سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی روی شیشه شیر کودک

چند روش مطمئن برای استریل کردن و شستن شیشه شیر

هنگامی که بهترین شیشه شیر کودک را انتخاب کردید،هنوز یک گام دیگر  تا استفاده از آن مانده است و  آن “نحوه تمیزکردن شیشه شیر” است. شیشه شیر انتخاب شده شما ممکن است شیشه ­ای،پلاستیکی یا سیلیکونی باشد ، بهر حال باید آن را درحد امکان سالم نگهدارید تا از سیستم ایمنیِ در حال توسعه­ ی کودکتان محافظت کنید.

امروزه استریل کردن شیشه شیر کودک جز درموارد خاص کاملا ضروری نیست. یک محقق بهداشت و ایمنی می­گوید: این شیوه اکنون کمی قدیمی است زیرا اکثرخانه ­های کشورهای توسعه یافته از آب تصفیه شده شهری استفاده می­کنند. با این وجود مواردی وجود دارد که ممکن است بخواهید شیشه  شیر را استریل کنید. دراین مقاله از مجله ارس خرید ما طبقه­ بندی می­کنیم که چه زمانی استریل کردن شیشه شیر کودک خوب است و بهترین روش­ها برای این کار چیست؟ در انتها نیز نکات خرید قرص ماشین ظرفشویی مناسب شستن شیشه شیر کودک را برمی شماریم. با ما همراه باشید.

زمان استریل کردن شیشه شیر کودک

استریل کردن شیشه شیر کودک گامی فراتر از تمیز کردن سنتی است که محافظت بیشتری دربرابر میکروب ها فراهم می­کند. به طورکلی،این یک کار لازم الاجرا است. ابتدا که شیشه شیر را می­خرید مهم است که حداقل یکبار آن ها را استریل کنید. از این گذشته،شما نمی­دانیدکه آن شیشه شیر قبل از بسته بندی و فروش به شما کجا بوده است،بنابراین یک استریل اولیه راهی سریع و آسان برای اطمینان از سلامت و ایمنی کودک است. پس ازآن،دیگر نیازی به استریل کردن شیشه شیر یا لوازم جانبی آنها نیست.

سالها پیش هنگامیکه منابع آب به طور قابل توجهی تمیز نبود ،وسایل کودک نیاز به استریل داشتند،اما امروزه خوشبختانه این مشکل وجود ندارد. گفته می­شود مواردی وجود داردکه می­خواهید شیشه شیرکودک را غیر از اولین استفاده نیز استریل کنید. این شامل موارد زیر است:

?در صورتی که از شیشه شیر شخص دیگر  استفاده می­کنید : یا گاهی برخی از مادران برای فرزند تازه متولد شده خود از وسایل و شیشه شیر کودک بزرگتر خود استفاده می کنند.
دراین موارد،استریل کردن شیشه شیر استفاده شده قبل از اینکه برای اولین بار به کودک خود بدهید،بسیار مهم است.

?در صورتی که کودک بیمار بوده است : بیمار بودن کودک ناراحت کننده است،بنابراین بعد از بهبود کودک این ریسک وجود دارد که به دلیل شیشه شیر آلوده کودک دوباره بیمار شود.
اگر نگران باقی ماندن هرگونه میکروب یا باکتری در شیشه شیر کودک خود هستید،استریل کردن آن مطمئنا خیال شما را راحت می­کند.

?درصورتی که کودک نارس یا دارای مشکلات سلامتی باشد: طبق مراکز کنترل وپیشگیری از بیماری­(CDC)، اگرکودک به طور نارس به دنیا بیاید یا دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد،استریل کردن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

?در صورتی که به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارید: اگرخانه شما بخشی از شهر با آب آشامیدنی تمیز نیست، از آب چاه استفاده میکنید یا به منطقه ای با آب غیر قابل اعتماد سفر می­کنید،ممکن است نیاز داشته باشید که شیشه شیر کودک را مکرر استریل کنید؛ یکبار استریل کردن در روز یا حتی پس از هر بار مصرف،می­تواند محتاطانه باشد تا از ایجاد میکروب­های مضر جلوگیری شود.

 ❓شیشه شیر کودک را چند وقت یک بار استریل کنیم؟

تا زمانی که شما آب آشامیدنی شهری با کیفیت خوب داشته باشید که از چاه خارج نشود،لازم نیست (یا توصیه نمی­شود)که مکررا شیشه شیر کودک را استریل کنید. استریل کردن منظم به طور بالقوه می­تواند به شیشه شیر آسیب برساند و موجب شود موادشیمیایی وارد شیر شوند،به خصوص اگر شیشه شیر دارای” BPA ” باشد. حتی خرید شوینده ظروف ماشین ظرفشویی با کیفیت نیز این خطر را کاهش نمی دهد.

