی دکوراتیو
 • سرویس های بهداشتی و حمام
 • فضای آشپزخانه و کانتر تاپ

نحوه خرید:

شما از این امکان برخوردارید که با ارائه ی نقشه ی پروژه، میزان سنگ مورد نیاز خود را به طور دقیق محاسبه شده اطلاع یابید یا اسلب های مورد نظرتان را با کمترین پرتی طبق نقشه ی پروژه شاپ شده و برش دهیم.

.آشنائی با سنگ نجف آباد طولی :

سنگ نمای ساختمانی نجف آباد دارای زمینه ای کاملا مشکی با رگه های سفید و در سورت های ضعیف آن رگه های طلائی کم میباشد.سطح آن بسیار شفاف و صیقلی است و از ویژگی های بارز آن جلا و ساب پذیری فوق العاده این سنگ نمای مرمریت میباشد.سنگ مشکی با رگه های سفید نجف آباد در بسیاری از اماکن داخلی ساختمان استفاده میشود و شاید مهمترین دلیل آن قیمت و جلا آن باشد.

سنگ های نمای نجف آباد در چندین سورت (صادراتی-ممتاز-درجه 1-درجه 2و…)فرآوری میشوند که هر کدام از آنها قیمت متفاوتی دارند که در تب سورت ها میتوانید مشاهده کنید. سنگ های نمای ساختمان جزو ارکان مهم در زیبائی ساختمان میباشند که با انتخابی صحیح میتوان به جلوه آن کمک فراوانی کرد . با ما همراه باشید با سنگ نمای ساختمان مشکی با رگه های سفید نجف آباد . در مقایسه با سنگ های تم مشکی این محصول از پائین ترین قیمت برخوردار است .

ابعاد سنگ های نجف آباد متغیر می باشد و از عرض های 60 به پایین در بازار عرضه میشود . سنگ های عرض 40 در بازار رواج بیشتری دارند و از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند . سنگ نمای مرمریت مشکی پارس در برابر نور دچار رنگ پریدگی میشود به همین علت در فضای داخلی ساختمان از آن ها استفاده میشود . بیشترین استفاده از این محصول در قاب دور آسانسور و راه پله ها میباشد . سنگ های مرمریت را در فضای داخلی ساختمان استفاده میکنند و سنگ های تراورتن و گرانیت را در فضای بیرونی ساختمان . هر سنگ ویژگی ها و قیمت منحصر به فرد خود را دارد که با اطلاع داشتن از این ویژگی ها میتوانید کاربرد های مختلفی را در سنگ های ساختمانی استفاده کنید .

ویژگی های سنگ مرمریت نمای ساختمان نجف آباد :

سنگ نمای مرمریت مشکی نجف آباد دارای سطحی صیقلی و براق میباشد که خطوط سفید به صورت نامنظم در آن پراکنده شده است . هر چقدر این خطوط منظم تر باشند طبیعتا زیبایی آن نیز بیشتر میشود.این سنگ از مرمریت های قدیمی ایران است و با نام مرمریت مشکی پارس در دنیا شهرت دارد . این سنگ سطح فوق العاده صیقلی و براقی را دارد و از گونه سنگ هایی است که ساب پذیری خوبی را دارد.

سنگ های نجف اباد در قدیم از بازار صادراتی خوبی برخوردار بودند و در بازار بین المللی با نام مشکی پارس شناخته میشد . سنگ ساختمانی نجف آباد جزو مرمریت های قدیمی ایران میباشد که به تمامی صورت ها فرآوری میشود . از بازار های خارجی این سنگ میتوان به عراق – چین و ترکیه نام برد و از قدیم صادرات این سنگ بسیار بالا بوده است .

این سنگ تقریبا در تمامی فضاهای داخلی ساختمان کاربرد دارد که در تب کاربرد ها میتوانید مشاهده کنید.سنگ های نجف آباد بیشتر در کارهای تزئینی استفاده میشود و از مرغوبیت بالائی برخوردار نیست . این محصول در برابر مواد اسیدی و قلیائی آسیب پذیر میباشد . از نظر قیمت این محصول در رده سنگ هایی با قیمت مناسب میباشد که در ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی از سنگ های نام آشنا میباشد . کاربرد بعدی این محصول در لوازم و دکوراتیو میباشد مانند ظروف و ملزومات آشپزخانه . این سنگ ها در تمامی فضاهای داخلی ساختمان استفاده میشود و از نقش و طرح زیبائی برخوردار است .

از معایب اصلی این سنگ که باعث شده در فضاهای بیرونی ساختمان کاربرد نداشته باشد رنگ پریدگی در برابر نور مستقیم آفتاب میباشد که بعد از مدتی در برابر نور مستقیم آفتاب دچار رنگ پریدگی میشود . این عیب را اکثر سنگ های مرمریت دارا میباشند به همین علت برای نما ساختمان و یا مصارف خارجی ساختمان از سنگ های تراورتن و یا گرانیت استفاده میکنند . این سنگ ایرانی را اکثر سنگ بری ها و یا کارخانجات تولید میکنند به همین علت از قیمت پایینی برخوردار است .

سنگ های مشابه نجف آباد برای نما :

1.لاشتر

تشخیص سنگ نمای مرمریت نجف آباد مرغوب از نامرغوب !!

