عمومیکسب و کار ایرانی برتر

هر درخت پسته چند کیلو بار می‌دهد؟

امروزه برای خیلی از افراد باغدار در سطح کشور این سوال ایجاد می‌شود که هر درخت و نهال پسته در سال چند کیلو میوه و بار می‌دهد؟

برای پاسخ به این سوال باید عوامل مختلفی را مورد سنجش و بررسی قرار داد برای مثال: این نمونه از درختان میوه یعنی نهال پسته دارای انواع و نژاد بسیار گوناگونی هستند که هر یک بسته به سازگاری که با محیط کاشته شده خود دارند متفاوت هستند.

همچنین نوع رسیدگی برای نهال پسته بسیار مهم بوده به طوری که می‌تواند باردهی نهال پسته شما را در سال به خوبی افزایش دهد. همانطور که در مطالب پیش به آن اشاره داشتیم هر نهال پسته‌ای با توجه به اقلیمی که در آن کاشته شده است باردهی متفاوتی دارد به طوری که نهال‌های پسته استان اردکان در ساله هزاران کیلو بار پسته برای کشاورزان دارد به طوری که طبق بررسی‌های انجام شده هر درخت و نهال پسته اردکان ۱۵ الی ۲۰ کیلو باردهی داشته است.

سن باردهی هر نهال پسته

یکی از سوالات پر تکراری که ذهن بسیاری از کشاورزان نهال پسته را به خود درگیر کرده است این است که سن باردهی هز نهال پسته از چه زمانی آغاز می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال باید چند نکته را برای شما عزیزان بازگو کنیم به این صورت که:

  • نهال‌های پسته که جوان‌تر هستند بعد از کاشت حدود 3 الی 4 سال زمان نیاز دارند تا شروع به باردهی کنند لذا طبق بررسی‌های انجام شده میزان باردهی برای هر یک از این نهال‌ها 1 تا 2 کیلو گرم پسته است که در سال‌‌های آتی و آینده که این نهال بزرگ‌تر شود میزان باردهی آن هم افزایش پیدا خواهد کرد.
  • درواقع درختان و نهال‌های پسته‌ای که سن حیات متوسطی را دارند به ازای هر درخت تا ۲۰ کیلو باردهی را تا به امروز داشته‌اند اما نهال و درختان پسته‌ای که سن آنها تا 10 سال است حدود 12 الی 15 کیلو باردهی برای هر درخت می‌باشد البته این محاسبات برای انواع درختان و نهال پسته در هر مناطقی متنوع می‌باشد.

بررسی باردهی دو نمونه از نهال پسته

  • نهال پسته اوحدی
  • نهال پسته قوچانی

این دو نمونه از نهال پسته‌ای که نام برده شد تا حدودی باردهی مشابه به هم را دارا هستند به گونه‌ای که بعد از کاشته شدن حدود 2 الی 3 سال بعد شروع به باردهی و میوه‌دهی می‌کند این نمونه از نهال‌های پسته قوچانی و اوحدی میزان باردهی بالایی را دارند به طوری که اغلب کشاورزان در صدد این هستند تا خرید نهال پسته خود را در این نوع و نژاد افزایش دهند تا سالانه شاهد مقدار و تناژ بالایی از میوه این درختان برای فروش باشند.

این دسته از درختان جنبه اقتصادی و تجاری زیادی دارند به همین دلیل باعث شده تا انواع باردهی آن افزایش داشته باشد بهتر است بدانید سالانه کشور ایران شاهد 200 الی 300 هزار تن از باردهی بوده است که میزان قابل توجهای از آن ار به کشورهای دیگر صادر کرده و حدود 10 الی 15 درصد باقی مانده را به بازارهای داخلی کشور به فروش می‌رساند به این ترتیم نتیجه می‌گیریم که باردهی نهال پسته در سال به نوعی برای کشاورزان زیاد است.

میزان باردهی نهال پسته تا چند سالگی است؟

شرایط مختلف زیادی می‌تواند تاثیر بر باردهی نهال پسته در سنین مختلف داشته باشند که عبارت است از:

  1. خاک
  2. آب و هوا
  3. نوع نهال

این 3 عامل مهم می‌تواند تایین کننده باردهی نهال پسته در سال‌های زندگیش باشد اما شاید برای شما این سوال ایجاد شده باشد که عمر مفید و باردهی نهال پسته تا چند سال ادامه‌دار خواهد بود؟ برای پاسخ به این سوال طبق مطالعاتی که صورت گرفته است هر نهال پسته تا 80 الی 100 سال هم عمر می‌کند و باردهی قابل توجهی را در هر هکتار دارا می‌باشد بعد از گذشت این سال از عمر خود میزان باردهی کمتری را خواهد داشت که می‌توان با انجام کارهایی بر احیا کردن و باردهی مجدد آن اقداماتی را انجام داد.

 در کل بهتر است بدانید که هر نهال پسته حدود ۱۵ الی ۲۰ کیلو گرم باردهی دارد که باید این میزان تخمین زده را با پوست آن حساب کنید که البته این میزان در باغات مختلف ایران به صورت متنوعی بوده که در مطالب بالایی به آن اشاره داشتیم.

نتیجه گیری:

به عنوان کلام آخر در این مقاله باید گفت که نتیجه گرفتیم هر نهال پسته با توجه به نوع و نژادی که دارا است باردهی مختلفی را دارد به طوری که در برخی از آنها بیشتر و در برخی دیگر کم‌تر می‌باشد همین دلیل باعث شده تا قیمت نهال پسته با توجه به این انواع در بازار و مجموعه‌های فروش نهال پسته بسیار متغیر و متفاوت باشد.

به این ترتیب اگر به دنبال سفارشات آسان و مطمئنی هستید می‌توانید از سایت فروش برتر نهال دیدن فرمایید و با انواع نهال پسته آشنایی پیدا کنید همچنین علاوه بر سفارشات می‌توانید از مشاوره رایگان در زمینه‌های مختلف از متخصصان این مجموعه راهنمایی بگیرید برای تماس بهتر است از طریق آدرس اینترنتی و شماره‌ای که در آنتهای مقاله آورده شده تماس حاصل کنید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا