استخراج ارزدیجیتال با موبایل 2023

ماینینگ ارز دیجیتال با استفاده از موبایل، یکی از روش‌های جدید و محبوب در جهان تکنولوژی است. با وجود رشد سریع ارزهای دیجیتال، استخراج آن‌ها به عنوان یک شغل قابل توجه مطرح شده است. برخلاف افراد حرفه‌ای که از تجهیزات پیشرفته و قدرتمند استفاده می‌کنند، ماینینگ با استفاده از موبایل به عنوان یک راهکار مقرون به صرفه و آسان برای کاربران روزانه مطرح شده است. این روش باعث می‌شود که هر فردی که یک گوشی هوشمند دارد، بتواند به راحتی به فرآیند استخراج ارز دیجیتال بپردازد و درآمدی برای خود ایجاد کند.

طی چند سال اخیر با توجه به گسترش اهمیت رمز ارزها و رونق و گردش مالی بسیار بالای بازار ارزهای دیجیتال، صحبت‌های زیادی از روش‌های کسب درآمد از این حوزه مطرح می‌شود. در کنار روال عادی خرید و فروش ارزهای دیجیتال و کسب سود از این طریق، استخراج ارز دیجیتال یا همان ماینینگ نیز راهی جذاب برای به دست آوردن ارز دیجیتال و درآمدزایی است.

در اصل یکی از دلایل پیشرفت و رونق ارزهای دیجیتال نیز همین امکان ماینینگ بوده که این امکان را به افراد داده تا با به کارگیری از سخت افزارهای مورد نیاز، بتوانند به طور رایگان، ارز دیجیتال به‌دست بیاورند. با این حال عملیات استخراج ارز دیجیتال، نیازمند ساز و کار خاص خود است و برای موفقیت در این زمینه، بایستی‌که سخت‌افزار و بستر مورد نیاز، فراهم شود. طی این مطلب به طور کامل به انواع روش‌های استخراج ارز دیجیتال و موارد مورد نیاز آنها می‌پردازیم.

ارزهای دیجیتال اثبات کار (PoW) مانند BTC با استفاده از یک فرآیند محاسباتی توزیع شده به نام استخراج ایجاد می‌شوند. برخی از این ارزها را می‌توان با استفاده از تلفن‌های هوشمند استخراج کرد. استخراج‌کنندگان در مقیاس کوچک می‌توانند به استخرهای ماینینگ بپیوندند تا قدرت رایانه‌شان را ترکیب کنند تا احتمال ماینینگ موفقیت‌آمیز یک بلوک را افزایش دهند. با این حال، قدرت محاسباتی ارائه شده با استفاده از گوشی‌های هوشمند در مقایسه با ASICها کم‌تر است و پاداش ماینرها برابر با سهم آن‌ها در استخراج است.

ماینرها (شرکت کنندگان شبکه)، ماینینگ را برای تایید مشروعیت تراکنش‌های روی بلاکچین، تضمین امنیت شبکه و جلوگیری از خرج کردن مضاعف یا دابل اسپندینگ انجام می‌دهند و در ازای تلاش خود، مقدار مشخصی پاداش دریافت می‌کنند. روش‌های مختلفی برای استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد. ممکن است فکر کنید که برای استخراج حتما به تجهیزات گران قیمت نیاز دارید؛ اما ما در این مقاله قصد داریم به صفر تا صد استخراج ارزهای ارزهای دیجیتال با موبایل بپردازیم.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

قبل از صحبت در مورد استخراج ارز دیجیتال با اندروید یا IOS، باید راجع به الگوریتم اجماع بلاکچین بدانید. همه ارزهای دیجیتال در یک پایگاه داده به نام بلاکچین وجود دارند. بلاک چین زنجیره‌ای متوالی از بلوک‌های اطلاعاتی است. ظهور یک بلوک جدید در زنجیره منجر به واحدی از ارز دیجیتال می‌شود، زیرا در واقع، هر کوین بلوکی از داده است.

