عمومیکسب و کار ایرانی برتر

نحوه شستن قاب سیلیکونی

دلایل کدر و سیاه شدن قاب سیلیکونی گوشی

 نحوه‌ی استفاده از قاب سیلیکونی در طول عمر و درخشندگی و زیبایی آن تاثیر دارد. مثل اگر مدت زیادی قاب سیلیکونی را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید این قاب کم کم حالتش را از دست می‌دهد و رنگ آن هم عوض می‌شود. یا اگر اسید روی آن ریخته شود و موادی مانند نوشابه روی قاب بمانند رنگ آن به مرور زمان تغییر می‌کند و حالت جذاب قبلی‌اش را از دست می‌دهد.

برای تهیه قاب گوشی سامسونگ به فروشگاه اینترنتی اروس دیجیتال مراجعه فرمایید. اما اصلی‌ترین دلیل کدر و سیاه شدن قاب گوشی سیلیکونی چربی و لکه‌ها هستند. قاب‌های سیلیکونی باکیفیت قابلیت چربی‌گریزی و ضدلکه دارند. اما برخی قاب‌های سیلیکونی ارزان موجود در بازار از متریال‌های بی‌کیفیت ساخته شده‌اند و خیلی زود کدر می‌شوند. به هم دلیل پیشنهاد می‌شود قاب سیلیکونی باکیفیت را از معتبر خریداری کنید.

دلایل سیاه و کدر شدن کاور سیلیکونی موبایل در ادامه آورده شده‌اند.

 • چربی‌هایی که حین کار کردن با گوشی روی قاب باقی می‌مانند.
 • تابش مستقیم نور خورشید در طولانی مدت
 • لکه‌ها و ذرات دوده
 • ریختن اسید و مواد داری اسید نظیر نوشابه (نکته: اگر قاب‌تان با نوشابه کثیف شده باشد می‌توانید با نوشابه هم آن را بشویید و بعد با مایع ظرفشویی نوشابه را از سطح آن پاک کنید.)
 • بالا رفتن دمای گوشی که معمولا به خاطر باتری آن است.

راستی می‌دانید کدام است؟ این مطلب را از دست ندهید.

چطور قاب سیلیکونی را تمیز کنیم؟

نحوه تمیز کردن قاب گوشی سیلیکونی بسیار ساده است. اما نکته‌ی مهم این است که برای تمیز کردن قاب سیلیکونی گوشی بهتر است هر ماه یک بار این کار را انجام دهید. بعضی لکه‌ها اگر مدت زمان طولانی روی قاب بمانند ماندگار می‌شوند و راهی برای تمیز کردن آن‌ها وجود ندارد و تنها راه جدید است. قیمت قاب سیلیکونی نسبت به سایر قاب‌ها بسیار کمتر است. اگر سری به قیمت‌ها بزنید قطعا متوجه می‌شوید. اگر دوست ندارید فعلا برای یک قاب جدید هزینه کنید تمیز کردن قاب گوشی تا حد زیادی قاب شما را زنده می‌کند. این مراحل را به ترتیب انجام دهید.

1. گوشی را از قاب خارج کنید.

 حتما باید قاب را دربیاورید. چرا که قرار است از مواد شوینده و آب برای شستشوی آن استفاده کنید. از یک گوشه‌ی قاب کمی به آن فشار بیاورید و به سمت بیرون بکشید. وقتی یک گوشه آزاد شد حالا از گوشه‌ی دیگر تمام قاب را به سمت بیرون بکشید. حالا بدون اینکه قاب آسیب ببیند می‌توانید آن را خارج کنید.

(چون قاب سیلیکونی نرم و منعطف است. از فشار دادن و یا کشیدن بیش از حد آن خودداری کنید.)

2. یک یا دو قطره مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید.

 کف مایع ظرفشویی بهترین راه‌حل برای تمیز کردن قاب های سیلیکونی است. در حقیقت برای تمیز کردن گارد سیلیکونی یکی از راه‌‌حل‌های پیشنهاد شده توسط خود برندهای تولیدکننده قاب سیلیکونی است. این محلول را خوب هم بزنید تا کامل مخلوط شود.  با توجه به میزان سیاه بودن قاب می‌توانید غلظت کف را هم بالاتر ببرید. یعنی قطرات بیشتری از مایع ظرفشویی به آب اضافه کنید.

3. مسواک را داخل کف بزنید و روی قاب بکشید.

 یک مسواک تمیز را یک دقیقه داخل کف قرار دهید و بعد روی قاب و مخصوصا قسمت‌های سیاه و کدر شده بکشید. به لبه‌ها و گوشه‌های قاب بیشتر توجه کنید. چون معمولا بیشترین میزان سیاه‌شدگی در قسمت‌های لبه‌ها و مخصوصا کناره‌ها دکمه‌ها و پورت‌ها و دوربین گوشی قرار دارد. شاید حتی نیازی به تمیز کردن قسمت‌های پشتی و یا داخلی گارد سیلیکونی هم نباشد و فقط تمیر کردن لبه‌های کاور سیلیکون کافی باشد تا قاب شما دوباره زنده و سرحال شود.

هر چند دقیقه یک بار مسواک را مجددا داخل کف ببرید و دوباره روی قسمت‌های سیاه شده بکشید. حتی قسمت‌هایی که سیاه نشده‌اند هم حاوی مقدار زیادی لکه هستند. شاید با چشم دیده نشوند اما همچنان لکه‌هایی روی سطح قاب وجود دارند پس تنها روی قسمت‌های سیاه شده تمرکز نکنید تا بعد از تمیز شدن قاب سیلیکونی رنگ آن هم یکنواخت باشد.

(از داخل قاب هم غافل نشوید. معمولا گرد و غبار وارد قاب می‌شود و سطح داخلی قاب هم تغییر رنگ می‌دهد پس علاوه بر سطح قاب قسمت‌های داخلی قاب را هم خوب مسواک بکشید.)

4. مقداری جوش شیرین روی سطح قاب بریزید و با مسواک روی قاب بکشید.

 جوش شیرین خیلی راحت می‌تواند ذرات چربی و لکه‌ها را از روی قاب جدا کند. کف صابون یا مایع ظرفشویی تا حد زیادی این ذرات را جدا می‌کند اما همچنان در زیر لایه‌های قاب مقداری چربی باقی می‌ماند که آب به آن نمی‌رسد. در همین حالت که کف و رطوبت روی قاب باقی مانده است مقدار نسبتا کمی جوش شیرین روی سطح قاب بریزید و مجددا با مسواک روی قاب بکشید.

5. قاب را زیر آب گرم بشویید.

حالا که کار مسواک زدن را تمام کرده‌اید. قاب را زیر آب گرم بگیرید. آب سرد و آب داغ اصلا پیشنهاد نمی‌شوند و آب نسبتا گرم (ولرم متمایل به گرم) بهتر است. در حین اینکه قاب را زیر آب گرفته‌اید سطح قاب را با دست‌تان بشویید تا کف و جوش شیرین از سطح قاب جدا شوند.

6. اجازه دهید قاب کاملا خشک شود.

 الا باید قاب را با یک حوله یا دستمال خشک کنید و رطوبت آن را بگیرید. یک ساعت هم آن را در هوای آزاد و در سایه قرار دهید تا کاملا خشک شود. توجه کنید که به هیچوجه قاب خیس یا حتی نم‌دار را روی گوشی نصب نکنید. چون هم ممکن است به گوشی آسیب بزند و هم رطوبت محل خوبی برای رشد باکتری‌هاست و از نظر بهداشتی هم اشتباه است.

(اگر زمان کمی دارید می‌توانید از سشوار هم استفاده کنید تا در مدت زمان خیلی کمی قاب را کاملا خشک کنید.)

7. هر ماه یک بار این مراحل را تکرار کنید.

مسلما بعد از یک ماه مجددا ذرات چربی و اسیدی و لکه‌ها مجددا روی قاب می‌افتند. این ذرات عامل آلودگی هم هستند و به رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کنند. پس برای طول عمر بیشتر قاب و همچنین جلوگیری از بیماری‌ها و حساسیت‌‌های احتمالی سعی کنید هر ماه یک بار این مراحل را برای تمیز کردن قاب سیلیکونی موبایل انجام دهید.

از این روش برای تمیز کردن و قاب‌های ژله‌ای هم می‌توانید استفاده کنید. هم را هم بخوانید.

نحوه ضدعفونی کردن کاور سیلیکونی

حالا که می‌دانیم چطور قاب های سیلیکونی را تمیز کنیم بهتر است روش ضدعفونی کردن قاب سیلیکونی را یاد بگیریم تا از رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها روی قاب جلوگیری کنیم.

 • قاب را از گوشی خارج کنید.
 • از دستمال ضدعفونی کننده استفاده کنید. این دستمال را می‌توانید از داروخانه‌ها به صورت بسته‌ای خریداری کنید.
 • ایزوپروپیل الکل هم در داروخانه‌ها و ابزارفروشی‌ها وجود دارد. مقداری ایزوپروپیل الکل روی پنبه بریزید و سطح و قسمت‌های قاب را با این پنبه خوب ضدعفونی کنید. (این نوع الکل سمی نیست.)

 اجازه دهید قاب خشک شود. برای ضدعفونی کردن نیازی به شستن آن زیر آب گرم نیست. بعد از اینکه قاب کاملا خشک شد قاب را روی گوشی نصب کنید. حالا هیچ اثری از میکروب‌ها و باکتری‌ها نیست.

از موارد زیر به هیچوجه روی قاب سیلیکونی استفاده نکنید چون به قاب آسیب می‌زنند.

 • شوینده‌های خانگی نظیر وایتکس
 • شیشه پاک کن
 • شوینده‌هایی که داخل آن‌ها آمونیاک وجود دارد.
 • شوینده‌های حاوی هیدروژن پروکسید
 • اسپری‌ها
 • مواد حلال (موادی که باعث حل شدن مواد می‌شوند.)

سوالات و جواب‌های مفید و مختصر

مزایا و معایب قابهای سیلیکونی چیست؟

 قاب‌های سیلیکونی رنگ‌های شاد و جذابی دارند. اگر استایل کژوال یا اسپرتی دارید از این قاب‌ها استفاده کنید. این قاب‌ها انعطاف پذیری بالایی دارند. در برابر خش و ضربه مقاوم هستند. به خوبی از لبه‌ها و بدنه گوشی محافظت می‌کند. تنها ایراد قاب‌های سیلیکونی آلودگی و کثیفی سریع این قاب‌ها است.

چطور قاب سیلیکونی را تمیز کنیم؟

 قاب را برای چندین ساعت در محلول آب و مایع ظرف شویی قرار دهید. سپس باید مسواک قاب را به خوبی تمیز کنید. اگر لکه‌ها و سیاهی روی قاب باقی ماند از کمی جوش شیرین استفاده کنید. در نهایت قاب را با آب بشویید و کامل خشک کنید.

آیا میتوان از این روشها برای تمیز کردن گارد سیلیکونی طرحدار هم استفاده کرد؟

 طراحی گاردهای سیلیکونی اصل به گونه‌ای است که رنگ و طرح آن ثابت می‌ماند و می‌توانید با خیال راحت از روش‌های گفته شده استفاده کنید. اما اگر قاب سیلیکونی طرح‌دار شما اصل نیست پیشنهاد می‌کنیم زیاد این کار را تکرار نکنید و حین شستشو زیاد روی آن فشار نیاورید.

دکمه بازگشت به بالا