سنگ های نمای مرمریت نجف آباد نباید دارای شکستگی و یا ترک در روی آن باشند . برای اطمینان میتوانید با ناخن روی سنگ امتحان کنید . اگر ترک در روی خطوط سنگ باشد احتمال باز شدن و شکستن سنگ زیاد میشود. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در مرغوبیت سنگ مرمریت  نجف آباد ساب و توری در پشت آن میباشد.سنگ های دارای توری پشت از قیمت بالاتری برخوردار هستند . . سنگ هایی که دارای رگه های طلائی و یا زرد باشند از قیمت پایین تری برخوردار هستند . اره بری و قله بری سنگ هم از عامل آخر تاثیر گذار در قیمت آن است .

قیمت سنگ طولی مرمریت نجف آباد به عوامل مستقیمی بستگی دارد که در ذیل به چند نمونه آن اشاره میشود که باعث انتخاب بهتر آن میشود:

1.قد پای سنگ(اصطلاحا شمش):

طبیعتا هر چقدر اندازه طولی سنگ بلند تر باشد از قیمت بالاتری برخوردار است . به سنگ های طولی بلند اصطلاحا شمش گفته میشود.

2.سورت و درجه بندی:

سنگ های ساختمانی مانند کالاهای دیگر از مرغوبیت های متنوعی برخوردار است که هر کدام از آنها قیمت متفاوتی را دارا میباشند.

شاپ ماربل دسته بندی مرغوبیت را در تب قیمت ها تفکیک کرده است.

هر چقدر رنگ سنگ مشکی تر و یک دست تر باشد از قیمت بالاتری برخوردار است.

3.فرآوری و توری و رزین و ساب:

در کل هر چقدر هزینه فرآوری و کیفیت فرآوری سنگ ساختمانی بالا تر باشد طبعا هم به قیمت آن افزوده میشود.

اگر سنگ دارای توری پشت و ساب براق تری باشد نیز قیمت آن بالا تر میرود.در کل هزینه تولید و فرآوری با قیمت آن رابطه مستقیم دارد.

رنگ یکدست تر – ضخامت سنگ – برش دقیق و هزینه حمل از عوامل دیگری هستند که بر روی قیمت آن دخیل هستند.

اختلاف قیمت سنگبری ها و کارخانه شاپ ماربل چقدر است ؟

قیمت سنگ های نمای ساختمانی همیشه گم بوده است و مورد استفاده سودجویان و دلالان بوده است . اختلاف قیمت کارخانه با سنگ بری ها از متر مربعی 80 هزار تومان تا 600 هزار تومان میباشد !! این اختلاف قیمت به طبع رنگ و نوع سنگ میباشد در سنگ های لاکچری و گران قیمت به بالاترین مبلغ میرسد . به طور دیگر شما با خرید 200 متر سنگ نما از سنگ بری ها با فرض حداقل سود سنگ بری 16 ملیون تومان بالاتر از قیمت واقعی سنگ هزینه خواهید کرد . حال سفارشات عمده برای ساختمان این مبلغ به صدها ملیون تومان میرسد .

چرا سنگ نما را از کالاساخت خریداری کنیم؟

فروشگاه اینترنتی کالاساخت دارای چندین کارخانه فعال در محمود آباد اصفهان و معدن میباشد و طبیعتا تضمین قیمت و کیفیت محصول را به شما میدهد . این فروشگاه با تکیه بر تجربه و همراهی تیم پشتیبانی 24 ساعته بهترین سنگ را مطابق با سلیقه شما و بودجه شما در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد . سنگ های نمای ساختمان مستقیم از کارخانه بدون واسطه بارگیری میشوند و تحویل شما عزیزان خواهد شد . سنگ های طولی قبل از بارگیری به صورت عکس و فیلم خدمت شما عزیزان ارسال میشود و یا شما میتوانید به صورت مستقیم در محل حضور داشته باشید .

سنگ های نما چه ویژگی هائی باید داشته باشند ؟

1.چسبندگی با ملات

2.مقاومت در برابر نور مستقیم آفتاب

3.مقاومت در برابر سرما و گرما و باران های اسیدی

4.کنده نشدن از نمای ساختمان

5.زیبا و یک دست بودن رنگ آن (به اصطلاح بازی رنگ کم)

6.قیمت و کیفیت مناسب

7.بلند بودن یا به اصطلاح شمش بودن سنگ نما (برای نصب راحتتر و سریع تر )

8.برش دقیق و ساب مناسب

نمای ساختمان به چند دسته تقسیم میشوند :

سنگ مرمریت مشکی نجف آباد تنها برای نمای داخلی ساختمان مناسب میباشد .

نمای اصلی ساختمان :

نمای اصلی ساختمان به قسمت رو به رویی ساختمان که در معرض دید مستقیم میباشد گفته میشود . نمای اصلی ساختمان بازگو کننده نمای داخلی آن میباشد و نقش مهمی در زیبائی ساختمان دارد . نمای اصلی ساختمان جزو هزینه های اصلی ساختمان میباشد و انتخاب ان همیشه در میان هزارن سنگ نما با چالش روبه رو است . بیشتر نمای اصلی ساختمان بغل خیابان ها و اتوبان ها میباشد که در معرض دید مستقیم میباشد.

نمای پشت ساختمان :

نمای پشت ساختمان به قسمتی از نمای ساختمان گفته میشود که در معرض دید مستقیم نمیباشد و به اصطلاح به آن سنگ پشت نما گفته میشود. نمای پشت ساختمان را میتوان از سنگ های ارزان قیمت طولی و حتی از سیمان برای پوشش آن استفاده کرد . سازنده ها و معماران کمتر در باب سنگ پشت نما حساسیت به خرج میدهند و بیشتر به دنبال قیمت مناسب تر هستند تا طرح و نقش سنگ .

دکمه بازگشت به بالا