استخراج ارز دیجیتال به فرآیندی اطلاق می‌شود که در آن مجموعه جدیدی از دارایی‌های رمزنگاری (بیت کوین، اتریوم و غیره) تولید و به بازار عرضه می‌شود. بلاکچین به عنوان یک دفتر کل بانک غیرمتمرکز عمل می‌کند که به طور منظم توسط مشارکت کنندگان شبکه با اطلاعات تراکنش‌های جدید به روز می‌شود. فرآیند به‌روزرسانی دفتر کل و افزودن یک بلوک جدید از تراکنش‌ها به زنجیره اصلی، به کاربرانی با نرم‌افزار تخصصی به نام ماینرها نیاز دارد تا معادلات ریاضی تصادفی تولید شده توسط شبکه را حل کنند.

اگر بخواهیم با تعریفی ساده، بیان کنیم که استخراج ارز دیجیتال چیست؟ باید بگوییم که عملیاتی است که توسط کامپیوترها و سخت‌افزارهای مخصوص جهت انجام تسک‌هایی مشخص در شبکه‌ی رمزارزهاست، که با انجام این فرآیندها، مقدار محدودی رمز ارز به‌عنوان کارمزد به دارندگان این سخت‌افزارها، تعلق می‌گیرد. این فرآیندها در اصل معادلاتی ریاضی هستند که هر چقدر سخت‌افزار مورد استفاده قدرت پردازش بیشتری داشته باشد، توان انجام تسک‌های دشوارتری را دارد و کارمزد قابل توجه‌تری نیز دریافت خواهد کرد.

اما شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که اصلا چرا این شبکه‌ها نیاز به انجام این معادلات دارند و حاضرند در ازای آن پاداش پرداخت کنند؟ در واقع ماهیت غیر متمرکز شبکه‌ی بلاک‌چین رمز ارزها این فضا را برای کلاهبرداران فراهم می‌کند تا در صورت عدم تایید اعتبار تراکنش‌ها، دارایی نداشته‌ی خود را در این شبکه‌ها انتقال دهند و یا اینکه بیشتر از یک بار از ارز دیجیتال خود بهره ببرند؛ برای جلوگیری از این موضوع، عملیات صحت‌سنجی بایستی توسط ماینرهای آن شبکه انجام گیرد.

شبکه‌های مختلف رمزارزها این امکان را فراهم کرده‌اند تا افراد مختلف در سراسر جهان با استفاده از کامپیوتر و ابرکامپیوترهایشان، این اقدامات را انجام دهند و در ازای این کار نیز پاداش دریافت می‌کنند.

معرفی روش‌های استخراج ارز دیجیتال

حال پس از معرفی مفهوم ماینینگ، شاید شما نیز راغب به کسب درآمد از این راه باشید و برایتان این سوال پیش آمده باشد که چگونه ارز دیجیتال استخراج کنیم؟ همان‌طور که اشاره کردیم انجام عملیات ماینینگ توسط سخت‌افزارهای مخصوص صورت می‌پذیرد؛ اما در مورد نحوه‌ی این ساز و کار، جهت استخراج رمزارزها، چند راه متفاوت وجود دارد. که در این مقاله ما مرسوم‌ترین شیوه‌ها را معرفی می‌کنیم.

روش استخراج ابری (Cloud Mining) ارز های دیجیتال

در مباحث مربوط به آموزش استخراج ارز دیجیتال، استخراج ابری، ساده‌ترین شیوه‌ی ممکن است که با کمترین سرمایه و تخصص، قابل انجام است. در این روش افراد یا مجموعه‌های مختلف، تجهیزات پیشرفته‌ای را در مقیاس خیلی بزرگ برای انجام ماینینگ فراهم می‌کنند و افراد مختلف می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای در قالب اجاره‌، به استخراج ارز دیجیتال بپردازند. به این پلتفرم‌ها ریگ استخراج گفته می‌شود.

کلود ماینینگ ساده‌ترین روش ماینینگ است که افراد می‌توانند بدون نیاز به هزینه‌ی زیاد برای خرید تجهیزات خاص و اختصاص محلی برای ماینینگ، با استفاده از یک سیستم عادی، کیف پول رمزارز و اکانت، به استخراج مشغول شوند و درآمدهای مربوطه نیز به کیف پول وی واریز می‌شوند؛ البته گاهی اوقات نیز برخی از این مجموعه‌ها هزینه‌های مصرفی و برق از این درآمد کسر می‌شود. در نظر داشته باشید که در این روش ماینینگ در اختیار فرد نیست و ممکن است برخی پلتفرم‌ها اقدام به کلاهبرداری کنند و در ازای اجاره‌ی دریافتی، کارمزد حاصل از ماینینگ را نیز به شما پرداخت نکنند.

البته ریگ‌های رایگانی نیز وجود دارند که امکان دریافت سود را فراهم می‌کنند، با این حال محدودیت‌هایی دارند و سرعت استخراج نیز بسیار پایین است و پس از رسیدن به مقداری مشخص، امکان برداشت دارند؛ البته ممکن است پس از گذشت این همه وقت مشخص شود که این مقدار مشخص شده نیز واقعی و قابل برداشت نیست.

مدل ماینینگ ارزدیجیتال به کمک پردازنده (CPU)

خالق بیت‌کوین یعنی ساتوشی ناگاتومو اعتقاد بر این داشت که امکان دست‌یابی به بیت کوین باید برای همه‌ی افراد فراهم باشد؛ به همین خاطر امکان استخراج بیت‌کوین از طریق کامپیوترهای خانگی را فراهم کرد. استخراج ارز دیجیتال از طریق CPU این امکان را از لحاظ تئوری برای افراد ایجاد می‌کند تا به کمک لپ‌تاپ و یا گوشی موبایل خود به استخراج رمزارزها بپردازند؛ البته همان‌طور که پیش‌تر نیز توضیح دادیم، با توجه به سختی شبکه، استفاده از سخت‌افزارهای ضعیف چندان کارامد نیست.

به‌طور کلی پردازنده‌ها سرعت و قدرت کافی را برای پردازش تراکنش‌های پرترافیک امروزی ندارند و این روش در حال حاضر تقریبا به‌طور کامل منسوخ شده و صرفه‌ی اقتصادی برای ماینرها ندارد. با این حال برخی از شبکه‌های تازه تاسیس، سختی کمتری دارند و همچنان نیز می‌توان از این طریق به ماینینگ پرداخت.

استخراج رمز ارز ها از طریق پردازنده گرافیکی (GPU)

این روش به‌جای استفاده از پردازنده‌ی مرکزی سیستم، با به‌کارگیری از کارت گرافیک به استخراج ارز دیجیتال پرداخته می‌شود. بنابراین برای موفقیت در این روش به کارت گرافیک‌های قوی احتیاج است. به‌طور کلی این روش یکی از محبوب‌ترین و به‌صرفه‌ترین شیوه‌های ماینینگ محسوب می‌شود؛ طوری‌که ریگ‌های ابری استخراج نیز از GPU برای ایجاد ریگ‌های استخراج خود استفاده می‌کنند.

برای ایجاد یک ماینر گرافیکی، چندکارت گرافیک را به یک مادربرد متصل می‌کنند تا قدرت پردازشی سیستم چند برابر شود. ماینرهایی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز از این شیوه برای استخراج استفاده می‌کنند. مدل و ظرفیت حافظه‌ی کارت گرافیک بر روی قدرت پردازشی آن‌ها تاثیرگذار است و شرکت‌های  AMD و  Nvidiaمعروف‌ترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی کارت گرافیک محسوب می‌شوند.

ماین ارز دیجیتال از طریق تراشه‌های اِی‌سیک  (ASIC)

تراشه‌های ای‌سیک اختصاصاً به‌منظور استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند و دارای سرعت پردازش بسیار بالاتری نسبت به پردازنده‌های CPU و GPU هستند و از آنجایی‌که کارمزد به ماینری تعلق می‌گیرد که سریع‌تر بتواند کد معاملات را پیدا کند؛ به‌همین خاطر در امر استخراج، تقریبا بی رقیب هستند.

تا اینجا همه چیز آرمانی به‌نظر می‌رسد، اما درنظر داشته باشید که این دستگاه‌ها قیمت بالایی دارند و چون به‌طور اختصاصی برای استخراج رمز ارز خاص در یک شبکه تولید می‌شوند، برای استخراج سایر رمزارزها کاربرد ندارند. این دو عامل می‌تواند بازگشت سرمایه‌ی خرید این دستگاه‌ها را طولانی یا حتی تا حدی دچار مشکل کند.

برای مثال اخیرا تغییر شبکه‌ی اتریوم از حالت اثبات کار به اثبات سهام، موجب شده تا استخراج اتریوم در اختیار کسانی‌که به اصطلاح سپرده‌گذار اتریوم هستند و چندین اتریوم در اختیار دارند، قرار گیرد و تنها درصد کمی برای ماینرها درنظر گرفته شده است. بنابراین این تغییرات ناگهانی در شبکه‌ها می‌تواند بازگشت سرمایه‌ی زیاد برای خرید ASICها  را دچار مشکل کند.

آیا تمامی رمزارزها قابل استخراج هستند؟

شبکه‌ی تراکنش ارزهای دیجیتال به دو نوع اثبات کار و اثبات سهام تقسیم می‌شود. رمزارزهایی که از پلتفرم اثبات کار برای تایید تراکنش‌هایشان استفاده می‌کنند، قابل استخراج هستند.

یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال برای ماینرها اتریوم بوده که اخیر به الگوی اثبات سهام تغییر رویه داده است. البته برای باز نگه داشتن امکان کسب درآمد ماینرهای خود، درصد کمی از کارمزد معاملات را همچنان برای استخراج‌کنندگان محفوظ نگه داشته؛ اما این موضوع موجب شده تا سهم ماینرها از این شبکه کمتر شده و عملیات ماینینگ آن نیز با سختی روبه‌رو شود.

البته رمزارزهای دیگری چون بی‌کوین، مونرو، دش، دوج‌کوین و … نیز قابل استخراج هستند. با این حال اگر به‌خاطر گرانی و اعتبار بیت‌کوین، انتخاب شما برای استخراج، بی‌کوین است، باید به شما یادآور شویم که این ارز دیجیتال، سخت‌ترین شبکه‌ را دارد و استخراج آن بایستی با به‌روزترین و قوی‌ترین تجهیزات صورت گیرد.

ارزهای دیجیتال، با توجه به ساده بودن این معادلات، امکان استخراج ارز دیجیتال با گوشی اندروید و آیفون و کامپیوترهای خانگی نیز امکان‌پذیر بود. اما به مرور زمان و با توجه به سختی شبکه‌ها، عملیات ماینینگ به سخت‌افزارهای قدرتمندتری احتیاج دارد.

در مورد بیت کوین که از مدل استخراج اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند، ماینرها باید قبل از اینکه شبکه به یک اجماع برسد، توان محاسباتی خود را صرف اضافه کردن بلوک جدیدی از تراکنش ها می‌کنند. شبکه از ماینرها می‌خواهد که هش یا رشته‌های طولانی اعداد را ارائه کنند که به عنوان اثبات کار عمل می‌کند. هنگامی که یک ماینر هش صحیح را پیدا کرد، بلوک جدیدی از تراکنش‌ها به دفتر کل اضافه می‌شود. ماینری که معادله را به درستی حل کرده ‌است در ازای بیت کوین تازه ضرب شده و کارمزد تراکنش‌های پرداخت شده توسط کاربران، پاداش می‌گیرد. کل این فرآیند دوباره شروع می‌شود تا زمانی که ماینر دیگری هش درست را پیدا کند تا بلاک بعدی اضافه شود.

همانطور که بیان شد، برای اینکه یک بلوک جدید در بلاکچین ظاهر شود، محاسبات ریاضی باید توسط سخت افزار (یعنی یک دستگاه فیزیکی) انجام شود. بنابراین، می‌توانید قدرت رایانه شخصی، لپ تاپ، گوشی هوشمند یا تبلت خود را برای محاسبات بکار بگیرید.

هرچه سخت افزار شما قدرتمندتر باشد، محاسبات بیشتری انجام می‌دهید و پاداش بیشتری دریافت می‌کنید. به طور معمول، واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) یا تجهیزات استخراج مدار مجتمع (ASIC) برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند. یک ماینر ASIC قدرتمندتر و کارآمدتر از یک ماینر GPU است. بر اساس همبستگی مستقیم بین قدرت تجهیزات و پاداش استخراج کنندگان، بدیهی است که ماینرها می‌خواهند از بهترین هسته‌های گرافیکی و پردازنده‌ها استفاده کنند. این امر تا حدی منجر به افزایش قیمت سخت افزارهای کامپیوتری به ویژه کارت‌های گرافیک می‌شود.

آیا استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل ممکن است؟

به طور کلی، استخراج ارز دیجیتال در اندروید و iOS امکان پذیر است. استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از تلفن شما از نظر فنی با استخراج در رایانه شخصی یا دستگاه تخصصی تفاوتی ندارد. هر گوشی هوشمند دارای هسته گرافیکی و پردازنده مرکزی است و می‌توانند محاسبات پیچیده را انجام دهند؛ اما آن‌ها از نظر قدرت با تجهیزات کامپیوتری واقعی قابل مقایسه نیستند.

باید بدانید که ماینینگ طول عمر گوشی همراه شما را کوتاه می‌کند و احتمالاً سخت افزار آن را خراب می‌کند. همچنین پاداشی که به دست می آورید با در نظر گرفتن هزینه اینترنت و فرسودگی تلفن همراه، ارزش تلاش را ندارد. از آنجایی یک تلفن هوشمند کسری از قدرت یک کامپیوتر را دارد، استفاده از آن برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم یا هر ارز دیجیتالی که از مدل استخراج PoW استفاده می‌کند، به‌طور قابل‌توجهی سودآور نخواهد بود.

همچنین نمی‌توانید هیچ برنامه استخراج قانونی را در فروشگاه Google Play و Apple App Store پیدا کنید. هر دو شرکت چنین برنامه‌هایی را در سال 2018 ممنوع کردند. توجه داشته باشید که در مورد اپل، از نظر فنی استفاده از سیستم‌های 32 بیتی برای استخراج غیرممکن است. بنابراین، استخراج با آیفون‌های قدیمی ممکن نیست. به طور کلی، به دلیل خاص بودن قطعات و افزایش مصرف انرژی، حتی نسخه‌های 64 بیتی فعلی iOS نیز سودآور نیستند.

اپل به نرم افزارهای استخراج کریپتو اجازه فعالیت نمی‌دهد، زیرا آن‌ها اجزای دستگاه را تحت فشار شدید قرار می‌دهند و همچنین باتری را تخلیه می‌کنند. دستورالعمل‌های اپ استور به صراحت بیان می‌کند که برنامه‌ها نباید به سرعت باتری را تخلیه کنند، گرمای بیش از حد تولید کنند یا فشار غیرضروری به منابع دستگاه وارد کنند. برنامه‌های استخراج کریپتو همه این کارها را انجام می‌دهند. بنابراین، اکثر ماینرهای موبایل از دستگاه‌های اندرویدی استفاده می‌کنند.

نحوه استخراج ارز دیجیتال با موبایل

ده ها هزار نفر در سراسر جهان از اپلیکیشن‌های ماینینگ استفاده می‌کنند و از این راه کسب درآمد می‌کنند. در استخراج موبایل، پاداش تقریباً همان درصد قدرت محاسباتی ارائه شده توسط ماینرها خواهد بود. اما سوال اینجاست که آیا استخراج ارز دیجیتال در تلفن شما ساده و رایگان است؟ استخراج ارزهای دیجیتال با موبایل نیازمند دانلود اپلیکیشن و داشتن یک اتصال اینترنتی پایدار است. برنامه‌های بسیاری برای سیستم عامل‌های iOS و اندروید برای استخراج ارزهای دیجیتال در دسترس هستند. با این حال، اکثر برنامه‌ها فقط در سایت‌های استخراج رمزنگاری شخص ثالث در دسترس هستند که مشروعیت آن‌ها باید قبل از استفاده به دقت بررسی شود.

نحوه استخراج ارز دیجیتال با موبایل به شرح زیر است: ابتدا شما یک برنامه را روی تلفن شخصی خود نصب می‌کنید. سپس در وبسایت ثبت نام کرده و تنظیمات اولیه را پیاده سازی می‌کنید. در نهایت، با اتصال به شبکه وای فای و برق، نرم افزار شروع به استخراج ارز دیجیتال در حالت خودکار می‌کند. از آنجایی که این برنامه‌ها رایگان هستند و شما از قبل سخت افزار یا همان تلفن همراه را نیز دارید، فقط دو نوع هزینه وجود دارد: هزینه برق و هزینه اینترنت.

نرم افزارهای استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال با گوشی موبایل

استخراج ارزهای دیجیتال از طریق تلفن هوشمند یک روش کسب درآمد محبوب است، بنابراین طیف گسترده ای از نرم افزارها برای استخراج رمزنگاری موبایل توسعه یافته‌اند. برای استخراج بیت کوین ماینرها می‌توانند به استخرهای استخراج مانند AntPool ،Poolin ،BTC.com ،F2Pool و ViaBTC بپیوندند.

با این حال، هر کاربر تلفن هوشمند نمی‌تواند استخراج با گوشی موبایل را انجام دهد، زیرا این یک کار محاسباتی فشرده است و ممکن است چندین دهه طول بکشد تا بتوانید ارزهای دیجیتال را با استفاده از تلفن خود استخراج کنید. همچنین، توجه داشته باشید که هر استخر ماینینگ از سیستم پرداخت متفاوتی پیروی می‌کند و ممکن است پاداش‌ها بر این اساس متفاوت باشد.

انتخاب نرم افزار مناسب بسیار مهم است زیرا جدا از عملکرد دستگاه، نرم افزار بر میزان استخراج کریپتو تاثیر می‌گذارد. در این بخش سه برنامه استخراج ارز دیجیتال با موبایل معرفی شده‌است.

ماینر گیت (MinerGate)

این برنامه که یکی از محبوب‌ترین ماینرهای ارزهای دیجیتال است، دارای یک رابط کاربری ساده و بصری است. ماینر گیت استخرهایی برای استخراج بیت کوین، لایت کوین، اتریوم، مونرو، زی کش و سایر ارزهای دیجیتال دارد. این اپلیکیشن علاوه بر استخراج موبایل، امکانات دیگری نیز فراهم می‌کند. به عنوان مثال، اگر از نسخه استاندارد ماینر گیت استفاده می‌کنید، به شما این امکان را می‌دهد تا استخراج را روی رایانه شخصی خود مدیریت کنید و همچنین با کیف پول چند ارزی در سایت تراکنش انجام دهید.

نسخه استاندارد این برنامه برای ویندوز 7 و بالاتر (فقط 64 بیت) طراحی شد است. این اپلیکیشن را می‌توان به صورت رایگان دانلود و به صورت دستی نصب کرد. شما می‌توانید مستقیماً در اپلیکیشن ثبت نام کنید و نیازی به ثبت نام در سایت نیست. از ویژگی‌های کلیدی نرم افزار می‌توان به هش ریت کم ماینینگ و همچنین مصرف کم منابع اشاره کرد. MinerGate Mobile  فرسودگی کم‌تری برای تلفن همراه ایجاد می‌کند، اما رمزارز کمی نیز استخراج می‌کند.

نئو نئون ماینر (NeoNeonMiner)

این نرم افزار ماینینگ در مقایسه با MinerGate، قدرتمندتر است و قابلیت استخراج ارزهای دیجیتال بیشتری دارد. این بدان معنی است که شما می‌توانید بیت کوین، لایت کوین و محبوب‌ترین ارزها را در تلفن خود استخراج کنید.    NeoNeonMiner  فقط با CPU دستگاه شما کار می‌کند، بدون اینکه بر هسته گرافیکی تأثیر بگذارد. بنابراین در حین کار، گوشی هوشمند بسیار داغ می‌شود و فرسودگی CPU افزایش می‌یابد.

همانطور که گفتیم، این برنامه بیشتر از سایر اپلیکیشن‌ها ارز دیجیتال استخراج می‌کند اما منابع و توان بیشتری مصرف می‌کند. اگر برنامه از یک سایت تایید شده دانلود شده باشد، هیچ خطر واقعی وجود ندارد.

آرم ماینر (ARM Miner)

این یکی دیگر از برنامه های محبوب برای استخراج ارز دیجیتال در گوشی هوشمند شما است. این رابط کاربری ساده، اما عملکرد بسیار قدرتمندی دارد. به عنوان مثال، کاربر تعیین می کند که چند هسته پردازنده برای استخراج استفاده شود. این به شما امکان می دهد نرم افزار را بر روی تلفن های هوشمند نصب کنید که روزانه نیز از آن استفاده می کنید.

 ARM Miner به شما اجازه می دهد تا بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده معروف مانند مونرو و اتریوم را استخراج کنید.

استهلاک منابع فنی با استفاده از ARM Miner بسیار کمتر از NeoNeonMiner است. این به دلیل محدودیت در الگوریتم‌ها است زیرا ARM Miner از پروتکل های سبک تر استفاده می کند. این برنامه با الگوریتم‌های SHA-256 و Scrypt کار نمی‌کند. این بدان معنی است که شما نمی‌توانید بیت کوین، لایت کوین، دوج کوین و برخی ارزهای پیشرفته دیگر را با گوشی خود استخراج کنید.

گزینه‌هایی برای استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از تلفن هوشمند

تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال مبتنی بر موبایل در سال‌های اخیر لیست شده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهند تا با روزی یکبار کلیک بر روی دکمه‌ای کسب درآمد کنند. بسیاری از این پروژه‌های رمزنگاری مبتنی بر تلفن همراه دارای وایت پیپرهای مشکوکی هستند و پلن‌های درآمدی آن‌ها منطقی نیست. ارزهای رایگانی که ظاهراً به کاربران پرداخت می‌کنند، اغلب در بازارهای ارز دیجیتال فهرست نشده‌اند. همچنین این نوع از پروژه‌ها، سرمایه گذاران را تشویق به زیر مجموعه‌گیری می‌کنند و تیم‌های توسعه دهنده کاملاً ناشناس دارند. این نوع از پروژه‌ها که پانزی نام دارند، قابل اطمینان نیستند و بسیاری از سرمایه گذاران را متضرر کرده‌اند. ضرب المثل قدیمی می‌گوید: اگر چیزی بیش از حد خوب است، پس احتمالاً یک کلاهبرداری است.

در این بخش چند نمونه از این پروژه‌ها برای استخراج ارز دیجیتال با موبایل معرفی شده‌است. لطفا توجه داشته باشید که ما هیچ یک از این پروژه‌ها را تایید نمی‌کنیم. قبل از انتخاب ارز برای استخراج حتما تحقیقات لازم را انجام دهید.

پای نتورک (pi network)

پای کوین رمزارز بومی شبکه pi است که خود را به عنوان اولین ارز دیجیتال مبتی بر استخراج موبایل معرفی می‌کند. کاربران ابتدا باید برنامه Pi Network (موجود در آیفون و اندروید) را دانلود کنند.سپس دو انتخاب برای درآمدزایی دارند.

ساده‌ترین عملکرد مستلزم آن است که کاربران به سادگی تأیید کنند که یک ربات نیستند و یک بار در روز روی برنامه کلیک کنند.

ارجاع کاربران جدید گزینه دیگری است که ماینرها را وسوسه می‌کند. این پروژه ادعا دارد که در شبکه pi می‌توانید با عضوگیری و ارائه کد دعوت کسب سود کنید.

بی نتورک (Bee Network)

بی نتورک یکی دیگر از ارزهای دیجیتال مبتنی بر تلفن همراه است که به نظر می‌رسد نسخه ناشناس شبکه Pi باشد، اما هیچ وابستگی به شبکه اصلی Pi ندارد. این پروژه یک اکوسیستم غیرمتمرکز را به کاربران ارائه می‌دهد که برای کسانی که دارای تلفن همراه و اتصال به اینترنت هستند، قابل دسترسی است. برنامه Bee Network (موجود در iPhone و Android) یک تجربه گیم فای را برای کاربران فراهم می‌کند. ماینرها با انجام کارهای ساده مانند ورود به سیستم و کلیک کردن روی یک دکمه هر 24 ساعت یکبار ، ارز BEE کسب می‌کنند. همچنین بی نتورک نیز مانند شبکه Pi، از یک مدل بازاریابی ارجاعی استفاده می‌کند. به کاربران فعلی که کاربران جدیدی را به شبکه وارد می‌کنند، ارز BEE پاداش داده می‌شود.

