عمومیکسب و کار ایرانی برتر

چگونه طلای سفید را تشخیص دهیم؟

طلا سفید چیست؛ تاریخچه و قدمت طلا سفید

در طبیعت طلای سفید وجود ندارد و طلا تنها به رنگ زرد یافت می‌شود. بنابراین طلا سفید اساسا ساخته دست بشر است و با اهدافی از جمله تنوع در رنگ فلز طلا برای جلوه و جلای زیورآلات در قرن 19 میلادی به وجود آمده است. علاقه بسیاری از افراد به فلز پلاتین با رنگ سفید و جذابی که دارد و محدویت استفاده از آن در ساخت زیورآلات در آن زمان، موجب شد که سازندگان طلا و جواهر به فکر ساخت رنگ سفید طلا بیفتند و این کار را با ساخت آلیاژی از طلا انجام دادند.

طلا سفید با مخلوط کردن فلز نیکل، پالادیوم یا روی با طلا به وجود آمد. درواقع در اثر ترکیب فلزات یادشده با طلا، رنگ زرد طلا به اندازه کافی سفید می‌شود و ظاهر یک فلز سفید را پیدا خواهد کرد. در نتیجه از اواسط قرن نوزدهم به بعد به جای به کار بردن فلز پلاتین به عنوان یک فلز سفید که ارزش زیادی نیز دارد. از طلای سفید برای ساخت انواع زیورآلات استفاده می‌شود که هم از پلاتین مقرون‌به‌صرفه‌تر است و هم درخشش و رنگی مشابه آن دارد. برای آشنایی بیشتر با انواع مختلف طلا پیشنهاد می‌شود مقاله طلا و آلیاژ طلا چیست و رنگ‌های طلا کدام است را نیز مطالعه نمایید. همچنین می توانید جهت خرید طلا و جواهر به سایت گالری طلای حقانی مراجعه نمایید.

به چه چیزی طلای سفید می گویند؟

طلای سفید یکی از انواع طلاست که در ساخت آن از طلای زرد و بعضی از فلزات نظیر روی، پالادیوم، مس، نیکل، منگنز و نقره استفاده می‌شود و پس از شکل‌گیری این آلیاژ طلا، روی آن را با رودیوم آبکاری می‌کنند تا ظاهر سفید این نوع طلا ایجاد شود. درواقع طلا سفید با رودیوم آبکاری می شود تا سفیدترین رنگ ممکن حاصل شود. به‌علاوه رودیوم به حفاظت از این فلز در برابر سایش و ضربه کمک می‌کند و این پوشش رودیوم احتمال بروز آلرژی را نیز کاهش می‌دهد. اگر از نقره در آلیاژ استفاده شود، ممکن است طلا سفید به مرور زمان در معرض هوا کدر شود و رودیوم در این‌جا نقش محافظتی ایفا می‌کند.

شماره کد طلا سفید روی زیورآلات به چه صورت است؟

همان‌طور که می‌دانید در بسیاری از زیورآلات از جمله انگشتر طلا زنانه و مردانه، کدهایی حک می‌شود که درباره مشخصات قطعه طلا از عیار آن گرفته تا مبدا سازنده آن اطلاعاتی را به مصرف‌کننده می‌دهد. یکی از کدهایی که روی زیورآلات دیده می‌شود مربوط به رنگ طلا است که حرف مربوط به طلا سفید، W است که حرف اول کلمه White است و چنانچه این حرف را در کنار عدد مربوط به عیار طلا دیده شود، به معنای این است که فلزی که در دست دارید طلای سفید است و نقره یا پلاتین نیست.

طلای سفید چند عیار است؟

همان‌طور که پیش‌تر مطرح شد، طلا سفید با درصد غالب طلای زرد و تعدادی فلز سفیدرنگ دیگر ساخته می‌شود و برای پیدا کردن ظاهری سفیدتر و درخشان‌تر با روکشی از رودیوم پوشیده می‌شود. عیار طلای سفید با توجه به سهم طلای زرد و سایر فلزات به‌کاررفته در آن مشخص می‌شود. به طور مثال طلا سفید 18 عیار دارای 75 درصد طلا و 25 درصد از دیگر فلزات نظیر پالادیوم، روی و… است. البته باید گفت طلای سفید با عیار 12 و 14 نیز ساخته می‌شوند که این نوع طلا سفید به دلیل وجود میزان بیشتری از فلزاتی غیر از طلا در آن، از استحکام بیشتری برخوردارند اما نسبت به طلای سفید 18 عیار، ارزش کمتری دارند.

خیلی از خانم ها هستند که علاقه زیادی به ای رنگ دارند و حتی طلایی که تهیه می‌کنند اصطلاحا طلا سفید است. اگر شما نیز به طلا سفید علاقه زیادی دارید، این مقاله را از دست ندهید تا با چند روش تشخیص طلا سفید از نقره در خانه آشنا شوید. رنگ اصلی طلا زرد است اما اگر دقت کنید می‌بینید که در بازار طلاهایی نقره ای رنگ به اسم طلا سفید به فروش می‌رسند که درخشندگی فوق العاده ای هم دارند. در واقع این طلاها همان طلای معمولی هستند که با آلیاژ های مختلف نقره ای رنگ مخلوط می‌شوند. البته هم در طلا سفید و هم طلا زرد از آلیاژهای مختلفی استفاده شده است و هیچکدام بصورت صد در صد خالص نیستند.

اما در طلا سفید از فلزات نقره ای رنگ بیشتری استفاده شده و همچنین با فلز نقره ای رنگ درخشانی مثل رادیوم آبکاری می‌شود. طلای سفید از نقره بسیار گران قیمت تر است، همین موجب می‌شود که برخی سودجویان دست به آبکاری نقره بزنند و آن را بجای طلای سفید بفروشند. در ادامه با جواهر فروشی مشهد همراه باشید تا انواع روش های تشخیص طلا سفید از نقره در خانه را باهم بررسی کنیم.

شباهت ها و تفاوت های طلا سفید و نقره

طلا و نقره هر دو به قدری نرم هستند که نمی‌توان از آن ها برای ساخت مختلف استفاده کرد و انتظار استحکام و مقاومت بالا را داشت. بنابر این آن ها را با فلزات مختلفی مخلوط می‌کنند تا فلزاتی با مقاومت بالا و درخشندگی خیره کننده بدست بیاید. طلا قابلیت ورقه شدن بیشتری دارد و به همین دلیل می‌توان با ظرافت بالا پلاک ها و زیورآلات کوچک و سبک وزنی درآورد. همچنین طلا استحکام و مقاومت بالاتری دارد و مدت زمان طولانی تری نسبت به نقره درخشندگی و استحکام خود را حفظ خواهد کرد.

شماره های حک شده روی طلا و نقره

قطعی ترین و ساده ترین راه برای برررسی این موضوع این است که به شماره حک شده روی محصول دقت کنیم. اگر شماره حک شده 925 بود بدون شک این کار طلا سفید نیست و در واقع نقره است. اما اگر شماره حک شده روی زیورآلات 18 یا 21 بود یک قطعه طلای سفید است. البته دقت کنید برخی طلاهای قدیمی فاقد کد هستند و بهتر است آن ها را نزد یک متخصص طلا ببرید یا با دیگر روش های این مقاله، اصل بودن یا نبون آن ها را بررسی کنید.

رنگ

رنگ طلا سفید بسیار درخشنده تر و گیراتر از نقره است و اگر آن را با نقره مقایسه کنید می‌بینید که نقره کمی ماتی دارد و به روشنی و درخشندگی طلا نیست. البته این روش جایی جوابگو است که نقره مورد نظر آبکاری نشده باشد زیرا با آبکاری کردن یک فلز خیلی سخت می‌توان ماهیت آن را تشخیص داد.

تشخیص طلا سفید از نقره با یُد

مقداری ید تهیه کنید و آن را روی بخشی از فلز مورد نظر بکشید. اگر اثر ید از روی فلز از بین رفت یعنی طلای شما اصل است و اگر لک و تیرگی روی آن باقی ماند احتمالا نقره یا یک فلز دیگر است. البته خوب است بدانید ید روی پلاتین هم اثر می‌گذارد و باعث ایجاد لکه های تیره روی آن می‌شود.

اسید نیتریک ( تیز آب)

در این روش فلز را در یک ظرف فولادی ضد زنگ قرار می‌دهند سپس مقداری در حد یک قطره اسید نیتریک روی آن اضافه می‌کنند. اگر اسید با فلز واکنش نداد یعنی طلا اصل است. اما اگر فلز تغییر رنگ داد یعنی طلا نیست و فلز دیگری مثل نقره و.. است. البته دقت کنید این روش به طلای شما آسیب می‌زند و بهتر است این کار را انجام ندهید. تنها متخصصان از این روش استفاده می‌کنند آن هم مقدار بسیار کمی از طلا را استفاده می‌کنند.

آب

ظرفی را پر از آب کنید و تکه فلز را درون ظرف قرار دهید. اگر تکه فلز روی آب شناور شد یعنی طلا نیست و یک فلز دیگر است. اما اگر فلز به انتهای ظرف رفت یعنی فلز مورد نظر طلای اصل است. دلیل غرق شدن طلا این است که چگالی طلا از آب بیشتر است و به همین دلیل در یک ظرف آب غرق می‌شود. البته فلزاتی هم هستند که به سنگینی طلا هستند و ممکن است شما را به اشتباه بیندازند. پس دقت کنید که تنها به این روش برای تشخیص اصل بودن یا نبودن طلا اکتفا نکنید.

طلای شاخص

در این روش یک قطعه که مطمئن هستند طلا است را مبنای بررسی قرار می‌دهند و ویژگی های فلز دیگر را با این قطعه طلا می‌سنجند. این روش در صورتی استفاده می‌شود که فلز مورد نظر بسیار با جزئیات کپی طلا شده باشد و تشخیص آن از دیگر راه ها سخت است.

بررسی طلا

طلا معمولا بسیار ظریف و با جزئیات ساخته می‌شود.اگر شک دارید که قطعه ای که روبروی شما است طلا است یا خیر، آن را زیر نور چراغ بگیرید و به دقت تمام زوایای آن را بررسی کنید. فلزات دیگر را معمولا به ظرافت طلا نمی‌سازند و قسمتی از آن با کمی ایراد مواجه است مثلا آبکاری آن قسمت کوچک به درستی انجام نشده یا کمی ضخیم تر از سطح کلی فلز است یا… کوچکرین ناهماهنگی در زیورآلات می‌تواند نشان دهنده این باشد که فلز مذکور، طلا نیست.

طلا و نقره هر دو جزو پرفروش ترین زیورآلات در ایران هستند و محبوبیت زیادی دارند. بسته به اینکه برای چه منظوری قصد را دارید می‌توانید از طلا یا نقره استفاده کنید. این روز ها در مناسبات مختلف از نقره بجای طلا استفاده می‌شود زیرا هم بسیار به صرفه تر است هم اگر قصد خرید برای هدیه را داشتید، می‌توانید با قیمت پایینتر هدیه شکیل تری بخرید. تشخیص طلای سفید از طلای تقلبی و فلز استیل یا سایر بدلیجات چگونه است؟ در ادامه چندین روش بررسی اصالت طلا در خانه را توضیح میدهیم.

ترکیب طلای خالص با فلزات سفیدرنگ سبب تغییر رنگ آن به رنگ سفید خواهد شد. این امکان وجود دارد که برخی از فروشندگان سایر فلزات سفید رنگ نظیر استیل و نقره را به جای طلای سفید بفروشند. بنابراین خرید از طلافروشی های معتبر و گرفتن فاکتور خرید در هنگام خریداری طلای سفید از جمله نکاتی است که باید رعایت شود. البته اگر فرد بعد از خرید طلای سفید به اصل بودن یا نبودن آن مشکوک شود نیز می تواند با استفاده از روش هایی ساده اصل بودن طلای سفید را بررسی نماید.

طلای سفید آلیاژی است که از ترکیب طلا و حداقل یک فلز سفیدرنگ نظیر روی، پالادیوم، نیکل، منگنز، نقره و رادیوم ایجاد می شود. ترکیب طلا با این فلزات علاوه بر ایجاد رنگ سفید درخشنده سبب ایجاد مقاومت بیشتر در طلا خواهد شد. البته در ترکیب طلای سفید مقداری مس نیز وجود دارد، اما درصد آن کم است. وجود مقدار بیش از حد مس سبب تغییر رنگ طلا به رنگ رزگلد خواهد شد.

فرق طلا سفید با استیل

استیل از جمله فلزات نیمه قیمتی است که به علت دوام بالا، رنگ ثابت و مقاومت در برابر خراشیدگی در ساخت انواع بدلیجات مورد استفاده قرار می گیرد. استیل در واقع ترکیبی از کروم، نیکل و تیتانیوم است. در قدم اول راه تشخیص این فلز از طلای سفید بررسی مقاومت آن در برابر خراشیدگی است. استیل در برابر خراش مقاومت تر از طلای سفید است. البته روش های دیگری نیز برای تشخیص طلای سفید از استیل وجود دارد.

طلای سفید وزن بیشتری به نسبت استیل دارد. اگر طلا در ظرفی پر از آب انداخته شود طلا به ته ظرف خواهد رفت؛ در صورتی که استیل روی آب شناور خواهد ماند. به علاوه مقدار کمی به آهنربا جذب می شود، درحالی که طلای سفید جذب آهنربا نمی شود.

دکمه بازگشت به بالا