 وزارت غذا و دارو(FDA) استفاده از بیسفنول A یا BPA را درشیشه شیر کودک درسال 2012 به دلیل نگرانی در مورد تاثیر شیمیایی بر رشد نوزادان  و تاثیر بر هورمون کودکان در بزرگسالی ممنوع اعلام کرد،اما اگر از شیشه شیر  پلاستیکی قدیمی­ تر  که علامت ندارد استفاده می­کنید،اطمینان حاصل کنیدکه شماره 7 بازیافت چاپ شده در قسمت انتهایی نداشته باشند.

چند وقت یکبار استریل کردن شیشه شیر کودک به خود  شما بستگی دارد،بنابراین کاری را انجام دهید که احساس می­کنید برای خانواده­تان درست است. اگر از ماشین ظرفشویی با آب گرم و چرخه خشک کردن گرم استفاده می­کنید تا وسایل تغذیه کودک خود را تمیزکنید،نیازی نیست شیشه شیرکودک را به صورت دستی ضدعفونی کنید. در غیر اینصورت،برای از بین بردن بیشترِ میکروب فراتر از شستشوی استاندارد،CDC می­گوید  شما می­توانید حداقل یک بار در روز شیشه  شیر را ضدعفونی کنید.

 ❓چه موقع استریل کردن شیشه شیر کودک را متوقف کنیم؟

اگر تصمیم دارید شیشه شیر کودک را به طور مرتب استریل کنید،طبق دستور العمل­های CDC ،بهتر است این کار را زمانیکه کودک بیش از سه ماهه است، متوقف کنید زیرا سیستم ایمنی کودک دیگر خیلی ضعیف نیست.  همچنین در صورت مشاهده هرگونه صدمه،باید استریل کردن شیشه شیر و لوازم جانبی کودک را متوقف کنید. شیشه شیرهای شیشه­ ای دارای ترک یا تراشه باید دور انداخته شود، همینطور باید شیشه شیر پلاستیکی دارای شکاف،ترک،بوی قوی و یا هرگونه تابیدگی باید دور انداخته شود.

سرشیشه شیر اگر ساییدگی و پارگی قابل توجهی دارد باید تعویض شود، زیرا می­تواند خطرخفگی داشته باشد.

 نحوه­ ی استریل کردن شیشه شیر کودک

به شما و بودجه شما بستگی دارد . در مورد دستورالعمل­های مرحله به مرحله نحوه استریل کردن شیشه شیر کودک با استفاده از تکنیک­ های مختلف، مطالعه کنید.

1️⃣ استریل کردن شیشه شیر با آب جوش

 2️⃣استریل کردن شیشه شیر در مایکروویو

3️⃣ استریل کردن شیشه شیر با سفید کننده

4️⃣ استریل کردن شیشه شیر با بخار برقی

5️⃣ استریل کردن شیشه شیر با قرص های ضد عفونی کننده

 1️⃣ استریل کردن شیشه شیر کودک با آب جوش

در مورد طریقه استریل کردن شیشه شیر به روش آب جوش تجهیزات خاصی لازم نیست ! برای استریل کردن شیشه شیر کودک با استفاده از آب  جوش،تمام آنچه شما نیاز دارید آب و یک قابلمه است و نگران هم نباشید زیرا ضدعفونی کردن شیشه شیر پلاستیکی با استفاده از این روش خوب است.

   ⚫️ یک قابلمه بزرگ و تمیز را با آب کافی پر کنید تا شیشه شیر را در بر بگیرد.

  ⚫️ شیشه شیر تازه شسته شده را درون آب به صورت وارونه غوطه ور کنید،مطمئن شویدکه         هیچگونه حباب هوا در ته شیشه وجود ندارد.

  ⚫️ آب را بجوشانید.

  ⚫️شیشه شیر را به مدت پنج دقیقه بجوشانید (دستورالعمل­ های تولید کننده در مورد تغییرات را بررسی کنید).

  ⚫️شعله را خاموش کرده و شیشه شیر را با استفاده از انبر بردارید.

  ⚫️آنرا روی یک حوله ظرف تمیز و خشک قراردهید و بگذارید به وسیله هوا خشک شود.

2️⃣ استریل کردن شیشه شیر کودک در مایکروویو

یکی دیگر از روش­های بسیارآسان برای استریل کردن شیشه شیر کودک،استفاده از توان بخار مایکروویو است.در این جا نحوه استریل کردن شیشه شیر کودک در مایکرو ویو و بدون تجهیزات ویژه­ی دیگر ارائه شده است:

  ⚫️ با یک مایکروویو تمیز شروع کنید.

  ⚫️ شیشه شیر را تقریبا تا نیمه با آب پرکنید.

  ⚫️ درجه مایکروویو را به مدت یک تا دو دقیقه زیاد کنید.

  ⚫️ با استفاده از دستکش اجاق گاز،شیشه شیر را از مایکرو ویو خارج کرده و آب باقیمانده را بیرون بریزید و بگذارید شیشه شیر در هوا خشک شود.

گزینه دیگر خرید دستگاه ضدعفونی کننده شیشه شیر مایکروویو است. این نوع ضدعفونی کننده هم چنین قدرت بخار را کنترل می­کند،اماشیشه شیر را در یک محفظه پلاستیکی قرار دهید تاکاملا پاکیزه شود. این استریل کننده ­های دستی به طورگسترده دردسترس هستند و به طور معمول قیمت آن تقریبا نصف قیمت ضدعفونی کننده برقی شیشه شیرکودک مشهور است.

 3️⃣ استریل کردن شیشه شیر کودک با بخاربرقی

اگر شیشه شیر کودک مرتب استریل شود، خیالتان راحت می­شود،پس ممکن است بخواهید برای استریل کردن شیشه شیر کودک خود از یک دستگاه ضدعفونی شیشه شیراستفاده کنید. استریل کردن با بخار می­تواند به دمای بالاتر از دمای آب جوش برسد،بنابراین می­تواند باکتری ها و کپک ­های بیشتری را از بین ببرد.

اگر دستگاه ضد عفونی شیشه شیر کمی گرانتر از سایر گزینه ­ها هستند،اما اگر می­خواهید (یا نیاز دارید) شیشه شیر را به صورت مکرر ضدعفونی کنید،دستگاه بخار برقی سریع ترین و آسانترین گزینه است. صرفا دستورالعمل­ های ارائه شده توسط سازنده را دنبال کنید. به علاوه،می­توان از دستگاه بخار برقی بجز استریل کردن شیشه شیر نوزاد برای ضد عفونی کردن آنها برای ضدعفونی کردن قطعات شیشه شیر،سر شیشه شیر و موارد دیگر استفاده کرد. همچنین از این وسیله می توان  هنگامی که کودک از مرحله شیرخوارگی خارج می­شود، برای ضدعفونی کردن اسباب­ بازی­ های کوچک پلاستیکی و حلقه ­های دندان گیر استفاده کرد.

 4️⃣ استریل کردن شیشه شیر کودک با سفید کننده

اگر در وضعیت اضطراری هستید و به آبجوش،بخار یا ماشین ظرفشویی دسترسی ندارید،CDC  اجازه استفاده از سفیدکننده برای تمیز کردن شیشه شیر کودک را می­دهد. در اینجا نحوه استریل کردن شیشه شیر کودک با این روش آورده شده است:

 ⚫️ یک قاشق چایخوری ازسفیدکننده غلیظ را با 16 فنجان آبگرم ترکیب کنید.

⚫️ شیشه شیر را در محلول فروکنید و مراقب باشید هیچگونه حباب هوا درته شیشه شیر وجود نداشته باشد.

⚫️ بگذارید شیشه شیر به مدت دو تا پنج دقیقه خیس بخورد،سپس با انبر تمیز آن را بردارید.

⚫️ شیشه شیر را روی یک حوله ظرف تمیز قرار دهید تا هوا خشک شود. نیازی به شستشو نیست،هرگونه سفیدکننده باقیمانده در طی فرآیند خشک شدن هوا به سرعت تجزیه    می­شود و به کودک آسیب نمی­رساند.

 5استریل کردن شیشه شیر کودک با استفاده از قرص های ضدعفونی کننده

آیا نمی­دانید هنگامی که از خانه دور هستید و به تجهیزات عادی خود دسترسی ندارید، چگونه شیشه شیر کودک را استریل کنید؟قرص­های ضدعفونی کننده حاوی کلر و با ارزش غذایی در از بین بردن تمام میکروب ­ها به  اندازه سایر روش­ های استریل کردن فوق مؤثر هستند. برای اطمینان از استریل کردن مناسب حتما دستورالعمل­ های روی بسته ­بندی را رعایت کنید.

منبع : بازار آنلاین منطقه آزاد ارس

دکمه بازگشت به بالا