عمومیکسب و کار ایرانی برتر

بهترین فوم برای مبل را بشناسید

انواع فوم مناسب برای مبلمان را بشناسید

فوم سرد مبل چیست؟ شاید بسیاری از افراد هنگام خرید، بیشتر به ظاهر مبل دقت کنند؛ اما واقعیت این است که کیفیت مبل در درجه اول به فوم آن بستگی دارد. اما فوم چیست و چرا این‌قدر مهم است؟ اگر پارچه رویه مبل را کنار بزنید، به‌راحتی فوم مبل را می‌بینید. در واقع فوم مبل همان مواد و جزئیاتی است که باعث شده تا نشیمنگاه و تکیه‌گاه آن ساخته شود. به‌همین‌خاطر مهم است که بدانید انواع فوم مناسب برای مبلمان چه جنسی دارد و چطور درست شده است؟

اما فوم مبل انواع مختلفی دارد. از انواع فوم نمدی و پنبه‌ای گرفته تا چسبی، فنری و لایه‌ای. البته مدل‌های فوم به این چند نوع محدود نمی‌شود و در ادامه، توضیحات دقیق‌تری در ارتباط با انواع فوم خواهیم گفت. بد نیست بدانید برای پر کردن نشیمنگاه و بدنه انواع مبل (بنا به کاربرد آن و استحکام مورد نیاز) از متریال گوناگونی استفاده می‌شود:

 • انواع فوم
 • انواع اسفنج
 • انواع مو و پر حیوانات

انواع فوم موجود در بازار

 • فوم ویژه
 • فوم الیاف ویسکوز
 • فوم لایکو
 • فوم پلی‌استر فشرده
 • فوم فیبر پلی‌استر
 • فوم پلی‌اورتان ضدمیکروبی
 • فوم پلی‌اورتان با تراکم بالا
 • فوم سلول باز
 • فوم سلول بسته
 • فوم نمدی
 • فوم پنبه‌ای
 • فوم فنری
 • فوم لایه‌ای چسبی

فوم ویژه

علاوه‌بر انواعی که تاکنون برای فوم مبل ذکر کردیم، مدل‌های متنوع دیگری هم وجود دارد که باعث تنوع فوم مبل و البته تشخیص سخت‌تر آن می‌شود. یکی از این مدل‌ها، فوم ویژه است. این نوع فوم از نظر ظاهری در میان فوم گرم و سرد قرار می‌گیرد و بیشتر برای مبل‌ استیل و مبل راحتی کاربرد دارد.

فوم الیاف ویسکوز

فوم دیگری که می‌توان در انواع مبل دید، فوم الیاف ویسکوز است که به شدت نرم و راحت است. البته شاید به‌همین‌خاطر است که گفته می‌شود نباید برای کف مبل استفاده شود؛ چرا که حالت ارتجاعی بالایی داشته و جای فرورفتگی روی آن می‌ماند. در واقع بهتر است از آن برای کوسن و بالشتک‌ مبل‌ها استفاده شود.

فوم لایکو

یکی دیگر از انواع فوم، فوم لایکو نامیده می‌شود که بیشتر برای دسته و تکیه‌گاه یا گاهی هم روی فوم‌های دیگر کاربرد دارد تا طول عمر بیشتری داشته باشند. این نوع فوم در واقع ورق‌های نازک پنبه و پلی‌استر است که طبق چگالی، دسته‌بندی می‌شود و طبیعتاً هر چقدر چگالی آن بالاتر باشد، تحمل فشار بیشتری را خواهد داشت.

فوم پلی‌استر فشرده

نوع دیگر انواع فوم مبل، پلی‌استر فشرده است که علاوه‌بر مقاوم بودن در برابر قارچ زدن، در صورت خیس شدن هم به‌راحتی خشک می‌شود. اما نکته‌ای که وجود دارد، فشرده شدن آن در طول زمان است که آن را به یک انتخاب ارزان و جایگزین فوم‌های معمولی تبدیل کرده است.

فوم فیبر پلی‌استر

ممکن است از فوم پلی‌استر به شیوه دیگری هم در ساخت مبل استفاده شود. فوم فیبر پلی‌‌استر یکی دیگر از انواع فوم مبل است که بیشتر برای کوسن و بالشتک مناسب است. بسیاری معتقدند که این نوع فوم به‌دلیل قیمت پایین‌تری که دارد، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای آن‌هایی باشد که بودجه کمتری دارند.

فوم پلی‌اورتان ضدمیکروبی

نوع دیگری از انواع فوم مبل، فوم پلی اورتان ضدمیکروبی است که تراکم متوسطی داشته و برای بخش نشیمنگاه و تشک مناسب است. توصیه می‌شود که از این نوع فوم در مبل‌هایی مثل پذیرایی استفاده شود که به‌طور مکرر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. اما خاصیت خوبی که این نوع فوم دارد، تراکم بالا و ضد میکروبی بودن آن است.

فوم مبل پلی‌اورتان با تراکم بالا

نوع دیگری از فوم مبل پلی اورتان وجود دارد که تراکم بیشتری نسبت به انواع قبلی داشته و مقاومت بالاتری هم دارد. به‌همین‌خاطر برای ساخت مبل‌های روزمره و راحتی گزینه خوبی است.