آنت کوین (AntCoin)

ANC ارز دیجیتال رسمی شبکه آنت است. با توجه به وایت پیپر پروژه، هدف این پروژه ایجاد یک شبکه تبلیغاتی و اشتراک‌گذاری رسانه‌های اجتماعی است که هم برای سازندگان محتوا و هم بینندگان سودآور باشد. این شبکه از یک سیستم استخراج مبتنی بر موبایل استفاده می‌کند که نیازی به مصرف انرژی ندارد و به محیط زیست آسیب نمی‌رساند. تنها کاری که ماینرها باید انجام دهند این است که برنامه Ant Network را دانلود کنند و یک حساب کاربری ایجاد کنند. وایت پیپر نسبتا مبهم است و توسعه دهندگان کاملا ناشناس هستند. هیچ سیاست حفظ حریم خصوصی وجود ندارد و ANT به عنوان یک ارز دیجیتال در هیچ صرافی ارز دیجیتالی فهرست نشده ‌است.

آیا این نوع روش استخراج به‌صرفه است؟

علیرغم افزایش محبوبیت ماینینگ ارزهای دیجیتال، به دلیل مضر بودن آن از نظر اقتصادی و زیست محیطی مورد انتقاد قرار گرفته است و باعث می‌شود ارزهای دیجیتال PoW مانند اتریوم به سمت مکانیزم اجماع اثبات سهام حرکت کنند.  همچنین با گذشت زمان، اپلیکیشن‌های ماینینگ شروع به کاهش عملکرد گوشی‌های هوشمند می‌کنند و آن‌ها را برای استخراج ارزهای دیجیتال ناکارآمد می‌سازند. سودآوری ماینینگ به قدرت محاسباتی و سخت افزار مورد استفاده در فرآیند استخراج رمزنگاری بستگی دارد. هرچه ماینر از تجهیزات پیشرفته‌تری برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کند، نسبت به کسانی که از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، سود بیشتری کسب خواهد کرد. ماینرها اغلب قبل از استخراج، هزینه و سودآوری خود را محاسبه می‌کنند.

علاوه بر این، وضعیت حقوقی استخراج ارز دیجیتال در برخی از حوزه‌های قضایی نامشخص است که این موضوع در مورد انجام ماینینگ تردید ایجاد می‌کند. قانونی بودن استخراج در گوشی‌های هوشمند،  ASIC یا هر تجهیزات سخت‌افزاری دیگری نیز به قوانین محل اقامت بستگی دارد، زیرا برخی کشورها محدودیت‌هایی برای فعالیت ارزهای دیجیتال اعمال می‌کنند. علاوه بر این، برخی از مجرمان سایبری از روش cryptojacking برای استفاده مخفیانه از قدرت محاسباتی دستگاه‌های محافظت نشده برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

در نهایت…

واقعاً هیچ راه آسانی برای استخراج ارز دیجیتال با موبایل وجود ندارد. در واقع، هم گوگل پلی و  هم اپ استور به طور کاملا جدی برنامه‌های استخراج ارز دیجیتال مبنتی برا تلفن هوشمند را از فروشگاه‌های حذف کرده‌اند. می‌توانید برنامه‌های استخراج را از سایت‌های اصلی پروژه‌ها دانلود کنید، اما این کار دستگاه شما را در معرض خطرات امنیتی قرار می‌دهد.

مهم‌تر از همه، قبل از انتخاب تجهیزات ماینینگ، باید اهداف ماینینگ خود را مشخص کرده و بودجه آن‌ها را تهیه کنید. قبل از انجام هر گونه سرمایه گذاری، مهم است که نکات اشاره شده در این مطلب را در نظر بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا