سلامت و دانشکسب و کار ایرانی برتر

چگونه ریاضی را برای کنکور بخوانیم؟

ریاضی کنکور را چگونه بخوانیم

ریاضی کنکور را چطور بخوانیم همواره سوال و دغدغه داوطلبان و دانش آموزان است. ریاضی درس چالشی در طول دوره تحصیل محسوب میشود و برای آزمون سراسری اهمیت دو چندان پیدا میکند. در تمامی گروه های آزمایشی آزمون سراسری از جمله تجربی، ریاضی و انسانی، ریاضی بزرگترین چالش محسوب می شود. همواره در طول تحصیل و هنگام مطالعه برای کنکور ریاضی یک کابوس جدی محسوب میشود. به همین دلیل ۸۵ درصد داوطلبان کلا قید مطالعه ریاضی را میزنند.۱۰ درصد در حد بسیار کم و ضعیف مطالعه میکنند و فقط ۵ از داوطلبان توانایی کسب درصد بالای ۵۰ در ریاضی را دارند.

اما چرا تا این اندازه مشکلات آموزشی دانش آموزان در درس ریاضی زیاد است؟ متاسفانه در نظام آموزشی کشور، روش های سنتی، روش غالب تدریس هستند. از مقطع ابتدایی تا کنکور دانش آموزان برای یادگیری مطالب، متکی بر حفظ کردن محتوای کتاب درسی هستند. ریاضی از ابتدایی تا کنکور پیش نیاز محسوب میشود و برای تسلط باید از همان ابتدا یادگیری به صورت صحیح انجام گیرد.

غفلت از اهمیت ریاضی در مقطع ابتدایی باعث بروز مشکلات یادگیری در دوره متوسطه اول و متوسطه دوم میشود. طبق آمارهای سازمان سنجش میانگین کسب درصد درس ریاضی در کنکور کمتر از 5 درصد است  و 45 الی 50 درصد داوطلبان کنکوری درصد منفی در ریاضی کسب میکنند.  دپارتمان رتبه برتر حرف آخر به بررسی این موضوع پرداخته و طی مصاحبه با رتبه برترهای کنکور، دانشجویان رشته ریاضی و مدرسان بهترین روش یادگیری را برای تدریس ریاضی انتخاب کرده است.

همانگونه که اشاره شد، درس ریاضی برای همه گروه های آزمایشی آزمون سراسری دارای اهمیت است. در گروه تجربی، این درس نسبت به زیست و شیمی دارای ضریب کمتری است و همین موضوع سبب شده تا کنکوری ها به سادگی از ریاضی غفلت و این خلا را با مطالعه سایر دروس پر کنند. اما برای کسب رتبه برتر هر درسی تاثیر ویژه و خاص دارد و کسب رتبه نیازمند، دریافت درصد بالا در همه دروس است. اما آنچه باعث افزایش اهمیت ریاضی در گروه تجربی شده است، ضعف عمومی و اکثریت داوطلبان میباشد. این موضوع اهمیت  و تاثیر ریاضی را دوچندان کرده است.

در گروه آزمایشی ریاضی نیز درس ریاضی در صدر تعداد تست و ضریب قرار دارد و اهمیت آن کاملا محرز است. کسب رتبه برتر و پذیرش در رشته های خوب و دانشگاه های سطح یک کشور، نیازمند کسب درصد بالا در ریاضی است.

در گروه انسانی وضعیت بسیار بدتر از سایر رشته های دیگر است. 90 درصد داوطلبان گروه انسانی قادر به پاسخگویی به تست های ریاضی نیستند یعنی کلا پاسخنامه ریاضی سفید است. داوطلبانی که قصد کسب رتبه در گروه انسانی را دارند با مطالعه ریاضی میتوانند به سادگی از هزاران رقیب خود سبقت بگیرند.

روش رایج در نظام آموزش رسمی، برای درس ریاضی کاملا منسوخ شده و سنتی است. بالطبع، موسسات و انتشارات کنکوری نیز همین راه را رفته و تکرار کرده اند. تکرار این موضوع باعث ایجاد شکاف بسیار بزرگ بین دانش آموزان با ریاضی شده است و هیچوقت نیز این شکاف برطرف نمیشود.

درس ریاضی از ابتدایی تا کنکور و حتی دانشگاه و خیلی از مشاغل همراه افراد است. فرار از این درس ضربات بسیار بزرگی به استعداد و توانایی دانش آموزان وارد کرده است. اگر روش رایج موسسات، کلاسهای خصوصی، نظام آموزش رسمی و کتب های کنکوری صحیح و درست است، چرا تا این اندازه دانش آموزان مشکلات یادگیری و آموزشی در ریاضی دارند؟؟

بنابراین باید رویه تدریس را تغییر داد و این موضوع در دپارتمان رتبه برتر حرف آخر رقم خورده است. ریاضی بیش از هر درس دیگر نیازمند دریافت آموزش مفهومی است.

استاد عبدالرضا منتظری مدرس ریاضی حرف آخر با هم اندیشی با رتبه های برتر و نخبگان گروه ریاضی، برای اولین بار در کشور، ریاضی را با روش های ساده محاسباتی به صورت مفهومی و بصری تدریس کرده اند. الگوهای مفهومی به کار گرفته شده در ریاضی حرف آخر، کمک میکند دانش آموزان بدون نیاز به حفظ کردن فرمولهای متعدد به سادگی ریاضی را یاد بگیرند.

این موضوع از ابتدایی تا کنکور برای دانش آموزان فراهم شده است. در مقطع ابتدایی از پایه اول تا ششم، دو مدرس خوب کشور، پوریا مظفریان و استاد نصیری ریاضی را به زبان ساده و به صورت بصری تدریس کرده اند.

در دوره متوسطه اول استاد مهران قاسمی نیز با همین روش ها ریاضی را در دو لایه آموزش مفهومی و حل تمرین در سطح تیز هوشان برای دانش آموزان راهنمایی تدریس کرده اند.

ریاضی کنکور نیز توسط استاد منتظری به صورت کاملا حرفه ای و عالی در سه لایه آموزش، راهکارهای تست زنی و حل تست ارائه شده، که در سالهای اخیر اکثریت داوطلبان کنکوری توانسته اند با آن درصد بالای 80 را کسب کنند.

بنابراین کسب درصد 100 ریاضی یا اینکه ریاضی کنکور را چگونه بخوانیم، در قدم نخست نیازمند دریافت آموزش مناسب است. خیلی از مشاوران کنکوری و تحصیلی، تمرین و تکرار را راهکار یادگیر میدانند اما، این مرحله نخست نیست. باید در قدم اول دانش آموزان به صورت مفهومی ریاضی را یاد بگیرند و سپس برای تثبیت آن تمرین و تکرار را انجام دهند.

نحوه مطالعه درست ریاضی برای موفقیت در کنکور

همانگونه که اشاره شد، یادگیری ریاضی نیازمند دریافت آموزش مفهومی و مناسب است. برای رفع مشکلات یادگیری در این درس باید مقدمتا منبع خوب و مناسبی برای یادگیری انتخاب کنید.

تمرین و تکرار بعد از دریافت یادگیری به ثبیت مطالب کمک میکند. حل تست در شروع کار باید فقط جنبه آموزشی و یادگیری داشته باشد. بعد از تسلط  حل تست های زمان دار و مهارتی شروع شود.

پشتکار و پایداری در یادگیری: طبیعی است که اکثریت دانش آموزان و داوطلبان کنکوری از پایه با درس ریاضی مشکل یادگیری دارند. بنابراین برای تسلط بر این درصد و کسب درصد بالا در کنکور، باید پشتکار و استمرار در مطالعه وجود داشته باشد. خیلی از منابع موجود در زمینه یادگیری ریاضی بسیار حجیم و طاقت فرساست و به همین جهت کار را برای داوطلبان مشکل میکند. باید منبع مناسبی برای این منظور انتخاب شود.

برای داوطلبانی که فرصت اندکی باقی مانده و اختصاص زمان کافی برای ریاضی مقدور نیست باید به سراغ مباحث ساده و راحت بروند. البته این موضوع نسبی است. اما مباحث ساده در ریاضی را میتوان حد و پیوستگی، معادله و نامعادله، آمار و احتمال، ماتریس، تصاعد و … نام برد. در هر صورت باید تلاش کنید درصد مثبتی در ریاضی کسب کنید چون به شدت تاثیر گذار است.

دکمه بازگشت به بالا