انواع فوم سلول باز

نوع دیگری از انواع فوم مبل، فوم سلول باز است که به دلیل داشتن حفره‌های ریز، هوا به‌راحتی داخل آن گردش دارد و در نتیجه در صورت خیسی، به سرعت خشک می‌شود. توصیه می‌شود که از این نوع فوم برای نشیمنگاه استفاده شود.

فوم سلول بسته

یک نوع دیگری از فوم مبل هم وجود دارد که رطوبت را به خود جذب نمی‌کند و البته گران‌تر است. فوم سلول بسته، مایعات را روی خود شناور نگه می‌دارد و باعث می‌شود تا خریدار، نگرانی از جنس آن نداشته باشد. گاهی از این نوع فوم، روی دیگر فوم‌ها می‌چسبانند تا قدری طول عمر فوم‌های معمولی بالاتر رود.

فوم نمدی

فوم نمدی یکی دیگر از انواع فوم است که بیشتر برای ساخت کوسن و بالشتک استفاده می‌شود. این نوع فوم نازک‌تر از دیگر فوم‌هاست و در ترکیبات آن از پنبه، پشم، پلی‌استر و دیگر ترکیبات استفاده شده است.

فوم پنبه‌ای

فوم پنبه‌ای به‌صورت لایه‌لایه ساخته شده و در ترکیب پنبه قدری کتان هم افزوده می‌شود تا دوام مبل بیشتر حفظ شود. در ساخت این فوم مبل، از دسته ضخیم پنبه ۱۱۰۰ گرمی و نازک ۷۵۰ گرمی استفاده می‌شود.

فوم فنری

فوم فنری در واقع همان فوم و فنر به‌کار‌رفته در مبل است. گاهی برای روی آن از فوم پشمی و گاهی هم از انواع دیگر استفاده می‌شود.

فوم لایه‌ای – چسبی

فوم لایه‌ای همان فوم چسبی است. این نوع مبل در خانه‌های قابل جابه‌جایی مثل کاروان‌ها استفاده می‌شود که در طول روز از آن برای نشستن استفاده می‌شود و می‌توان هنگام شب آن را برای تخت استفاده کرد. این نوع فوم، محکم و درعین‌حال نرم است.

روش تشخیص فوم سلول باز از فوم سلول بسته

اما چگونه این دو نوع فوم را از یکدیگر تشخیص دهیم؟ یک فنجان آب بردارید و روی فوم بریزید. اگر آب مستقیم از انتهای فوم خارج شد، یعنی فوم با کیفیتی مقابل شما قرار دارد. اما اگر از کناره‌های فوم خارج شد، یعنی باید نسبت به کیفیت آن قدری شک کنید و فوم سلول باز است.

فوم سرد و گرم

مهم‌ترین دسته‌بندی در ارتباط با انواع فوم، مربوط به فوم سرد و فوم گرم است. خاصیت فوم گرم سفت و محکم بودن آن است که باعث می‌شود به‌مرور زمان حالت ارتجاعی خود را از دست بدهد. اما فوم مبل سرد به‌دلیل ساخته شدن در دمای پایین و فرصت بیشتری که مواد آن برای شکل‌گیری داشته‌، استحکام بیشتری دارد. به‌همین‌خاطر است که بیشتر توصیه می‌شود در خرید مبل، سراغ مدل‌هایی بروید که فوم سرد دارند. به فوم سرد، مموری‌فوم هم می‌گویند.

علت نام‌گذاری فوم‌ گرم و سرد

اما پرسش این‌جاست که چرا از عناوین سرد و گرم برای این نوع فوم‌ها استفاده می‌شود؟ فوم گرم در واقع در طول فرآیند تولید، در کوره‌های صنعتی با دمای بالا پخته شده و به‌همین دلیل به آن فوم گرم می‌گویند. گاهی به این نوع فوم، فوم صنعتی هم می‌گویند. اما فوم سرد با حرارت غیرمستقیم و کم در کوره‌های صنعتی تولید می‌شود و در این مدت، زمان کافی برای شکل‌گیری اجزای فوم وجود دارد. به‌همین‌خاطر استحکام آن بالاتر است و عنوان سرد را به خود گرفته است.

نحوه تشخیص فوم گرم از فوم سرد

با همین خصوصیت مشخص، می‌توانید به راحتی فوم گرم را از فوم سرد تمیز دهید. کافی است هنگام خرید دست خود را روی فوم مبل فشار دهید و بعد توجه کنید که فوم سریع به حالت قبل باز می‌گردد یا نه. اگر به سرعت به شکل اولیه درآمد، یعنی استحکام مبل خوب و فوم مبل هم از نوع سرد است. اما اگر فوم سریع به حالت اصلی برنگشت، یعنی فوم گرم است.

فوم سرد در ساخت چه مبلمانی استفاده می‌شود؟

همانطور که قبلا گفته شد، فوم سرد استحکام بیشتری دارد؛ اما این نکته را هم باید درنظر داشت که فوم سرد به دلیل خاصیت ارتجاعی بالایی که دارد، در تعمیر یا ساخت مبل راحتی هم استفاده می‌شود. در واقع خاصیت بالا بودن طول عمر در کنار حالت ارتجاعی بالای فوم سرد، باعث می‌شود که بیشتر برای مبل‌های راحتی کاربرد داشته باشد. البته اگر جنس فوم به‌کاررفته در مبل از نوع مرغوب باشد، در بسیاری از مبل‌ها از جمله مبل سلطنتی هم شکل مطلوبی به خود گرفته و باعث راحتی و زیبایی مبل می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا